روز والدین ترنس

16/08/1400 12:28 ب.ظ

از سال ۲۰۰۹، اولین یکشنبه نوامبر برای گرامی‌داشت و قدردانی از والدین ترنس و فرزندان‌ آنان و همچنین والدینی که فرزند ترنس دارند، روز «والدین ترنس» نام‌گذاری شده است. رنگین‌کمان_ایران والدین_ترنس گزارشی از shayagoldoust

جنسیت بر خلاف آنچه تصور‌می‌شود یک طیف بسیار گسترده بوده و هویت جنسیتی باور و تعریفی است که افراد از جنسیت خود بر اساس تجربیات زیسته‌ای که دارند ارائه می‌دهند.

در روی این طیف که دو سر آن زنانگی و مردانگی قرار دارد نقاط بی‌شماری را می‌توان یافت که افراد هویت جنسیتی خود را آن‌گونه تعریف می‌کنند و یا اینکه روی این طیف شناور هستند. افراد می‌توانند «همان‌‌سوجنسیتی» باشند، یعنی جنسیت خود را مطابق با جنسیتی که از بدو تولد بر اساس ظاهر اندام جنسی به آن‌ها نسبت داده شده است، تعریف کنند و یا اینکه «ترنس» باشند و هویت جنسیتی خود را متفاوت با جنسیت نسبت داده شده در بدو تولد بدانند و آن را به گونه دیگری تعریف کنند. در جوامعی که دیدگاه دو قطبی به جنس و جنسیت وجود دارد و هرگونه هویت جنسیتی را که در قالب‌های از پیش تعیین شده زنانگی و مردانگی نگنجد، به رسمیت نمی‌شناسند، زندگی برای افراد ترنس بسیار دشوار می‌شود.

ادامه مطلب:
iranwire »

انتقال سپیده قلیان از سلول انفرادی به بند زنان زندان اوین پس از ۲۵ روزخوش به حال تروریست های عرب

خانواده ستار بهشتی پس از سه روز بازداشت آزاد شدندآرش صادقی، فعال حقوق بشر، روز شنبه ۱۵ آبان با تأیید این خبر به صدای آمریکا گفت گوهر عشقی در طول بازداشت برای «دست کشیدن از کار بنیاد ستار بهشتی» تحت فشار و تهدید بوده، اما پاسخ داده چنین کاری نخواهد کرد و گفته «از مرگ هراسی ندارم» و «می‌توانید مرا هم مثل پسرم بکشید.» از حدود 6 میلیونی ایرانی تبار عمدتا مقیم آمریکا و کانادا و اروپا ، تقریبا 80% آنان عینهو ترانسپورت شمس العماره به ایران تحت خلافت ضد بشری ولی مطلقه وقیح در ایران در رفت و آمد و حال و هول بوده و میباشند اما وقیحانه انتظار دارند که امثال مادر ستار بهشتی رژیم ملاها را سرنگون نمایند جسم اون شیرزن رو زندانی کنید، با روح بزرگ و آرمان فراگیرش چه میکنید؟ .... خودتونم فهمیدین زندانی وجود نداره که بتونه این مادر آزاده رو درخودش حبس کنه! مهم این است که شما عزیزان آزاده هستید

نظرسنجی گالوپ: بیش از دوسوم بزرگسالان آمریکا از قانونی شدن مصرف ماری جوانا حمایت می‌کنندافزایش تمایل به قانونی شدن مصرف این محصول، منجر به رونق صنعت ماری جوانا در آمریکا شده است؛ به طوری که فروش این ماده مخدر در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۱۷.۵ میلیارد دلار رسید که ۴۶ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش نشان می‌داد. 😐😐😐🤦‍🤦‍🤦‍ اتفاقا خوبه . بهتر از مواد صنعتی و فراوری شده است . ماری جوانا خود طبیعت دو سوم یعنی 66.6 %

درخواست نمایندگان زن سنای آمریکا از بایدن برای حمایت بیشتر از زنان و دختران افغانستاندرخواست نمایندگان زن سنای آمریکا از بایدن برای حمایت بیشتر از زنان و دختران افغانستان بیش از بیست تن از نمایندگان زن در سنا با ارسال نامه‌ای به جو_بایدن رئیس جمهوری آمریکا خواستار اقدامات بیشتر دولت او برای حمایت از زنان و دختران در افغانستان شدند. لابد بایدن هم تعهد میکنه که مثلا برای 100 نفر از دختران افغان جهیزیه تهیه کنه می گویند طالبان جنگ را در افغانستان برد و ما شکست خوردیم و ما فرار کرديم و حالا می خواهند پس از فرار از افغانستان از راه دور از زنان و دختران حمایت کنند.

درخواست تعدادی از جمهوری‌خواهان آمریکایی از بایدن برای کنار گذاشتن دیپلماسی با ایراندرخواست تعدادی از جمهوری‌خواهان آمریکایی از بایدن برای کنار گذاشتن دیپلماسی با ایران جمعی از جمهوری خواهان کنگره آمریکا با طرح اتهاماتی علیه کشورمان در حال فشار بر دولت بایدن هستند تا دیپلماسی با ایران را کنار بگذارد.

درخواست سناتورهای زن کنگره آمریکا از بایدن برای محافظت از زنان و دختران افغانستانهمه ۲۴ سناتور زن کنگره آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در نامه‌ای از جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده خواستند تا از حقوق زنان و دختران افغانستان که در پی خروج آمریکا از این کشور بشدت نادیده گرفته شده، محافظت کند. یعنی قبلا حضور امریکا در افغانستان باعث محافظت از زنان و دختران افغانستان بود. ! از بایدن فقط باید درخواست کرد به خوابش ادامه بده. اگه بیدارش کنند همه دنیا را بهم میریزه. همون بدبختی که چند ماه های اول ریاست جمهوریش برای کشورها ایجاد کرده دهه‌ها طول میکشه درستش کرد. 'سيري العالم أجمع ما هو إسلامي الحقيقي الذي طبقته قبل 1400 عام بعون الله ، قلت نعم إن شاء الله. أنا طوع أمرك.' - من أحلام محمد قاسم. كثير من الناس يدعون أنه الإمام المنتظر المهدي.

از سال ۲۰۰۹ میلادی، اولین یکشنبه ماه نوامبر برای گرامی‌داشت و قدردانی از والدین ترنس و فرزندان‌ آنان و همچنین والدینی که فرزند ترنس دارند، روز «والدین ترنس» نام‌گذاری شده است. این روز بهانه‌ مناسبی است برای اینکه خانواده‌ها قدر والد یا والدین ترنس‌ خود را بدانند و همین‌طور والدینی که فرزند ترنس دارند، فرزندشان را دوست داشته باشند و به او عشق بورزند و از او حمایت کنند.بسیار ارزشمند‌ است که فردی با وجود داشتن فرزند و بعد از گذراندن روزهای بسیار دشوار در زندگی، خود و هویت جنسیتی‌اش را پیدا کرده و به رسمیت می‌شناسد و تصمیم به آشکارسازی می‌گیرد. معمولا بسیار دشوار است که شخص پس از گذار از دوره‌ای از زندگی که خواسته حقیقی او‌ نیست، به نقطه‌ای می‌رسد که خودش باشد و خود حقیقی‌اش را زندگی کند. احترام به انتخاب والدین از سوی فرزندان در چنین مرحله‌ای بسیار اهمیت دارد. اینکه فرزندان والد یا والدین خود را درک کنند و قدم در مسیر حمایت و پذیرش آن‌ها بگذارند و به این موضوع آگاه باشند که انسان‌ها می‌توانند هویت جنسیتی متفاوتی با آنچه که دیگران در مورد آن‌ها فکر‌می‌کردند و به آن عادت داشتند، داشته باشند و‌ با این تنوع آشنا بشنوند. افراد ممکن از در سنین مختلف و در مقاطع متفاوتی از زندگی هویت جنسیتی خود را بشناسند. در یک زندگی مشترک باشند، فرزند داشته باشند یا قبل از به دنیا آوردن فرزند پی به ترنس بودن خود ببرند.

جنسیت بر خلاف آنچه تصور‌می‌شود یک طیف بسیار گسترده بوده و هویت جنسیتی باور و تعریفی است که افراد از جنسیت خود بر اساس تجربیات زیسته‌ای که دارند ارائه می‌دهند. در روی این طیف که دو سر آن زنانگی و مردانگی قرار دارد نقاط بی‌شماری را می‌توان یافت که افراد هویت جنسیتی خود را آن‌گونه تعریف می‌کنند و یا اینکه روی این طیف شناور هستند. افراد می‌توانند «همان‌‌سوجنسیتی» باشند، یعنی جنسیت خود را مطابق با جنسیتی که از بدو تولد بر اساس ظاهر اندام جنسی به آن‌ها نسبت داده شده است، تعریف کنند و یا اینکه «ترنس» باشند و هویت جنسیتی خود را متفاوت با جنسیت نسبت داده شده در بدو تولد بدانند و آن را به گونه دیگری تعریف کنند. در جوامعی که دیدگاه دو قطبی به جنس و جنسیت وجود دارد و هرگونه هویت جنسیتی را که در قالب‌های از پیش تعیین شده زنانگی و مردانگی نگنجد، به رسمیت نمی‌شناسند، زندگی برای افراد ترنس بسیار دشوار می‌شود.

از سویی دیگر با وجودی که داشتن فرزند ترنس در جامعه‌ای مانند ایران با فرهنگ و قوانین بسته و متعصب، با مشکلات زیادی همراه می‌شود و اکثر خانواده‌ها به دلیل قضاوت جامعه و اطرافیان فرزند خود را طرد کرده و خود تبدیل به یکی از بزرگترین مشکلات فرد می‌شوند، بسیار خوب است که خانواده‌ها تلاش کنند تا همراه و پشتیبان خوبی برای فرزندشان باشند تا بتوانند این مسیر سخت را در کنار هم و با همراهی هم طی کنند و آسیب‌های احتمالی را هم برای خود و هم برای فرزندشان کاهش بدهند و به جای تنش و ایجاد ناآرامی و ناامنی در فضای خانه و خانواده، به همدیگر عشق ورزیده و با هم همراه و همدل باشند. خانواده با حمایت عاطفی و روانی می‌توانند یکی از بزرگترین و مهمترین حامی برای فرد ترنس خود در مسیر ناهموار شناخت، پذیرش و بیان هویت جنسیتی خود و حتی ترنزیشن باشد.

ترنس یا ترنسجندر یک واژه چتری است. «زن ترنس» به شخصی گفته می‌شود که با جسم و اندام جنسی منتسب به مردانه متولد شده و جنسیت مردانه به او نسبت داده شده، در صورتی که او خودش را یک زن می‌داند و هویت جنسیتی خود را زنانه تعریف می‌کند و «مرد ترنس» به شخصی گفته می‌شود که با جسم و اندام جنسی منتسب به زنانه به دنیا آمده و جنسیت زنانه به او نسبت داده شده، در حالی که او هویت جنسیتی خود را مردانه تعریف کرده و خود را یک مرد می‌داند. البته ترنس‌ها می‌توانند هویت جنسیتی «غیردوگانه» یا «نان‌باینری» نیز داشته باشند و خودشان را متعلق به هیچ کدام از دو قالب زنانه و مردانه ندانند. در جدیدترین نسخه طبقه بندی بیماری‌های سازمان بهداشت جهانی-11 ترنس‌بودگی از لیست اختلالات هویتی خارج شده و یک ناهمگونی مستمر بین جنسیتی که فرد خود را با آن می‌شناسد و جنسیتی که از بدو تولد بر اساس ظاهر اندام جنسی به او نسبت داده شده، تعریف می‌شود.

متاسفانه افراد ترنس با تبعیض‌های مختلفی در اکثر جوامع مواجه می‌شوند. به عنوان مثال وقتی فرد ترنسی بعد از ازدواج به ترنس‌بودگی‌ خود پی می‌برد و تصمیم به ترنزیشن یا گذار از قالب‌های جنسیتی می‌گیرد و بالاخره مدارک قانونی خود را تغییر داده و با جنسیت واقعی‌اش منطبق می‌کند، مجبور به جدایی از همسرش شده و همین امر باعث می‌شود که از دیدن و ارتباط داشتن با فرزندانش نیز محروم شود. حتی از نظر قانونی اجازه سرپرستی فرزندان به والد ترنس داده نمی‌شود به دلیل اینکه فرد را یک بیمار و فاقد صلاحیت برای سرپرستی فرزندان می‌دانند.

بعضی از والدین ترنس نیز به دلیل این مشکلات و به خاطر ترس از آشکار‌سازی و از دست دادن خانواده و فرزندان همیشه هویت جنسیتی خود را مخفی نگه می‌دارند و با سختی و رنج زندگی می‌کنند. در مقابل هم فرزندان ترنس زیادی هستند که به دلیل ترس از طرد شدن از خانواده و نداشتن حمایت والد یا والدین هیچ‌وقت شهامت آشکار‌سازی را پیدا نکرده و تصمیم می‌گیرند که همیشه مخفیانه زندگی‌ کنند.

بسیار خوب است که به دور از کلیشه‌ها و تعصبات و عقاید اشتباه، یاد بگیریم که هر انسانی آزاد است آن‌طور که می‌خواهد باشد، آن‌طور که می‌خواهد زندگی کند و این حق هر فرد است که فضای امن و مناسب برای ابراز گرایش جنسی و یا هویت جنسیتی حقیقی خود را داشته باشد، چه فرزند خانواده باشد و چه والد و ما حق نداریم با قضاوت‌های اشتباه‌مان شرایط را برای افراد سخت کنیم، بلکه می‌بایست با مهربانی و عشق، قدرت و شهامت و امید لازم برای ادامه مسیری را که پیش گرفته است، به او بدهیم.