روح‌الله زم با رد اتهامات خود در دادگاهش: من خبرنگارم، کار خبری می‌کردم

04/05/2020 09:03:00 ب.ظ

روح‌الله‌_زم, آمدنیوز

روح‌الله‌_زم ، موسس سایت و کانال تلگرامی آمدنیوز ، در جلسه دادگاه خود اتهاماتش را مانند اقدام علیه امنیت ملی، ایجاد احراق و اخلال در نظم اقتصادی نپذیرفت و گفت او خبرنگار است و در آن زمان کار خبری می‌کرده است. بخوانید 👇 اخبار_ایران خبرنگار ی_جرم_نیست

تاکنون در تاریخ‌های ۲۱،۲۷ بهمن‌ماه و پنجم اسفند ۱۳۹۸ جلسات اول تا سوم او برگزار شده است. روح‌الله زم متهم به ۱۷ مورد اتهامی از جمله فساد فی‌الارض است.عکس‌هایی از روح‌الله زم در این جلسه دادگاهش با ماسک منتشر شده است. قوه قضاییه پیش‌ازاین گفته بود برگزاری دادگاه‌ها را تا بهبود اوضاع به تعویق خواهند انداخت بااین‌حال دادگاه روح‌الله زم با حضور ماموران و قاضی و مستشار دادگاه و برخی افراد دیگر برگزار شد.

او در جلسه دادگاه خود اتهاماتش را مانند اقدام علیه امنیت ملی، ایجاد احراق و اخلال در نظم اقتصادی نپذیرفت و گفت او خبرنگار است و در آن زمان کار خبری می‌کرده است.خبرگزاری ایسنا شرحی از جریان جلسه چهارم او را منتشر کرده است. براساس آنچه خبرگزاری ایسنا منتشر کرده نماینده دادستان روح‌الله زم را مکررا به ارتباط داشتن با نیروهای جاسوسی متهم کرده و اینکه او یک خبرنگار نیست و پاسخ روح‌الله زم تکذیب اتهامات بوده و گفت براساس حرفه روزنامه‌نگاری کارهای را انجام داده است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

جزئیات چهارمین جلسه محاکمه «روح‌الله زم»چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات« روح‌الله زم» در شبعه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

چهارمین جلسه دادگاه روح الله زم فردا برگزار می‌شودچهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده روح الله زم، فردا (۱۵ اردیبهشت ماه ) در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاصی صلواتی برگزار می شود.

جزئیات چهارمین جلسه محاکمه «روح‌الله زم»چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات« روح‌الله زم» در شبعه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

تبرئه تمامی کارگران هپکو از اتهامات وارده/مدیرعامل سابق محکوم شدنایب رییس شورای اسلامی کار هپکو: با حکم مقام قضایی تمامی ۱۴ کارگر شرکت هپکو تبرئه شدند اینکه برای یک مدیرعامل ۶ ماه حبس و ۳۰ ضربه شلاق در نظر گرفته شود جای تعجب دارد

روح‌الله‌زم در دادگاه: من فقط یک خبرنگار بودم!/ افراد دیگری هم با سرویس فرانسه مرتبط و تحت حفاظت هستند- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimروح‌الله زم در چهارمین جلسه دادگاه محاکمه خود با بیان 'من فقط یک خبرنگار بودم'، درباره ارتباط با سرویس اطلاعات فرانسه گفت: مگر من فقط این رابطه را داشتم افراد دیگری نیز در فرانسه با سرویس آنجا ملاقات دارند و تحت حفاظت هستند.

پیانو نوازی موزیسین ترک در دامان طبیعتیک پیانیست ترک با نواختن قطعه ای در دل طبیعت استان سامسون ترکیه٬ توجه کابران صفحات اجتماعی را به خود جلب کرد. - خبرگزاری آناتولی

چهارمین جلسه دادگاه روح‌الله زم، موسس سایت و کانال تلگرامی «آمدنیوز» روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد.به گزارش ایلنا، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات روح الله زم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.به گزارش ایسنا، یکی از پرونده های جنجالی سال ۹۸ ، پرونده روح الله زم است.به گزارش ایلنا، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات روح الله زم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

تاکنون در تاریخ‌های ۲۱،۲۷ بهمن‌ماه و پنجم اسفند ۱۳۹۸ جلسات اول تا سوم او برگزار شده است. روح‌الله زم متهم به ۱۷ مورد اتهامی از جمله فساد فی‌الارض است. قاضی صلواتی ضمن قرائت و تفهیم مواد ۳۵۴ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری خطاب به نماینده دادستان گفت: باتوجه به قرائت کیفرخواست در جلسات گذشته از نماینده دادستان خواسته می‌شود تا ضمن قرارگیری در جایگاه سوالات خود را مطرح کند. عکس‌هایی از روح‌الله زم در این جلسه دادگاهش با ماسک منتشر شده است. انتهای پیام. قوه قضاییه پیش‌ازاین گفته بود برگزاری دادگاه‌ها را تا بهبود اوضاع به تعویق خواهند انداخت بااین‌حال دادگاه روح‌الله زم با حضور ماموران و قاضی و مستشار دادگاه و برخی افراد دیگر برگزار شد. نماینده دادستان ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: تقاضا دارم متهم در جایگاه حاضر شود تا سوالات خود را مطرح کنم. او در جلسه دادگاه خود اتهاماتش را مانند اقدام علیه امنیت ملی، ایجاد احراق و اخلال در نظم اقتصادی نپذیرفت و گفت او خبرنگار است و در آن زمان کار خبری می‌کرده است. به عنوان اولین سوال از تمامی جلسات بازپرسی شما فیلمبرداری شده است شما اقاریری هم داشته اید آیا اقاریر خود رانزد بازپرس قبول دارید؟ متهم زم مدعی شد: بعضی از موارد را قبول دارم بعضی‌ها را نه.

خبرگزاری ایسنا شرحی از جریان جلسه چهارم او را منتشر کرده است. نماینده دادستان با اشاره به دفاعیات متهم در جلسه قبل، بیان کرد: شما در جلسه قبل دادگاه گفتید که اقاریر خود را نزد بازپرس قبول دارم. براساس آنچه خبرگزاری ایسنا منتشر کرده نماینده دادستان روح‌الله زم را مکررا به ارتباط داشتن با نیروهای جاسوسی متهم کرده و اینکه او یک خبرنگار نیست و پاسخ روح‌الله زم تکذیب اتهامات بوده و گفت براساس حرفه روزنامه‌نگاری کارهای را انجام داده است.  پاسخ روح الله زم در این جلسه دادگاه تکذیب اتهامات بود و گفت براساس حرفه روزنامه‌نگاری کارهای را انجام داده است. نماینده دادستان بیان کرد: آیا قبول دارید به صورت گسترده مرتکب اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران شده اید؟ متهم گفت: خیر من کار مطبوعاتی می‌کردم. روح‌الله زم در این جلسه در مقابل پرسش نماینده دادستان گفته است او اتهام اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی را قبول ندارد «خیر، من کار مطبوعاتی می‌کردم.» او در ادامه در دفاع از خود گفته یک سری از اتهاماتش را قبول دارد و یک سری را قبول ندارد «من خبرنگار بودم و کار خبری می‌کردم. متهم زم گفت: مگر چه اتفاقی افتاده است؟ نماینده دادستان گفت: اینکه اطلاعات افرادی که تحریم‌ها را به زعم خودتان دور می‌زدند منتشر می‌کردید در راستای رسالت خبرنگاری بوده است؟ متهم زم گفت: باید اثر وضعی آن مشخص شود. متهم زم گفت: مگر چه اتفاقی افتاده است؟ نماینده دادستان گفت: اینکه اطلاعات افرادی که تحریم‌ها را به زعم خودتان دور می‌زدند منتشر می‌کردید در راستای رسالت خبرنگاری بوده است؟ متهم زم گفت: باید اثر وضعی آن مشخص شود.

» در این جلسه دادگاه نام کسانی مانند «ساغر کسرایی»، کارمند کنگره آمریکا و امیرعباس فخرآور، زندانی سیاسی سابق و «رضا پهلوی» آورده شد. نماینده دادستان که نام او مشخص نیست در این جلسه دادگاه از روح‌الله زم پرسیده چرا او با ساغر کسرایی در ارتباط بوده است. نماینده دادستان عنوان کرد: آموزش ساخت کوکتل مولوتوف و ماسک ضد اشک آور و چگونگی زمینگیر کردن موتورسواران کار رسانه نیست. او از خانم کسرایی به‌عنوان عضو سرویس جاسوسی نام برد. نماینده دادستان در این بخش از صحبت‌هایش به روح‌الله زم گفته است: «شما رسانه نبودید چراکه رسانه با سرویس جاسوسی خارجی ارتباط نمی‌گیرد و به مسئول میز براندازی در کنگره آمریکا پیام نمی‌دهد. نماینده دادستان گفت: سوء نیت در همان پیام ارسالی به ساغر کسرائی قابل تشخیص است، شما رسانه نبودید چرا که رسانه با سرویس جاسوسی خارجی ارتباط نمی‌گیرد و به مسئول میز براندازی در کنگره امریکا پیام نمی‌دهد.» براساس گزارش خبرگزاری ایسنا، روح‌الله زم گفته است عباس فخرآور، خانم کسرایی را به او معرفی کرده و او برای گرفتن بودجه برای آمدنیوز با ایشان صحبت کرده است. متهم زم گفت: یکسری از مطالب کپی بود و فردی به من زنگ میزد و می‌گفت مطلب مرا کار کن، در حال حاضر یادم نیست.

موسس آمدنیوز همچنین اتهام «معاونت گسترده در ایجاد احراق، تخریب و اخلال در نظم اقتصادی» را در دادگاه نپذیرفت. نماینده دادستان گفت: چرا به کسرایی وصل شدی و پیام دادی و گفتی که در جنگ روانی تبحر داری. «فساد فی‌الارض»، «تشکیل و اداره کانال آمدنیوز و صدای مردم»، «جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسراییل به‌واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه»، «جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه» و «همکاری با دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران» و توهین به «روح‌الله خمینی» و «علی خامنه‌ای» ازجمله ۱۷ بند کیفرخواست روح‌الله زم است. اتهام فساد فی‌الارض و اتهام همکاری با دول متخاصم هر دو طبق قانون حکم اعدام را دارند. نماینده دادستان بیان کرد: مسئولیت خانم ساغر کسرایی در کنگره آمریکا چه بوده است؟ متهم زم پاسخ داد: خانم کسرایی منشی یک سناتور آمریکایی بود از طرف فخر آور به من معرفی شد. آقای زم در جلسه پیش دادگاه خود اتهاماتی مانند اتهام فساد فی‌الارض و نقشش را در اعتراض‌های دی‌ ۱۳۹۶ رد کرد. پیش‌تر سازمان گزارشگران بدون مرز با ناعادلانه خواندن این اتهامات و روند بازداشت و دادگاه روح‌الله زم، نسبت به‌احتمال اعدام او هشدار داده بود. نماینده دادستان با اشاره به ارکان تشکیل دهنده بزه افساد فی الارض گفت: در ماده ۲۸۶ ارکان تشکیل دهنده افساد فی الارض تشریح شده که یکی از ارکان اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی است شما در جلسه قبل پذیرفتید که برای یکی از سرویس‌های اطلاعاتی کشور‌های منطقه جاسوسی کردید. نماینده دادستان با اشاره به ارکان تشکیل دهنده بزه افساد فی الارض گفت: در ماده ۲۸۶ ارکان تشکیل دهنده افساد فی الارض تشریح شده که یکی از ارکان اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی است شما در جلسه قبل پذیرفتید که برای یکی از سرویس‌های اطلاعاتی کشور‌های منطقه جاسوسی کردید.

روح‌الله زم در فرانسه اقامت داشت اما در تاریخ ۲۲ مهرماه امسال در سفرش به عراق از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت و به ایران منتقل شد. تاریخ جلسه بعدی دادگاه زم هنوز مشخص نیست. نماینده دادستان پرسید: آیا اتهام معاونت گسترده در ایجاد احراق، تخریب و اخلال در نظام اقتصادی را قبول دارید؟ متهم زم: خیر نماینده دادستان افزود: شما خودت گفتی رضا پهلوی اذعان کرده من رهبر جنبش ۹۶ بودم، شما با انتشار اخبار و فراخوان‌هایی خواستید ماشین‌های نیرو‌های انتظامی به اتش کشیده شود همچنین در اظهاراتت گفته‌ای که نقش محوری ایفا داشتی. .