روسیه 'به طور موقت' گاز خود را از جمهوری آذربایجان به ارمنستان صادر می‌کند - BBC News فارسی

روسیه گفته است گاز صادراتی این کشور به ارمنستان به طور موقت از جمهوری آذربایجان به این کشور صادر می‌شود. دلیل این کار به گفته شرکت روسی گازپروم، تعمیر خط لوله اصلی گاز روسیه به ارمنستان است.

18/03/2021 09:25:00 ب.ظ

روسیه گفته است گاز صادراتی این کشور به ارمنستان به طور موقت از جمهوری آذربایجان به این کشور صادر می‌شود. این برای اولین بار از زمان فروپاشی شوروی سابق است که صادرات گاز روسیه به ارمنستان از خاک جمهوری آذربایجان صورت می‌گیرد.

روسیه گفته است گاز صادراتی این کشور به ارمنستان به طور موقت از جمهوری آذربایجان به این کشور صادر می‌شود. دلیل این کار به گفته شرکت روسی گازپروم، تعمیر خط لوله اصلی گاز روسیه به ارمنستان است.

۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸ مارس ۲۰۲۱منبع تصویر،Photo by Kremlin Press Office /Anadolu/Gettyتوضیح تصویر،ارمنستان و جمهوری آذربایجان سال پیش با وساطت روسیه توافقنامه‌ای را امضا کردند که به درگیری‌های خونین در قره باغ پایان دادروسیه گفته است گاز صادراتی این کشور به ارمنستان به طور موقت از جمهوری آذربایجان به این کشور صادر می‌شود.

ورزشکار کره‌ای از اینکه فروغی را «تروریست» نامید عذرخواهی کرد نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 اشرف غنی: طالبان در ۲۴ سال اخیر واقعا تغییر کرده‌اند، ظالم‌تر شده‌اند

شرکت دولتی گازپروم روسیه گفته است یک قرارداد کوتاه مدت با سوکار، شرکت نفت و گاز دولتی جمهوری آذربایجان برای صادرات گاز از خاک این کشور به ارمنستان بسته است.دلیل این کار به گفته این شرکت روسی، تعمیر خط لوله اصلی گاز روسیه به ارمنستان است.این برای اولین بار از زمان فروپاشی شوروی سابق است که صادرات گاز روسیه به ارمنستان از خاک جمهوری آذربایجان صورت می‌گیرد. دو کشور پس از استقلال دو بار بر سر منطقه قره باغ جنگیده‌اند که ده‌ها هزار کشته و زخمی به جای گذاشته است.

گازپروم اکسپورت، بازوی صادراتی گازپروم می‌گوید تعمیرات در خط لوله انتقال گاز که از گرجستان عبور می‌کند سه هفته طول خواهد کشید.این شرکت گفته است"پس از اتمام تعمیرات، گاز طبیعی به ارمنستان از طریق مسیر قبلی منتقل خواهد شد."روسیه و ترکیه، برندگان جنگ قره‌باغ headtopics.com

سال گذشته، گازپروم بیش از ۲.۲ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به ارمنستان صادر کرد. صادرات گاز روسیه به ارمنستان در ژانویه امسال افزایش یافت.ارمنستان و جمهوری آذربایجان سال پیش درگیر جنگی شدند که ۴۴ روز طول کشید. این دو کشور با وساطت روسیه توافقنامه‌ای را امضا کردند که به درگیری‌های خونین در قره باغ پایان داد.

در این جنگ، جمهوری آذربایجان بخش‌هایی از منطقه مورد مناقشه قره‌باغ و همه ۷ منطقه‌ اطراف آن را که از زمان جنگ اول در اوایل دهه ۱۹۹۰ تحت کنترل نیروهای ارمنی بود پس گرفت. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

مردم ایران، حسن روحانی و دولت او را چگونه به یاد خواهند آورد؟ چهار ساله دوم ریاست‌جمهوری او، ایران و مردم ایران را به کدام سمت برد؟مهمانان برنامه: مهدی مهدوی...