روند ذوب یخ‌های گرینلند 'شتاب گرفته است'

20/09/1398 02:15:00 ق.ظ

سرعت ذوب یخ های گرینلند نسبت به دهه ۱۹۹۰ هفت برابر شده است. این نتیجه گیری تیمی بین‌المللی از متخصصان علوم قطبی است که کلیه مشاهدات ماهواره ای یک دوره ۲۶ ساله را بررسی و تحلیل کرده اند.

سرعت ذوب یخ های گرینلند نسبت به دهه ۱۹۹۰ هفت برابر شده است. این نتیجه گیری تیمی بین‌المللی از متخصصان علوم قطبی است که کلیه مشاهدات ماهواره ای یک دوره ۲۶ ساله را بررسی و تحلیل کرده اند. Benoit Lecavalier پروفسور اندی شپرد از دانشگاه لیدز گفت:"فرمول ساده این است که در اطراف سیاره، در ازای هر یک سانتیمتری که آب دریاها بالا می آید، شش میلیون نفر دیگر در معرض سیل قرار می گیرند.

پس وقتی صحبت از افزایش یک سانتیمتری سطح اب است، اینطور نیست که بی تاثیر باشد."

او از محققان"ایمبی" (Ice Sheet Mass Balance Inter-comparison Exercise) است که کنسرسیومی متشکل ۸۹ کارشناس علوم قطبی از ۵۰ سازمان بین المللی است. این گروه داده های ۱۱ ماموریت ماهواره ای از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۸ را از نو تحلیل کرده است. این ماهواره ها ضخامت، جابجایی و گرانش صفحات یخی گرینلند که متغیر است را اندازه می گرفتند. تیم"ایمبی" مشاهدات خود را با تازه ترین مدل های آب و هوایی و اقلیمی ترکیب کرده است.

این جامع ترین تصویری است که تا امروز از چگونگی تاثیر گرفتن گرینلند از روند گرم شدن سریع قطب به دست آمده. دمای گرینلند فقط در یک دهه اخیر ۰.۷۵ درجه سانتیگراد بالا رفته است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

سرعت آب شدن یخ‌‌های گرینلند از دهه ۱۹۹۰ هفت برابر شده استبنا به نتیجه پژوهشی که در مجله نیچر (Nature) منتشر شده است حدود ۴۰۰ میلیون نفر تا سال ۲۱۰۰ میلادی هر سال در معرض مواجهه با سیل خواهند بود. haddock38568267 بچسبيم به ملاها? بسم الله الرحمن الرحیم ان الانسان لفی خسر

اف‌بی‌آی: فرض بر تروریستی بودن حمله در پایگاه نیروی دریایی استاف‌بی‌آی می گوید بر این فرض است که حمله مرگبار روز چهارشنبه در یک پایگاه نیروی دریایی در ایالت فلوریدا تروریستی بود. تف به شرف نداشته کارکنان بی بی سی فارسی

چه قدرتی در پوشاندن چهره نهفته است؟ | DW | 09.12.2019سنگرهای سوزان، غارت و تخریب، باتون و گاز اشک‌آور. اعمال خشونت از سوی ماموران امنیتی یا تظاهرکنندگان. خشونتی که بدون ترس و ملاحظه اعمال می‌شود از کجا می‌آید؟ چه اتفاقی در ما رخ می‌دهد وقتی چهره‌مان قابل شناسایی نیست؟ خشونت از طرف تظاهرکنندگان؟!!! افرادی که از ذات پاک برخوردارند، تاب تحمّل ظلم، ناعدالتی، فساد، تبعیض، آدم کُشی و...، را ندارند و خونشان جوش می‌آید، می‌کُشند و کُشته می‌شوند و همان لحظه وارد بهشت می‌شوند. من سال 1395 دشمنان خود و خانواده‌ام را به مبارزه مسلحانه در مقابل دوربین‌های بیطرف دنیا دعوت کردم. اگر یک انسان، در وضعیّتی قرار گیرد که طبق حکم عقل، ضرورت و وجوب دفاع مشروع، از خود، خانواده و حتّی جان دیگران(مخصوصا' کودکان بی دفاع)، باید دهها، صدها و حتّی هزاران جنایتکار و شیطان را بکشد، باید بکشد و الّا بهشت بر وی حرام می‌شود و اگر در دفاع مشروع کُشته شد وارد بهشت می‌شود.

کسی به دلیل شرکت در اعتراضات جمعی مسالمت آمیز بازداشت نشده‌ استواکنش ستاد حقوق بشر ایران به بیانیه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل افراد به دلیل شرکت در راهپیمایی یا اعتراضات جمعی مسالمت آمیز بازداشت نشده‌اند تعداد دستگیرشدگان محدود است و همگی تحویل دستگاه قضائی شدند با تأکید رهبری با آنان با تسامح و رأفت برخورد می‌شود کص ننه رهبر جاکش مسخره ترین جمله دنیا (ستادحقوق بشرایران. ). یقینا خدا از خلقت چون شمایی شرم میکنه چه حیواناتی هستین شما؟ زندگی تو ایران آدمو یاد خونه هایی میندازه که یه پدر معتاد عیاش خانوادشو به اسارت گرفته با انواع شکنجه ها و به خیال خودش حفظ آبرو میکنه پیش بقیه میندازه. هر رای ما یک سیلی به صورت پدر و مادر پويا_بختيارى هستش.

واکنش ظریف به اعتراض‌های سراسری: برای کل ما روزگار تلخی استمحمدجواد_ظریف در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار تلویزیون ایران_اینترنشنال و تلویزیون یک افغانستان، در پاسخ به سوالی درباره اعتراض‌های سراسری و سرکوب مردم معترض، گفت وقتی اتفاقاتی بیفتد که برای بخشی از مردم نگرانی ایجاد شود «حتما برای کل ما روزگار تلخی است.» از نیشخندهاش معلوم بود دروغگوی پلید 😂😂😂😂 موندن چجوری ماستمالیش کنن

سرانه هزینه‌ یک زندانی ۲۰ برابر یک دانش‌آموز استبوشهر- ایرنا- مدیرکل دفتر پیشگیری‌های فرهنگی اجتماعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: سرانه هزینه کرد در کشور برای یک زندانی ۲۰ برابر سرانه یک دانش‌آموز است بنابراین ایجاد شبکه‌هایی برای اجرای پروژه‌های کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی ضروری است.