روحانی: در مسائل پیچیده راه حلی جز رفراندوم وجود ندارد | DW | 31.03.2021

31/03/2021 06:14:00 ب.ظ

در آستانه ۱۲ فروردین روز برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی رییس‌ جمهوری ایران گفت در مسائلی که به هم پیچیده می‌شود و هرکس نظری می‌دهد راه حلی جز رجوع به اصل ۵۹ قانون اساسی وجود ندارد.

برگزاری رفراندوم, رفراندوم جمهوری اسلامی

در آستانه ۱۲ فروردین روز برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی رییس‌ جمهوری ایران گفت در مسائلی که به هم پیچیده می‌شود و هرکس نظری می‌دهد راه حلی جز رجوع به اصل ۵۹ قانون اساسی وجود ندارد.

در آستانه ۱۲ فروردین روز برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی رییس‌ جمهوری ایران گفت در مسائلی که به هم پیچیده می‌شود و هرکس نظری می‌دهد راه حلی جز رجوع به اصل ۵۹ قانون اساسی وجود ندارد.

اصل ۵۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: «در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقیم به آرا مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.»

روحانی در توضیح این مسئله گفت: «اتفاقا من سال‌هاست می‌اندیشم، چهار سوال اصلی در این چهار مساله وجود دارد، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، چهار مساله مهم، البته می‌شود ۸ مساله کرد، اگر یک رفراندوم گذاشته شود و این چهار مساله نوشته شود، آری و نه است و می‌گوییم این اینطوری است آری یا نه؟ یا هر سبک دیگری.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

اینها میخواهند همگام با انتخابات خرداد و در یکروز رفراندوم هم بگذارند و تمام و کمال بگویند مردم مجداا انتخاب کردند ، فریب ۱۴۰۰ شروع و کلید خورد . عجب پاچه خار دورویی هستی تو حسن. احسنت که با همین اعمالت تمام و کمال مردم ایرانو متحدالنظر کردی که « اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا»

روحانی: برای حل مسائل پیچیده ما راه حلی جز همه‌پرسی نداریمرئیس جمهوری ایران برای حل مشکلات پیچیده این کشور خواستار برگزاری همه پرسی شد. - خبرگزاری آناتولی

یک روحانی در پی انفجار بمب در شهر تالقان افغانستان کشته شدرئیس شورای علمای تخار در شمال افغانستان در پی انفجار بمب در شهر تالقان مرکز این ولایت کشته شد. - خبرگزاری آناتولی

شعار علیه خامنه‌ای و روحانی در تجمع مالباختگان بورس در چند شهر ایران

روحانی:‌ علی‌رغم پیشرفت‌هایی در وین، هنوز در تامین ارز خرید واکسن با مشکل روبرو هستیمرئیس جمهوری ایران با اشاره به حصول پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین، گفت که اما هنوز موانع پیش روی ماست و در تامین ارز برای خرید واکسن کرونا با مشکلات روبرو هستیم. - خبرگزاری آناتولی

دریاچه ارومیه در سال ۱۴۰۰؛ سهم دولت روحانی در فرایند کویر شدن

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران در سخنانش به مناسبت ۱۲ فروردین"روز جمهوری اسلامی" بر اصل ۵۹ قانون اساسی تاکید کرد و اساس این روز را عمل به این اصل قانون اساسی دانست.رئیس جمهوری ایران برای حل مشکلات پیچیده این کشور خواستار برگزاری همه پرسی شد.رئیس شورای علمای تخار در شمال افغانستان در پی انفجار بمب در شهر تالقان مرکز این ولایت کشته شد.استان‌وایر- در ادامه تجمع مالباختگان بورس در ایران، گروه‌هایی از این افراد در چند شهر ایران تجمع کرده و علیه حکومت جمهوری اسلامی شعار دادند.

اصل ۵۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: «در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقیم به آرا مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.03.» روحانی در توضیح این مسئله گفت: «اتفاقا من سال‌هاست می‌اندیشم، چهار سوال اصلی در این چهار مساله وجود دارد، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، چهار مساله مهم، البته می‌شود ۸ مساله کرد، اگر یک رفراندوم گذاشته شود و این چهار مساله نوشته شود، آری و نه است و می‌گوییم این اینطوری است آری یا نه؟ یا هر سبک دیگری.2021 استانبول/ خبرگزاری آناتولی خلیل اسیر، سخنگوی پلیس ولایت تخار در شمال افغانستان به رسانه‌ها اعلام کرد که مولوی عبدالصمد محمدی، رئیس شورای علمای این ولایت بر اثر انفجاری بمب در شهر تالقان مرکز این ولایت جان خود را از دست داد.» او تاکید کرد که"راه حل مشکلات پیچیده کشور فقط اصل ۵۹ قانون اساسی است" و ادامه داد: «اگر یک مساله پیچیده هست، دائم به هم می‌پیچیم، این به آن می‌گوید، او به این می‌گوید، این از آن انتقاد می‌کند، او از این انتقاد می‌کند، راه حلی جز اصل ۵۹ قانون اساسی وجود ندارد. قانون اساسی گفته است در مسائل مهم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اگر مساله ای بسیار مهم وجود داشت، قانون گذاری از طریق مجلس نباشد و توسط رفراندوم باید انجام شود».» تا کنون از سوی بسیاری تحلیلگران و فعالان سیاسی برای موضوعات پیچیده‌ای چون رابطه با آمریکا پیشنهاد برگزاری رفراندوم شده که همگی با هجوم اعتراضات جناح تندرو در نطفه خفه شده است. «علی‌ خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی بازار بورس را بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری معرفی کرده و مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری در این بازار کرده بود.

روحانی این پرسش را مطرح کرد که علت بزرگداشت و افتخار روز ۱۲ فروردین چیست؟ و پاسخ آن را برگزاری رفراندوم دانست. ثمره همه آن انقلاب‌ها این بود که مردم انتخاب کنند».. او البته در ادامه تصریح کرد: «ما کشور سوئیس نیستیم که ۱۰۰ هزار نفر یک درخواستی را امضا کنند و دولت مجبور شود که رفراندوم برگزار کند». اما در عین حال گفت که در سفر به سوییس از رییس جمهور این کشور درباره مشکل بودن یا نبودن برگزاری مداوم رفراندوم پرسیده و او هم گفته هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. تا امروز صد در صد مقصر در تحریم آمریکا بود. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید با این حال روحانی تاکید کرد که برگزاری رفراندوم باید مطابق با قانون اساسی و منطبق با اصل ۵۹ باشد. روحانی پیشتر نیز درباره رفراندوم صحبت کرده و با اعتراضات شدید جناح تندرو حاکمیت روبرو شده بود. آنها کار تروریستی انجام دادند.

آخرین بار دی‌ماه گذشته بود که گفت با گذشت ۴۰ سال از رفراندوم جمهوری اسلامی می‌توان دوباره رفراندوم برگزار کرد. "۱۲ فروردین یعنی مردم همه‌کاره هستند" روحانی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت رأی مردم اشاره کرد و گفت: «اگر بخواهیم ۱۲ فروردین ۵۸ را در یک جمله تفسیر کنیم، این است که میزان رای مردم و ملت است، مردم همه‌کاره هستند و این مردم هستند که برای خودشان نظامی را برمی‌گزینند و انتخاب می‌کنند. تا وقتی آنها بودند تمام دنیا می‌دانست مقصر آنها هستند.» او تاکید کرد:‌ «این مردم هستند که بالاترین مقامات و مدیریت کشور را با صندوق آرا و با آرای خودشان برمی‌گزینند و انتخاب می‌کنند». دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید به همین دلیل او انتخاباتی را که مشارکت مردم در آن کم باشد "یک ضربه بسیار بزرگ به راه و روشی" دانست که در ۱۲ فروردین از آن استفاده شده است. با تبلیغات به مردم می‌گویند ما آمده‌ایم اما ایران ما را راه نمی‌دهد. البته در واقع سیستم انتخاباتی جمهوری اسلامی طوری است که لااقل در تعیین رهبری هرچند مردم غیرمستقیم نقش دارند اما عملا کاندیداهای مجلس خبرگان را که وظیفه‌اش انتخاب رهبری است، شورای نگهبانی باید انتخاب کند که نیمی از اعضایش منصوبان مستقیم رهبر هستند.

همین امر باعث میشود که عملا تنها کسانی بتوانند به رهبری برگزیده شوند که خود رهبر‌، غیر مستقیم آنها را تایید یا حتی تعیین کرده باشد. دولت جدید آمریکا هیچ اقدام عملی جدی انجام نداده است. اختیار نظارت استصوابی نیز که به شورای نگهبان داده شده، عملا حق انتخاب مردم را در انتخابات به کسانی محدود می‌کند که غیرمستقیم مورد تایید رهبر باشند. در همین زمینه: . روحانی با بیان اینکه روزانه باید دنبال مذاکره و رفع تحریم باشیم، ادامه داد: «از اول فروردین به بعد فرصت سوزی است.