روزنامه شرق: دلیل دعوت نشدن ظریف به جلسه رئیسی سخنان او درباره روسیه بود

25/10/1400 05:01 ب.ظ

به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره نشست ابراهیم رئیسی با اعضای راهبردی روابط خارجی و وزرای سابق خارجه پیش از سفر او به مسکو، روزنامه شرق نوشت که دلیل دعوت نشدن محمدجواد ظریف به این جلسه احتمالا سخنان او در فایل صوتی افشا شده درباره روسیه باشد

به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره نشست ابراهیم رئیسی با اعضای راهبردی روابط خارجی و وزرای سابق خارجه پیش از سفر او به مسکو، روزنامه شرق نوشت که دلیل دعوت نشدن محمدجواد ظریف به این جلسه احتمالا سخنان او در فایل صوتی افشا شده درباره روسیه باشد. در این جلسه کمال خرازی و علی‌اکبر ولایتی، دو وزیر خارجه سابق، حضور داشتند اما محمدجواد ظریف و منوچهر متکی غایب بودند.

روزنامه شرق روز شنبه ۲۵ دی در گزارشی نوشت: «شاید دعوت نکردن ظریف در این نشست به بازنشر بخشی از فایل صوتی حاشیه‌ساز او مربوط باشد که او در آن بریده هشت دقیقه‌ای به تندی علیه سیاست‌های روسیه می‌تازد.»

ظریف در فایل صوتی افشا شده گفته بود که روسیه مانع توافق برجام بود و پس از این توافق هم سعی در تخریب آن داشت. او همچنین سفر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، به مسکو را نیز در این راستا دانسته بود.

هفته گذشته نیز میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، در واکنش به توییت یکی از کاربران درباره سخنان ظریف نوشت: «افراد جدی به نظراتی که در نتیجه‌ دندان‌درد یا سردرد به زبان آورده شده باشند اهمیتی نمی‌دهند». او بعدا این توییت را حذف کرد. headtopics.com

در سال‌های اخیر انتقاد از نقش روسیه در ایران در شبکه‌های اجتماعی افزایش یافته است. قرار است سفر رئیسی به روسیه در روز ۲۹ دی انجام شود. رسانه‌های ایران پیش‌بینی کرده‌اند که در جریان سفر رئیسی به روسیه، قراردادهای برخی خریدهای نظامی ایران، از جمله هواپیماهای جنگی سوخو ۳۵،‌امضا شوند.

ادامه مطلب:
IranIntl »

سپر رسانه‌ای روزنامه کیهان به نیابت از سپاه

اعتصاب غذای منوچهر بختیاری و انتقال او به سلول انفرادی | DW | 15.01.2022منوچهر بختیاری در زندان دست به اعتصاب غذا زده و در چهارمین روز این اقدام اعتراضی به یکی از سلول‌های انفرادی زندان کرج منتقل شده است. او پدر پویا بختیاری، جوانی است که در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در ایران کشته شد. درود بر غیرت و شرف این خانواده محترم! روح پویا شاد و یادش همیشه گرامی باد! لعنت بر ظالمان

تجمع سراسری معلمان: به خیابان آمدیم چون به درخواست‌ ما پاسخ ندادند

آمریکا: روسیه به دنبال ایجاد بهانه‌ برای حمله به اوکراین است | DW | 15.01.2022سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد روسیه گروهی را برای انجام 'اقدامات خرابکارانه' در شرق اوکراین مستقر کرده است. آمریکا می‌گوید روسیه پیشتر از همین تاکتیک برای الحاق کریمه استفاده کرده بود. رقص ایرانی آنجلینا جولی😁🙈 من اگر جای روسیه بودم تو تعطیلات کریسمس به اوکراین حمله می کردم، عرض۴۸ ساعت کل خاکش را تصرف می کردم ، کاری نداره که. وقتی بایدن مشغول استخاره است دنیا راحته. خوب می خواد تا زمانی که بایدن هست کار رو تموم کنه چون می دونه بایدن کاری نمی کنه جز هارت و پورت الکی. مردم اوکراین بفکر خودشان باشند از بایدن و فان در لیدن و جوزف بورل و اینها چیزی در نمیاد

قطع دسترسی برخی از دانشگاه‌های ایران به پایگاه‌های علمی دنیا به دلیل بدهییک مقام وزارت علوم ایران از قطع دسترسی برخی از دانشگاه‌های کشور به پایگاه‌های علمی دنیا به دلیل «بدهی دانشگاه‌ها» به این پایگاه‌ها در سال‌های اخیر خبر داد.

آمریکا یک نفر را به اتهام صادرات به بانک مرکزی ایران بازداشت کردوزارت دادگستری آمریکا از بازداشت یک شهروند ایرانی-آمریکایی به اتهام صادرات غیرقانونی تجهیزات و فناوری به بانک مرکزی ایران خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

دو روز پیش حسین سلیمانی، سردبیر وبسایت مشرق‌نیوز، در توییتر خبر داد که ابراهیم رئیسی در آستانه سفر به روسیه جلسه‌ای با علی لاریجانی، کمال خرازی، سعید جلیلی و علی‌اکبر ولایتی درباره این سفر داشته است.

در این جلسه کمال خرازی و علی‌اکبر ولایتی، دو وزیر خارجه سابق، حضور داشتند اما محمدجواد ظریف و منوچهر متکی غایب بودند.

روزنامه شرق روز شنبه ۲۵ دی در گزارشی نوشت: «شاید دعوت نکردن ظریف در این نشست به بازنشر بخشی از فایل صوتی حاشیه‌ساز او مربوط باشد که او در آن بریده هشت دقیقه‌ای به تندی علیه سیاست‌های روسیه می‌تازد.»

ظریف در فایل صوتی افشا شده گفته بود که روسیه مانع توافق برجام بود و پس از این توافق هم سعی در تخریب آن داشت. او همچنین سفر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، به مسکو را نیز در این راستا دانسته بود.

هفته گذشته نیز میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، در واکنش به توییت یکی از کاربران درباره سخنان ظریف نوشت: «افراد جدی به نظراتی که در نتیجه‌ دندان‌درد یا سردرد به زبان آورده شده باشند اهمیتی نمی‌دهند». او بعدا این توییت را حذف کرد.

در سال‌های اخیر انتقاد از نقش روسیه در ایران در شبکه‌های اجتماعی افزایش یافته است.

قرار است سفر رئیسی به روسیه در روز ۲۹ دی انجام شود.

رسانه‌های ایران پیش‌بینی کرده‌اند که در جریان سفر رئیسی به روسیه، قراردادهای برخی خریدهای نظامی ایران، از جمله هواپیماهای جنگی سوخو ۳۵،‌امضا شوند.

برخی رسانه‌ها، از جمله تجارت‌نیوز، گمانه‌زنی کرده‌اند در این سفر سند همکاری‌های جامع ۲۰ ساله ایران و روسیه به امضای دو طرف برسد.

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو، تیرماه امسال گفت متن قرارداد برای تبدیل «معاهده روابط متقابل» به توافق‌نامه ۲۰ ساله سیاسی، امنیتی، نظامی، دفاعی و اقتصادی آماده شده است.

او با اشاره به اینکه این معاهده دی‌ماه ۸۰ به تصویب مجلس رسید و به طور خودکار پنج سال تمدید شد گفت بر اساس نامه‌ای که علی خامنه‌ای به ولادیمیر پوتین نوشت و پاسخی که پوتین داد قرار شد مدت این قرارداد بیش از دو دهه یا بیشتر باشد.

ایران با چین نیز سند همکاری ۲۵ ساله امضا کرده و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز جمعه در پکن گفت که دو کشور توافق کردند «از امروز اجرایی شدن توافق ۲۵ ساله را اعلام کنند».