روسیه: تحقیقات سانتریفیوژی ایران تهدید اشاعه هسته‌ای ندارد

10/09/2019 02:09:00 ب.ظ

وزارت خارحه روسیه تصریح کرد که ایران از تحقیقات هسته‌ای خود برای کاربردهای اعلام‌نشده استفاده نخواهد کرد.

روسیه: تحقیقات سانتریفیوژی ایران تهدید اشاعه هسته‌ای ندارد مهم این است که متخصصان ایرانی کارشان را تحت نظارت کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام دهند گزارش مرتبطی نیز در این زمینه به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شده است

وزارت خارحه روسیه تصریح کرد که ایران از تحقیقات هسته‌ای خود برای کاربردهای اعلام‌نشده استفاده نخواهد کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: از تحقیقات جمهوری اسلامی نیز در کاربردهای اعلام نشده استفاده نخواهد شد. ایران به طور کامل ملاحظه پیمان عدم اشاعه هسته‌ای را می‌کند و با اجرای پروتکل الحاقی، توافق‌های پادمان جامع خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را دنبال می‌کند.

به گزارش ایسنا، جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یک سال از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و پس از آن، قصور طرف‌های دیگر توافق به‌ویژه اروپایی‌ها برای عمل به تعهداتشان در این توافق تصمیم گرفت طبق تدابیر اندیشیده شده در برجام اجرای برخی از تعهدات هسته‌ای‌ خود را به حالت تعلیق درآورد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

شهروندان روسیه برای انتخابات محلی به پای صندوق‌های رای رفتنداعتراضات وقتی آغاز شد که کمیسیون مرکزی انتخابات در نیمه ماه ژوئیه از ثبت‌نام تعداد بسیاری از نامزدهای مخالف کرملین کنونی سرباز زد.

انتخابات محلی روسیه؛ پیروزی حامیان پوتین با طعم ناکامی | DW | 09.09.2019در انتخابات محلی روسیه، حزب حامی ولادیمیر پوتین گرچه پیروز رقابت‌ها شد اما به نسبت دوره قبل آرای زیادی از دست داد. در مسکو مشارکت در انتخابات کمتر از ۲۲ درصد بوده است.

اتحادیه اروپا نتایج انتخابات روسیه در کریمه را به رسمیت نمی‌شناسداتحادیه اروپا نتایج انتخابات روسیه در کریمه را به رسمیت نمی‌شناسد فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که این اتحادیه نتایج انتخابات روز یکشنبه روسیه در کریمه را به رسمیت نمی‌شناسد؛ چرا که کریمه متعلق به اوکراین است.

فرانسه: بحث درباره لغو تحریم‌های روسیه بر سر مناقشه اوکراین زود استآتش‌بس ۲۱ ژوئیه بیشتر از هر آتش‌بس دیگری رعایت شده و تعدادی از اسرا مبادله شده‌اند.

شکست حزب ولادیمیر پوتین در انتخابات مسکو، موفقیت در بقیه روسیهحزب روسیه متحد، حزب ولادیمیر پوتین رئیس جمهور، در انتخابات پارلمان شهر مسکو شکست سختی خورده اما در دیگر نقاط روسیه با موفقیت کرسی‌های خود را حفظ کرده است.

گفتگوی وزرای امور خارجه ترکیه و روسیه درباره سوریه

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه‌ای در خصوص گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران نوشت: از دیدگاه عدم اشاعه هسته‌ای، ازسرگیری تحقیقات سانتریفیوژی ایران و بسط آن‌ها هیچ تهدیدی در بر ندارد.Aa شهروندان روسیه روز یکشنبه ۹ سپتامبر (هجده شهریور) برای شرکت در انتخابات محلی به پای صندوق‌های رای رفتند.ولادیمیر پوتین در یکی از حوزه‌های رای‌گیری در مسکو، یک‌شنبه هشتم سپتامبر ۲۰۱۹ انتخابات محلی و منطقه‌ای روسیه روز یک‌شنبه ۱۷ شهریور (هشتم سپتامبر) برگزار شد و تا بامداد دوشنبه تقریبا تمام آرایی که به صندوق ریخته شده، شمرده شده است.نظرات بیشتر شهریور ۱۷, ۱۳۹۸ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خطاب به ظریف: تعجبی ندارد که مردم ایران از این «رژیم واپسگرا» بیزارند مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در پیامی توئیتری خطاب به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نوشت: «آیا [ظریف]، وزیر خارجه بزرگترین [حکومت] حامی تروریسم در جهان، دار زدن همجنسگرایان با جرثقیل، سنگسار زنان، سرکوب اقلیت‌ها، مجاز کردن ازدواج با دختربچه‌های ۹ ساله، و بازداشت معترضان به حجاب اجباری را متمدنانه می‌داند؟» او در ادامه نوشته است: «جای شگفتی نیست که مردم ایران از این رژیم واپسگرا بیزارند.

تنها مهم این است که متخصصان ایرانی کارشان را تحت نظارت کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام دهند. گزارش مرتبطی نیز در این زمینه به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شده است. اعتراضات وقتی آغاز شد که کمیسیون مرکزی انتخابات در نیمه ماه ژوئیه از ثبت‌نام تعداد بسیاری از نامزدهای مخالف کرملین سرباز زد. در ادامه این بیانیه آمده است: از تحقیقات جمهوری اسلامی نیز در کاربردهای اعلام نشده استفاده نخواهد شد. این حزب تشکل اصلی وفادار به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به شمار می‌رود که از آن به عنوان"حزب کرملین" نیز یاد می‌شود. ایران به طور کامل ملاحظه پیمان عدم اشاعه هسته‌ای را می‌کند و با اجرای پروتکل الحاقی، توافق‌های پادمان جامع خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را دنبال می‌کند. بسیاری از نامزدهای حذف شده از هم‌پیمانان آلکسی ناوالنی، از رهبران مخالفان دولت ولادیمیر پوتین، هستند. به گزارش ایسنا، جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یک سال از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و پس از آن، قصور طرف‌های دیگر توافق به‌ویژه اروپایی‌ها برای عمل به تعهداتشان در این توافق تصمیم گرفت طبق تدابیر اندیشیده شده در برجام اجرای برخی از تعهدات هسته‌ای‌ خود را به حالت تعلیق درآورد. آمریکا جمهوری اسلامی ایران را بزرگترین دولت حامی گروه های تروریستی می داند.

بر اساس بند ۳۶ برجام ایران این حق را دارد که در صورت نقض توافق توسط دیگر طرف‌ها اجرای تعهداتش را به صورت کلی یا جزئی متوقف کند. انتخابات محلی و منطقه‌ای در یازده بخش روسیه برگزار شد اما بسیاری از ناظران سیاست روسیه، شرکت شهروندان پایتخت در این انتخابات را از نزدیک زیر نظر داشتند. از دست رفتن یک سوم کرسی‌ها منابع خبری بر این اساس می‌گویند حامیان ولادیمیر پوتین یک سوم از کرسی‌های شورای شهر مسکو را از دست داده‌اند که به معنای شکستی آشکار به رغم کسب اکثریت آرا است. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان به تازگی با اشاره به دستور اخیر رئیس‌جمهور برای آغاز گام سوم، ضمن تشریح فعالیت‌های هسته‌ای کشور اظهار کرد: دشمنان انقلاب که پیشرفت‌های ایران را نمی‌دیدند، در حوزه هسته‌ای شروع کردند به کارشکنی. اوج فعالیت‌های ما غنی‌سازی بوده است و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستی توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای و برنامه غنی سازی برای یک میلیون سو طی ۱۵ سال در دستور کار قرار گرفت. داده‌های کمیسیون برگزاری انتخابات حاکی از شرکت کمی بیش از ۲۰ درصد از شهروندان مسکو در این انتخابات است. وی ادامه داد: سازمان تلاش کرد و بر اساس برجام زمان‌بندی توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای و تولید سوخت تعیین شد. مطابق آخرین نتایج اعلام شده، کمونیست‌های روس که تا کنون صاحب پنج کرسی در شورای شهر مسکو بودند موفق شده‌اند تعداد کرسی‌های خود را به ۱۳ یا ۱۴ کرسی افزایش دهند. بعد از برجام علنا با بدعهدی مواجه شدیم و مشکلاتی به وجود آمد که اوج آن به خروج آمریکا از برجام برمی‌گردد و مقداری فشار بر ایران و دیگر کشورها آوردند و به دنبال آن نظام تصمیم گرفت توازنی برقرار کند یا طرف مقابل برگردد به تعهدات یا ایران با کاهش تعهدات خود موازنه ایجاد کند. با وجود این‌که انتخابات اخیر در سطح محلی و منطقه‌ای برگزار می‌شود، بسیاری از تحلیل‌گران آن را فرصت مهمی برای آلکسی ناوالنی و هم‌پیمانانش پیش از برگزاری انتخابات ملی در سال ۲۰۲۱ برای پیروزی در مقابل حزب روسیه واحد؛ حزبی که از پوتین حمایت می‌کند، می‌دانند. ایالات متحده می گوید که ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است و از گروه‌های تندرو در یمن و سوریه حمایت می‌کند.

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز پنج‌شنبه (۱۴ شهریور) با ارسال نامه‌ای خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم‌های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه‌های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود در این توافق، در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای را متوقف می‌کند. انتهای پیام . ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره کمبود تنوع در میان نامزدهای انتخاباتی و تعداد آن‌ها، پس از انداختن رای خود در صندوق گفت: «در برخی از کشورها، سی یا پنجاه یا صد نامزد در انتخابات شرکت می‌کنند. آلکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه پیش از رای‌گیری روز یک‌شنبه، از شهروندان روس خواسته بود با یک"انتخاب تاکتیکی" آرای خود را به نفع رقیبان حزب روسیه واحد به صندوق بریزند تا از راه‌یابی نامزدان جریان حامی پوتین به شورای محلی جلوگیری کنند.