روزانه ٩ میلیون لیتر فراوردە نفتی در ایران قاچاق می‌شود | DW | 27.12.2021

06/10/1400 03:32 ب.ظ

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در یک برنامه تلویزیونی، میزان قاچاق فرآورده‌ها و مشتقات نفتی در ایران را ۹میلیون لیتر در روز برآورد کرد. نماینده آبادان‌ هم 'مافیاهای پشت پرده' در این حجم از قاچاق را دخیل دانست.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در یک برنامه تلویزیونی، میزان قاچاق فرآورده‌ها و مشتقات نفتی در ایران را ۹میلیون لیتر در روز برآورد کرد. نماینده آبادان‌ هم 'مافیاهای پشت پرده' در این حجم از قاچاق را دخیل دانست. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در یک برنامه تلویزیونی، میزان قاچاق فرآورده‌ها و مشتقات نفتی در ایران را ۹میلیون لیتر در روز برآورد کرد. نماینده آبادان‌ هم"مافیاهای پشت پرده" در این حجم از قاچاق را دخیل دانست.

قاچاق بنزین، گازوئیل و دیگر فراوردە‌های نفتی در ایران خبر تازەای نیست واختلاف قیمت بنزین و گازوئیل در کشورهای همسایه از جمله دلایل قاچاق سوخت به این کشورها عنوان می‌‌شود. مقام‌های ایران گاه در این زمینه اظهار نظر می‌کنند و البته هر بار آمار‌هایی ضد و نقیض ارائه می‌دهند.

حمیدرضا دهقان‌نیا سخنگوی"ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز" یکشنبه ۵ دی ماه به صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت کە حجم قاچاق کل فرآورده‌ها و مشتقات نفتی حدود ٩ میلیون لیتر در روز است، کە ٣ میلیون لیتر آن سوخت است. headtopics.com

سر این رشته به کدام آقازاده میرسه خدا داند

مجتبی محفوظی نماینده آبادان در مجلس همدر همین برنامه تلویزیونی، یکی از دلایل پیدایش فعلی"قاچاق سوخت" را تفاوت نرخ یارانه‌ای فرآورده‌های نفتی عنوان کرد. به گفته او یارانه‌ای هر لیتر گازوئیل در ایران ۳۰۰ تومان و کە قیمت آن در کشورهای حوزه خلیج فارس ۶۰ برابر این نرخ است و"این تفاوت سبب طمع ورزی سودجویان می‌شود.

ادامه مطلب:
dw_persian »

جروزالم‌پست: اسرائیل در 3 سال گذشته ده‌ها موضع حزب‌الله را در سوریه هدف قرار داده استروزنامه «جروزالم‌پست» به نقل از برخی مقامات ارشد اسرائیلی خبر داده است، تل‌آویو در سه‌سال گذشته مواضع لجستیکی و عملیاتی حزب‌الله لبنان در سوریه را ده‌ها حزب شیطان در لبنان حذف خواهد شد

ائتلاف عربی: سفیر ایران در یمن رهبری حوثی‌ها را در درگیری‌های مارب برعهده داشتسخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی اظهار داشت که سفیر ایران در یمن فرماندهی شبه‌نظامیان حوثی در درگیری‌های مارب را برعهده داشت. - خبرگزاری آناتولی

شکستن دو سد در شمال شرقی برزیل هزاران نفر را بی‌خانمان کرد | DW | 27.12.2021با شکستن دو سد در ایالت‌ باهیا در شمال شرقی برزیل خانه‌های بسیاری زیر آب رفتند. بارندگی شدید و رانش زمین در این منطقه در دو ماه گذشته جان ۱۸ نفر را گرفته است. ۴۰۰ هزار نفر در این مدت مجبور به ترک خانه‌ها خود شده‌اند.

ائتلاف عربی یک انبار اسلحه در صنعا را منهدم کردائتلاف عربی اعلام کرد که یک انبار اسلحه در صنعا پایتخت یمن را منهدم کرده است. - خبرگزاری آناتولی

ایران: تیم مذاکره کننده در وین جدیت و اجازه توافق را داردسخنگوی وزارت امورخارجه ایران با اشاره به شروع مذاکرات وین گفت هیئت ایرانی جدیت و اجازه توافقات را دارد. - خبرگزاری آناتولی حکومت جاهلیت شئونیزم فارسی شرکای اشرارفرقه فارسیسم خیانتکارانه با یک نامه ای غیرمستقم به آمریکا از آمریکا خواسته زندگی حکومت فرقه فارسیسم اشغالگر ایران را با فروش نفت و استمرار بساط شئونیزم فارسی در ایران را تضمین کنند تا کامل در خدمت و اطاعت ۴کشور صلیبچیهای استعمارجهانی باشد.

ایران کشورهای اروپایی را به «عدم‌ جدیت» در مذاکرات وین متهم کردسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی گفت، عملکرد بریتانیا، آلمان و فرانسه، سه کشور موسوم به «تروئیکای اروپایی»، هم‌راستا با تحریم‌های آخه سوسمار خور به تو چه تو برو سوسمارتو بخور هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی در وین به هیچ وجه من الوجوه نماینده منتخب مردم ایران نیستند ! هر گونه توافقی بر سر منافع ملت ایران مابین ۱+۴ صورت گیرد غیر قانونی و باطل محسوب می‌شود!!!

روزانه ٩ میلیون لیتر فراوردە نفتی در ایران قاچاق می‌شود

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در یک برنامه تلویزیونی، میزان قاچاق فرآورده‌ها و مشتقات نفتی در ایران را ۹میلیون لیتر در روز برآورد کرد. نماینده آبادان‌ هم"مافیاهای پشت پرده" در این حجم از قاچاق را دخیل دانست.

قاچاق بنزین، گازوئیل و دیگر فراوردە‌های نفتی در ایران خبر تازەای نیست واختلاف قیمت بنزین و گازوئیل در کشورهای همسایه از جمله دلایل قاچاق سوخت به این کشورها عنوان می‌‌شود. مقام‌های ایران گاه در این زمینه اظهار نظر می‌کنند و البته هر بار آمار‌هایی ضد و نقیض ارائه می‌دهند.

حمیدرضا دهقان‌نیا سخنگوی"ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز" یکشنبه ۵ دی ماه به صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت کە حجم قاچاق کل فرآورده‌ها و مشتقات نفتی حدود ٩ میلیون لیتر در روز است، کە ٣ میلیون لیتر آن سوخت است.

مجتبی محفوظی نماینده آبادان در مجلس همدر همین برنامه تلویزیونی، یکی از دلایل پیدایش فعلی"قاچاق سوخت" را تفاوت نرخ یارانه‌ای فرآورده‌های نفتی عنوان کرد. به گفته او یارانه‌ای هر لیتر گازوئیل در ایران ۳۰۰ تومان و کە قیمت آن در کشورهای حوزه خلیج فارس ۶۰ برابر این نرخ است و"این تفاوت سبب طمع ورزی سودجویان می‌شود." این نماینده مجلس با اشاره به حجم بالای قاچاق سوخت در ایران گفته کە نمی‌توان قاچاق این حجم از سوخت را تنها به دست قاچاقچیان جزء دید، بلکه مافیا‌هایی در پشت پرده حضور دارند که در نهایت آن‌ها به قاچاقچیان قابل رویت می‌رسند، برای پیگیری چنین حجمی از قاچاق تمامی مسئولان و ارگان‌های مربوط باید پاسخگو باشند.»

سخنگوی"ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز" یادآور شده که تولید و صادرات نفت و گاز و سایر تولیدات و فرآورده‌های پتروشیمی و پالایشی در دست حاکمیت است: «... پس نباید هر آنچه را که از مرز‌ها وارد و خارج می‌شود، قاچاق انگاشت، ضمناً اگر صادراتی در خصوص نفت و سوخت شکل می‌گیرد قطعاً توسط وزارت نفت صورت گرفته است.»

بیژن زنگنه، وزیر پیشین نفت ایران پیشتر در این باره گفته بود :«خدا می‌داند میزان قاچاق چقدر است. ارقامی که مطرح می‌شود درست نیست. قاچاق بنزین و گازوئیل در ایران نمی‌تواند روزانه بیشتر از پنج میلیون لیتر باشد.»

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند کە بخش عمده قاچاق سوخت در ایران توسط ارگان‌های حکومتی به نیت دور زدن تحریم‌های وضع شدە علیه ایران سازمان‌دهی و انجام می‌شود.