روحانی: توافق با اروپا نهایی نشده، گام سوم را برمی‌داریم | DW | 04.09.2019

13/06/1398 03:46:00 ب.ظ

حسن روحانی می‌گوید 'بخش عمده' اختلاف‌ها با اروپا حل شده اما چون توافق نهایی نشده گام سوم کاهش تعهدات برجامی آغاز می‌شود. او مذاکرات را رو به جلو توصیف کرد اما بعید دانست که در یکی دو روز باقی‌مانده، توافق نهایی شود.

حسن روحانی می‌گوید 'بخش عمده' اختلاف‌ها با اروپا حل شده اما چون توافق نهایی نشده گام سوم کاهش تعهدات برجامی آغاز می‌شود. او مذاکرات را رو به جلو توصیف کرد اما بعید دانست که در یکی دو روز باقی‌مانده، توافق نهایی شود. حسن روحانی می‌گوید"بخش عمده" اختلاف‌ها با اروپا حل شده اما چون توافق نهایی نشده گام سوم کاهش تعهدات برجامی آغاز می‌شود. او مذاکرات را رو به جلو توصیف کرد اما بعید دانست که در یکی دو روز باقی‌مانده، توافق نهایی شود.

رئیس دولت دوازدهم در نشست روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور هیئت دولت به تشریح روند مذاکرات بر سر طرح پیشنهادی همتای فرانسوی خود امانوئل مکرون برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن و نجات برجام پرداخت و تاکید کرد که بخش مهمی از اختلاف‌ها میان دو طرف حل شده است.

جمهوری اسلامی ۱۸ اردیبهشت و در نخستین سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای پنچ به علاوه یک، اعلام کرد در صورتی که کشورهای اروپایی برای بهره‌مند شدن تهران از مزایای اقتصادی برجام گام ملموسی بر ندارند هر ۶۰ روز اجرای بخشی از تعهدات برجامی خود را متوقف می‌کند. headtopics.com

آغاز گام سوم، ۱۵ شهریور اشاره او به مذاکراتی است که عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و هیئت همراهش روز دوشنبه با طرف فرانسوی انجام دادند و گفته می‌شود حدود ۱۰ ساعت طول کشیده است. پیش از مذاکرات دوشنبه، مکرون و روحانی ساعت‌ها با هم تلفنی گفت‌وگو کردند، نمایندگان ویژه آنها به تهران و پاریس رفتند و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه یک روز پیش و روز آخر اجلاس گروه هفت به فرانسه رفته بود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

روحانی: با اروپا به توافق نهایی نرسیده‌ایمرئیس جمهوری ایران اعلام کرد مذاکرات با اروپا به توافق نهایی نرسیده است بنابراین ایران گام سوم تعهدات برجامی خود را اجرا خواهد کرد. - خبرگزاری آناتولی

روحانی: بعید می‌دانم با اروپاییان به توافق برسیم؛ گام سوم را اعلام می‌کنیمحسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفته است که بعید می‌داند مذاکرات ایران با اروپاییان در مورد برجام تا فردا به نتیجه برسد و ایران گام سوم در کاهش تعهدات خود را اعلام خواهد کرد. دولت ایران ضرب‌الاجلی را برای دریافت امتیازاتی در برابر ادامه تعهدات فعلی در برجام تعیین کرده است.

خلیلزاد: توافقنامه صلح با طالبان نهایی شده و منتظر امضا دونالد ترامپ هستیمزلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شامگاه دوشنبه 2 سپتامبر تایید کرد، توافقنامه

افغانستان پس از توافق طالبان با آمریکا؛ صلح پایدار یا جنگ داخلیاخيرا موفق شدم نشست‌ها و صحبت‌های مفصلي با اعضای ارشد دفتر سياسي و تيم مذاكره كننده طالبان در دوحه قطر داشته باشم. نگاه واقع بينانه آنها نسبت به تحولات اجتماعي، فرهنگي و مخصوصا نسلي در جامعه افغاني، فهم شان از مسايل اساسي بحران افغانستان، رويكرد انتقادي و آسيب شناسانه شان نسبت به دوره ' امارت اسلامي افغانستان' و آمادگي شان براي مذاكره و گفتگوهاي منطقي و سازنده بين الافغاني و پذيرش موضوعات مورد تفاهم، براي من كه بيش از دو دهه است در مورد طالبان خوانده، نوشته و سخن گفته ام تازگي داشت.

بحران سیاسی در بریتانیا؛ رویارویی مخالفان برکسیت بدون توافق با جانسوندر رای گیری روز سه شنبه علاوه بر نمایندگان احزاب مخالف دولت ۲۱ نماینده حزب محافظه کار نیز علیه موضع بوریس جانسون رای دادند.

نگرانی دولت افغانستان از «تبعات خطرناک» توافق صلح آمریکا با طالبانسخنگوی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز چهارشنبه با انتشار توییتی ضمن اشاره به نگرانی های موجود نسبت به پیامدهای توافق صلح با طالبان خواستار توضیات و شفافیت بیشتر برای پیشگیری از تبعات ناگوار و خطرهای احتمالی ناشی از آن شد.