رویارویی ترکیه و فرانسه؛ اختلاف بر سر کاریکاتور یا منافع راهبردی | DW | 29.10.2020

08/08/1399 07:46:00 ب.ظ

رئیس جمهوری ترکیه خشم و غضب خود را بر سر همتای فرانسوی خود، امانوئل مکرون، خالی می‌کند. در پس این مناقشه اما بیشتر منافع راهبردی دو کشور نهفته است تا اختلافات شخصی و یا دفاع مکرون از آزادی بیان در فرانسه.

رئیس جمهوری ترکیه خشم و غضب خود را بر سر همتای فرانسوی خود، امانوئل مکرون، خالی می‌کند. در پس این مناقشه اما بیشتر منافع راهبردی دو کشور نهفته است تا اختلافات شخصی و یا دفاع مکرون از آزادی بیان در فرانسه. چه در مسئله قره‌باغ یا بحران لیبی و سوریه و یا مناقشه اکتشافات گازی ترکیه در دریای مدیترانه، یعنی در مهم‌ترین مناقشه‌های منطقه‌ای، دو کشور رو در روی یکدیگر ایستاده‌اند.

سیاست کشورگشایانه ترکیه با مقاومت ویژه فرانسه روبه‌رو شده، زیرا این کشور خود را قدرت نظم‌دهنده حوزه مدیترانه می‌داند.

مناقشه در دریای مدیترانه ترکیه ماه‌هاست که در آب‌های قبرس و حریم‌ آبی جزایر یونان به دنبال کشف منابع گاز طبیعی وارد عمل شده و این مناطق آبی را متعلق به خود می‌داند. این امر برای فرانسه قابل پذیرش نیست و به همین سبب به حمایت از یونان برخاسته است که این فعالیت‌های ترکیه را غیرقانونی می‌داند.

این مناقشه تا جایی پیش رفت که بنا به اطلاع دولت فرانسه، یک کشتی جنگی ناتو متعلق به ترکیه در دریای مدیترانه به سوی کشتی فرانسوی نشانه رفت و این مقدمات یک حمله نظامی ارزیابی شد. طرف ترکیه‌ای اما این اتهام را رد کرد. در پی آن امانوئل مکرون گفت که دستکم در شرق مدیترانه، ترکیه را به عنوان یک شریک ناتو به رسمیت نمی‌شناسد. headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

ترکیه بازیچه دست اسرائیله , همینطور که آذربایجان بازیچه دست ترکیست . و این زنجیره ادامه دارد. اولین وظیفه یک رسانه آنهم در مقیاس دویچه‌وله رعایت بیطرفی است. خیلی جانب ماکرون را گرفته‌اید روزی علیه خودتان اعلم خواهد سد. تو جراید ایران هزارتا کاریکاتور از اردوغان هست ورا هیچ اعتراضی نداره ؟ اردوغان یه پوپولیست به تمام معناست

اردوغان: تنها ترکیه با گروه تروریستی داعش مبارزه واقعی انجام داده‌استاردوغان: تنها ترکیه با گروه تروریستی داعش مبارزه واقعی انجام داده‌است با خرید نفت قاچاق ؟؟ اردوغان: با ترسیم كاریكاتوری، من را هدف قرار داده‌اند. به این انتشارات بی‌اخلاق هیچ‌گونه ارزش و اعتباری قائل نیستم دقیقا چجوری اون وقت

تداوم افزایش تولیدات بومی صنایع دفاعی در ترکیهبه امید روزی که سلاحهای ترکیه به تمام دنیا صادر شوند. İnşallah Türkiye'nin silahlarını tüm dünyaya sattığı günü göreceğiz.

برگزاری رویدادهای مهم ورزشی در حکاری ترکیه

اردوغان: اظهارات و اقدامات طرف‌هایی که از رویکرد مستقل ترکیه ناراحت هستند، هیچ ارزشی ندارداردوغان: اظهارات و اقدامات طرف‌هایی که از رویکرد مستقل ترکیه ناراحت هستند، هیچ ارزشی ندارد

پارلمان ترکیه: اظهارات ماکرون می تواند درگیری عمیقی بین پیروان ادیان مختلف ایجاد کند- اخبار ترکیه و اوراسیا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimپارلمان ترکیه: اظهارات ماکرون درگیری عمیقی بین پیروان ادیان مختلف ایجاد می‌کند نمایندگان احزاب سیاسی پارلمان ترکیه اظهارات تحریک‌آمیز و موهن و خطرناک ماکرون درباره اسلام و پیامبر اکرم (صلى الله عليه و آله و سلم) را به شدت محکوم می‌کنند MuhammadForAll توهین_به_اسلام_را_محکوم_می‌کنم تا_پای_جان_از_اسلام_دفاع_می‌کنم دولتِ_شرور_فرانسه

وزیر کشور فرانسه: ترکیه در امور داخلی ما دخالت می‌کندوزیر کشور فرانسه می‌گوید این کشورهمچنان از مقابله با ایدئولوژی اسلام‌گرایی عقب نمی‌نشیند. انگار دولت‌های بزرگ جهان قراره دست از سر ما بردارند و لولوی منطقه بشه ترکیه. بعدش هم بعد از قرن‌ها، استانبول رو پس بگیرند و دوباره بکنندش کنستانتینوپل. ترکیه و اردوغان گوه زیادی میخوره عجب کشفی.واسه همینم چرخ دنیا نمی چرخه.