روسیه و ژئوپلیتیک اروپا؛ سوئد بودجه نظامی خود را ۴۰ درصد افزایش می‌دهد

25/07/1399 08:42:00 ق.ظ

استکهلم پس از ورود دو ناو جنگی روسیه بدون اجازه به آب‌های سرزمینی‌اش، اعتراض خود را به مسکو اعلام کرد. سوئد همچنین از این که هواپیماهای نظامی روسیه بارها در فاصله‌ای بیش از حد نزدیک به هواپیماهای سوئدی پرواز و حریم هوایی این کشور را نقض کرده‌اند،‌ شکایت کرد.

استکهلم پس از ورود دو ناو جنگی روسیه بدون اجازه به آب‌های سرزمینی‌اش، اعتراض خود را به مسکو اعلام کرد. سوئد همچنین از این که هواپیماهای نظامی روسیه بارها در فاصله‌ای بیش از حد نزدیک به هواپیماهای سوئدی پرواز و حریم هوایی این کشور را نقض کرده‌اند،‌ شکایت کرد. دولت سوئد اعلام کرد به منظور تقویت توان دفاعی در بحبوحه تنش‌های فزاینده با روسیه، طی ۵ سال آینده هزینه‌های نظامی خود را حدود ۴۰ درصد افزایش داده و شمار سربازان برای خدمت اجباری در نیروهای مسلح را دو برابر می‌كند.

سوئد عضو ناتو نیست اما روابط نزدیکی با این سازمان دارد. این کشور پس از پایان جنگ سرد، برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، شمار نیروهای نظامی خود را کاهش داده بود. به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید پیتر هولتکویست، وزیر دفاع سوئد روز پنجشنبه ۱۵ اکتبر (۲۴ مهر) به خبرنگاران گفت: «در شرایطی هستیم که طرف روسی مایل است از ابزارهای نظامی برای دستیابی به اهداف سیاسی استفاده کند. بر این اساس، ما از نظر ژئوپلیتیکی با یک وضعیت امنیتی جدید روبرو هستیم.» هولتکویست گفت که پیشنهاد بودجه‌ای جدید دولت شامل افزایش هزینه‌های نظامی به میزان ۲۷.۵ میلیارد کرون سوئد (۲.۶۴ میلیارد یورو) تا سال ۲۰۲۵ میلادی است.

با افزایش فعالیت روسیه در منطقه دریای بالتیک، سوئد با شتاب در حال اجرای یک برنامه تسلیحاتی است که خرید موشک‌های پاتریوت از آمریکا بخشی از آن را تشکیل می‌دهد. ماه گذشته، استکهلم پس از ورود دو ناو جنگی روسیه بدون اجازه به آب‌های سرزمینی‌اش، اعتراض خود را به مسکو اعلام کرد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ظریف: با ابتکار منطقه‌ای ایران، ترکیه و روسیه مناقشه قره‌باغ را به طور پایدار حل کنیموزیر امور خارجه ایران به آمادگی ایران برای کمک به دستیابی به صلح و راه حل پایدار مناقشه قره‌باغ در چارچوب ابتکار منطقه‌ای ایران، ترکیه و روسیه اشاره کرد. - خبرگزاری آناتولی

مسمومیت ناوالنی؛ اتحادیه اروپا چند مقام برجسته روسیه را تحریم کرد - BBC News فارسیاتحادیه اروپا شش مقام ارشد روسی و یک مرکز تحقیقات شیمیایی این کشور را به دلیل 'مسمومیت'الکسی ناوالنی منتقد پوتین با سم نوویچوک تحریم کرده است. تحریم هیچ کشوری برای تحریم کنندگان رایگان نیست غیر از ایران. چرا؟ چون سایر کشورها سیاستمداران عاقلی دارند که برای تحریم کننده هزینه تعریف میکنند لذا تحریم کردنشان به صرفه نیست.

انتقاد آمریکا از انتخاب چین و روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل

ناکامی عربستان و انتخاب چین، روسیه و کوبا به عضویت شورای حقوق بشر سازمان مللحامیان چین در این رای گیری در مقایسه با رای گیری دور پییشن در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۰ درصد کاهش یافته بودند. چین در سال‌های اخیر به دلیل سرکوب مسلمانان اویغور و اعتراضات طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ با انتقادات جهانی روبروست. بدین ترتیب شورای حقوق بشر ملل متحد به مسخره بودن خودش مهر تائید گذاشت. اگر رژیم جنایتکار ایران نیز به این کلوب اضافه کنند میتوانند نام آنرا به 'شورای ضد حقوق بشر' دول سرکوبگر تغییر دهند! اروپای مادر قحبه چجوری مضحکه کرده بشریت رو... سازمانهای فرمایشی حقوق بشری اروپایی، چگونه رژیم آخوندی و شرکای دزدش بمانند روسیه رو حفظ میکنه.. انتقادات جهانی؛ یعنی کشورهای اتحادیه اروپا(+باقی کشورها انگلو +مستعمرات) برای نگه داشتن شلوارش هم محتاج آمریکاست و آمریکا جدیدن با پایین نگه داشتن ش بیشتر اروپا را شرمنده می کنه. و الا وقتی چین 139 رای میاره یعنی بیشتر کشورها از اتفاق انتقادی ندارند، یعنی هفتاد درصد کشورهای جهان.

معاون وزیر بهداشت: رعایت کمتر از ۸۰ درصدی پروتکل های بهداشتی اثربخشی لازم را نداردمعاون وزیر بهداشت: *رعایت کمتر از ۸۰ درصدی پروتکل های بهداشتی اثربخشی لازم را ندارد *هم اکنون متاسفانه رعایت پروتکل‌ها به ۴۲ درصد رسیده است و شاهد موج سوم و سنگین کرونا در کشور هستیم *در تمام ادوار، نیمی از مردم پروتکل ها را رعایت کردند

ارتش آذربایجان 8 روستا را از اشغال ارمنستان آزاد کردارتش آذربایجان 8 روستا را از اشغال ارمنستان آزاد کرد