روسیه به ایران سوخت اتمی تحویل داده است، به رغم تحریم‌ها | DW | 29.04.2020

10/02/1399 07:12 ب.ظ

روسیه برای ادامه فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر به ایران سوخت هسته‌ای تحویل داده است. این امر با تحریم‌های بین‌المللی منافات دارد و ممکن است اعتراض آمریکا را به دنبال داشته باشد.

روسیه برای ادامه فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر به ایران سوخت هسته‌ای تحویل داده است. این امر با تحریم‌های بین‌المللی منافات دارد و ممکن است اعتراض آمریکا را به دنبال داشته باشد. سفیر روسیه گفته است که تحویل سوخت هسته‌ای برای ادامه فعالیت نیروگاه بوشهر ضروری بوده، و تأکید کرده است که روسیه برای همکاری هسته‌ای با ایران اهمیت فراوانی قائل است. از مقدار سوختی که تحویل ایران شده، چیزی گفته نشده است.

برنامه هسته‌ای ایران نگرانی جدی جامعه جهانی را برانگیخته بود. قدرت‌های جهانی موسوم به ۵ به علاوه یک، برای مهار کردن برنامه هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ توافقی با ایران به امضا رساندند که برجام خوانده شد. هدف توافقنامه این بود که ایران را از تولید سلاح هسته‌ای باز دارد؛ هرچند ایران بارها گفته بود که چنین هدفی ندارد و تنها می‌خواهد از انرژی اتمی در راه‌های مسالمت‌آمیز استفاده کند.

دونالد ترامپ پس از انتخاب به ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از توافق با ایران بیرون رفت و آن را"بدترین توافق تمام دوران‌ها" دانست. ایالات متحده تدابیر تحریمی علیه ایران را برگرداند و به برخی از آنها شدت بخشید تا جمهوری اسلامی را از برنامه هسته‌ای مجبور به عقب‌نشینی کند. ایران نیز به تدریج از تعهدات خود در توافق هسته‌ای کاست. headtopics.com

روسیه بوی تعفن خیانت رو میده. روزی رضا شاه میگفت: گربه ما، ایران پشتش همیشه به روسیه است. اما ملاها برای دوام خود چطور به غارت ایران توسط روسیه و چین میپردازند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

پنتاگون به مجروحان حمله موشکی ایران به عین الاسد نشان افتخار می‌دهدپنتاگون به مجروحان حمله موشکی ایران به عین الاسد نشان افتخار می‌دهد سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که در حال بررسی اعطای نشان افتخار به مجروحانی است که در حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق دچار آسیب مغزی شده‌اند شما هم ب موشک زنان هواپیما نشان شجاعت دادین ک حق دارن،بیچاره ها مرگ از بغل گوششان رد شد😂😂😂😂😂 دیدن ترسیدن خواستن یه انگیزه دوباره بهشون بدن،ایشالله این دفعه به نشان درک میرسن😂😂😂

روسیه به هیج عنوان اعلام ''رهبری'' حفتر را نمی پذیردلاوروف: مسکو به هیج عنوان اعلام ''رهبری'' خلیفه حفتر را نمی پذیرد

اطلاعیه سفارت ایران درباره انجام پرواز میلان به تهران برای بازگشت شهروندان ایرانیسفارت ایران در ایتالیا، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به دنبال هماهنگی‌های انجام پذیرفته و اخذ مجوزهای مورد نظر، انجام پرواز میلان به تهران برای روزهای چهارشنبه ۲۹ آوریل و شنبه ۲ می ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده است.

طرح پمپئو برای «بازگشت» به برجام و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران | DW | 27.04.2020وزیر خارجه آمریکا به دنبال تدوین ادله حقوقی است که بر مبنای آن آمریکا هم‌چنان در توافق هسته‌ای با ایران باقی می‌ماند تا بتواند شورای امنیت را برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه این کشور تحت فشار بگذارد. یاد 12 شرط شما افتادم خخخ نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین می‌گوید آمریکا جزو طرف‌های مشارکت‌کننده در برجام نیست. اول امریکا باید بگوید گوه خوردم از برجام خارج شدم ، به غلط کردن وقتی افتاد ایران بررسی خواهد کرد.

شمار قربانیان الکل تقلبی در ایران به ۵۲۵ نفر رسید

سانحه رانندگی در ایران 12 کشته به جا گذاشتدر پی برخورد تریلی و اتوبوس در محور درح به سربیشه استان خراسان جنوبی 12 نفر جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

به رغم تحریم‌های بین‌المللی، روسیه برای ادامه فعالیت اولین نیروگاه اتمی ایران در بوشهر به جمهوری اسلامی سوخت هسته‌ای تحویل داده است. این خبر را سفیر روسیه در تهران روز چهارشنبه (۲۹ آوریل) اطلاع داد.

سفیر روسیه گفته است که تحویل سوخت هسته‌ای برای ادامه فعالیت نیروگاه بوشهر ضروری بوده، و تأکید کرده است که روسیه برای همکاری هسته‌ای با ایران اهمیت فراوانی قائل است.

از مقدار سوختی که تحویل ایران شده، چیزی گفته نشده است.

برنامه هسته‌ای ایران نگرانی جدی جامعه جهانی را برانگیخته بود. قدرت‌های جهانی موسوم به ۵ به علاوه یک، برای مهار کردن برنامه هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ توافقی با ایران به امضا رساندند که برجام خوانده شد.

هدف توافقنامه این بود که ایران را از تولید سلاح هسته‌ای باز دارد؛ هرچند ایران بارها گفته بود که چنین هدفی ندارد و تنها می‌خواهد از انرژی اتمی در راه‌های مسالمت‌آمیز استفاده کند.

دونالد ترامپ پس از انتخاب به ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از توافق با ایران بیرون رفت و آن را"بدترین توافق تمام دوران‌ها" دانست.

ایالات متحده تدابیر تحریمی علیه ایران را برگرداند و به برخی از آنها شدت بخشید تا جمهوری اسلامی را از برنامه هسته‌ای مجبور به عقب‌نشینی کند. ایران نیز به تدریج از تعهدات خود در توافق هسته‌ای کاست.

روسیه در کنار سه کشور اروپایی، بریتانیا و آلمان و فرانسه، خواهان حفظ برجام است و برای احیای آن تلاش می‌کند. روسیه ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را تأیید کرده، هرچند بارها نسبت به دسترسی ایران به سلاح اتمی هشدار داده است.

بنا به گزارش‌ها، ایران نیز، که زیر فشار سنگین تحریم‌های اقتصادی کمر خم کرده، به دنبال راه حلی برای بیرون آمدن از انزوا تلاش می‌کند.

به نظر کارشناسان نیروگاه اتمی بوشهر سرشت صلح‌آمیز دارد و هدف آن تولید انرژی برای کشور است.

ایران قصد دارد در منطقه بوشهر نیروگاه اتمی دیگری تأسیس و راه‌اندازی کند.