روند صعودی کرونا در ۱۲ استان کشور

بر اساس اعلام کمیته اپیدومیولوژی کرونا در وزارت بهداشت در هفته منتهی به ۲۱ شهریورماه، در روند کشوری این بیماری، موارد ابتلا و مرگ نسبتاً بالا است و روند صعودی یا شروع پیک در ۱۲ استان کشور مشاهده شده است.

13/09/2020 01:39:00 ب.ظ

روند صعودی کرونا در ۱۲ استان کشور بر اساس اعلام کمیته اپیدومیولوژی کرونا در وزارت بهداشت در هفته منتهی به ۲۱ شهریورماه، در روند کشوری این بیماری، موارد ابتلا و مرگ نسبتاً بالا است و روند صعودی یا شروع پیک در ۱۲ استان کشور مشاهده شده است.

بر اساس اعلام کمیته اپیدومیولوژی کرونا در وزارت بهداشت در هفته منتهی به ۲۱ شهریورماه، در روند کشوری این بیماری، موارد ابتلا و مرگ نسبتاً بالا است و روند صعودی یا شروع پیک در ۱۲ استان کشور مشاهده شده است.

در ایران نیز تا روز گذشته ۲۲ شهریور ماه، مجموع بیماران کووید۱۹ به ۳۹۹ هزار و ۹۴۰ نفر رسید و متاسفانه ۲۳ هزار و ۲۹ نفر نیز جان باخته اند. همچنین خوشبختانه تا کنون ۳۴۴ هزار و ۵۱۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

سی‌ان‌ان: طالبان یک مترجم نیروهای آمریکایی را سر بریدند دروغ بگو تا رستگار شوی | DW | 23.07.2021 آرتین ایران‌نژاد در سردشت به خاک سپرده شد

گزارش کمیته اپیدمیولوژی کرونا وزارت بهداشت درباره وضعیت این بیماری در کشور طی هفته منتهی به ۲۱ شهریور ماه در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت منتشر شد.بر اساس این گزارش، در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می‌شود. همچنین دسته‌بندی استان‌ها بر اساس میزان بروز در آخرین هفته انجام گرفته و نمودار بر اساس تغییرات موارد ابتلا و مرگ در آخرین هفته نسبت به هفته قبل خواهد بود. برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید- ۱۹ در هفته اخیر، در استان‌های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد. برای محاسبه روند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین گرفتن از داده‌های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل به روش زیر محاسبه شد :

تعداد موارد روز قبل منهای تعداد موارد ثبت شده امروز، تقسیم بر تعداد موارد روز قبل و ضربدر ۱۰۰.در نهایت، تغییر روند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین گرفتن از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد. تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمیبرای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی در هفته گذشته موارد زیر مدنظر قرار گرفت: headtopics.com

-‌ در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند افزایشی دارد.- در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی، ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.- در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می‌شود، وضعیت به حالت ثبات می‌رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم است. باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر است.

-‌ در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند نزولی دارد.منظور از ناسازگاری داده‌ها این است که روند داده‌های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن در روند شاخص‌های ابتلا و مرگ دیده می‌شود. در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده‌های درست‌تر می‌توان ارائه داد. ناسازگاری در داده‌ها به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می‌توان به ثبت غیردقیق روزانه داده‌ها توسط استان‌ها و وجود خطا هنگام ثبت داده‌ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه‌ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

تقسیم‌بندی استان‌ها از نظر میزان گزارش کرونااستان‌ها بر اساس میزان بروز در هفته آخر موارد بیماری به سه دسته پرگزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آن‌ها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. تحلیل بر اساس این شاخص‌ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان‌ها همراه با سایر شاخص‌ها و تحلیل‌های دقیق‌تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل روند کووید-۱۹ در هفته منتهی به ۲۱ شهریورماهبنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی کرونا وزارت بهداشت، در روند کشوری بیماری، هر چند موارد ابتلا و مرگ نسبتاً بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر صعودی دیده می‌شود. روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در شش استان زنجان، بوشهر، آذربایجان شرقی، قزوین، قم و یزد مشاهده شد. در ۱۲ استان کهگیلویه و بویر احمد، اصفهان، خراسان شمالی، لرستان، ایلام، سمنان، فارس، البرز، تهران، خوزستان، گیلان و کردستان روند صعود یا شروع پیک مشاهده شد. headtopics.com

گزارش میدانی تسنیم از سوسنگرد و حضور طلاب میان مردم | گلایه خوزستانی‌ها از «کم‌آبی و عدم پاسخگویی مسئولان»/ خواسته مردم «محاکمه مسببان وضع موجود»+ فیلم- اخبار خوزستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim گلایه رهبر انقلاب از رعایت‌نشدن توصیه‌های متعدد قبلی درباره آب خوزستان و فاضلاب اهواز پنتاگون: آمریکا در نظر دارد با ایران و شبه‌نظامیان آن مقابله کند

همچنین در ۱۰ استان چهارمحال و بختیاری، مرکزی، هرمزگان، آذربایجان غربی، مازندران، خراسان رضوی، کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و گلستان روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است. در سه استان کرمانشاه، اردبیل و همدان نیز ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نداد. باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

بر اساس اعلام کمیته اپیدومیولوژی کرونا در وزارت بهداشت به نظر می رسد روند کلی کشور ثبات با تغییرات مختصر صعودی است. کرونا در جهانبر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی کرونا میزان مرگ و میر و کشندگی بیماری کووید-۱۹ در جهان، ۳.۲ درصد برآورد می‌شود. همچنین تعداد موارد روزانه مبتلای جدید به کرونا در جهان در در روزهای ۱۹ شهریور ماه ۲۶۵۱۴۷ نفر، در روز ۲۰ شهریور ماه ۲۵۰۰۰۳ و در روز ۲۱ شهریور ماه ۲۸۸۷۸۷ نفر بوده است.

در عین حال ۱۵ کشور نخست از نظر ابتلا به کرونا تا ۲۱ شهریور ماه، در جدول زیر آمده است که طبق این جدول، کشورهای آمریکا، هند و برزیل رتبه اول تا سوم ابتلا به کرونا را در اختیار دارند. ایران نیز در رتبه دوازدهم از نظر میزان ابتلا به کرونا قرار دارد.کرونا و چالش بازگشایی مدارس

بر اساس گزارش کمیته اپیدومیولوژی کرونا، پیش از همه‌گیری کووید-۱۹ از هر پنج مدرسه در جهان، دو مدرسه فاقد امکانات اولیه شسـت‌وشوی دسـت بودند.در حالیکه در سراسر جهان، مدارس با بازگشایی در دوران همه‌گیری دست وپنجه نرم می‌کنند، گزارش برنامه نظارت مشترک سازمان جهانی بهداشت و یونیسف(JMP) نشان می‌دهد که ۴۳ درصد از مدارس در سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ به وسایل لازم برای شست‌وشوی دست با آب و صابون، که شرط اصلی مقابله با همه گیری کووید -۱۹ است، دسترسی ندارند. headtopics.com

مدیر اجرایی یونیسف گفت:"تعطیلی مدارس در جهان از زمان همه‌گیری کووید-۱۹، چالش بی سابقه‌ای را برای آموزش و رفاه کودکان ایجاد کرده است. ما باید یادگیری کودکان را در اولویت قرار دهیم. این به این معناست که از بازگشایی ایمن مدارس با تامین شرایطی از جمله دسترسی به بهداشت دست، آب آشامیدنی تمیز و بهداشت عمومی، اطمینان حاصل کنیم.

براساس این گزارش، حدود ۸۱۸ میلیون کودک در مدارس خود از امکانات اولیه شست‌وشوی دست برخوردار نیستند، که این امر آنها را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کووید-۱۹ و سایر بیماری‌های قابل انتقال قرار می‌دهد. بیش از یک سوم این کودکان یعنی ۲۹۵ میلیون نفر، از کشورهای جنوب صحرای آفریقا هستند. در کشورهای کمتر پیشرفته، از هر ۱۰ مدرسه، ۷ مدرسه فاقد امکانات اولیه شست‌وشوی دست و نیمی از مدارس فاقد خدمات بهداشتی اولیه و تصفیه آب هستند.

تایید حکم اعدام دو زندانی به اتهام «توهین به مقدسات» و «سب‌النبی» در دیوان عالی کشور میلاد وزیری بین ۶۴ کماندار المپیکی در جایگاه ۶۳ مرحله مقدماتی قرار گرفت عفو بین‌الملل: علیه معترضان خوزستان از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده | DW | 23.07.2021

این گزارش تأکید می‌کند که دولت‌هایی که به دنبال کنترل شیوع کووید-۱۹ هستند، باید میان اجرای اقدامات حفاظتی مهار کووید- ۱۹ که برای حفظ سلامت جامعه انجام می‌شود و تأثیرات اجتماعی و اقتصادی مرتبط با این اقدامات حفاظتی، تعادل برقرار کنند.در عین حال شواهد تأثیرات منفی تعطیلی طولانی مدت مدارس بر ایمنی، رفاه و یادگیری کودکان کاملاً مستند است. مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفته است:"دسترسی به بهداشت آب و فاضلاب و خدمات بهداشتی عمومی برای پیشگیری و کنترل موثر عفونت در همه محیط‌ها ضروری است."این موضوع باید تمرکز اصلی استراتژی‌های بازگشایی ایمن مکان‌های عمومی و فعالیت مدارس در دروان همه‌گیری کووید -۱۹ باشد.

همچنین در این گزارش آمده است که از ۸۱۸ میلیون کودکی که فاقد امکانات اولیه شست‌وشوی دست در مدارس خود بودند، ۳۵۵ میلیون نفر به مدارسی رفتند که دارای آب بدون صابون بودند و ۴۶۲ میلیون نفر به مدرسه هایی رفتند که هیچ نوع امکان دسترسی به آب و شست‌وشوی دست ندارند.

در ۶۰ کشور در معرض خطر بیشترین بحران بهداشتی و انسانی ناشی از کووید-۱۹؛ از هر چهار کودک، سه کودک از ابتدای شیوع همه‌گیری از خدمات اولیه شست‌وشوی دست محروم بوده‌اند. نیمی از کودکان به آب سالم دسترسی ندارند و بیش از نیمی از آنها از خدمات بهداشتی اولیه محرومند.

از هر سه مدرسه، یک مدرسه در سراسر جهان یا امکانات آب آشامیدنی محدود دارند و یا اصلا آب آشامیدنی سالم ندارند و ۶۹۸ میلیون کودک در مدرسه خود از خدمات بهداشتی اولیه برخوردار نبودند.این گزارش چندین اصل لازم برای پیشگیری و کنترل کووید -۱۹ در مدارس را پیشنهاد می‌کند که یکی از آنها ۱۰ اقدام فوری و تکمیل چک‌لیست ایمنی است. این دستورالعمل بر اساس رهنمودهای مربوط به بازگشایی ایمن مدارس توسط یونسکو، یونیسف، WFP و بانک جهانی از طریق مشاوره عملی با مقامات ملی و محلی در مورد چگونگی آماده‌سازی برای بازگشایی ایمن مدرسه و ایمن نگه داشتن کودکان هنگام بازگشت به مدرسه تهیه شده است. این دستورالعمل‌ها شامل چندین پروتکل مربوط به استانداردهای بهداشت آب و فاضلاب، استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی، تمیز کردن و ضدعفونی کردن و همچنین دسترسی به آب سالم و ایستگاه‌های شستن دست با صابون و توالت‌های بهداشتی است.

تجارب کشـورهای جهـان در مواجهـه با کووید-۱۹ : این قسمت اندونزیاندونزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه، با مساحت ۱.۸۱۱.۵۷۰ کیلومترمربع و جمعیت ۲۷۴.۰۶۱۰۹۳ نفر است. موارد کووید-۱۹ در این کشور از تاریخ دوازدهم اسفندماه ۱۳۹۸ گزارش شد.اندونزی هم اکنون در رتبه بیست وسوم کشورهای جهان از نظر شمار مبتلایان قرار دارد. در این کشور تاکنون ۲۰۷.۲۰۳ مورد تأییدشده بیماری و ۸.۴۵۶ مورد مرگ گزارش شده است.

 برخی از تجارب و اقدامات انجام شده در کشور اندونزی شامل موارد زیر است:- ممنوعیت موقت صادرات مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات بهداشتی از ابتدای اپیدمی تا ۱۰ تیر ۱۳۹۹- محدودیت فعالیت کارکنان شرکت ها و تغییر دستمزد پرسنل با توافق میان کارفرمایان و کارکنان

-  پرداخت یارانه دولتی (۲.۴ میلیون روپیه) برای کارگرانی که ماهانه کم تر از ۵ میلیون روپیه (حدود ۳۴۰ دلار آمریکا) دریافت می‌کنند.- اعمال محدودیت‌ها در برگزاری مناسبات مذهبی با پروتکل‌های بهداشتی و عدم حضور کودکان و سالخوردگان در برنامه‌ها- کاهش محدودیت‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله پذیرش مسافران تا ۷۰ درصد ظرفیت هواپیماها و فعالیت مجدد تاکسی‌های موتوری از اواخر خرداد ۱۳۹۹

- تشکیل تیمی در سطح ملی جهت شتاب فعالیت‌های تولید واکسن کووید-۱۹ ادامه مطلب: خبرگزاری ایسنا »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

موج دوم کرونا در اروپا؛ موارد ابتلا در چه کشورهایی سیر صعودی گرفته است؟\u0627\u0645\u0627 \u0628\u0627\u0632\u06af\u0634\u062a \u0648\u06cc\u0631\u0648\u0633 \u06a9\u0631\u0648\u0646\u0627 \u062a\u0627 \u0686\u0647 \u0627\u0646\u062f\u0627\u0632\u0647 \u062f\u0631 \u0627\u0631\u0648\u067e\u0627 \u0642\u0648\u06cc \u0628\u0648\u062f\u0647 \u0627\u0633\u062a \u0648 \u0622\u06cc\u0627 \u0645\u06cc\u200c\u062a\u0648\u0627\u0646 \u0622\u0646 \u0631\u0627 \u0628\u0627 \u062a\u0639\u062f\u0627\u062f \u0645\u0648\u0627\u0631\u062f \u0627\u0628\u062a\u0644\u0627 \u062f\u0631 \u0628\u0647\u0627\u0631 \u06af\u0630\u0634\u062a\u0647 \u0645\u0642\u0627\u06cc\u0633\u0647 \u06a9\u0631\u062f\u061f\n\n

کرونا در روسیه؛ شناسایی 5449 مورد جدید دیگر در یک روز

تداوم شیب صعودی کرونا در هند، برزیل و مکزیک

ثبت 3 هزار و 497 مورد ابتلای روزانه به کرونا در انگلستانشمار مبتلایان به کرونا در انگلستان با شناسایی 3 هزار و 497 مورد جدید به 365 هزار و 174 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

آمار مبتلایان به کرونا در آفریقای جنوبی به بیش از 648 هزار نفر رسید

شمار قربانیان کرونا در استرالیا به 810 نفر رسیدشمار قربانیان کرونا در استرالیا با مرگ 7 بیمار دیگر طی شبانه‌روز گذشته به 810 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی