روسیه ۱۰ دیپلمات آمریکا را اخراج کرد و به سفیر این کشور پیشنهاد ترک مسکو را داد - BBC News فارسی

17/04/2021 05:03:00 ق.ظ

روسیه ۱۰ دیپلمات آمریکا را اخراج کرد و به سفیر این کشور پیشنهاد ترک مسکو را داد

روسیه ۱۰ دیپلمات آمریکا را اخراج کرد و به سفیر این کشور پیشنهاد ترک مسکو را داد

تنها یک روز پس از اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه، مسکو در اقدامی تلافی جویانه گفته ۱۰ دیپلمات آمریکایی باید خاک روسیه را ترک کنند. وزارت خارجه روسیه پیشنهاد کرده سفیر آمریکا در مسکو به طور موقت به کشورش بازگردد. کرمیلین همچنین ۸ مقام فعلی و سابق آمریکایی را از ورود به خاک روسیه منع کرده است.

توضیح تصویر،جو بایدن ماه گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به این سئوال که آیا فکر می‌کند آقای پوتین "قاتل" است، گفت این طور فکر می‌کندسال گذشته، پژوهشگران امنیت سایبری در آمریکا هک نرم افزاری به نام سولارویند SolarWinds را شناسایی کردند که به مجرمان سایبری امکان نفوذ و دسترسی به ۱۸۰۰۰ شبکه رایانه‌ای دولتی و خصوصی را می‌داد.

کارشناسان اطلاعاتی معتقدند که روسیه عامل این حمله بوده است. هکرها به پرونده‌های دیجیتالی چندین سازمان دولتی ایالات متحده از جمله وزارت‌های خزانه‌داری و دادگستری و چند اداره دولتی دسترسی پیدا کردند.در ماه فوریه، براد اسمیت، رئیس مایکروسافت، گفت که این بدافزار "بزرگترین و پیچیده‌ترین" برنامه از این نوع بوده که تا کنون دیده شده است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

آمریکا هکرهای «مستقر در روسیه» را به ایجاد اختلال در خطوط نفتی خود متهم کردپلیس فدرال آمریکا نیز پیش از این با انتشار بیانیه‌ای ضمن متهم کردن این شبکه تبهکاری موسوم به «دارکساید» گفته بود: «گروه دارکساید مسئول به خطر انداختن شبکه‌های خط لوله کلونیال پایپلاین است.» این بخشی از همون «آرزوی سلامتی» پوتین برای بایدنه.

اروپا و آمریکا نسبت به احتمال مرگ ناوالنی در زندان به روسیه هشدار دادندفرانسه و آلمان به همراه آمریکا نسبت به وضعیت سلامتی الکسی ناوالنی در زندان به روسیه هشدار دادند و همزمان کنشگران حامی این منتقد کرملین، خواستار برگزاری تظاهرات در تاریخ ۲۱ آوریل (یک اردیبهشت) ‌شدند. اتحادیه دخمه‌ای اروپا و محفل دموکرات‌های آمریکا که بیش از 6 ماه مشغول پاچه‌گیری رسانه‌ای از روسیه و فناوری درمانی‌اش در مورد «عدم موفقیت» واکسن‌‌های‌اش بودند چگونه اکنون از همان کشور و فناوری‌اش مطالبه تولید معجون «حیات جاودان» دارند؟ آن هم برای فردی خارج که از حوزه‌ مسئولیت‌شان!

عراقچی خبر مربوط به قصد آمریکا برای تعلیق به جای لغو تحریم‌ها را تکذیب کرداین منبع افزوده است: «هدف آمریکا از لغو نکردن کامل تحریم‌ها و بسنده کردن به رفع موقت برخی از آنها، صرفا بازگشت به برجام است تا بتواند از امکان مکانیسم ماشه علیه ایران استفاده کند.» شما نمیخواد زبان عراقچی بشی ، ند پرایس وندی شرمن هم تو ویدیش تایید کرده، که لیفت یعنی تعلیق، و گفت تا ایران به پایبندی کامل برنگردد هیچ امتیازی داده نخواهد شد . حالا شما چرا طرفدار عراقچی شدی ؟

حمله به مسجدالاقصی؛ آمریکا مقامات اسرائیل و فلسطین را به «حفظ آرامش» فراخواندسخنگوی وزارت خارجه آمریکا نسبت به تخلیه خانواده‌های فلسطینی از محله‌های قدس ابراز نگرانی کرده و مقامات اسرائیل و فلسطین را به «حفظ آرامش» فراخواند. - خبرگزاری آناتولی

وزارت خارجه روسیه معاون سفیر آمریکا را احضار کردوزارت خارجه روسیه معاون سفیر آمریکا در مسکو را احضار کرده و نسبت به خروج 10 دیپلمات‌های آمریکایی از روسیه تا 21 ماه می هشدار داد. - خبرگزاری آناتولی

مسکو با احضار قائم سفارت آمریکا، ۱۰ دیپلمات آمریکایی را از روسیه اخراج کردمسکو می‌گوید ده دیپلمات آمریکایی را به عنوان «عنصر نامطلوب» شناسایی کرده و این افراد باید هرچه سریعتر خاک روسیه را ترک کنند. روسیه نسبت به امریکاخودکفااست عاقلان میدانندنی کوتاه فکران. دمشون گرم

EPA توضیح تصویر، جو بایدن ماه گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به این سئوال که آیا فکر می‌کند آقای پوتین "قاتل" است، گفت این طور فکر می‌کند سال گذشته، پژوهشگران امنیت سایبری در آمریکا هک نرم افزاری به نام سولارویند SolarWinds را شناسایی کردند که به مجرمان سایبری امکان نفوذ و دسترسی به ۱۸۰۰۰ شبکه رایانه‌ای دولتی و خصوصی را می‌داد.Aa جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه یک گروه تبهکار مستقر در روسیه را به حمله رایانه‌ای و ایجاد اختلال در شبکه خطوط یکی از بزرگترین اپراتورهای انتقال سوخت آمریکا متهم کرد.پزشک ناوالنی، روز گذشته اعلام کرده بود که وضعیت سلامتی این مخالف دولت روسیه در اثر اعتصاب غذا به سرعت رو به وخامت است و ناوالنی با خطر مرگ روبرو است.شبکه پرس‌تی‌وی همچنین به نقل از منبع خود در وین نوشته بود که در صورت پذیرش این مکانیسم، رفع مرحله‌ای تحریم‌ها یا تمدید بی‌اثر شدن آنها در بازه‌های زمانی ۱۲۰ روزه و ۱۸۰ روزه، علاوه بر شرطی شدن اقتصاد ایران، آمریکا خواهد توانست با گروگان گرفتن تمدید رفع تحریم، خواسته‌های دیگر خود یعنی برجام ۲ و ۳ را نیز به ایران تحمیل کند.

کارشناسان اطلاعاتی معتقدند که روسیه عامل این حمله بوده است. هکرها به پرونده‌های دیجیتالی چندین سازمان دولتی ایالات متحده از جمله وزارت‌های خزانه‌داری و دادگستری و چند اداره دولتی دسترسی پیدا کردند.» بایدن كه به طور مرتب از تحولات در این زمینه اطلاعات دریافت می‌کند، اعلام كرد: «تا این زمان سرویس‌های اطلاعاتی ما هیچ سندی مبنی بر دخالت روسیه در این ماجرا ندارند»، اما با این حال افزود: «شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد عاملان این حمله و خود باج‌افزار در روسیه مستقر هستند و بنابراین آنها (مقامات روسیه) تا حدودی در این حمله مسئولیت دارند. در ماه فوریه، براد اسمیت، رئیس مایکروسافت، گفت که این بدافزار "بزرگترین و پیچیده‌ترین" برنامه از این نوع بوده که تا کنون دیده شده است.» از سوی دیگر هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز یکشنبه اعلام کرد که وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه در بروکسل درباره وضعیت سلامتی ناوالنی گفت‌وگو خواهند کرد. دسامبر گذشته، مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه وقت آمریکا گفت که او معتقد است روسیه پشت این حمله قرار دارد اما افزود که پژوهشگران آمریکایی "هنوز سرگرم کشف جزئیات دقیق این حمله هستند". شرکت کلونیال پایپلاین روز جمعه ۷ مه هدف یک حمله سایبری قرار گرفت و مجبور شد تمام فعالیت‌های خود را متوقف کند. با گذشت چند ماه، حالا ایالات متحده در نظر دارد تشکیلات اطلاعاتی روسیه را رسماً به انجام این هک متهم کند. قرار است دور جدید مذاکرات هفته آینده بار دیگر در پایتخت اتریش پی گرفته شود.

روسیه هرگونه دخالت در این عملیات سایبری را تکذیب کرده است. این حادثه همچنین باعث شد تا بخشی از سامانه رایانه‌ای کلونیال پایپلاین آسیب ببیند.» وزیر خارجه فرانسه مسئولیت اصلی را در این زمینه متوجه ولادیمیر پوتین دانست. تجزیه و تحلیل به قلم گوردون کوررا، گزارشگر امنیتی سال گذشته افشای اخبار مربوط به یک تهاجم سایبری عمده توسط نرم افزار سولارویند باعث ناخرسندی دولت آمریکا و طرح سئوالاتی در مورد نحوه پاسخگویی به آن شد. برخی اعضای کنگره آن را "اقدام جنگی" دانسته و خواستار مقابله به مثل شدند، اما دیگران خاطرنشان کردند که روس‌ها دقیقاً به همان نوع جاسوسی مشغول بوده‌اند که آمریکا هم به صورت آنلاین در آن فعالیت دارد. این شرکت به تدریج فعالیت خود را برقرار کرده و قرار است در پایان هفته جاری به طور کامل کار عادی خود را از سر بگیرد. بالاخره دولت بایدن به این نتیجه رسید که ابعاد نفوذ در سیستم‌های آمریکایی در حدی بوده که دادن پاسخی مناسب را ایجاب ‌کند.» وقت آن رسیده است که عمل کنیم. اما سوال این بود که این پاسخ چه باید باشد؟ برخی از پاسخ‌ها "مخفیانه" داده خواهد شد و احتمالا در آنها تهاجم سایبری برای آسیب به عاملان این اقدام به کار خواهد رفت. این گروه داده‌های محرمانه قربانیان خود را به ویژه در کشورهای غربی ربوده و تهدید می‌کند که اگر پول ندهند، آن داده‌ها را علنی می‌کند.

اما همچنین این بحث هم مطرح بود که چگونه باید واکنش حوادث سایبری را با سایر فعالیت‌های اطلاعاتی روسیه که آمریکا از آن ناراضی بوده ترکیب کرد. از جمله این فعالیت‌ها اتهام دخالت در انتخابات سال ۲۰۲۰، پاداش به طالبان برای حمله به سربازان آمریکایی در افغانستان و فعالیت روسیه علیه دولت اوکراین بوده است. آنها در متنی که دارک‌نت آن را آنلاین کرده گفته‌اند: «ما غیرسیاسی هستیم» و «نیازی نیست که با دولت خاصی پیوند داشته باشیم»، «هدف ما پول درآوردن است نه ایجاد مشکل برای جامعه». دیگر این موضوع مربوط به آزادی ناوالنی نیست بلکه به زندگی او نیز مربوط می‌شود. بعضی از مقامات آمریکایی از جدا نگه داشتن این مسائل حمایت می‌کردند. در پایان به نظر می‌رسد مقامات تصمیم گیرنده در دولت بایدن نتیجه گرفته‌اند که به همه این مسائل یکجا و با یک پاسخ واحد واکنش نشان دهند که شاید بیشترین تأثیر را داشته باشد. دیمیتری آلپروویچ، کارشناس امنیت رایانه در آخر هفته در توییتر خود نوشت: «ما معتقدیم که دولت روسیه این شبکه را می‌گرداند (و شاید حمایت می‌کند). اما آیا این تحریم‌ها واقعاً مانع اقدامات روسیه خواهد شد؟ تجربه گذشته نشان داده که چنین انتظاری بعید است. ناوالنی شرایط حبس خود را به توصیف‌های جورج اورول در کتاب ۱۹۸۴ تشبیه کرد یاروسلاو آشیخمین، پزشک ناوالنی که از طریق خانواده این منتقد کرملین به نتایج آزمایش‌های او دست پیدا کرده بود گفت: «سطح پتاسیم در بدن او به شدت افزایش یافته که می‌تواند باعث ایست قلبی شود و علائم نارسایی کلیه است.

مسکو سال‌هاست که معتقد است با غرب درگیر است اما این درگیری یک درجه کمتر از جنگ سنتی است و واکنش آمریکا هم این نظر را تایید می‌کند. الیزابت شروود راندال، معاون مشاور امنیتی رئیس جمهوری آمریکا گفت اگر چه این حملات در درجه اول متوجه بخش خصوصی است، اما در واقع مشکلی برای امنیت ملی است. ظاهرا آمریکا خواسته است به جهانیان ثابت کند که در برابر حملات سایبری روسیه، موضع دولت بایدن شدیدتر از موضع دولت دونالد ترامپ است. چرا روابط روسیه و دولت آمریکا چنین خراب است؟ آقای بایدن در اولین سخنرانی خود در مورد سیاست خارجی در ماه فوریه گفت که قصد دارد در برابر روسیه بایستد و متعهد شد که به اتهام حملات سایبری و دخالت در انتخابات علیه روسیه پاسخ دهد.» وی افزود: «وقتی این شرکت‌ها مورد حمله قرار می‌گیرند، آنها اولین خط دفاعی ما هستند. الکسی ناوالنی در ۱۷ ژانویه سال جاری هنگام بازگشت از آلمان به روسیه بازداشت شد. منبع تصویر، .