روحانی: از طریق فضای مجازی و سیستم الکترونیک می توان با فساد مبارزه کرد

روحانی: باید شرایط کشور را به نوعی رقم بزنیم که مردم ما در خانه و به صورت آنلاین رای خود را ثبت کنند

28/05/2020 10:55:00 ق.ظ

روحانی: باید شرایط کشور را به نوعی رقم بزنیم که مردم ما در خانه و به صورت آنلاین رای خود را ثبت کنند

رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصاد سنتی در حال تغییر و تحول به اقتصاد دیجیتال است، تصریح کرد: امروز در کشورمان و همه جهان، اقتصاد دچار تحول شده و اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دیجیتال در حرکت است.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت فضای مجازی و اینترنت در ارائه خدمات به مردم در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی، سلامت و بهداشت و حوزه های مختلف ارائه خدمات به مردم، گفت: در فضای اقتصاد دیجیتال و استفاده از فضای مجازی و اینترنت برای ارائه خدمات کارها سریع تر دقیق تر و همچنین کم هزینه تر انجام می شود و این مدل اطمینان بخش تری است.

قوه قضائیه: حکم اعدام سه معترض آبان برای اجرا ابلاغ شد؛ یک نفر به اتهام جاسوسی اعدام شد گفتگوی اختصاصی با سفیر چین: آمریکا نمی‌تواند از مکانیزم ماشه استفاده کند/ جامعه بین‌الملل باید با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران مخالفت کند- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim 'تلفات حملات انتحاری در افغانستان دو برابر شده؛ مسئول بیشتر آن داعش است'

روحانی افزود: در همین ایام سخت شیوع ویروس کرونا و بیماری کویید ۱۹، فرصت نمود و بروز فناوری اطلاعات برای مردم بیشتر شد و بسیاری از کارها و ارائه خدمات با استفاده از فناوری اطلاعات و فضای مجازی انجام شد.رئیس جمهور با بیان اینکه در سیاست هم فناوری اطلاعات در روند سیاسی نقش آفرین است، گفت: در تبلیغات انتخابات و اطلاع رسانی به مردم و حتی حضور و مشارکت مردم در انتخابات، فناوری اطلاعات نقش مهمی ایفا می کند و موضوع شفافیت و مبارزه با فساد از مسائل بسیار مهمی است که از طریق فضای مجازی و سیستم الکترونیکی می توان حریف آن شد و با شیوه های سنتی نمی شود.

روحانی تاکید کرد: اگر می خواهیم در اقتصاد با کشورهای دیگر رقابت کنیم هم چاره ای نداریم جز اینکه این فضا را توسعه دهیم.محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز پیش از سخنان رئیس جمهور در آیین افتتاح پروژه‌های پیشران اقتصاد دیجتال کشور ضمن ارایه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف رشد و توسعه اقتصاد دیجیتال و حمایت از استارت‌آپ‌های خسارت دیده از کرونا، گفت: اقتصاد دیجیتال می‌تواند بهترین جایگزین برای اقتصاد نفتی و برون‌رفت از مشکلات باشد.

متن سخنان رئیس جمهور در این مراسم به این شرح است:بسم الله الرحمن الرحیمبسیار خوشحالم که در کاروان"هر پنج‌شنبه یک افتتاح بزرگ"، امروز به اقتصاد دیجیتال رسیدیم. البته بخش بزرگی از اقتصاد کشور به نحوی دیجیتال است، اما اقتصاد دیجیتال به آن مفهومی که امروز در دنیا مطرح است، فضا و فرصت بسیار مهمی برای مردم عزیز کشورمان است.

اقتصاد سنتی اینجا به اقتصاد نفتی تعبیر شد. می‌خواهم فراتر بگویم، اصولاً اقتصاد سنتی در حال تغییر و تحول به اقتصاد دیجیتال است. یعنی کشاورزی هم تحولی بزرگ در اقتصاد دیجیتال خواهد داشت. اگر بخشی از خدماتی را که در اختیار مردم قرار می‌دهیم، خدمات فضا پایه در نظر بگیریم، اینکه شرایط آب سدها و رودخانه‌های کشور چگونه است، خشکسالی چه وضعی دارد، حوادث غیرمترقبه چگونه است، اینها می‌تواند به شکل دیجیتال در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

یک کشاورز می‌تواند از خانه خودش با موبایل در هر کجا، شرایط محیطی کسب و کار خودش را ببیند، برنامه‌ریزی کند، اصلاً ببیند اگر بخواهد از محل خانه تا مزرعه‌اش که ۵ الی ۱۰ کیلومتر است، حرکت کند، چه شرایط و وضعیتی دارد؟همانطوری که مردم عزیز ایران می‌دانند امروز در مسأله دامداری آزاد که دام‌ها در صحرا و مراتع حرکت می‌کنند، بخش بزرگی از این حرکت از طریق دیجیتال کنترل می‌شود. طرف با امکاناتی که در اختیار دارد، نشسته هم گوسفندها و گاوهای خودش را می‌بیند کجا هستند، کجا می‌چرند، جای مناسبی است یا جای غیرمناسب و چگونه به آنها هشدار بدهد. پس اساساً تحول کشورمان و همه جهان به سمت اقتصاد دیجیتال است.

در یکی از کشورهای پیشرفته به بازدید از یک کارخانه ماشین‌سازی رفته بودم. این سالن بسیار عظیم و بزرگی که این همه ماشین در طول روز تولید می‌کرد ۳، ۴ طبقه بود و در همه طبقات هم کار می‌کرد. در این سالن فردی وجود نداشت، یک تعداد مهندس در اتاقکی بودند و هدایت می‌کردند.

کرونا؛ بزرگترین رکود اقتصادی سنگاپور، 'ستاره درخشان آسیا' عکس روز: وضعیت قرمز کرونا در میان پرده‌ها | DW | 14.07.2020 دو زندانی سیاسی کرد در ایران 'اعدام شدند'

هدایت اینترنتی و دیجیتالی در اختیار آنها بود و ربات‌ها همه کار می‌کردند، یعنی با هوش مصنوعی ساخت ماشین اداره می‌شد. اینجا، هم خودرو ارزان‌تر تمام می‌شود و هم سریع‌تر و هم دقیق‌تر ساخته می‌شود. یعنی ربات مثل کارگر نیست که خسته شود یک جا جوش کمتر بزند، یک جا جوش بیشتر بزند، یک جا یادش برود پیچ‌اش را محکم کند. اینها یک مدلی است که اطمینان‌بخش‌تر است برای اینکه کار دقیق‌تر انجام بگیرد. در صنعت و کشاورزی هم خدمات به طریق اولی اینچنین است.

در این ایام کرونا که روزهای سختی برای مردم بود، فرصت فناوری اطلاعات و نمود و بروز آن برای مردم بیشتر شد. اینکه توانستیم به ۷۷ میلیون نفر از طریق بانک‌ها وام دهیم، بدون اینکه نیاز باشد کسی به بانک مراجعه کند، همه اینها از طریق سیستم الکترونیک و دیجیتال انجام می‌گرفت و در واقع این فناوری اطلاعات و موبایل‌های هوشمند بود که کمک کرد و همه دست به دست هم داد تا مردم خیلی راحت توانستند خدماتی که می‌خواهند دریافت کنند.

یا در ایام کرونا، ایامی بود که توصیه می‌شد مردم کمتر به فروشگاه‌ مراجعه کنند و کمتر برای خرید به خیابان بروند و می‌توانستند از طریق همین فضای مجازی جنسی که می‌خواهند سفارش دهند و آن جنس از طریق پست در اختیار آنها قرار بگیرد و این مسأله مهمی است و تحرک پست کشور و همچنین شرکت‌های دیجیتالی می‌تواند یک حرکت بسیار بزرگی را در جامعه بوجود بیاورد و این حرکت بزرگ را در همه زمینه‌ها می‌بینیم.

الان در بخش سلامت که این بخش تا حد زیادی الکترونیک شده و الان پرونده‌های الکترونیکی سلامت داریم، در همین غربالگری توانست کمک زیادی را انجام دهد. نیازی نبود به خانه افراد مراجعه کنند و به جای آن به پرونده الکترونیکی افراد مراجعه می‌کردند و بر مبنای آن با مردم تماس تلفنی و یا تماس اینترنتی برقرار می‌کردند و شاهد این بودیم که در موضوع مقابله با کرونا این فناوری چقدر دولت و نظام درمانی کشور را یاری و کمک کرد.

یا در بخش آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها، بسیاری از تحصیلات نوجوان‌ها و جوان‌ها بخاطر کرونا متوقف شد اما یک بخش بزرگی‌ از همین طریق جبران شد.اگر این زیرساخت‌ها نبود و اگر این لایه‌های مختلف خدمات نبود، چگونه می‌توانستیم این کار را انجام دهیم. همین کاری که الان انجام می‌دهیم، صحبت می‌کنیم و بسیاری از عزیزان از طریق همین فضای مجزای با جلسه‌ای که در اینجا داریم در تماس‌اند و یا مطالب را گوش می‌کنند.

حتی در سیاست به غیر از بحث کرونا و نیازمندی‌ها، فناوری اطلاعات در روند سیاسی کشور نقش‌آفرین است. در تبلیغات انتخاباتی کم کم دیوارها از چسباندن عکس‌ها و کارگرهایی که بیایند شب تا صبح پوستر بچسبانند و یک عده هم بکنند و یک عده دیگر بچسبانند، اینها خلاص شدند و همه تبلیغات به فضای مجازی و اینترنتی منتقل شد.

توضیح سخنگوی قوه قضاییه درباره محکومیت سه نفر به اعدام در ارتباط با حوادث آبان ۹۸ سی ان ان: آمریکا دوباره تعطیل می‌شود و رهبران محلی ترامپ را با تخیلات خود رها می‌کنند- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim اختصاصی تسنیم|مهلت بازگشت ارز صادراتی تمدید نمی‌شود/ پایان تیر آخرین فرصت صادرکنندگان است- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnim ادامه مطلب: خبرگزاری ایسنا »

یک خبر خوش ! امروز که روز افتتاح و انتخاب رییس مجلس یازدهم بود خوشبختانه در راس کشور، هیچ دزدی به دزدهای قبلی اضافه نشد. بلکه یک دزد از مجمع تشخیص مصلحت و شهرداری به بهارستان آمد این هر وقت باید باید میکنه یه اتفاقی،چیزی میوفته یا قراره بیوفته رفقات هم تو آمریکا همینو میگن خخخخ ب ر ب ب 😏 لابد بهتریم مثالش هم افغانستانه نتیجه ش البته مهم نیست دو تا یا بیشتر از دو تا رئیس جمهور همزمان

راه تقلب آنلاین را هم یاد گرفتید ؟ دیگه کسی برای انتصابات جنایتکاران رای نمیدهد. اینها چون میدونند اگر آنلاین رای گیری کنند مردم بد و بیرا میفرستن و اینها هم مثل گذشته هرکدوم از آنها را رای برای خود بحساب میاورند. خیلی بیشرفن. ریشه آخوند جماعت را باید در ایران خشک کرد. همینجوریش حضوری میریم میشه این وای به حاله انلاینش

آی کلک، نه دیگه حسن آقا دستت رو شده فکر خوبیه ولی جواب نمیده :) جناب دکتر..ظاهرا خانه نشینی مردم در پسا کرونا هم ادامه خواد داشت.هزینه های کمتر برای دولترقم میخورد و شوک حاصل از سردرگمی سبب میشود مردم پذیرای خیلی موارد نا متعارف بشوند.از تدبیر شما سپاسگزاریم. کی اونوقت از صف چهار متری مردم فیلم بگیره ابرو برا خودش دست و پا کنه؟

خوب و راحت اون موقع مثلا ميگن ٩٠ ميليون راى دادن ، ٨٠ ميليون هم به مهره سيد على بوده ، كى به كيه 😂😂 یه سال فقط مونده از عمرش. هفت سال تموم شده بازم میگه «باید» این و بکنیم اونو بکنیم. خدایا این از کجا اومد اخه🤦🏿‍♂️ آره دیگه ته اش هم مثل افغانستانی که دفعه قبل مثال زدی دو تا رئیس جمهور سوگند بخورن!!! شما همون روش سنتی رو برو نمیخواد دولت الکترونیک رو در این مورد اجرا کنی!

هیئت ایرانی با عبدالله در کابل دیدار کرد

آمریکا دو شخص در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران را تحریم کردوزیر امور خارجه آمریکا از تحریم دو فرد در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران، با اسامی مجید آقایی و امجد سازگار خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

سفیر آمریکا در طرابلس:‌ برخی قدرت‌ها با توسل به تروریسم‌ در پی تغییر نظام لیبی هستندسفیر آمریکا در طرابلس تصریح کرد برخی قدرت‌ها با استفاده از اسلحه و تروریسم در پی تغییر نظام لیبی هستند. - خبرگزاری آناتولی

توئیتر حساب کاربری سفارت ایران در روسیه را مسدود کرد

ترامپ توئیتر را به 'مداخله در انتخابات' آمریکا متهم کردترامپ توئیتر را به 'مداخله در انتخابات' آمریکا متهم کرد توییتر برای نخستین بار با افزودن اخطاری به یکی از توییت‌های ترامپ امکان درستی‌سنجی آن را فراهم کرد. ترامپ در واکنش به آن، این رسانه اجتماعی را به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا متهم کرد

روحانی دستور تسریع در رسیدگی به لوایح منع خشونت را صادر کرددستور تسریع لایحه منع خشونت | رییس جمهوری با ابراز تاسف از خشونت خانگی در تالش، دستور تسریع در رسیدگی به لوایح منع خشونت را صادر کرد خشونت در ماهیت هویت دروغین، من منیت مندرآوردی و علوم بی استعدال بی منطق فارسیعربی شئونیزم فارسی فرقه فارسیسم اشغالگر ایران از اواخر ساسانیان تا به امروز بر ایرانیان تحمیلی بنیان شده باید این تشگیلات جاهلیت شئونیزم فارسی تحمیلی فرقه فارسیسم از بیخ و بن حذف و براندازی و نابود شود. ebtekarm_ir 🤔🙁 زنان قتل_ناموسی میترا_استاد ebtekarm_ir