روستاتیش، روح کار جمعی

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 61 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 28%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«روستاتیش از روستا و آتش گرفته شده... در سفرهای کمپی، هم‌سفرها در شب آتشی برپا می‌کنند و حواس‌شان به تیمارداری آتش است... آتش را زنده نگه می‌دارند. ما در روستاتیش می‌خواهیم آتش روستاها را زنده نگه ‌داریم.» گزارش نیکی خواجوی 👇 اخبار_ایران شهروندخبرنگار

خانه‌ٔ ۱۵۰ ساله در جنوب تهران، نزدیک بازار، با در و پنجره‌های چوبی به رنگ آبی و حوض فیروزه‌ای وسط حیاط، به محض ورود، تو را ۵۰ سال در دل تاریخ به عقب می‌برد. کسانی که حداقل ۳۵ سال سن دارند، احتمالا در کودکی، خانه خودشان یا پدر بزرگ و مادربزرگ و یا یکی از اقوام‌شان معماری این‌چنینی داشته است؛ نوعی از معماری که این روزها به ندرت می‌توان یافت. یک اتاق در سمت راست این خانه، پر از محصولات و صنایع دستی، مستقیم از روستاهای متعدد ایران آمده‌اند. این‌جا «روستاتیش» است.

اما تمام روستاییان امکان مالی چنین تغییراتی را در زندگی‌ خود ندارند. محسن می‌گوید: «در روستای دیگری با مشکل مشابه، خیرین جمع شدند و برایشان سرویس بهداشتی و روشویی ساختند. الان بیشتر سرویس‌های بهداشتی قدیمی تبدیل به انبار یا آغل گوسفندان شده‌اند. فعالیت اجتماعی و فرهنگی در روستاها باید به خواست خود روستاییان و با هزینه خودشان انجام شود تا نهادینه و ماندگار شوند.»

«من و پژمان دوچرخه سوار هستیم و ۱۲سال تقریبا همه جای ایران را رکاب زده‌ایم. هر جا روستایی می‌دیدیم، سعی می‌کردیم مسیرمان را از دل آن پیش ببریم و اگر شب می‌رسیدیم، در همان جا می‌ماندیم. به همین دلیل، با فرهنگ و مسایل و مشکلات و نوع نگاه مردم روستا تا حد زیادی آشنا بودیم. اولین بار که از طریق دوستی با روستاتیش آشنا شدیم، با اشتیاق قبول کردیم که با این مجموعه همکاری کنیم.»

«علی‌رضا» یکی دیگر از فعالان اجتماعی است که در زمینه تولید محتوا در بستر فضای مجازی با روستاتیش همکاری می‌کند. او می‌گوید: «برای من که کارم در ارتباط با فضای مجازی است، به واسطه ارتباط هر روزه با این فضا، همه چیز را بر مدار سرعت می‌سنجم و موفقیت را به نوعی سرعت بالای انجام هر کاری می‌دانم. پذیرش این که حل برخی مسایل و معضلات اجتماعی و فرهنگی در روستاها باید به تدریج انجام شود، در ابتدای همکاری بسیار سخت بود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

جمعی از شهرداران استان تهران بازداشت شدند
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

دستور رئیس جمهور برای توجه ویژه به قالی بافان کشوررئیس جمهور در پی نامه استانداری آذربایجان شرقی درخصوص مساعدت و رسیدگی دولت به وضعیت معیشتی و زندگی قالی بافان کشور، طی نامه ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد به این قشر زحمتکش و هنرمند کشور به صورت ویژه توجه شود. فک کنم این دستور به گاشون داد. تیر خلاص به قالیبافان زده شد روحانی تپه اباد نگذاشته که اونم بصورت ویژه دستورش داده شد یا خداااا..... ای قالی بافان زحمتکش و هنرمند... الفاتحة
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

خالی کردن روستاهای مرزی به هیچ عنوان سیاسی نیست/ فعلا فقط ۲ روستا تخلیه شده‌اند/ حفظ امنیت مرزها در اولویت‌ است/ تخلیه روستاها بدون در نظر گرفتن سرپناهی برای ساکنانش، ظلم استنماینده سردشت تاکید کرد: تخلیه روستاهای مرزی را سیاسی نمی‌دانیم؛ چرا که حفظ امنیت مرزها جزو اولویت‌های ماست و معتقدم باید به قوانین و مصوبات احترام گذاشت اما می‌گوییم برای این کار باید راه‌حلی ارائه شود تا مردم تحت فشار قرار نگیرند.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

چرایی نوشتن نامه به سردار سلیمانی / پول تخصیصی صندوق توسعه را برگرداندیموزیر بهداشت با اشاره به آزاد شدن قسمت اندکی از مبلغ تخصیصی صندوق توسعه ملی برای مقابله با کرونا طی روز گذشته و همچنین دغدغه رییس کل بانک مرکزی درباره تغییر در پایه پولی و نوسان در بازار دلار، گفت: ما گفتیم نکند با این پول پایه پولی و معادلات اقتصادی دچار مشکل شود و گفتم همین میزان را هم برگردانند. از این به بعد ما لب فرو می‌بندیم. همکاران من اگر حقوق نگیرند هم کار می کنند. منظورت هست Ministere_com_A در یک مورد 5 مورد ممکن است ، که درک سریع پادشاهی مراکش است و با روش علمی ثابت شده است که آفریقای شمالی در اعماق صحرای صحرا از نظر آب ، گیاهان و حیوانات غنی بوده است و آتلانتا یک کشور آمریکایی است. , مملکت چه خر تو خریه ! جمع_کنید_کاسه_کوزه_تون عجیبه روحانی هیچی نمیگه چطور تاحالا موندین 🤔🤔
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

چندرسانه‌ای ـ پادبرای یادآوری به ظریف عرض میکنم ؛ امضای کری تضمین هست ظریف حق هیچگونه اظهار نظر نداره حرفهای قبلی یادمونه خودت انتخاب کردی اینطور زندگی کنی اما این زندگی انتخاب مردم نیست برکنارشدی و گروه جدید باید اماده مذاکرات صلح با امریکا بشه برای ایران بخاطرایران برای مردم ایران دولت فعلی غیر قانونی بیکفایت و معزول هست چرا رژیم آخوندی تحت تحریم هست؟ ریشه همه بدبختی های ایران در ج.ا. هست. مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی
منبع: PadDolat - 🏆 18. / 51 ادامه مطلب »