برگزاری رفراندوم, رفراندوم جمهوری اسلامی, حسن روحانی, اصل ۵۹ قانون اساسی

برگزاری رفراندوم, رفراندوم جمهوری اسلامی

روحانی: در مسائل پیچیده راه حلی جز رفراندوم وجود ندارد | DW | 31.03.2021

در آستانه ۱۲ فروردین روز برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی رییس‌ جمهوری ایران گفت در مسائلی که به هم پیچیده می‌شود و هرکس نظری می‌دهد راه حلی جز رجوع به اصل ۵۹ قانون اساسی وجود ندارد.

31/03/2021 06:14:00 ب.ظ

در آستانه ۱۲ فروردین روز برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی رییس‌ جمهوری ایران گفت در مسائلی که به هم پیچیده می‌شود و هرکس نظری می‌دهد راه حلی جز رجوع به اصل ۵۹ قانون اساسی وجود ندارد.

در آستانه ۱۲ فروردین روز برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی رییس‌ جمهوری ایران گفت در مسائلی که به هم پیچیده می‌شود و هرکس نظری می‌دهد راه حلی جز رجوع به اصل ۵۹ قانون اساسی وجود ندارد.

اصل ۵۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: «در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقیم به آرا مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.»

یکی از عوامل مهم طلاق و کاهش جمعیت مسئله مسکن است دوازدهمین شب اعتراضات سراسری؛ از شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در تهران و کرج تا اختلال جدی اینترنت کمیته بین‌المللی المپیک، سوابق تیرانداز سپاه را بررسی می‌کند

روحانی در توضیح این مسئله گفت: «اتفاقا من سال‌هاست می‌اندیشم، چهار سوال اصلی در این چهار مساله وجود دارد، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، چهار مساله مهم، البته می‌شود ۸ مساله کرد، اگر یک رفراندوم گذاشته شود و این چهار مساله نوشته شود، آری و نه است و می‌گوییم این اینطوری است آری یا نه؟ یا هر سبک دیگری.»

او تاکید کرد که"راه حل مشکلات پیچیده کشور فقط اصل ۵۹ قانون اساسی است" و ادامه داد: «اگر یک مساله پیچیده هست، دائم به هم می‌پیچیم، این به آن می‌گوید، او به این می‌گوید، این از آن انتقاد می‌کند، او از این انتقاد می‌کند، راه حلی جز اصل ۵۹ قانون اساسی وجود ندارد.» headtopics.com

تا کنون از سوی بسیاری تحلیلگران و فعالان سیاسی برای موضوعات پیچیده‌ای چون رابطه با آمریکا پیشنهاد برگزاری رفراندوم شده که همگی با هجوم اعتراضات جناح تندرو در نطفه خفه شده است.روحانی این پرسش را مطرح کرد که علت بزرگداشت و افتخار روز ۱۲ فروردین چیست؟ و پاسخ آن را برگزاری رفراندوم دانست.

او البته در ادامه تصریح کرد: «ما کشور سوئیس نیستیم که ۱۰۰ هزار نفر یک درخواستی را امضا کنند و دولت مجبور شود که رفراندوم برگزار کند». اما در عین حال گفت که در سفر به سوییس از رییس جمهور این کشور درباره مشکل بودن یا نبودن برگزاری مداوم رفراندوم پرسیده و او هم گفته هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدبا این حال روحانی تاکید کرد که برگزاری رفراندوم باید مطابق با قانون اساسی و منطبق با اصل ۵۹ باشد.روحانی پیشتر نیز درباره رفراندوم صحبت کرده و با اعتراضات شدید جناح تندرو حاکمیت روبرو شده بود. آخرین بار دی‌ماه گذشته بود که گفت با گذشت ۴۰ سال از رفراندوم جمهوری اسلامی می‌توان دوباره رفراندوم برگزار کرد.

"۱۲ فروردین یعنی مردم همه‌کاره هستند"روحانی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت رأی مردم اشاره کرد و گفت: «اگر بخواهیم ۱۲ فروردین ۵۸ را در یک جمله تفسیر کنیم، این است که میزان رای مردم و ملت است، مردم همه‌کاره هستند و این مردم هستند که برای خودشان نظامی را برمی‌گزینند و انتخاب می‌کنند.» headtopics.com

"سید‌حسن نصرالله" خادم افتخاری مسجد مقدس جمکران ‌می‌شود- اخبار قم - اخبار استانها تسنیم | Tasnim تکذیب خبر'تصادف خودروی سفیر بلاروس با سرباز راهور' نگرانی‌ها در زمینه آب در خوزستان هنوز زیاد است

او تاکید کرد:‌ «این مردم هستند که بالاترین مقامات و مدیریت کشور را با صندوق آرا و با آرای خودشان برمی‌گزینند و انتخاب می‌کنند».دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدبه همین دلیل او انتخاباتی را که مشارکت مردم در آن کم باشد "یک ضربه بسیار بزرگ به راه و روشی" دانست که در ۱۲ فروردین از آن استفاده شده است.

البته در واقع سیستم انتخاباتی جمهوری اسلامی طوری است که لااقل در تعیین رهبری هرچند مردم غیرمستقیم نقش دارند اما عملا کاندیداهای مجلس خبرگان را که وظیفه‌اش انتخاب رهبری است، شورای نگهبانی باید انتخاب کند که نیمی از اعضایش منصوبان مستقیم رهبر هستند.همین امر باعث میشود که عملا تنها کسانی بتوانند به رهبری برگزیده شوند که خود رهبر‌، غیر مستقیم آنها را تایید یا حتی تعیین کرده باشد.

اختیار نظارت استصوابی نیز که به شورای نگهبان داده شده، عملا حق انتخاب مردم را در انتخابات به کسانی محدود می‌کند که غیرمستقیم مورد تایید رهبر باشند. ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

اینها میخواهند همگام با انتخابات خرداد و در یکروز رفراندوم هم بگذارند و تمام و کمال بگویند مردم مجداا انتخاب کردند ، فریب ۱۴۰۰ شروع و کلید خورد . عجب پاچه خار دورویی هستی تو حسن. احسنت که با همین اعمالت تمام و کمال مردم ایرانو متحدالنظر کردی که « اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا»

روحانی: برای حل مسائل پیچیده ما راه حلی جز همه‌پرسی نداریمرئیس جمهوری ایران برای حل مشکلات پیچیده این کشور خواستار برگزاری همه پرسی شد. - خبرگزاری آناتولی

یک روحانی در پی انفجار بمب در شهر تالقان افغانستان کشته شدرئیس شورای علمای تخار در شمال افغانستان در پی انفجار بمب در شهر تالقان مرکز این ولایت کشته شد. - خبرگزاری آناتولی

شعار علیه خامنه‌ای و روحانی در تجمع مالباختگان بورس در چند شهر ایران

روحانی:‌ علی‌رغم پیشرفت‌هایی در وین، هنوز در تامین ارز خرید واکسن با مشکل روبرو هستیمرئیس جمهوری ایران با اشاره به حصول پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین، گفت که اما هنوز موانع پیش روی ماست و در تامین ارز برای خرید واکسن کرونا با مشکلات روبرو هستیم. - خبرگزاری آناتولی

دریاچه ارومیه در سال ۱۴۰۰؛ سهم دولت روحانی در فرایند کویر شدن