روسیه: احکام صادره برای پرونده ترور کارلوف رضایت‌بخش است

19/12/1399 09:46 ب.ظ

وزارت امور خارجه روسیه احکام صادره برای متهمان پرونده ترور سفیر سابق این کشور در ترکیه را «رضایت‌بخش» خواند. - خبرگزاری آناتولی

وزارت امور خارجه روسیه احکام صادره برای متهمان پرونده ترور سفیر سابق این کشور در ترکیه را «رضایت‌بخش» خواند. - خبرگزاری آناتولی وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای احکام صادره برای متهمان پرونده ترور آندری کارلوف، سفیر سابق این کشور در ترکیه را «رضایت‌بخش» ارزیابی کرد.

این وزارتخانه تاکید کرد: تصمیم دستگاه قضایی ترکیه درباره حادثه دلخراشی که در تاریخ مدرن روسیه-ترکیه اثر عمیقی به جا گذاشته، رضایت بخش است.

وزارت امور خارجه روسیه ضمن تاکید بر اینکه دستگاه قضایی ترکیه «اقدام تروریستی» مذکور را محکوم کرده، خاطرنشان کرد: روابط دو جانبه طی سال‌های اخیر آزمون‌های سختی را پشت سر گذاشته‌اند. گفتنی است روند رسیدگی به پرونده ترور آندری کارلوف، سفیر سابق روسیه در ترکیه در دادگاه دو کیفری آنکارا شامگاه امروز پایان یافت و حکم 28 متهم این پرونده از جمله فتح الله گولن، سرکرده گروه تروریستی فتو صادر شد.

بر این اساس، شاهین سوغوت «برادر سازمانی» مولود مرت آلتین‌تاش، عامل قتل کارلوف و صالح یلماز و احمد کیلینچ‌ارسلان متهمان ابلاغ حکم ترور به وی به جرم «نقض قانون اساسی» و « قتل عمد از پیش برنامه ریزی شده» هر کدام به دو بار حبس ابد محکوم شدند. headtopics.com

ادامه مطلب:
aa_persian »

واکنش روسیه به نامه قانون‌گذاران آمریکایی برای «توافق جامع» با ایراننماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین، به درخواست ۱۴۰ قانون‌گذار آمریکایی برای رسیدن به «توافق جامع» با ایران واکنش نشان داد.

همکاری روسیه و ترکیه و قطر؛ تلاش برای برون‌رفت از بحران سوریه | DW | 11.03.2021کشورهای روسیه و ترکیه و قطر قصد دارند برای پایان دادن به جنگ خانمانسوز سوریه با هم تلاش کنند. سه کشور مواضعی گوناگون دارند و از جبهه‌های گوناگون در جنگ داخلی سوریه حمایت می‌کنند. نظر به حضور مستشاری ایران در منطقه صرف نظر از اینکه با دعوت رفته و مستشار شدیم و یا بی دعوت رفتیم و اینکه تبدیل منطقه از آفندی به پدافندی و برقراری صلح در منطقه همواره نظر ایران فصل الخطاب بوده به آقایان متذکر شوید اجازه از ایران فراموش نشود دنیای جالبی است! عربستان و یمن با هم درگیرند، اونوقت این سه تا نره‌خر با هم قرار میذارن و راجع به صلح صحبت میکنند یکی از یکی آشغال تر فقط آدم زورش میاد قطر هم داره زر زر میکنه

میزبانی روسیه از یک نشست سه‌جانبه برای حل بحران افغانستان

هشدار روسیه: در صورت اقدام بوسنی برای پیوستن به ناتو «مجبور به واکنش» خواهیم شدبوسنی و هرزگوین از مدتها پیش پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا را به عنوان اهداف استراتژیک خود تعریف کرده است اما صرب‌های بوسنی مخالف این استراتژی هستند و ترجیح می‌دهند که کشورشان از این اتحاد نظامی که ایالات متحده کلیدی‌ترین عضو آن است، دور بماند. ناتو کم‌کم روسیه رو داره محاصره میکنه آن وقت پوتین می‌ماند و حوضش

توافق روسیه و هند برای تولید ۲۰۰ میلیون دوز «اسپوتنیک وی» در هندصندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه با شرکت دارویی «استیلیس» هند توافق کرده است که از سه ماه سوم سال ۲۰۲۱، حداقل ۲۰۰ میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» را برای واکسینه کردن ۱۰۰ میلیون شهروند هندی تولید کنند.

وزارت امور خارجه روسیه احکام صادره برای متهمان پرونده ترور سفیر سابق این کشور در ترکیه را «رضایت‌بخش» خواند.مسکو/ خبرگزاری آناتولی

وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای احکام صادره برای متهمان پرونده ترور آندری کارلوف، سفیر سابق این کشور در ترکیه را «رضایت‌بخش» ارزیابی کرد.

این وزارتخانه تاکید کرد: تصمیم دستگاه قضایی ترکیه درباره حادثه دلخراشی که در تاریخ مدرن روسیه-ترکیه اثر عمیقی به جا گذاشته، رضایت بخش است.

وزارت امور خارجه روسیه ضمن تاکید بر اینکه دستگاه قضایی ترکیه «اقدام تروریستی» مذکور را محکوم کرده، خاطرنشان کرد: روابط دو جانبه طی سال‌های اخیر آزمون‌های سختی را پشت سر گذاشته‌اند.

گفتنی است روند رسیدگی به پرونده ترور آندری کارلوف، سفیر سابق روسیه در ترکیه در دادگاه دو کیفری آنکارا شامگاه امروز پایان یافت و حکم 28 متهم این پرونده از جمله فتح الله گولن، سرکرده گروه تروریستی فتو صادر شد.

بر این اساس، شاهین سوغوت «برادر سازمانی» مولود مرت آلتین‌تاش، عامل قتل کارلوف و صالح یلماز و احمد کیلینچ‌ارسلان متهمان ابلاغ حکم ترور به وی به جرم «نقض قانون اساسی» و « قتل عمد از پیش برنامه ریزی شده» هر کدام به دو بار حبس ابد محکوم شدند.

همچنین حسین کوتوجه از متهمان این پرونده که برای گروه تروریستی فتو فعالیت‌های اطلاعاتی محرمانه انجام می‌داد، و وهبی کورشاد آکالین افسر سابق اطلاعات به دلیل درز اطلاعات سازمانی مربوط به پرونده کارلوف به جرم «نقض قانون اساسی» به تحمل حبس ابد و به اتهام « قتل عمد از پیش برنامه ریزی شده» هر یک به 15 سال حبس محکوم شدند.

از سوی دیگر حسن تونچ، سرجان باشر و افق گل به جرم «عضویت در فتو» به تحمل 7 سال و 6 ماه، عایشه سوغوت و کاآن بلبل به همین اتهام هریک به تحمل 9 سال، خیرالدین آیدین‌باش و رمضان یوجل نیز به تحمل 10 سال و 6 ماه حبس محکوم شدند.

مصطفی تیمور اوزکان، برگزار کننده نمایشگاهی که کارلوف در آن به قتل رسید نیز به جرم «کمک آگاهانه به فتو» به 3 سال و 9 ماه حبس محکوم شد.

همچنین پرونده 9 متهم فراری از جمله فتح‌الله گولن سرکرده فتو و امرالله اوسلو که در رابطه با حادثه ترور سفیر سابق روسیه در آنکارا محاکمه می‌شوند، تفکیک خواهد شد.

آندری کارلوف، سفیر سابق روسیه در آنکارا در 19 دسامبر سال 2016 حین بازدید و سخنرانی در مراسم افتتاحیه یک نمایشگاه هنری مورد سوءقصد قرار گرفته و جان باخت.