روسیه: ادعای "دزدیدن" فرمول واکسن آسترازنکا دروغ محض است- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

20/07/1400 11:26 ق.ظ

روسیه: ادعای دزدیدن فرمول واکسن_آسترازنکا دروغ محض است فرمول بندی دو واکسن آسترازنکا و اسپوتنیک کاملاً متفاوت است

"دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه به ادعای روزنامه"سان" () چاپ انگلیس در این باره که گویا متخصصان روسی فرمول واکسن"اسپوتنیک-وی" برای مقابله با ویروس کرونا را از فرمول تهیه شده در شرکت آسترازنکا به سرقت بردهسخنگوی کرملین روز گذشته (دوشنبه) در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره گفت: «روزنامه سان انگلیس، روزنامه‌ای هرچند معروف ولی کاملاً غیرعلمی است و مسلماً مقامات روسی به مقاله چاپ شده در این روزنامه پاسخ مناسب خواهند داد.

در مقاله روزنامه سان ادعا شده است که سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس شواهدی در اختیار دارند، مبنی بر اینکه روسیه فرمول واکسن آسترازنکا را برای تولید واکسن روسی"اسپوتنیک-وی" ربوده است. بعد از انتشار این مطلب، صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه با انتشار بیانیه

‌ای اعلام کرد که اطلاعات روزنامه سان انگلیس در این باره که گویا واکسن اسپوتنیک-وی روسی بر اساس تحقیقات انجام شده به روی واکسن آسترازنکا"" ساخته شده، خبری جعلی به نقل از منابع غیرموثق و ناشناس و دروغی محض است.

این صندوق یادآور شده است: «داستان پردازی انجام شده توسط روزنامه سان، مغایر با موفقیت بدست آمده توسط یکی از موثرترین و امن‌ترین واکسن‌های کرونا در جهان است و ما چنین حملاتی به واکسن اسپوتنیک را بسیار غیراخلاقی و کاملاً مغرضانه تلقی می‌کنیم که تنها در جهت تضعیف تلاش‌های بین المللی در راستای گسترش واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا صورت گرفته است.» headtopics.

ادامه مطلب:
Tasnimnews_Fa »

گرندپری استانبول به عنوان دور شانزدهم مسابقات فرمول یک قهرمانی جهانی آغاز شدگرندپری استانبول به عنوان دور شانزدهم مسابقات فرمول یک قهرمانی جهانی آغاز شد

والتری بوتاس برنده جایزه بزرگ فرمول یک شدوالتری بوتاس، راننده فنلاندی تیم مرسدس برنده جایزه بزرگ فرمول یک ترکیه شد. - خبرگزاری آناتولی

ارجاع مجدد «پرونده ایران» به شورای امنیت ایده بیهوده‌ای است/ برنده رویارویی ایران و غرب، چین و روسیه هستند/ اقدامات توسعه‌ای آمریکا در افغانستان فقط برای نمایش بوداستاد دانشگاه مینه سوتای آمریکا در گفت‌وگو با ایلنا: ارجاع مجدد «پرونده ایران» به شورای امنیت ایده بیهوده‌ای است/ برنده رویارویی ایران و غرب، چین و روسیه هستند/ اقدامات توسعه‌ای آمریکا در افغانستان فقط برای نمایش بود

پس از آبادان حالا در شادگان: آب شرب نداریم این فاضلاب است

کاریکاتور/ اولویت بعدی تنظیم بازار است- گرافیک و کاریکاتور کاریکاتور تسنیم | Tasnimاولویت بعدی تنظیم_بازار است رئیس‌جمهور: پس از موفقیت اولیه در واکسیناسیون گسترده، این روزها اولویت اول بنده تنظیم بازار کالاهای اساسی است انقدر به خنسی خوردید که تعارف رو کنار گذاشتید، نشستید برای خودتون نوشابه باز می‌کنید؟ خود گویی و خود خندی؟ باز قدیما یه زوری می‌زدید برای حفظ وجهه و اعتبار... برید برید دیر نشە

ادامه تجمعات صنفی کارگران و بازنشستگان در ایران؛ معترضان می‌گویند عملکرد رئیسی «ضدمردمی» و «ضدکارگری» است🔺 نماینده کارگران معترض هفت_تپه با اشاره به مسائل و مشکلات کارگران، «مردمی» بودن دولت رئیسی را «یک شعار دروغ» خواند و گفت که رئیسی نسبت به مشکلات آنها «بی‌تفاوت» است. ⬇ بیشتر بخوانید:

"دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه به ادعای روزنامه"سان" () چاپ انگلیس در این باره که گویا متخصصان روسی فرمول واکسن"اسپوتنیک-وی" برای مقابله با ویروس کرونا را از فرمول تهیه شده در شرکت آسترازنکا به سرقت بردهسخنگوی کرملین روز گذشته (دوشنبه) در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره گفت: «روزنامه سان انگلیس، روزنامه‌ای هرچند معروف ولی کاملاً غیرعلمی است و مسلماً مقامات روسی به مقاله چاپ شده در این روزنامه پاسخ مناسب خواهند داد.»

در مقاله روزنامه سان ادعا شده است که سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس شواهدی در اختیار دارند، مبنی بر اینکه روسیه فرمول واکسن آسترازنکا را برای تولید واکسن روسی"اسپوتنیک-وی" ربوده است.

بعد از انتشار این مطلب، صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه با انتشار بیانیه

‌ای اعلام کرد که اطلاعات روزنامه سان انگلیس در این باره که گویا واکسن اسپوتنیک-وی روسی بر اساس تحقیقات انجام شده به روی واکسن آسترازنکا"" ساخته شده، خبری جعلی به نقل از منابع غیرموثق و ناشناس و دروغی محض است.

این صندوق یادآور شده است: «داستان پردازی انجام شده توسط روزنامه سان، مغایر با موفقیت بدست آمده توسط یکی از موثرترین و امن‌ترین واکسن‌های کرونا در جهان است و ما چنین حملاتی به واکسن اسپوتنیک را بسیار غیراخلاقی و کاملاً مغرضانه تلقی می‌کنیم که تنها در جهت تضعیف تلاش‌های بین المللی در راستای گسترش واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا صورت گرفته است.»

در این بیانیه تأکید شده است: «ادعای این روزنامه انگلیسی هیچ پایه و اساس علمی ندارد، برای اینکه فرمول بندی واکسن اسپوتنیک-وی و واکسن آسترازنکا کاملاً متفاوت است. واکسن روسی بر اساس پلت‌فورم آدنوویروس انسانی ساخته شده که اثربخشی و ایمنی چنین فرمولی طی دهها سال گذشته اثبات شده است، در حالی‌که برای ساخت واکسن آسترازنکا از عامل آدنوویروس شامپانزه و نه پلت‌فورم انسانی استفاده شده است.»

صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه ادامه داد که واکسن روسی اسپوتنیک-وی در میان واکسن‌های کرونا، ترکیبی منحصر به فرد داشته که در دو نوبت تزریق آن از ترکیبی ناهمگن برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شود، در حالیکه واکسن آسترازنکا یک ترکیب دارویی مشابه است که دو مرتبه به بدن تزریق می‌شود.

در اوایل ماه سپتامبر (اواخر شهریور ماه) سازمان فدرال خدمات بهداشتی و رفاه انسانی روسیه اعلام کرد که در این کشور حتی یک مورد مرگ ناشی از تزریق واکسن"اسپوتنیک-وی" گزارش نشده و این دارو به دلیل فرمول خاص خود، منجر به اختلال در انعقاد خون نمی‌شود. در حالیکه ایجاد لخته خون، یکی از عوارض واکسن آسترازنکا در برخی افراد دریافت کننده آن است.

واکسن"اسپوتنیک-وی" توسط مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی روسیه"گامالیا" تولید شده که وزارت بهداشت روسیه آن را در تاریخ 11 آگوست (21 مرداد) سال 2020 بعنوان نخستین واکسن علیه ویروس کرونا به ثبت رساند. میزان اثربخشی این واکسن روسی در مقابل بیماری کووید-19 در صورت تزریق هر دو نوبت آن، نزدیک به 90 درصد است.