روسیه طرح تازه‌ای‌ از فضاپیمای بالدارِ شوروی سابق را جایگزین سویوز می‌کند

18/05/1399 11:03:00 ق.ظ

رئیس سازمان فضایی روسیه: «باید سفینه‌ای با ویژگی‌های کاملاً متفاوت بسازیم، چیزی شبیه سفینهٔ بوران که بتواند روی باند فرود بیاید.»

رئیس سازمان فضایی روسیه: «باید سفینه‌ای با ویژگی‌های کاملاً متفاوت بسازیم، چیزی شبیه سفینهٔ بوران که بتواند روی باند فرود بیاید.» سازمان فضایی روسیه اعلام کرد به‌دنبال گزینه‌های تازه‌ای برای طراحی و تولید فضاپیماهای سرنشین‌دار است.

بنا به گفتهٔ دیمیتری روگوژین، مدیر روس‌کوسموس (سازمان فضایی روسیه) این نهاد قصد دارد فضاپیمای بال‌داری شبیه به مُدل دههٔ هشتادیِ «بوران» را جایگزین فضاپیمای سویوز کند.

وی گفت: «باید سفینه‌ای با ویژگی‌های کاملاً متفاوت بسازیم، چیزی شبیه فضاپیمای بوران که بتواند روی باند فرود بیاید.» وی تأکید کرد با آنکه چنین کاری زمان‌بر خواهد بود اما نوسازی دائمی یک طرح (مانند سویوز) هم «برای رشد فناوری فضا مضر» است و باید به سراغ طرح‌های تازه رفت.

هواپیمای مریا، فضاپیمای بوران در مسیر نمایشگاه هوایی ۱۹۸۹ پاریس حمل می‌کند آسوشیتد پرس فضاپیمای بوران (از اصل ترکی به معنای کولاک) شبیه به شاتلِ ساخت ایالات متحده بود. آنتونوف آن-۲۲۵ مِریا، عظیم‌ترین هواپیمای وقتِ جهان برای جابجا کردن همین فضاپیما ساخته شد. headtopics.com

از سه نمونهٔ این هواپیما یکی در سال ۲۰۰۲ میلادی در اثر ریزش آشیانهٔ‌ آن از میان رفت و دو تای دیگر سه دهه است که در پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان خاک می‌خورند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

آمریکا از روسیه و چین خواست تا مانع تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران نشوندنماینده ایالات متحده در سازمان ملل از روسیه و چین خواست تا مانع قطعنامه آمریکا برای ممانعت از رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران نشوند. - خبرگزاری آناتولی

دعوت بلاروس از روسیه و اوکراین برای حل بحران بر سر شرکت نظامی خصوصیالکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس روز پنجشنبه ۶ اوت (۱۶ مرداد) به مقامات دولتی این کشور دستور داد از دادستانان اوکراین و روسیه برای حضور در شهر مینسک، پایتخت، دعوت کنند تا راه حلی برای بحران جاری در روابط پیدا شود.

آمار ابتلا به کرونا در روسیه از 871 هزار نفر گذشت

سناتور وارنر: انتشار اطلاعات نادرست توسط روسیه، چین و ایران یک «تهدید جدی» است🔺سناتور وارنر: انتشار اطلاعات نادرست توسط روسیه، چین و ایران یک «تهدید جدی» است ⚡️یک نماینده ارشد سنای آمریکا انتشار اطلاعات نادرست توسط روسیه، چین و ایران در شبکه‌های اجتماعی را یک «تهدید جدی» نامید.

رئيس‌جمهور بلاروس: پشت شرکت واگنر مقامات ارشد روسیه هستند

آمریکا: ایران، چین و روسیه به دنبال 'دخالت در انتخابات ما' هستند - BBC News فارسییکی از روسای نهادهای اطلاعاتی آمریکا می‌گوید مسکو، پکن و تهران به دنبال 'دخالت و اثرگذاری' بر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری که قرار است نوامبر پیش رو برگزار شود هستند. به گفته این مقام اطلاعاتی چین به دنبال رای نیاوردن آقای ترامپ، روسیه به دنبال بدنام کردن جو بایدن و ایران به دنبال تضعیف ارکان نظام آمریکا و شکست دونالد ترامپ است.