روزنامه سان: نفتکش ایرانی امروز از توقیف آزاد می‌شود

15/08/2019 09:54:00 ق.ظ

روزنامه سان: نفتکش ایرانی امروز از توقیف آزاد می‌شود

روزنامه سان: نفتکش ایرانی امروز از توقیف آزاد می‌شود

امروز، پنجشنبه، دادگاه جبل الطارق به موضوع توقیف ابرنفتکش گریس-۱ حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران رسیدگی می‌کند و برخی منابع خبری گفته‌اند انتظار می‌رود به آزادی این نفتکش از توقیف رای دهد. گریس-۱ ماه گذشته به ظن نقض تحریم اتحادیه اروپا علیه سوریه توسط دولت جبل‌الطارق توقیف شد.

Image captionفابیان پیکاردو، رئیس دولت جبل الطارق - تمدید توقیف نفتکش گریس-1 به درخواست دولت صورت گرفت و مشخص نیست که آیا دولت با آزادی آن موافق است یا نهروز ۱۳ تیر (۴ ژوئیه) دولت جبل الطارق اعلام کرد که با کمک تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا، نفتکش گریس-۱ حامل نفت ایران را در آب‌های این سرزمین توقیف و به بنادر خود منتقل کرده است. مقامات جبل‌الطارق گفتند که این کشتی حامل نفت برای موسسات سوری تحت تحریم اتحادیه اروپا بوده و به همین دلیل، توقیف شده است. جبل‌الطارق از سرزمین‌های تحت حاکمیت بریتانیا، عضو اتحادیه اروپا و ملزم به اجرای مصوبات اتحادیه است. گریس-۱ بیست و هشت خدمه داشت.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

نفتکش توقیف شده گریس-١؛ مقام ایرانی: نفتکش بزودی آزاد می‌شودبراساس برخی گزارشها نفتکش گریس-١ حامل دو میلیون بشکه نفت خام ایران است و کمی بیش از یکماه است که در جبال‌الطارق توقیف است، 'بزودی آزاد می‌شود.'در همین خصوص معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفته است که بریتانیا به آزادسازی نفتکش توقیف شده 'علاقمند' است و افزوده 'اسنادی بین دو کشور مبادله شده که در رفع توقیف این کشتی کمک می‌کند.' تعيين مقصد مي خواستن براي آزاد كردن كشتي و حالا كه خواسته شان بر آورده شده منتظر چي هستند آزادش كنند بعد از زدن پهباد و گرفتن دو کشتی در خلیج فارس و تهدید و شاخ و شانه کشیدن به امریکا و انگلیس و اینبار آزادی کشتی توقیف شده.جمهوری اسلامی را جری‌تر و شعارهای تندروها را تندتر خواهد کرد. جهان راهی جز تعامل با ایران نداره و این اعلام اسم ی کشور برای حفظ ابروی بریتانیا برای ازادی نفتکش ایرانه و ائلاف دریای و این حرفا کشکه وقتی دیدن ایران میخواد برای مقابله با ائلاف پای چین و روسیه رو به خلیج فارس باز کنه

خلیل‌الله فیروزی از بنیانگذاران کابل‌بانک 'به دستور غنی از زندان به خانه منتقل شد'بی‌بی‌سی به سندی دست یافته که نشان می‌دهد رئیس جمهوری افغانستان به تازگی و بعد از ارزیابی تعهدات مالی و وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی از سهامداران ا صلی کابل بانک، انتقال او را از زندان به خانه‌اش در کابل 'تحت شرایط خاص' منظور کرده ‌است.

سیگنال تغییر مقصد نفتکش توقیف شده ایران؛ ماجرا چه بود؟🎥سیگنال تغییر مقصد نفتکش توقیف شده ایران؛ ماجرا چه بود؟ معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران از علاقمندی بریتانیا برای آزاد کردن کشتی توقیف شده حامل نفت ایران خبر داد و گفت: «اسنادی بین دو کشور مبادله شده که در رفع توقیف این کشتی کمک می‌کند.»

آیا همسرم می‌تواند سهم‌الارث من را به بابت مهریه توقیف کند؟

دولت جبل‌الطارق: به دنبال کاهش تنش با ایران هستیم/ فرمان کنونی توقیف گریس1 شنبه منقضی می‌شوددولت منطقه‌ای جبل‌الطارق اعلام کرد که به دنبال کاهش تنش با تهران از زمان توقیف نفتکش حامل نفت ایران در این منطقه است.

تبریز| عامل 55 درصد از طلاق‌های کشور از مواد مخدر است- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnimدبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، آمار آسیب‌های اجتماعی ناشی از مواد مخدر را برشمرد و گفت: 55 درصد طلاق، 77 درصد زندانیان و بسیاری از سرقت‌های خرد و قتل‌ها به اعتیاد ارتباط دارد، چراکه اعتیاد یک 'اَبَر آسیب' است و منشأ بسیاری از آسیب‌هاست.

آیت‌الله خامنه‌ای درباره نفتکش توقیف‌شده: ایران خباثت‌های انگلیس را بی‌جواب نمی‌گذارد Image caption فابیان پیکاردو، رئیس دولت جبل الطارق - تمدید توقیف نفتکش گریس-1 به درخواست دولت صورت گرفت و مشخص نیست که آیا دولت با آزادی آن موافق است یا نه روز ۱۳ تیر (۴ ژوئیه) دولت جبل الطارق اعلام کرد که با کمک تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا، نفتکش گریس-۱ حامل نفت ایران را در آب‌های این سرزمین توقیف و به بنادر خود منتقل کرده است.twitter.Image caption خلیل‌الله فیروزی در دادگاه در ۵ مارس ۲۰۱۳ منابع معتبر به بی‌بی‌سی گفته‌اند خلیل‌الله فیروزی، از سهامداران اصلی و متهم در پرونده کابل بانک از زندان به خانه‌اش منتقل شده ‌است.Aa برخی وبسایت‌های رهگیری کشتی‌ها روز گذشته اعلام کردند ابرنفتکش حامل نفت ایران که در جبل الطارق توسط بریتانیا توقیف شده سیگنال تغییر مقصد و مسیر داده است.

مقامات جبل‌الطارق گفتند که این کشتی حامل نفت برای موسسات سوری تحت تحریم اتحادیه اروپا بوده و به همین دلیل، توقیف شده است. جبل‌الطارق از سرزمین‌های تحت حاکمیت بریتانیا، عضو اتحادیه اروپا و ملزم به اجرای مصوبات اتحادیه است. این مرکز مجددا گفت که این کشتی این مقصد را به مدیترانه تغییر داده است. گریس-۱ بیست و هشت خدمه داشت. ارگ- بدهکاران کابل بانک مکلف به پرداخت بدهی-شان هستند بی‌بی‌سی به سندی دست یافته که نشان می‌دهد رئیس جمهوری افغانستان به تازگی و بعد از ارزیابی تعهدات مالی و وضعیت صحی آقای فیروزی، انتقال او را از زندان به خانه‌اش در کابل"تحت شرایط خاص" منظور کرده ‌است. مقامات ایران اظهارات دولت جبل‌الطارق را تکذیب کردند و گفتند که مقصد این کشتی، سوریه نبوده هرچند از افشای مقصد آن خودداری ورزیدند. قرار است پرونده این نفتکش دو روز دیگر در دادگاه مطرح و در مورد آن تصمیم‌گیری شود. آنان همچنین گفتند که نفتکش در آب‌های بین‌المللی و خارج از محدوده آب‌های سرزمینی کشورهای عضو اتحادیه اروپا توقیف شده و در نتیجه، حتی اگر مقصد آن سوریه هم بوده، اقدام جبل‌الطارق با قوانین بین‌المللی در تضاد بوده است. از سوی دیگر طبق گزارش موسسه دریاد گلوبال (شرکت امنیت دریایی بریتانیا) نفتکش گریس-۱ روز گذشته سیگنال مقصد جدید خود را در ساعت ۱۳:۴۰ دقیقه به وقت یوتی‌سی (ساعت هماهنگ جهانی) تغییر داده بود اما دقایقی بعد در ساعت ۱۳:۵۲ به وقت یوتی‌سی آن را پاک کرد و مکان خود را در جایی که حضور دارد نشان داد.

حق نشر عکس Getty Images Image caption انفجار انتحاری سال ۲۰۰۲ در حیفا که حماس مسئولیت آن را پذیرفت - یک نهاد اسرائیلی خواستار مصادره گریس-1 جهت پرداخت غرامت به قربانیان"تروریسم تحت حمایت ایران" شده است روز ۲۸ تیر (۱۹ ژوئیه)، دولت جبل‌الطارق با مراجعه به مراجع قضایی این کشور، خواستار تمدید مدت توقیف نفتکش به مدت یک ماه دیگر جهت تحقیقات بیشتر شد و دادگاه با این درخواست موافقت کرد. تحریم‌های نفتی ایالات متحده باعث شده است بسیاری از طرف‌های معامله نفتی ایران مایل به خرید نفت از این کشور نباشند. Click to see content: kabul_banck_afghanistan در بخشی از این سند آمده‌است"وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی وخیم گردیده، بناء اگر در حالت حبس وفات نماید، ممکن انتقادات حقوق بشری نیز علیه حکومت وارد شود. قرار است پرونده این نفتکش دو روز دیگر در دادگاه مطرح و در مورد آن تصمیم‌گیری شود. مهلت قانونی ادامه توقیف نفتکش شامگاه شنبه منقضی خواهد شد و دولت جبل‌الطارق هنوز مشخص نکرده است که آیا خواستار تمدید این مدت خواهد شد یا نه. حق نشر عکس Reuters Image caption پرچم پاناما بر فراز گریس ۱ - مقام ایرانی ابراز امیدواری کرده است که نفتکش با"پرچم جمهوری اسلامی" به مسیر خود ادامه دهد امید به آزادی نفتکش نفتکش گریس-۱ با پرچم پاناما حرکت می‌کرد اما چندی پیش دولت این کشور اعلام کرد که پرچم خود را از شماری از کشتی‌های متعلق به ایران که در این کشور ثبت شده است پس گرفته است. تحریم‌های نفتی ایالات متحده باعث شده است بسیاری از طرف‌های معامله نفتی ایران مایل به خرید نفت از این کشور نباشند." به اساس این نامه، ریاست امنیت ملی نیز موظف شده آقای فیروزی و خانه‌اش را زیر مراقبت داشته باشد و از وضعیت صحی و موجودیتش به دادستانی کل گزارش دهد. به همین دلیل، ایران امکانات دیگری را به منظور دور زدن این تحریم‌ها به کار گرفته که گفته می‌شود شامل حمل نفت با کشتی و فروش کشتی به کشتی آن در آب‌های بین‌المللی بوده است. حق نشر عکس Getty Images Image caption قایق سپاه پاسداران و نفتکش بریتانیایی استنا امپرو - مقامات بریتانیایی توقیف نفتکش این کشور را غیرقانونی دانسته‌اند پس از توقیف گریس-۱ در جبل‌الطارق، برخی مقامات حکومتی ایران از اقدامات تلافی‌جویانه علیه بریتانیا سخن گفتند و بعدا، منابع خبری از عملیات نافرجام قایق‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران برای توقیف یک نفتکش بریتانیایی و پس از آن توقیف یک نفتکش دیگر این کشور و انتقال آن به آب‌های ایران خبر دادند. این ابرنفتکش از ایران حرکت کرده بود و حامل نفت خام این کشور بود.

حق نشر عکس AFP Image caption ایران نیز یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کرده است اما بریتانیا توقیف این کشتی را با توقیف گریس-1 قابل مقایسه ندانسته است پس از توقیف گریس-۱ در جبل‌الطارق، برخی مقامات حکومتی ایران از اقدامات تلافی‌جویانه علیه بریتانیا سخن گفتند و بعدا، منابع خبری از عملیات نافرجام قایق‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران برای توقیف یک نفتکش بریتانیایی و پس از آن توقیف یک نفتکش دیگر این کشور و انتقال آن به آب‌های ایران خبر دادند. این نفتکش هنوز در آب‌های ایران است و دولت بریتانیا این اقدام را غیرقانونی دانسته است. جلیل اسلامی، معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران، همچنین در سخنام امروز (سه شنبه ۱۳ اوت) خود گفته در مورد طرح ایالات متحده برای اسکورت نفتکش‌ها هنگام عبور از تنگه هرمز نیز گفت که این طرح شکست خورده است. حق نشر عکس Getty Images Image caption به دنبال بحران کابل بانک در سال ۲۰۱۰، دولت افغانستان مدیریت آن را به عهده گرفت و دادگاه عاملان بحران را به زندان محکوم کرد فیروزی چرا زندانی شد؟ خلیل‌الله فیروزی، یکی از سهامداران کابل بانک بود که پنج سال پیش به ده سال زندان و جریمه نقدی به خاطر پول‌شویی و اختلاس دارایی عامه محکوم شد. به گفته آنان، نفتکش گریس-۱ به ظن نقض مقررات تحریم اتحادیه اروپا و در آب‌های سرزمینی جبل‌الطارق توقیف شد و این اقدام قانونی بوده اما قایق‌های سپاه پاسداران نفتکش بریتانیایی را هنگام حرکت در آب‌های بین‌المللی مجبور به ورود به آب‌های ایران کرده و سپس آن را به بنادر کشورشان منتقل کردند. در پی یک رشته انفجار و حمله به کشتی‌های تجاری در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، ایالات متحده خواستار تشکیل یک ائتلاف جهانی برای حمایت نظامی از کشتی‌های عبوری از منطقه شد. در پی یک رشته انفجار و حمله به کشتی‌های تجاری در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، ایالات متحده خواستار تشکیل یک ائتلاف جهانی برای حمایت نظامی از کشتی‌های عبوری از منطقه شد. گفته می‌شود که تا کنون بریتانیا و کره جنوبی برای پیوستن به این ائتلاف ابراز آمادگی و اسرائیل از آن حمایت کرده‌اند و ژاپن نیز گفته است که به منظور کمک به امنیت دریانوردی در منطقه، آماده حفاظت در منطقه تنگه باب‌المندب است. موضوعات مرتبط. ایران: بریتانیا مایل به رفع توقیف ابرنفتکش گریس-۱ است همزمان، جلیل اسلامی، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران، روز ۱۳ اوت (۲۲ مرداد) از علاقمندی بریتانیا برای آزاد کردن کشتی توقیف شده حامل نفت ایران خبر داد و گفت: «اسنادی بین دو کشور مبادله شده که در رفع توقیف این کشتی کمک می‌کند.

برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز پیشتر از تشکیل یک نیروی حفاظتی اروپایی برای اسکورت کشتی‌های تجاری هنگام عبور از تنگه هرمز خبر داده بودند. برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز پیشتر از تشکیل یک نیروی حفاظتی اروپایی برای اسکورت کشتی‌های تجاری هنگام عبور از تنگه هرمز خبر داده بودند. تنگه باب‌المندب در تیررس شبه‌نظامیان حوثی یمن قرار داد که حکومت ایران از آنها حمایت می‌کند. بیش از یکسوم نفت جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند و آزادی رفت و آمد نفتکش‌ها از این تنگه برای امنیت انرژی جهان اهمیت فراوان دارد. بیش از یکسوم نفت جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند و آزادی رفت و آمد نفتکش‌ها از این تنگه برای امنیت انرژی جهان اهمیت فراوان دارد. در پی از سرگیری تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، برخی مقامات ایرانی هشدار دادند که اگر صادرات نفت ایران قطع شود، ادامه صادرات نفت سایر کشورهای منطقه خلیج فارس با مشکل مواجه خواهد شد. از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری، گفت که"معنی ندارد که ایران نتواند نفت خود را صادر کند اما دیگران بتوانند. از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری، گفت که"معنی ندارد که ایران نتواند نفت خود را صادر کند اما دیگران بتوانند.»، گفته ای که شاید بتوان آن را به رفع توقیف قریب الوقوع این نفتکش تعبیر کرد.

" هم‌رسانی .