مکرون, توافق هسته‌ای, بولتون, امنیت کشتیرانی, ترامپ, مجمع عمومی سازمان ملل

مکرون, توافق هسته‌ای

روحانی به مکرون: استحکام برجام به نفع همه جهان است | DW | 11.09.2019

روحانی در تماس با مکرون از آمادگی ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی به شرط نهایی شدن توافق‌ها با اروپا خبر داد. او مذاکره با ۱+۵ را مستلزم لغو تحریم‌ها دانست و برجام را فرصت بزرگی برای مشارکت و سرمایه‌گذاری همگان خواند.

11/09/2019 10:57:00 ب.ظ

روحانی در تماس با مکرون از آمادگی ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی به شرط نهایی شدن توافق‌ها با اروپا خبر داد. او مذاکره با ۱+۵ را مستلزم لغو تحریم‌ها دانست و برجام را فرصت بزرگی برای مشارکت و سرمایه‌گذاری همگان خواند.

روحانی در تماس با مکرون از آمادگی ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی به شرط نهایی شدن توافق‌ها با اروپا خبر داد. او مذاکره با ۱+۵ را مستلزم لغو تحریم‌ها دانست و برجام را فرصت بزرگی برای مشارکت و سرمایه‌گذاری همگان خواند.

روحانی افزوده که اگر توافق‌ها با اروپا نهایی شود، تهران آماده بازگشت به تعهدات برجامی است. خبرگزاری مهر به نقل از روحانی می‌نویسد: «جلسه ۱+۵  تنها زمانی امکان‌پذیر است که تحریم‌ها برداشته شوند.»به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، روحانی در گفت‌وگو با رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرده که لازم است اتحادیه اروپا و به خصوص فرانسه نقش خود را برای حفظ برجام به خوبی ایفا کنند. او افزوده که برجام فرصتی بزرگ برای همگان بود تا در اقتصاد رو به توسعه ایران مشارکت و سرمایه‌گذاری کنند.

آب دریای خزر امسال 'حدود چهار سانتیمتر پایین‌تر' است - BBC News فارسی حسان دیاب استعفای دولت را با میشل عون مطرح کرد ۲۱۳۲ ابتلا و ۱۸۹ فوتی جدید کرونا در کشور

مشخص نیست رئیس جمهوری فرانسه در این تماس تلفنی چه گفته است. مهر می‌نویسد: «مکرون اقدام‌ها و برنامه‌های آتی کشورش برای تداوم مذاکرات و رسیدن به تفاهم را تشریح کرد.»این گفت‌وگو یک روز پس از اخراج جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ انجام شده است. بولتون تندترین مواضع علیه جمهوری اسلامی را داشت اما وزیر امور خارجه آمریکا گفته که برکناری او به معنای تغییر سیاست‌های ترامپ نیست. حسن روحانی در واکنش به کنار گذاشته شدن بولتون گفته است: «هم جنگ طلبان باید بروند و هم فشار حداکثری آمریکا باید برداشته شود.»

"تئاتر اسرائیل و آمریکا"چند ساعت پیش‌تر، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمریکا و اسرائیل را به اعمال فشار بر آژانس متهم کرده بود. کاظم غریب آبادی، در اجلاس شورای حکام در وین گفت: «ما شاهد یک نمایش آمریکایی اسرائیلی با کمک رسانه‌ها علیه ایران هستیم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دو روز قبل اعلام کرد که ایران یک تاسیسات نظامی پنهان هسته‌ای داشته اما پس از پی بردن اسرائیل، آن را نابود کرده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز سه شنبه ایران را به عدم همکاری با آژانس متهم ساخت و از فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی عمیق کرد.

مدیرکل موقت آژانس از ایران خواسته که با بازرسان این نهاد همکاری داشته باشند اما هنوز اظهارات نتانیاهو را تایید نکرده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز سه شنبه ایران را به عدم همکاری با آژانس متهم ساخت و از فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی عمیق کرد.

غریب آبادی در وین گفت جمهوری اسلامی گام‌های تعیین شده برای کاهش تعهدات برجامی خود ظرف ۶۰ روز را بر خواهد داشت و تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد. او افزود که هر تلاش برای انحراف از همکاری فعال و سازنده بین ایران و اژانس، با واکنش روبرو خواهد شد.بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته که گاز دهی به سانتریفوژهای پیشرفته از محورهای اصلی سومین مرحله کاهش تعهدات برجامی ایران است.

"مذاکره به شرط لغو تحریم"مجید تخت روانچی، نماینده دایم ایران در سازمان ملل نیز گفته که ایران با وجود برکناری بولتون، تا زمان لغو تحریم‌ها به مذاکره با آمریکا تن نخواهد داد: «تا زمانی که تحریم‌های ظالمانه و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه مردم ایران ادامه دارد جای صحبت و مذاکره نیست.»

مخالفت صریح دو مرجع تقلید قم با برگزاری مراسم محرم همزمان با شیوع کرونا اولین مدل الکتریکی کادیلاک رونمایی شد - BBC News فارسی انهدام یک شبکه پولشویی با بیش از ۱۲ هزار میلیارد کلاهبرداری

برخی محافل سیاسی گمانه‌زنی کرده‌اند که شاید اواخر سپتامبر و هنگام حضور حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، تحولات و دیدارهای غیرمنتظره‌ای از جمله ملاقات او با ترامپ صورت گیرد. روحانی در اولین جلسه هیات دولت پس از برکناری بولتون نیز گفته بود آمریکا باید از سیاست فشار حداکثری علیه ایران دست بردارد. شماری از اعضای کابینه گفته‌اند کنارگذاشتن بولتون، به معنای شکست این سیاست است.

ترامپ روز نهم سپتامبر بار دیگر اعلام کرد که هیچ مخالفتی با دیدار رو در رو با حسن روحانی ندارد. او با اشاره به تورم در ایران افزود: «آنها می‌خواهند مشکل‌شان را حل کنند ... ما می‌توانیم مشکل را ظرف ۲۴ ساعت حل کنیم.» ادامه مطلب: DW فارسی »

انفجار در «عروس خاورمیانه» عروسی را بر هم زد

مهمان‌ها روی صندلی نشسته بودند و فیلمبردار مشغول تصویربرداری از عروس و داماد بود. دوربین روی صورت عروس زوم کرده بود که آنسوتر ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم به هوا رفت و شهر لرزید. تمام شیشه‌ها شکست و مردم به خیابان‌ها ریختند. لبنان وارد دومین روز عزای عمومی شده است.

زن ۷۷ ساله بریتانیایی با سفر به دور دنیا با قایق رکورد جدیدی ثبت کردزن ۷۷ ساله بریتانیایی با سفر به دور دنیا با قایق رکورد جدیدی ثبت کرد بیشتر بخوانید🔽

با نهایی شدن توافقات با اروپا آماده بازگشت به تعهدات برجامی هستیمرئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا با خروج از برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین المللی، از انجام تعهداتش طفره رفته است، تاکید کرد: از دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم‌ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی ندارد.

واکنش‌ها به جان باختن دختری که برای ورود به ورزشگاه تهران اقدام به خودسوزی کرده بودواکنش‌ها به جان باختن دختری که برای ورود به ورزشگاه تهران اقدام به خودسوزی کرده بود فراخوان تحریم رفتن به استادیوم از سوی وزرشکاران ایرانی

روحانی: از دیدگاه ایران مذاکره با آمریکا در شرایط تحریم معنا و مفهومی نداردتهران - ایرنا - رئیس جمهوری با بیان اینکه آمریکا با خروج از برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین المللی، از انجام تعهداتش طفره رفته است، تاکید کرد: از دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی ندارد.

روحانی: از دیدگاه ایران اگر تحریم‌ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی نداردرئیس جمهوری با بیان اینکه «آمریکا با خروج از برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین المللی، از انجام تعهداتش طفره رفته است»، تاکید کرد: از دیدگاه دولت، مجلس و مردم ایران در شرایطی که تحریم ها باقی باشد، مذاکره با آمریکا معنا و مفهومی ندارد.

دونالد ترامپ احتمال کاهش تحریم ایران برای ملاقات با روحانی را رد نکرددونالد ترامپ ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه، احتمال کاهش تحریم ایران در برابر ملاقات با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران را رد نکرد و افزود که تهران به دنبال توافقی با واشنگتن است. به گزارش رویترز، آقای ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است برای ملاقات با حسن روحانی، از تحریم ایران بکاهد، گفت: 'ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.' بی لی سی دیگه یواش یواش خوابت میاد ج.ا ملا🇮🇷💩 شده بهشون،دارندیکی یکی برای فرار دقیقه ۹۰ آماده میشوندوتواین وسط نمیتوانی هرگزجلوی سیل عظیم نابودیشون رابگیری بادروغ پراکنی بله قبل ازتعارض ج.ا به عربستان ونشانه رفتن بیفکرگونه هدفشان،شاید.ولی تمام شد ج.ا مولاپَرورتروریست