روسیه آلمان را به تعلل در تحقیقات مربوط به ناوالنی متهم کرد | DW | 06.09.2020

16/06/1399 08:58 ب.ظ

پس از مشخص شدن مسمومیت ناوالنی با سم اعصاب، تنش‌ها میان روسیه و آلمان بر سر روشن‌گری در مورد شناسایی عاملان مسمومیت بالا گرفته است. هر دو طرف یکدیگر را به پاسخگویی فراخوانده‌اند.

پس از مشخص شدن مسمومیت ناوالنی با سم اعصاب، تنش‌ها میان روسیه و آلمان بر سر روشن‌گری در مورد شناسایی عاملان مسمومیت بالا گرفته است. هر دو طرف یکدیگر را به پاسخگویی فراخوانده‌اند. ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، روز یکشنبه ۱۶ شهریور (ششم سپتامبر) گفت: «برلین تحقیقاتی را که خود خواستار آن است به تعویق می‌اندازد.

آیا این‌کار عمدی است؟» زاخاروا گفت مقامات آلمان به درخواست دادستانی روسیه درارتباط با مسمومیت ناوالنی که در تاریخ ۲۷ اوت برای این کشور ارسال کرده ‌است، پاسخ نداده‌اند.علاوه بر آنگلا مرکل، صدراعظم، هایوکو ماس، وزیرامور خارجی این کشور نیز از روسیه خواست در این باره توضیح دهد. ماس توقف پروژه"نورداستریم۲" به عنوان تحریم علیه روسیه را منتفی ندانست. پروژه"نورداستریم۲" که در مراحل پایانی احداث خود قرار دارد، گاز روسیه را به آلمان و جنوب اروپا خواهد رساند.

زاخارووا گفت:"آقای ماس عزیز، اگر دولت آلمان در مورد آنچه شما گفتید جدی است، باید علاقمند باشد هرچه زودتر به درخواست دادستانی کل روسیه پاسخ دهد." وی افزود:"ما مطمئن نیستیم که آلمان یک بازی دوگانه انجام می‌دهد یا خیر."

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در ادامه گفت: «با عدم ارسال پاسخ به دادستانی روسیه، برلین روند رسیدگی به این موضوع را کند می‌کند، درحالی که ادعا می‌کند در پی روشن‌شدن سریع مسئله است. آیا این تعلل، تعمدی است؟» headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

شمار مبتلایان به کرونا در روسیه به بیش از 1 میلیون و 25 هزار نفر رسیدمجموع مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه با شناسایی 5195 مورد جدید طی یک روز گذشته به 1 میلیون و 25 هزار و 505 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

آیا گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان همچنان به دموکراسی پایبند است؟ | DW | 06.09.2020گرهارد شرودر نه تنها در شمار دوستان نزدیک پوتین، رئیس جمهور روسیه است، بلکه ریاست شورای 'نورداستریم ۲' را نیز برعهده دارد. اکنون برخی از سیاستمداران آلمان از شرودر خواسته‌اند نسبت به مسمومیت آلکسی ناوالنی واکنش نشان دهد.

هشدار به چین، روسیه و ایران درباره دخالت در انتخابات آمریکا | DW | 05.09.2020مشاور امنیت ملی دولت ترامپ به چین، روسیه و ایران در مورد هر گونه دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هشدار داد. رابرت اوبراین می‌گوید چین گسترده‌ترین برنامه برای دخالت در انتخابات سوم نوامبر آمریکا را دارد.

ترامپ از محکوم کردن روسیه به خاطر مسمومیت آلکسی ناوالنی خودداری کرد - BBC News فارسیدونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که هیچ مدرکی در مورد مسمومیت آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه ندیده است. آقای ترامپ در یک نشست خبری گفت 'دقیقا' نمی‌داند چه اتفاقی برای آقای ناوالنی افتاده اما 'آن را بررسی خواهد کرد.' رئیس‌جمهوری آمریکا سپس به خبرنگاران گفت که انتقادهای خود را متوجه چین کنند.

نگرانی خانواده ها را درک می کنیم / به وزارت بهداشت اعتماد کردیموزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه باید در سال تحصیلی جدید همه در میدان باشیم گفت: نگرانی خانواده ها را درک می کنیم اما به ظرفیت های بالای جامعه اطمینان داریم؛ جامعه زنده جامعه ای است که در برابر پدیده های نوظهور در استیصال قرار نمی‌گیرد.

انگلیس بدهی خود به ایران را پذیرفت- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimانگلیس بدهی خود به ایران را پذیرفت وزیر دفاع انگلیس بدهی بریتانیا به ایران بر سر یک معامله تسلیحاتی مربوط به پیش از انقلاب را به رسمیت شناخت بریتانیا بابت عدم تحویل تانک‌های چیفتن سفارش شده از سوی ایران حدود ۴۰۰ میلیون پوند به تهران بدهکار است

در مناقشه بر سر تحقیق درباره مسمومیت آلکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف رژیم پوتین، دولت روسیه آلمان را به تعلل در تحقیقات دراین‌باره متهم کرد.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، روز یکشنبه ۱۶ شهریور (ششم سپتامبر) گفت: «برلین تحقیقاتی را که خود خواستار آن است به تعویق می‌اندازد. آیا این‌کار عمدی است؟»

زاخاروا گفت مقامات آلمان به درخواست دادستانی روسیه درارتباط با مسمومیت ناوالنی که در تاریخ ۲۷ اوت برای این کشور ارسال کرده ‌است، پاسخ نداده‌اند.علاوه بر آنگلا مرکل، صدراعظم، هایوکو ماس، وزیرامور خارجی این کشور نیز از روسیه خواست در این باره توضیح دهد. ماس توقف پروژه"نورداستریم۲" به عنوان تحریم علیه روسیه را منتفی ندانست. پروژه"نورداستریم۲" که در مراحل پایانی احداث خود قرار دارد، گاز روسیه را به آلمان و جنوب اروپا خواهد رساند.

زاخارووا گفت:"آقای ماس عزیز، اگر دولت آلمان در مورد آنچه شما گفتید جدی است، باید علاقمند باشد هرچه زودتر به درخواست دادستانی کل روسیه پاسخ دهد." وی افزود:"ما مطمئن نیستیم که آلمان یک بازی دوگانه انجام می‌دهد یا خیر."

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در ادامه گفت: «با عدم ارسال پاسخ به دادستانی روسیه، برلین روند رسیدگی به این موضوع را کند می‌کند، درحالی که ادعا می‌کند در پی روشن‌شدن سریع مسئله است. آیا این تعلل، تعمدی است؟»

کرملین روز سه‌شنبه چهارم شهریور (۲۵ اوت)، ارزیابی پزشکان آلمانی درباره مسمومیت ناوالنی را"شتابزده" دانست و اعلام کرد هنوز سند روشنی دال بر مسمومیت او مشاهده نشده است.آلکسی ناوالنی ۳۰ مرداد (۲۰ اوت) در یک پرواز داخلی در روسیه دچار ناراحتی شدید جسمی شد و پس از انتقال به بیمارستانی در شهر امسک سیبری به درخواست اعضای خانواده و نزدیکانش برای مداوا به بیمارستان شریته در برلین منتقل شد.

ناوالنی در پی مسمومیت، به درخواست نزدیکانش برای مداوا به بیمارستان شریته برلین منتقل شد

یافته‌های آزمایشگاهی در برلین وجود یک ماده سمی تخریب‌گر اعصاب از گروه جنگ‌افزارهای شیمیایی موسوم به"نووی‌چوک" در بدن ناوالنی را تایید کرد.هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز یکشنبه گفت اگر روسیه به زودی پاسخگوی سئوالات در مورد مسمومیت ناوالنی نباشد، آلمان با متحدانش در مورد تحریم‌های احتمالی علیه مسکو رایزنی خواهد کرد.

ماس هم‌چنین روز چهارشنبه ۱۳ شهریور از احضار سفیر روسیه در برلین خبر داد و گفت از او خواسته شده درباره نحوه مسمومیت الکسی ناوالنی به صورت شفاف و همه جانبه تحقیق کند.ماس روسیه را فراخوانده با انجام تحقیقات کامل و شفاف مسئولان سوءقصد به جان منتقد روسی را شناسایی و مجازات کند. او خاطر نشان کرد که اقدام قاطع روسیه برای روابط مسکو با کشورهای اروپایی اهمیت زیادی دارد.

در پی آن، اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا دوم سپتامبر در یک پیام توئیتری مسموم کردن سیاستمدار منتقد روسی را"اقدامی منزجرکننده و بزدلانه" خواند و خواستار مجازات عاملان آن شد.

در مورد اعمال تحریم‌هایی علیه مقام‌های روسیه نیز اتحادیه اروپا ترجیح می‌دهد منتظر نتیجه تحقیقات بیتشر باشند.

سخنگوی جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته، هنوز روشن نیست چه کسی مسئولیت مسوم‌شدن ناوالنی را بر عهده دارد.