روز جهانی پناهندگان؛ یک درصد مردم جهان آواره‌اند | DW | 19.06.2021

19/06/2021 09:50:00 ق.ظ

سازمان ملل متحد بیستم ژوئن هر سال را 'روز جهانی پناهندگان' اعلام کرده است. این روز به یاد انسان‌هایی نام‌گذاری شده که پیگرد، جنگ، ترور یا فاجعه‌های طبیعی آنان را از خانه و کاشانه رانده است.

پناهندگان, روز جهانی پناهندگان

سازمان ملل متحد بیستم ژوئن هر سال را 'روز جهانی پناهندگان ' اعلام کرده است. این روز به یاد انسان‌هایی نام‌گذاری شده که پیگرد، جنگ، ترور یا فاجعه‌های طبیعی آنان را از خانه و کاشانه رانده است.

سازمان ملل متحد بیستم ژوئن هر سال را 'روز جهانی پناهندگان ' اعلام کرده است. این روز به یاد انسان‌هایی نام‌گذاری شده که پیگرد، جنگ، ترور یا فاجعه‌های طبیعی آنان را از خانه و کاشانه رانده است.

"کنوانسیون ژنو" در ادامه سنت اعلامیه جهانی حقوق بشر تصویب شد که پس از جنگ جهانی دوم حفاظت از فرد و وظایف جهانشمول در این زمینه را توضیح می‌دهد. این کنوانسیون در سال ۱۹۵۱ در یک کنفرانس ویژه سازمان ملل متحد به تصویب رسید و دربرگیرنده تعریف مفهوم"پناهنده" و اصل‌هایی است که اخراج یا بازگرداندن چنین انسانی را ممنوع می‌کند. برای نمونه ماده ۳۳ این کنوانسیون تصریح می‌کند که هیچ پناهنده‌ای را نمی‌توان به منطقه‌ای بازگرداند که زندگی یا آزادی او را تهدید می‌کند.

میلیون‌ها تن در سراسر جهان ناگزیرند کشور خود را ترک کنند. آنان از بیم پیگرد سیاسی یا خطرات ناشی از جنگ و خشونت به این اقدام دست می‌زنند.بی دلیل نیست که امروزه واژه"پناهنده" یا"پناهجو" برای کسانی نیز به کار برده می‌شود که به سبب فاجعه‌های زیست‌محیطی و اقلیمی یا مشکلات اقتصادی به مهاجرت دست زده‌اند، یا حتی در کشور خود آواره‌اند. این معضلات ما را با اصطلاحات دیگری در حوزه مهاجرت روبرو می‌کند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

روز جهانی پیک‌نیک به روایت تصویر | DW | 18.06.2021امروز هجدهم ژوئن روز جهانی پیک‌نیک است. واژه پیک‌نیک و پیک‌نیک رفتن چه زمانی ابداع شده است؟ یک پیک‌نیک دونفره در لندن، برلین یا نیویورک چقدر خرج برمی‌دارد؟ گرانترین و ارزانترین شهرها برای پیک‌نیک کدام هستند؟ در اینجا ببینید:‌ از بمب_شیمیایی چه خبر آلمانهای نازی

عکس روز: هشتگ دست‌نویس | DW | 18.06.2021عکس روز: هشتگ دست‌نویس روی ساعد این بومی برزیلی نوشته شده است: دولت دست به کشتار قومی می‌زند. این بومی متعلق به قوم پاتاکسو است که در شمال شرق ایالت باهیا سکونت دارد. بومیان این منطقه از جمله به خاطر پیامدهای پروژه‌های استخراج از معدن‌ اعتراض کرده‌اند. احتمالا المان به برزيل اسلحه ميفروشه

کرونا در افغانستان طی یک روز 87 قربانی گرفتشمار مبتلایان به کرونا در افغانستان با ثبت 1677 مورد جدید ابتلا طی شبانه‌روز گذشته به 100 هزار و 521 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

کرونا در آلمان؛ ۵ /۱ میلیون روز مرخصی برای نگهداری کودکان | DW | 17.06.2021جمع بزرگی از شاغلان آلمان در موج سوم پاندمی کرونا برای نگهداری از کودکانشان مرخصی استعلاجی گرفته‌اند. بسته بودن مدرسه‌ها و مهدکودک‌ها برای اغلب خانواده‌های آلمانی به یک چالش بزرگ تبدیل شده بود.

تعیین ۱۹ ژوئن به عنوان روز ملی الغای برده‌داری در آمریکا | DW | 17.06.2021با رای موافق اکثریت قاطع اعضای کنگره آمریکا قرار است ۱۹ ژوئن به عنوان یادمان پایان برده‌داری تعطیل رسمی سراسری باشد. این مصوبه پس از امضای رئیس جمهوری ایالات متحده تبدیل به قانون و اجرایی می‌شود. stopafghanwar

یکی از لیدرهای هواداران تیم فوتبال تراکتور به‌ ۳ سال‌ و ۴۵ روز حبس محکوم‌ شددیگه به هر عن و گه تجزیه طلبی که تو استادیوم فحش میده لفظ فعال مدنی نچسبونین بابا:))

دیدگاه روز جهانی پناهندگان؛ یک درصد مردم جهان آواره‌اند سازمان ملل متحد بیستم ژوئن هر سال را"روز جهانی پناهندگان" اعلام کرده است.از دیرباز با گرم شدن هوا و روئیدن گل‌ها و سبزه‌زارها، میل به گشت و گذار به همراه صرف غذا هم در بین انسان‌ها افزایش می‌یافته است.هشتگ دست‌نویس اتهامی که مطرح شده، سنگین است.شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان با ثبت 1677 مورد جدید ابتلا طی شبانه‌روز گذشته به 100 هزار و 521 نفر افزایش یافت.

این روز به یاد انسان‌هایی نام‌گذاری شده که پیگرد، جنگ، ترور یا فاجعه‌های طبیعی آنان را از خانه و کاشانه رانده است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۱ با قطعنامه ۷۶/۵۵، بیستم ژوئن هر سال را روز جهانی پناهندگان اعلام کرد. در بسیاری از فرهنگ‌ها گرچه این کار انجام می‌شد، اما تا قرن‌ها برای رفتار"بیرون رفتن به همراه صرف اندکی غذا" واژه‌ای وجود نداشت. سازمان ملل با این اقدام می‌خواست در وهله نخست پنجاهمین سالگرد امضای توافقنامه موسوم به"کنوانسیون ژنو" را گرامی دارد که سندی راهنما برای فعالیت"کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان" (UNHCR) است. بومیان این منطقه از جمله به خاطر پیامدهای پروژه‌های استخراج از معدن‌ دست به اعتراض زده‌اند. امسال این روز برای بیستمین بار برگزار می‌شود. این ترکیب از دو واژه"piquer" نوک زدن و"nique" کوچک تشکیل شده است. "کنوانسیون ژنو" در ادامه سنت اعلامیه جهانی حقوق بشر تصویب شد که پس از جنگ جهانی دوم حفاظت از فرد و وظایف جهانشمول در این زمینه را توضیح می‌دهد. همچنین 728 بیمار دیگر طی شبانه‌‌روز گذشته در سراسر افغانستان سلامتی خود را باز یافتند و شمار بهبودیافتگان کرونا به 63 هزار و 426 نفر رسید.

این کنوانسیون در سال ۱۹۵۱ در یک کنفرانس ویژه سازمان ملل متحد به تصویب رسید و دربرگیرنده تعریف مفهوم"پناهنده" و اصل‌هایی است که اخراج یا بازگرداندن چنین انسانی را ممنوع می‌کند. البته باید گفت که با همین معنی و مفهوم در زبان سوئدی نیز در سندی که مربوط به سال ۱۷۳۸ است واژه پیک‌نیک به کار رفته است. از جمله جاذبه‌های این مسابقات کلاه‌های غیرمعمول بازدیدکنندگان است. برای نمونه ماده ۳۳ این کنوانسیون تصریح می‌کند که هیچ پناهنده‌ای را نمی‌توان به منطقه‌ای بازگرداند که زندگی یا آزادی او را تهدید می‌کند. این سند به طور همزمان حقوق پناهندگان را تعریف می‌کند، برای نمونه حق برخورداری از شغل را. پیک‌نیک هنوز هم در بریتانیا، نوعی رسم اجتماعی به شمار می‌رود که بخصوص در جنب رقابت‌های سوارکاری و یا تنیس ویمبلدون برگزار می‌شود. اما این سند همچنین اشخاص و گروه‌های معینی را از دایره شمول مفهوم"پناهنده" بیرون می‌داند، برای نمونه جنایتکاران جنگی را. بازار راه‌کارهای مفید برای خنک کردن هم داغ است. کنوانسیون ژنو بدوا برای حفاظت از پناهندگان و آوارگان اروپایی پس از جنگ جهانی دوم تنظیم شده بود و از این رو در سال ۱۹۶۷ پروتکلی به آن افزوده شد که محافظت و پشتیبانی از پناهندگان در سراسر جهان را تصریح می‌کند. علی‌رغم اینکه ژاپنی‌ها هم قرن‌هاست بخصوص در جشن شکوفه‌های گیلاس، پیک‌نیک برگزار می‌کنند اما واژه"پیکونیکو" در دهه‌های اخیر به زبان آن‌ها راه یافته است.

کشورهایی که این سند را امضا کرده‌اند، موظف‌اند برای پناهندگان مامن امن و امکانات بهداشتی، آموزشی و اجتماعی فراهم کنند. مهاجرت اختیاری و اجباری میلیون‌ها تن در سراسر جهان ناگزیرند کشور خود را ترک کنند. باربارا کلم (Barbara Klemm) عکاس آلمانی از هنرمدانی است که بخشی از فعالیت‌های خود را به تهیه عکس‌هایی با سوژه"پیک‌نیک" اختصاص داده است. زوجی بر روی تپه به تماشای طلوع این ستاره گرمابخش ایستاده‌اند تا جاذبه این لحظه آنان را نیز همچون ما افسون کند. آنان از بیم پیگرد سیاسی یا خطرات ناشی از جنگ و خشونت به این اقدام دست می‌زنند. مهاجر کسی است که به دلایل سیاسی، اقتصادی یا شخصی از کشوری به کشور دیگر نقل مکان می‌کند. "روز مردگان" از تعطیلات مهم در مکزیک محسوب می‌شود. پس مهاجرت می‌تواند اختیاری یا اجباری باشد. آنها در هوچن در چین قرار دارند و کشت این گیاه در آنجا بسیار مرسوم است.

کسی که برای شغل و موقعیتی بهتر از کشوری امن به کشوری دیگر نقل مکان می‌کند، به مهاجرتی اختیاری دست زده است. فلیکس پستمر (Felix Pestemer)، نقاش معاصر آلمانی این رسم را در اثری که در سال ۲۰۱۲ خلق کرده، به تصویر کشیده است. اما شهروند کشوری که به دلایل سیاسی تحت پیگرد قرار می‌گیرد، ناگزیر است از میهن خود کوچ کند و مهاجرت او اجباری است. هر کشوری مطابق قوانین مهاجرتی خود مختار است مهاجران اختیاری را بپذیرد یا نپذیرد، اما توافقنامه‌های بین‌المللی کشورها را موظف می‌کنند که به یاری پناهندگان برخیزند. کیف‌هایی با لوازم و ظروف مخصوص غذاخوردن در بیرون نیز طراحی و تولید شدند. دمای بالا و فاضلاب آلوده که هم‌چون کود شیمیایی عمل می‌کند باعث شده که جلبک‌های دریایی به طرز بی‌سابقه‌ای رشد کنند و سواحل را به لجنزار تبدیل کنند. واژه"پناهنده" را از نظر حقوق بین‌الملل کنوانسیون ژنو تعریف کرده است. این کنوانسیون پناهندگان را با سه ویژگی تعریف می‌کند: ۱ـ در بیرون از مرزهای کشوری به سر می‌برند که تابعیت آن را دارند یا دائم در آنجا ساکن هستند. این میز تاشو در سال ۱۹۱۰ از چوب طراحی شده و می‌توان آن به عنوان چمدان حمل کرد و پیک‌نیک مجللی برای شش نفر به راه انداخت.

۲ـ به دلایل نژادی، دینی، ملیتی، وابستگی به یک گروه معین اجتماعی، یا به خاطر اعتقادات سیاسی بیم موجهی دارند که تحت پیگرد قرار گیرند. بر خلاف دوره‌های پیشین یک یا دو کشور میزبان این مسابقات نیستند، بلکه بازی‌ها در ۱۰ کشور مختلف برگزار می‌شود. ۳ـ نمی‌توانند از حق محافظت کشور خود برخوردار شوند یا از بیم پیگرد نمی‌توانند به آنجا بازگردند. پیک‌نیک پدیده‌ای است که قشر فقیر یا ثروتمند نمی‌شناسد. اگر چه پیگرد سیاسی و نقض حقوق بشر عامل مهمی برای فرار و آوارگی انسان‌هاست، اما آوارگی می‌تواند علل دیگری نیز داشته باشد. هنگامی که جنگی آغاز می‌شود یا فاجعه‌ای زیست‌محیطی روی می‌دهد، برای بسیاری از انسان‌ها هیچ چاره‌ای جز فرار به جایی امن باقی نمی‌ماند. خودروی رولزرویس و شامپاین جزیی مهم از بساط پیک‌نیک این زوج سالخورده از طبقه اشرافی بریتانیا است. اما همانطور که در این عکس دیده می‌شود باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان به استقبال این مسابقات رفته است. همچنین فقر و نداشتن چشم‌انداز روشن برخی انسان‌ها را برمی‌انگیزد که به امید یک زندگی بهتر خطرات بزرگی را به جان بخرند و مهاجرت کنند.

بی دلیل نیست که امروزه واژه"پناهنده" یا"پناهجو" برای کسانی نیز به کار برده می‌شود که به سبب فاجعه‌های زیست‌محیطی و اقلیمی یا مشکلات اقتصادی به مهاجرت دست زده‌اند، یا حتی در کشور خود آواره‌اند. در این ارزیابی دو نفر با تاکسی مسافت ۸ کیلومتر را در یک کلانشهر طی می‌کنند تا به محل پیک‌نیک برسند. این معضلات ما را با اصطلاحات دیگری در حوزه مهاجرت روبرو می‌کند. آنها فعلا در حال خورد و خواب هستند اما به زودی خودشان به جست‌و‌جوی طعمه خواهند رفت. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید آوارگان جنگ و تغییرات اقلیمی خشکسالی، آتش‌سوزی جنگل‌ها، طغیان آب و طوفان‌های سهمگین پیامدهای تغییرات اقلیمی‌اند و انسان‌های زیادی را ناگزیر به ترک خانه و کاشانه می‌کنند. تفاوت قیمت‌ها اما در دنیا بسیار جالب است. به کسانی که در معرض فاجعه‌های طبیعی یا زیست‌محیطی مانند زمین‌لرزه و آتشفشان قرار می‌گیرند،"آوارگان زیست‌محیطی" می‌گویند. اما"آوارگان اقلیمی" کسانی هستند که مستقیما در معرض تاثیرات ویرانگر تغییرات اقلیمی قرار می‌گیرند؛ برای نمونه هنگامی که بالا آمدن سطح آب دریا روستاهای زیادی را با خطر نابودی روبرو می‌کند. پس از آن لندن با ۳۴ یورو و ۴۸ سنت، مونیخ ۳۴ یورو و ۶۳ سنت، پاریس ۳۶ یورو و ۹۰ سنت، سیدنی ۳۷ یورو و ۱۶ سنت و بالاخره نیویورک با ۳۸ یورو و ۴۳ سنت به ترتیب گران‌ترین شهرها هستند. حالا جو راش، یک هنرمند انگلیسی به مناسبت اجلاس سران هفت کشور صنعتی در کورن‌وال، چیدمان مشابهی خلق کرده اما در ریشخند رهبران.

طبق ارزیابی"سازمان بین‌المللی مهاجرت" تا سال ۲۰۵۰ بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون انسان در نتیجه تغییرات اقلیمی آواره خواهند شد. خشکسالی، آتش‌سوزی جنگل‌ها، گردبادها و سیل‌ها نتیجه مستقیم تغییرات اقلیمی‌اند و در کشورهای در حال توسعه  بیش از همه گریبانگیر کسانی می‌شوند که کمتر از همه در ایجاد بحران اقلیمی نقش داشته‌اند. (عکس از ساحل ریودوژانیرو) از دیرباز با گرم شدن هوا و روئیدن گل‌ها و سبزه‌زارها، میل به گشت و گذار به همراه صرف غذا هم در بین انسان‌ها افزایش می‌یافته است. مهاجرت روستاییان به شهرها در نتیجه خشکسالی و نابودی کشاورزی، یکی از جلوه‌های آشکار تغییرات اقلیمی است که ما در ایران نیز شاهد آن هستیم. چرت گروهی فیل‌ها این فیل‌های وحشی که این چنین از نفس‌افتاده‌اند و زیر آفتاب در آرامش چرت می‌زنند بیش از ۵۰۰ کیلومتر از زیست‌گاه طبیعی خود در جنوب غربی چین فاصله دارند. تغییرات اقلیمی بیش از دیگر عوامل به"آوارگی درون‌مرزی" می‌انجامند. در بسیاری از فرهنگ‌ها گرچه این کار انجام می‌شد، اما تا قرن‌ها برای رفتار"بیرون رفتن به همراه صرف اندکی غذا" واژه‌ای وجود نداشت."آوارگان درون‌مرزی" کسانی هستند که در جریان فرار مرزهای میهن خود را درنمی‌نوردند، بلکه در کشور خود در پی جای امن‌تری می‌گردند.

افزون بر مشکلات اقلیمی، عواملی چون درگیری‌های خشونت‌آمیز و منازعات مسلحانه در این نوع مهاجرت نقش دارند. این ترکیب از دو واژه"piquer" نوک زدن و"nique" کوچک تشکیل شده است. ادای احترام به ماه لوک جرام، هنرمند بریتانیایی به دلیل چیدمان‌های تماشایی‌اش معروف است. (آوارگان جنگ). از آنجا که"آوارگان درون‌مرزی" از مرزهای کشور خود بیرون نمی‌روند، کنوانسیون ژنو شامل حال آنان نمی‌شود و دولت مربوطه مسئول تامین امنیت آنان است. البته باید گفت که با همین معنی و مفهوم در زبان سوئدی نیز در سندی که مربوط به سال ۱۷۳۸ است واژه پیک‌نیک به کار رفته است. اما دولت‌های مربوطه در موارد زیادی یا توانایی این کار را ندارند یا اساسا تمایلی به این کار ندارند. در حال حاضر این کره عظیم نورانی و بی‌وزن در کلیسای جامع استراسبورگ در حالت بی‌وزنی شناور است؛ ادای احترام به ماهی که در نزدیکی ماست اما همچنان برایمان ناشناخته است. مهاجرت به دلایل اقتصادی و در جستجوی یک زندگی بهتر همیشه وجود داشته است. پیک‌نیک هنوز هم در بریتانیا، نوعی رسم اجتماعی به شمار می‌رود که بخصوص در جنب رقابت‌های سوارکاری و یا تنیس ویمبلدون برگزار می‌شود.

فقر، بیکاری، تغذیه نامناسب و عدم دسترسی به یک نظام بهداشتی باعث می‌شود که انسان‌ها برای یافتن شغل به کشور‌های دیگر کوچ کنند. هم اکنون در کشورهای اتحادیه اروپا در مورد این افراد اصطلاح"پناهجویان یا مهاجران اقتصادی" رایج شده است که غالبا دارای باری منفی‌ست و به ویژه از سوی نیروهای راست پوپولیست و مخالفان سیاست‌های منعطف مهاجرتی در اروپا، به خود جنبه سیاسی گرفته است. علی‌رغم اینکه ژاپنی‌ها هم قرن‌هاست بخصوص در جشن شکوفه‌های گیلاس، پیک‌نیک برگزار می‌کنند اما واژه"پیکونیکو" در دهه‌های اخیر به زبان آن‌ها راه یافته است. ماسکی می‌بینید؟! هزاران نفر برای لذت بردن از هوای آفتابی و زیبا در ساحل"ال استریت" در بوستون جمع شده‌اند، البته نه از ماسک خبری است و نه از فاصله‌گذاری اجتماعی. این نیروها سعی در القای این مساله دارند که متقاضیان پناهندگی در میهن خود تحت پیگرد سیاسی نیستند، بلکه صرفا برای فرار از فقر و تنگدستی به کشورهای صنعتی می‌آیند. این را نیز باید گفت که"پناهجویان اقتصادی" بر خلاف"پناهندگان سیاسی" به معنایی که کنوانسیون ژنو مقرر کرده است، از حق پناهندگی یا اجازه اقامت برخوردار نیستند و این کشورهای میزبان هستند که می‌توانند تصمیم بگیرند آنان را بپذیرند یا نپذیرند. باربارا کلم (Barbara Klemm) عکاس آلمانی از هنرمدانی است که بخشی از فعالیت‌های خود را به تهیه عکس‌هایی با سوژه"پیک‌نیک" اختصاص داده است. طبق گزارش سازمان ملل در حال حاضر همچنین میلیون‌ها  زن و مرد و کودک در جهان فاقد تابعیت‌اند. نهایت تمرکز و انعطاف آنچه نله آرند، ورزشکار نوجوان آلمانی در نهایت سبکی به نمایش می‌گذارد، حاصل تلاش و تمرین چندین ساله است.

آنان گذرنامه و مدرک تابعیت ندارند و بسیاری از حقوق اساسی خود را از دست می‌دهند. "روز مردگان" از تعطیلات مهم در مکزیک محسوب می‌شود. در نتیجه جنگ داخلی سوریه هزاران تن از شهروندان این کشور به کشورهای همسایه گریختند. آنان فاقد گذرنامه یا کارت شناسایی‌اند و در کشورهای همسایه با دشواری‌های زیادی روبرو هستند. فلیکس پستمر (Felix Pestemer)، نقاش معاصر آلمانی این رسم را در اثری که در سال ۲۰۱۲ خلق کرده، به تصویر کشیده است. دوچرخه‌های ابدی هنرمند چینی آی وی‌وی از متصل کردن ۹۶۰ دوچرخه از مارک"forever" سازه‌ای آهنی خلق کرده که ده سال است در شهرهای مختلف به نمایش در می‌آید. برخی از کشورهای میزبان حتی امکان آموزش برای کودکان این آوارگان را فراهم نمی‌کنند. به گزارش سازمان ملل در حال حاضر بزرگ‌ترین گروه فاقد تابعیت، اقلیت"روهینگیا" در میانمار است که بیش از یک میلیون تن از آنان در اردوگاه‌های پناهندگی در بنگلادش زندگی می‌کنند. کیف‌هایی با لوازم و ظروف مخصوص غذاخوردن در بیرون نیز طراحی و تولید شدند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید آمار و ارقام چه می‌گویند؟ شمار انسان‌هایی که در سراسر جهان از بیم پیگرد، جنگ و منازعات نظامی آواره شده‌اند هرگز چنین زیاد نبوده است. فوتبال به جای خشونت کاملا متمرکز، چشم‌ها تنها به توپ خیره شده‌ و البته راضی و خوشحال؛ این تصویری از یک نوجوان در برزیل است؛ کشور فوتبال و خشونت، کشوری که بالاترین آمار قتل در دنیا را دارد. به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان در حال حاضر بیش از ۸۰ میلیون آواره در جهان وجود دارد، یعنی یک درصد مردم جهان فراری و آواره‌اند. این میز تاشو در سال ۱۹۱۰ از چوب طراحی شده و می‌توان آن به عنوان چمدان حمل کرد و پیک‌نیک مجللی برای شش نفر به راه انداخت. این رقم از سال ۲۰۱۰ تا کنون تقریبا دو برابر شده است. از آن میان حدود ۴۲ میلیون تن در میهن خود آواره‌اند، ۲۶ میلیون تن ناچار به ترک میهن خود شده‌اند و سه و نیم میلیون تن از کشورهای دیگر درخواست پناهندگی کرده‌اند. پیک‌نیک پدیده‌ای است که قشر فقیر یا ثروتمند نمی‌شناسد. پرچمی برای عشق‌های رنگین پرچم رنگین‌کمان که از جمله نماد دگرباشان جنسی است در این روزها در جلوی برج تلویزیونی برلین برافراشته شده است. حدود ۴۰ درصد آوارگان را کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال تشکیل می‌دهند.

تقریبا ۸۰ درصد آوارگان تلاش می‌کنند به یکی از کشورهای همسایه پناه ببرند. خودروی رولزرویس و شامپاین جزیی مهم از بساط پیک‌نیک این زوج سالخورده از طبقه اشرافی بریتانیا است. بنابراین بخش اعظم این جا به جایی در کشورهای فقیر و در حال رشد انجام می‌گیرد و سهم کشورهای صنعتی اندک است. آینده‌ای شکننده چون یخ گروهی هنرمند در نزدیکی والاسی واقع در غرب بریتانیا با تهیه و ارائه این مجسمه‌های کودکانه یخی می‌کوشند توجه جهانیان را به تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین جلب کند. کانون‌های بحران در این میان نقش پررنگی دارند. در این ارزیابی دو نفر با تاکسی مسافت ۸ کیلومتر را در یک کلانشهر طی می‌کنند تا به محل پیک‌نیک برسند. در حال حاضر حدود ۶۸ درصد آوارگان متعلق به پنج کشور سوریه، ونزوئلا، افغانستان، سودان جنوبی و میانمار هستند. تنها جنگ داخلی در سوریه بیش از ۱۳ میلیون تن را آواره کرده است. تفاوت قیمت‌ها اما در دنیا بسیار جالب است. با نزدیک شدن فصل گرما دمای هوا در این کلانشهر نیز به شدت افزایش یافته است.

همچنین گرسنگی در شرق آفریقا، جنگ در یمن و درگیری‌های نظامی در بروندی به آوارگی میلیون‌ها تن انجامیده است. ترکیه بیشترین شمار آوارگان یعنی حدود سه و نیم میلیون تن را در خود پذیرا شده که بخش بزرگی از آنان آوارگان و پناهجویان سوری هستند. پس از آن لندن با ۳۴ یورو و ۴۸ سنت، مونیخ ۳۴ یورو و ۶۳ سنت، پاریس ۳۶ یورو و ۹۰ سنت، سیدنی ۳۷ یورو و ۱۶ سنت و بالاخره نیویورک با ۳۸ یورو و ۴۳ سنت به ترتیب گران‌ترین شهرها هستند. در سال‌های گذشته پس از ترکیه کشورهای کلمبیا، بنگلادش، اوگاندا و لبنان بیشترین آوارگان را در خود جای داده‌اند. تصویری از یک دونده ‌دو نیمه‌مارتون که در زیر قطرات آب گرمای راه را وامی‌نهد و خنک می‌شود. بیش از نیمی از آوارگان در مناطق شهری زندگی می‌کنند و این رقم در حال افزایش است. (عکس از ساحل ریودوژانیرو) مطالب بیشتر از مدیا سنتر. بحران‌های تازه به امواج آوارگی تازه‌ای نیز می‌انجامند که ونزوئلا نمونه آن است.

اخیرا سه و نیم میلیون ونزوئلایی کشور خود را ترک کرده‌اند و در وضعیتی مشابه آوارگان زندگی می‌کنند. این روز یادبود به‌طور غیررسمی آغاز تابستان نیز محسوب می‌شود. یک نمونه اندوهبار دیگر تلاش برای مهاجرت از کشورهای خاورمیانه و نزدیک و شمال آفریقا از طریق آب‌های مدیترانه به کشورهای اتحادیه اروپاست. دلایل اصلی این مهاجرت جنگ ‌و منازعات نظامی داخلی، همراه با فروپاشی ساختارهای دولتی (در نمونه‌های لیبی، سوریه، یمن و افغانستان) و شرایط دشوار زندگی در این کشورهاست. آب‌های مدیترانه یکی از خطرناک‌ترین راه‌ها‌ برای رسیدن به سواحل اتحادیه اروپاست و این دریا را به گورستان آوارگان و پناهجویان تبدیل کرده است. روی ساعد این بومی برزیلی نوشته شده است: دولت دست به کشتار قومی می‌زند. از سال ۲۰۱۴ تا کنون بیش از ۲۰ هزار پناهجو در آب‌های مدیترانه غرق شده‌اند.

سیاست‌های اتحادیه اروپا در رابطه با این معضل بارها از سوی نهادهای حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفته است. تا زمانی که با علل فرار و مهاجرت در کشورهای مبدا مبارزه نشود، هیچ چیز مانع امواج بعدی مهاجرت و تداوم این تراژدی نخواهد بود و هیچ دیوار بلند مرزی این مشکل را حل نخواهد کرد. در پی دیدن و دیده شدن باز هم زمان برگزاری مسابقات اسب‌دوانی"رویال اسکات" در شهر برکشایر بریتانیا رسید؛ رویدادی که مورد علاقه شهروندان طبقه مرفه و اشراف این کشور است. روز جهانی پناهندگان و آوارگان باید افکار عمومی جهان را متوجه وضع دشوار این انسان‌ها کند. هم‌اکنون هزاران تن در کشورهای مختلف جهان در اردوگاه‌های ویژه پناهجویان به سر می‌برند و حتی از ابتدایی‌ترین امکانات برای زندگی روزمره خود محروم‌اند. امسال پاندمی کرونا بر مشکلات این انسان‌ها افزوده است. مطمئنا طراحان کلاه از طرفداران همیشگی"رویال اسکات" هستند.

سازمان ملل متحد دولت‌های جهان را فرامی‌خواند که به یاری پناهجویان و آوارگان برخیزند، با آنان همبستگی نشان دهند و مامن مطمئن و امکانات اجتماعی، بهداشتی و آموزشی لازم را برای آنان فراهم کنند. گزارش تصویری از شهرهایی که ممکن است در آینده‌ای نزدیک زیر آب بروند شانگهای (چین) طبق تحقیقات سازمان علمی مستقل"مرکز آب‌وهوایی" آمریکا، در حال حاضر ۹۳ میلیون نفر در مناطقی از چین زندگی می‌کنند که ممکن است تا سال ۲۰۵۰ گرفتار سیل و آبگرفتگی شود. شانگهای که پرجمعیت‌ترین شهر چین است به دلیل فقدان تجهیزات حفاظتی ساحلی ممکن است به‌شدت از این پدیده آسیب ببیند. اگرچه این مرد هندی می‌داند چطور با گرمای سوزان کنار بیاید اما متاسفانه روش او در دفتر کار قابل اجرا نیست. گزارش تصویری از شهرهایی که ممکن است در آینده‌ای نزدیک زیر آب بروند هانوی (ویتنام) به گفته سازمان"مرکز آب‌وهوایی" آمریکا، در ویتنام بیش از ۳۱ میلیون نفر که تقریبا برابر با یک‌چهارم جمعیت این کشور می‌شود، در مناطقی زندگی می‌کنند که ممکن است تا سال ۲۰۵۰ هر ساله دست کم یک بار گرفتار طغیان آب‌های شور شوند. پیش‌بینی می‌شود که تا آن زمان سیلاب‌های سالانه اقیانوس‌ها به‌ویژه بر جمعیت متراکم دلتای مکونگ و سواحل شمالی هانوی، پایتخت ویتنام تأًثیر بگذارد.

گزارش تصویری از شهرهایی که ممکن است در آینده‌ای نزدیک زیر آب بروند کلکته (هند) در هند ممکن است تا سال ۲۰۵۰ حدود ۳۶ میلیون نفر از ساکنان مناطق ساحلی در معرض سیلاب‌های سالانه قرار بگیرند. زیبایی اسطوخودوس در خاور دور تا چشم کار می‌کند، می‌توان در این مزرعه رنگ زیبای اسطوخودوس را دید و عطر آن را هم استنشاق کرد. بنگال غربی، ادیشا و شهر شرقی کلکته از آسیب‌پذیرترین مناطق در معرض سیل این کشور به حساب می‌‌آیند. فقدان تدابیر لازم در این شهرها ممکن است باعث شود که روزی این مناطق زیر آب‌ بروند. گزارش تصویری از شهرهایی که ممکن است در آینده‌ای نزدیک زیر آب بروند بانکوک (تایلند) بیش از ۱۰ درصد از شهروندان تایلند در مناطقی زندگی می‌کنند که ممکن است تا سال ۲۰۵۰ زیر آب بروند. اسطوخودوس حدود ۶۰ سال پیش از ناحیه مدیترانه به چین برده شد. بانکوک، پایتخت تایلند که تصویر فوق، سیل در این شهر را در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد فقط ۵/ ۱ متر از سطح دریا بالاتر است و شدیدا در خطر زیر آب رفتن قرار دارد.

ارزیابی‌ سازمان زیست‌محیطی"ارث. اورگ" (Earth. نه تنها شنا کردن در این سواحل ممکن نیست، بلکه ماهیگیران نیز جرئت نمی‌کنند که با قایق‌های خود از میان این جلبک‌ها عبور کنند.Org) در هنگ‌کنگ نشان می‌دهد که ممکن است ۹۴درصد از جمعیت این شهر تا سال ۲۱۰۰ مجبور به نقل مکان شوند. گزارش تصویری از شهرهایی که ممکن است در آینده‌ای نزدیک زیر آب بروند بصره (عراق) بر اساس مدل‌سازی"کلایمت سنترال"، بصره، دومین شهر بزرگ عراق به شدت در خطر سیل‌های ساحلی قرار دارد و ممکن است بخش‌های وسیعی از آن تا سال ۲۰۵۰ زیر آب برود. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که اثرات این پدیده می‌تواند از مرزهای عراق فراتر رود و مهاجرت ناشی از طغیان‌ آب‌ها منجر به تشدید درگیری‌های منطقه‌ای و سیاسی شود. جمهوری آذربایجان یکی از میزبانان این دوره است.

گزارش تصویری از شهرهایی که ممکن است در آینده‌ای نزدیک زیر آب بروند اسکندریه (مصر) خطرسیل میراث فرهنگی دنیا را تهدید می‌کند. شهر اسکندریه بیش از ۲۰۰۰ سال پیش توسط اسکندر کبیر پایه‌گذاری شد. بخش عمده این شهر پنج‌میلیونی ارتفاع کمی از سطح دریا دارد. سلفی با کرکس ریشو حدود ۱۴۰ سال از انقراض کرکس ریش‌دار در آلمان می‌گذرد اما دو جوجه پرورشی نر و ماده به تازگی در پارک ملی بایرن رهاسازی شده‌اند. ارزیابی‌های سازمان"ارث. اورگ" حاکی از آن است که بدون تدابیر لازم جهت حفاظت از این شهر در برابر طغیان آب‌ها یا برنامه‌های جابجایی ممکن است تا سال ۲۱۰۰ اکثر قسمت‌های این شهر زیر آب برود.

در همین زمینه: . در اینترنت هم وبلاگی برای رصد کردن تحرکات این شکاری‌ها باز شده است.