روحانی: تحریم‌های آمریکا ناپایدار است

17/12/2019 09:11:00 ق.ظ

دیپلماسی | صبح امروز رئیس جمهوری کشورمان تهران را به مقصد مالزی ترک کرد. حسن روحانی در ادامه این سفر دیپلماتیک، عازم ژاپن خواهد بود.

دیپلماسی | صبح امروز رئیس جمهوری کشورمان تهران را به مقصد مالزی ترک کرد. حسن روحانی در ادامه این سفر دیپلماتیک، عازم ژاپن خواهد بود.

تهران - ایرنا - رییس جمهوری گفت: فشار ظالمانه و تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بر ایران ناپایدار خواهد بود و همه کشورها خواستار رابطه نزدیک و خوب با ایران هستند.

روحانی سیاست نگاه به شرق و روابط نزدیک تر با کشورهای مهم آسیایی به خصوص مالزی و ژاپن همواره جز اهداف جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت : سفر به مالزی و ژاپن بنا به دعوت نخست وزیران دو کشور انجام می شودرییس جمهوری با بیان این که در بخش اول سفر به مالزی عمدتا روابط چند جانبه دنیای اسلام مورد بررسی قرار می گیرد، اظهارداشت: در اجلاس سران  کوالالامپور کشورهای مهمی از دنیای اسلام در سطح سران در آن شرکت می‌کنند.

روحانی تصریح کرد:سران کشورهای ایران، ترکیه، پاکستان، قطر، مالزی و اندونزی جزو سرانی هستند که در این اجلاس که مسبوق به سابقه است، شرکت می‌کنند و در سال‌های گذشته نیز در سطح نخبگان جلساتی در مالزی داشته است و این دوره پنجمین اجلاس است اما اولین اجلاس در سطح سران برگزار می‌شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

قطر: درحال میانجیگری میان ایران و آمریکا نیستیم/ باید تمایل ایران برای گفت‌وگو را جدی‌تر بگیریموزیر امورخارجه قطر با تاکید بر اینکه کشورش در حال میانجی‌گری میان ایران و آمریکا نیست، گفت: ما باید ابراز تمایل ایران برای تعامل با منطقه را جدی‌تری بگیریم. فعلا مورد جدی موشکهای ویران کننده، مزدوران منطقه‌ای و تنفر فراگیر ملی موضوعات مورد بحث درباره حکومت ویران کننده ایران یعنی جمهوری اسلامی است. مرگ_بر_خامنه_ای مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: آماده مذاکره با ایران هستیمتهران- ایرنا- « مورگان اورتاگوس » سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا امروز(دوشنبه ۲۵ آذر) در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره در حالی به تکرار سخنان مقام‌های این کشور مبنی بر آمادگی واشنگتن برای مذاکره با ایران پرداخت،‌ که تصریح کرده تحریم‌ها همچنان تا زمان «بازگشت جدی به پای میز مذاکره» ادامه خواهد یافت.

هشدار جهانی آمریکا درباره فروش هرگونه الکترود گرافیتی و کک نفتی به ایرانآمریکا به همه اشخاص حقیقی و حقوقی در دنیا هشدار داده که در صورت انتقال یا صادرات الکترود گرافیتی و کک نفتی به ایران تحریم خواهند شد. مقامات آمریکایی می گویند که این مواد در صنعت فولاد ایران که واشنگتن آن را تحریم کرده است نقش حیاتی دارند. باشه بابا باشه دولت جنایتکار امریکا در زشت خویی و شرارت بی نظیر و به یقین شیطان بزرگ است،ولی با این همه فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی بازهم در رسیدن به هدفش که تغییر رژیم جمهوری اسلامی است شکست خواهد خورد،با این تحریمها،تنها ایرانیان از امریکا متنفرتر و بیزارتر خواهند شد

رسانه‌های آمریکا: ترامپ خروج ۴ هزار نظامی از افغانستان را اعلام می‌کندوزیر دفاع آمریکا هفته گذشته گفته بود که کاهش شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان حتی در صورت عدم دستیابی به توافق با گروه طالبان نیز اجرا خواهد شد. تا همین ۴ هزارتا را به جهنم نفرستادن سریعتر ببرشون خلیج خوک‌ها یکی از نتایج مذاکرات نرمش قهرمانانه ۲

اعزام مهندس اکتشاف نفت به میدان «عمر» سوریه توسط آمریکا

رسانه‌ها: آمریکا دو دیپلمات چینی را به اتهام جاسوسی اخراج کرده است | DW | 15.12.2019بنا بر گزارش نیویورک تایمز ایالات متحده آمریکا در ماه سپتامبر سال جاری دو دیپلمات سفارت چین و چهار تبعه دیگر این کشور را از آمریکا اخراج کرده است. اتهام دو دیپلمات چینی جاسوسی درباره یک پایگاه نظامی آمریکا بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح روز سه شنبه پیش از عزیمت به مالزی برای شرکت در اجلاس بین المللی کوالالامپور ٢٠١٩ و ژاپن اظهار داشت: شرایط فشار ظالمانه و تحریم غیر قانونی آمریکا حرکت پایدار نخواهد بود و  همه کشورها خواستار رابطه نزدیک و خوب با ایران هستند مخصوصا کشورهایی که از نظر سنتی روابط خوبی از گذشته داشتیم.به گزارش ایسنا، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امورخارجه قطر در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قطر در روزهای اخیر همزمان میزبان دختر رئیس جمهور آمریکا و وزیر امورخارجه ایران بوده و اینکه نقش میانجی‌گری دوحه میان تهران و واشنگتن تا چه اندازه موثر بوده است، ابتدا تاکید کرد که آمریکا متحد مهمی برای قطر است و دو کشور روابط اقتصادی مستحکمی و مهمی با یکدیگر دارند.اورتاگوس همچین در پاسخ به پرسشی درباره اوضاع خلیج‌فارس گفت: وضعیت پیچیده است اما [واشنگتن] روابط بسیار عالی با کشورهای عربی این منطقه دارد.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید حق نشر عکس Getty Images آمریکا به همه اشخاص حقیقی و حقوقی در دنیا هشدار داده که در صورت انتقال یا صادرات الکترود گرافیتی و کک نفتی به ایران تحریم خواهند شد.

روحانی سیاست نگاه به شرق و روابط نزدیک تر با کشورهای مهم آسیایی به خصوص مالزی و ژاپن همواره جز اهداف جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت : سفر به مالزی و ژاپن بنا به دعوت نخست وزیران دو کشور انجام می شود رییس جمهوری با بیان این که در بخش اول سفر به مالزی عمدتا روابط چند جانبه دنیای اسلام مورد بررسی قرار می گیرد، اظهارداشت: در اجلاس سران  کوالالامپور کشورهای مهمی از دنیای اسلام در سطح سران در آن شرکت می‌کنند. روحانی تصریح کرد:سران کشورهای ایران، ترکیه، پاکستان، قطر، مالزی و اندونزی جزو سرانی هستند که در این اجلاس که مسبوق به سابقه است، شرکت می‌کنند و در سال‌های گذشته نیز در سطح نخبگان جلساتی در مالزی داشته است و این دوره پنجمین اجلاس است اما اولین اجلاس در سطح سران برگزار می‌شود. ما با سیاست‌های ایران در منطقه مخالف هستیم اما با آنها گفت‌وگو می‌کنیم، چراکه معتقدیم اختلافات تنها از طریق گفت‌وگو حل‌وفصل می‌شود. رییس جمهوری افزود: دنیای اسلام پتانسیل‌های و ظرفیت‌های بسیار بزرگی از نظر جغرافیایی انرژی و جمعیت و صنعت و فرهنگ دارد اما متاسفانه با مشکلاتی مانند تروریسم مواجه است. همچنین « استیون منوچین » وزیر خزانه‌داری، « ایوانکا ترامپ » مشاور رئیس جمهوری و « برایان هوک » نماینده رئیس جمهوری در امور ایران و شخصیت‌های دیگری در هیات آمریکا در این اجلاس شرکت کردند. تروریسم جنگ و خون‌ریزی و مداخلات خارجی و عدم شرایط لازم برای توسعه مورد نیاز جهان اسلام از مهمترین مشکلات کشورهای مسلمان است. ما در حال میانجی‌گری میان آنها (تهران و واشنگتن) نیستیم اما همواره تلاش می‌کنیم تا با متحدانمان و همسایگان خود گفت‌وگو کنیم و در تلاش هستیم که همسایگانمان با هم تعامل داشته باشند و با مذاکره، تنش‌ها را کاهش دهند. روحانی گفت: ایران و مالزی در زمینه مسایل منطقه‌ای و جهان اسلام نظرات مشترک فراوان دارند، هر دو کشور اسلام رحمانی و اعتدالی را مورد توجه قرار داده اند و معتقدیم مسایل دنیای اسلام از طریق گفت و گو باید حل و فصل شود  روحانی اظهار داشت : جهان عاری از خشونت سیاستی است که همواره در سازمان ملل اعلام کرده‌ام که منجر به دوبار تصویب قطعنامه‌ای مهم در مجمع عمومی تحت عنوان امنیت و تعامل مطرح شد. بیانیه وزارت امور خارجه تاکید کرده است حتی اگر مواد یادشده به صنعت فولاد ایران منتقل نشوند باز هم امکان تحریم شدن از سوی آمریکا وجود دارد.

رییس جمهوری با بیان اینکه مسایل منطقه تنها از طریق گفت و گو حل می شود، گفت: امسال در سازمان ملل نیز مسأله صلح هرمز را تحت عنوان طرح امید مطرح کردیم که مورد استقبال اکثر کشورها، نخبگان و روشنفکران قرار گرفت. این فقط مسئله غرب و آمریکا یا دیگران نیست.» وی همچنین در پاسخ به این پرسش که، ایران اقدامات آمریکا را مانور می‌داند، اظهار داشت: آنچه ما انجام می‌دهیم تلاش برای ایجاد تمایل در نظام ایران با هدف نشستن پای میز مذاکره است؛ همانگونه که ترامپ گفت، به دنبال توافقی بهتر با ایران است.   وی اجلاس کوالالامپور را یک قدم جدید و مهم با یک ترکیب خاص از کشورهای بسیار مهم و تأثیرگذار برای دنیای اسلام  عنوان کرد و افزود: برخی از این کشورها از نظر توسعه‌ای و برخی دیگر از نظر نظامی پیشرفته هستند و برخی دیگر هم از نظر انرژی جایگاه خاصی دارند و ما برای این اجلاس اهمیت فراوانی قابل هستیم. روحانی بیان کرد: به طور طبیعی در این سفر ملاقات‌های دو جانبه هم با مقامات کشور دوست مالزی با نخست وزیر این کشور و هم با برخی کشورهای دیگر که در این اجلاس حضور دارند، خواهیم داشت. وی همچنین گفت: ما باید مشخص کنیم که خواهان چه روابطی میان ایران و سایر کشورهای منطقه هستیم.    رییس جمهوری  در ادامه درخصوص سفر خود با ژاپن هم گفت: ایران و ژاپن همواره دو کشور دوست بودند اما از ابتدای دولت یازدهم و در طول ۶ سال گذشته ما روابط بسیار نزدیکی با آبه شینزو نخست وزیر ژاپن داشتیم در تمام این ٧ سال که به سازمان ملل سفر کردم دیدار با وی یکی از برنامه‌های کاری من بوده است همچنین در حاشیه اجلاس‌های دیگر نیز با آقای آبه دیدار و گفت وگو کردم..   روحانی با اشاره به تعداد ملاقات‌هایی که نخست وزیر ژاپن داشته است، بیان کرد: در خرداد ماه ٩٨ نیز وی به تهران آمد علاوه بر گفت‌وگو با اینجانب با رهبر معظم انقلاب هم دیدار کرد که بحث‌های بسیار خوبی درباره روابط دو جانبه و مسایل مختلف انجام شد در مهر ماه در نیویورک نیز ملاقات مفصلی با یکدیگر داشتیم و در این سفر سومین دیدار ما در سال ٩٨ انجام خواهد شد. ما باید حوزه‌هایی که می‌توانی در آنها همکاری داشته باشیم را تعیین کنیم، چراکه نمی‌توان جغرافیا را تغییر داد.

رییس جمهوری با بیان این که امسال نودمین سال روابط سیاسی ایران و ژاپن است، گفت: ژاپنی‌ها بعد از انقلاب سرمایه گذاری اقتصادی در ایران انجام دادند و الان هم در زمینه مسایل محیط زیستی مذاکرات تنگاتنگ و نزدیک داریم. روحانی کاهش در روابط با ژاپن را موقت دانست گفت: این کاهش در روابط به دلیل شرایط فشار ظالمانه و تحریم‌های غیر قانونی آمریکا است که این تحریم‌ها  ناپایدار خواهد بود. ما خواهان هیچ مناقشه نظامی میان ایران و آمریکا نیستیم. تکرار شروط ۱۲گانه پمپئو خبرنگار الجزیره در ادامه پرسید، «به عقیده شما، اوضاع در حال بدتر شدن است یا اینکه نزدیکی به انتخابات آمریکا، مانع وخامت اضاع می‌شود؟» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: اینگونه فکر نمی‌کنم؛ ما در مواضع خود شفافیم.   وی تصریح کرد: همه کشورهای جهان مخصوصا کشورهایی که به صورت سنتی با ایران رابطه سنتی از گذشته دارند خواستار روابط نزدیک و خوب با ما هستند وی اظهارداشت: در سفر به ژاپن درباره  تسهیل در روابط دوجانبه تهران و توکیو و مسایل مهم میان دو کشور بحث و گفت و گو می کنیم، البته یکی از مسائلی که آقای آبه در تهران و نیویورک مورد توجه قرار می‌داد، امنیت منطقه به خصوص امنیت کشتیرانی بود و در دیدارهای دو جانبه همواره در این زمینه با هم رایزنی می کردیم که قاعدتاً در این سفر نیز در این مسایل با هم گفت و گو خواهیم کرد. رییس جمهوری تاکید کرد: دیدار ما با مقامات ژاپن در چارچوب دیدارهای دو جانبه است اما دیدارهای ما در مالزی چندجانبه و مربوط به جهان اسلام است که امیدواریم هر دو سفر مایه خیر و برکت برای همه کشورها به ویژه برای ایران عزیز شود. انتهای پیام. حجت الاسلام و المسملین حسن روحانی رییس جمهوری صبح امروز سه شنبه با بدرقه علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری و اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری تهران را به مقصد کوالالامپور ترک کرد. این مقام آمریکایی در حالی به شروط پمپئو اشاره کرده که دولتمردان این کشور از جمله ترامپ بارها تصریح کردند بدون هیچ شرطی از دو طرف، آماده مذاکره با ایران هستند؛ با این حال تهران تصریح کرده تا زمانی که تحریم‌ها برقرار است، مطرح کردن بحث مذاکره و شروط، بی‌معناست.

رییس جمهوری همچنین قرار است در ادامه این سفر به ژاپن سفر کرده و با مقامات این کشور دیدار و گفت و گو کند. .