روحانی: می‌خواهیم از صادر کردن نفت خام فاصله بگیریم- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم - Tasnim

06/08/2020 12:23:00 ب.ظ

رئیس‌جمهور گفت: می‌خواهیم از صادر کردن نفت خام فاصله بگیریم. یکی از راه‌ها تبدیل آن به پتروشیمی است.

بورس, وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران

روحانی: مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند بعد از بازنشستگی میزان حقوق‌ها به نوعی کم می‌شود که باید جبران شود می‌خواهیم از صادر کردن نفت خام فاصله بگیریم؛ یکی از راه‌ها تبدیل آن به پتروشیمی است

رئیس‌جمهور گفت: می‌خواهیم از صادر کردن نفت خام فاصله بگیریم. یکی از راه‌ها تبدیل آن به پتروشیمی است.

 وی با تأکید بر اینکه می‌خواهیم از صادر کردن نفت خام فاصله بگیریم، اظهار داشت: برای این کار یکی از راه‌ها این است که آن را تبدیل به پتروشیمی کنیم.رئیس‌جمهور ادامه داد: بخش دولتی به تدریج بعد از سرمایه‌گذاری و به ثمر رساندن این طرح‌ها باید کم‌کم کنار بروند و صاحب سهام باشد، این برای آینده فعالیت آنها ثمربخش‌تر است.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: جای خوشحالی است که باز خداوند به زحمتکشان این مرز و بوم، مهندسین و مدیران عزیز توفیق داد تا امروز شاهد سه طرح بسیار مهم برای اقتصاد کشور، خودکفایی و درآمد ارز صادرات غیر نفتی کشور باشیم.وی با بیان اینکه همه اینها در کنار اشتغال که برای جوانان عزیز ما ایجاد می‌‌کند، مهم است، گفت: در کنار این طرح‌ها ما افتتاحیه طرح کاتالیست داشتیم که آن هم برای ما بسیار مهم بود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

رونمایی از طرح هواپیمای مسافربری مافوق صوت؛ از لندن تا نیویورک در ۲ ساعتشرکت بریتانیایی ویرجین گلکتیک، فعال در زمینه صنایع هوایی، اعلام کرد نوعی جدید از هواپیمای مسافربری مافوق صوت را طراحی کرده است که می تواند تا سه برابر سرعت صوت شتاب بگیرد جزئیات بیشتر🔽

گزارش یک شهروند از وضعیت بیروت پس از وقوع انفجارگزارش یک ایرانی ساکن لبنان از وضعیت بیروت: شدت انفجار به حدی بوده که حتی بخش‌هایی از ضاحیه هم آسیب دیده با توجه به نشت مواد سمی پس از انفجار،از مردم خواسته شده از خانه‌های خود خارج نشوند نگرانی مردم این است که این انفجار، تیر خلاصی بر اقتصاد لبنان باشد

سرپرست صمت: تولید خودرو پس از دو سال از رشد منفی خارج شدتهران- ایرنا- گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ در چهار ماهه امسال در همسنجی با پارسال تولید خودرو رشد ۱۹ درصدی داشت و این صنعت پس از دو سال از رشد منفی خارج شد.

گزارش‌ها از اعدام مصطفی صالحی، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی ۹۶گزارش‌ها از اعدام مصطفی_صالحی، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی ۹۶ رسانه های داخل ایران گزارش داده‌اند که مصطفی صالحی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سال ۱۳۹۶، روز چهارشنبه ۱۵ مردادماه در زندان مرکزی اصفهان اعدام شده است.

اخراج مهاجران از آلمان به دلیل کرونا کمتر از نصف شد | DW | 06.08.2020در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ تعداد مهاجران غیرقانونی بازپس فرستاده شده از آلمان به کمترین میزان در سال‌های اخیر کاهش یافته است. مهم‌ترین علت این کاهش همه‌گیری ویروس کرونا و پیامدهای آن عنوان می‌شود.

جان بولتون: اگر ترامپ دوباره پیروز شود آمریکا از ناتو خارج خواهد شدمشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید تنها آمریکایی‌ها می‌توانند رهبران جهان آزاد باشند.

روحانی: صادرات نفت ایران دیگر وابسته به تنگه هرمز نیست   وی با تأکید بر اینکه می‌خواهیم از صادر کردن نفت خام فاصله بگیریم، اظهار داشت: برای این کار یکی از راه‌ها این است که آن را تبدیل به پتروشیمی کنیم.Aa شرکت بریتانیایی ویرجین گلکتیک، فعال در زمینه صنایع هوایی، اعلام کرد نوعی جدید از هواپیمای مسافربری مافوق صوت را طراحی کرده است که می تواند تا سه برابر سرعت صوت شتاب بگیرد.یکی از هموطنان مقیم بیروت در تماس ایسنا عنوان داشت: در حالی که چند ساعت از وقوع انفجار در بندر بیروت می‌گذرد، راه‌های مواصلاتی و خیابان‌های منتهی به محل انفجار مملوء از ماشین‌ها و خودروهایی است که علی رغم اعلام مقامات محلی برای دوری از محل انفجار به سمت آنجا شتافته‌اند.«حسین مدرس‌خیابانی» ‌امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در حالی که با خروج خودروسازان فرانسوی و کره‌ای رنو و کیا پس از دور تازه تحریم‌های آمریکا، کسی فکر نمی‌کرد بتوانیم به تولید ادامه دهیم، اما امسال تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو برنامه‌ریزی شده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: بخش دولتی به تدریج بعد از سرمایه‌گذاری و به ثمر رساندن این طرح‌ها باید کم‌کم کنار بروند و صاحب سهام باشد، این برای آینده فعالیت آنها ثمربخش‌تر است. حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: جای خوشحالی است که باز خداوند به زحمتکشان این مرز و بوم، مهندسین و مدیران عزیز توفیق داد تا امروز شاهد سه طرح بسیار مهم برای اقتصاد کشور، خودکفایی و درآمد ارز صادرات غیر نفتی کشور باشیم. گفته شده است که این هواپیما برای بلند شدن و فرود از همان باند معمولی فرودگاه‌ها استفاده خواهد کرد. وی با بیان اینکه همه اینها در کنار اشتغال که برای جوانان عزیز ما ایجاد می‌‌کند، مهم است، گفت: در کنار این طرح‌ها ما افتتاحیه طرح کاتالیست داشتیم که آن هم برای ما بسیار مهم بود. به گفته برخی منابع، انفجار در یک انبار مواد منفجره مصادره‌ای بوده که چند سالی بود در آنجا نگهداری می‌شدند. رئیس‌جمهور ادامه داد: در تولید کاتالیست به دلیل اینکه ما نیازمند بودیم، از خارج این کاتالیست را تأمین می کردیم و امروز در بخش بزرگی ما به خودکفایی رسیدیم و روی پای خود ایستادیم. سازمان فضایی آمریکا، ناسا نیز با این پروژه همکاری دارد. حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه این افتتاح برای ما خوشحالی مضاعف داشت، گفت: ما همواره تأکید کرده‌ایم که می‌خواهیم از صادرات نفت خام فاصله بگیریم و به جای اینکه نفت و گاز را به صورت خام صادر کنیم، آن را تبدیل به فرآورده‌های با ارزش کنیم؛ یکی از آنها بحث پتروشیمی است که خوشبختانه در زمینه پتروشیمی ما شاهد یک تحول بسیار بزرگ هستیم. وی بیان‌داشت:‌ در حالی که تا ۱۰ سال پیش واردکننده کولر گازی بودیم، امروز ۷۵ درصد نیازها در این حوزه از داخل تامین می‌شود و فقط یکی از واحدهای تولیدی در این حوزه از ابتدای امسال تا امروز بیش از سه برابر کل پارسال تولید داشته است.

وی اظهارداشت: روزهای بسیار سختی را می‌گذرانیم، فشار دشمن بر ما بسیار سنگین است، فشار کرونا را داریم و در کنار فشار کرونا، تحریم را داریم و در کنار تحریم، تحریف را داریم. این حد بیشتر از حداکثر میزانی است که هواپیماهای مسافربری فعلی می توانند اوج بگیرند. انتهای پیام. رئیس‌جمهور اضافه کرد: در کنار تحریف، تهدید را داریم و در کنار همه اینها دشمنانی داریم که در رسانه‌های ایرانی و خارجی می‌خواهند مردم را دلسرد کنند، اما در برابر همه آنها امید، اعتماد، ایمان، تلاش، وحدت و هماهنگی را داریم. حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: افتتاح‌های امروز در مجموع شامل یک میلیارد و 600 میلیون دلار می‌شود، این نشان می‌دهد که ما در این شرایط سخت اقتصادی کار بسیار بزرگ و مهمی را به ثمر رسانده‌ایم. شرکت ویرجین گلکتیک همزمان در حال کار بر طرح بردن مسافر به فضا است، طرحی که تا کنون چندین پرواز آزمایشی ان انجام شده است. وی تأکید کرد: اینکه وزیر نفت در مقدمه بحث توضیح داد که ما در سال 76 کل تولید پتروشیمی کشور حدود یک میلیارد دلار بوده و در آغاز دولت تدبیر و امید یعنی سال 92 حدود 11 میلیارد دلار بوده است، به همین صورت در حال پیشرفت هستیم و شاهد یک جهش بزرگ تا پایان امسال و سال آینده هستیم که تولید کشور ما را در زمینه پتروشیمی به دو برابر می‌رساند و امسال، 17 طرح پتروشیمی افتتاح می‌کنیم. رئیس‌جمهور ادامه داد: تعدادی از آنها را افتتاح کردیم و 13 طرح باقیمانده است، در حال انجام ریل‌گذاری و سرمایه‌گذاری لازم برای جهش سوم در تولید پتروشیمی هستیم که انشاء‌الله در سال  1404 به ثمر می‌رسد. از زمان بازنشستگی هواپیمای مافوق صوت کنکورد در اکتبر سال ۲۰۰۳ تا کنون هواپیمای مسافربری مافوق صوت تولید نشده است..

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: امیدواریم جهش سوم پتروشیمی در سال 1404 به ثمر برسد که از 11 میلیارد دلار سال 92 که الآن این رقم را به 25 میلیارد دلار نزدیک کرده‌ایم، در جهش بعدی فراتر برویم. وی تأکید کرد: همه بخش‌هایی که امروز سرمایه‌گذاری می‌کنند، البته خطاب بنده بیشتر به بخش دولتی است. مسئولان پروژه گفته اند فاز بعدی طراحی هواپیمای مسافربری مافوق صوت این است که چگونه صدا و آلودگی این هواپیما کاهش یابد و چه کاری برای خنک کردن آن به هنگام پرواز با سرعت مافوق صوت انجام گردد. به تدریج بعد از سرمایه‌گذاری و به ثمر رساندن باید کنار بروند و صاحب سهام باشند و مدیریت این بخش‌های اقتصادی را کنار بگذارند و این می‌تواند برای آنها اطمینان‌بخش‌تر و بهتر باشد. رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروزه می‌بینیم که قوای کشور، نیروهای مسلح، مردم در سایه هدایت‌های رهبری شاهد یک وحدت، اتحاد و هماهنگی هستند، گفت: در این زمینه رسانه‌ها می‌توانند بسیار نقش داشته باشند. حجت‌الاسلام روحانی اضافه کرد: خبرنگاران در این زمینه می‌توانند بسیار نقش داشته باشند و به آنان تبریک می‌گویم و به وزیر ارتباطات دستور می دهم مثل سال گذشته امسال هم به مناسبت روز خبرنگار، هدیه‌ای تقدیم خبرنگاران بشود و اینترنت رایگان در اختیار آنها، مشابه پارسال به عنوان هدیه تعلق گیرد.

وی تأکید کرد: می‌خواهم به خبرنگاران عزیز تبریک بگویم که این ایام به نام آنهاست، درود می‌فرستیم به آن خبرنگارانی که جان خود را دادند و شهید شدند و یا خبرنگارانی که در دوران کرونا جان خود را از دست دادند. رئیس‌جمهور افزود: برای نشاط مردم کارهایی انجام شد که از آن طرف دشمنان می‌خواهند نشاط ما را بگیرند و ما را مأیوس کنند؛ رسانه‌های داخلی و خبرنگاران عزیز ما رسالت بسیار سنگینی دارند و آن ایجاد امید، اعتماد و نشاط یعنی سرمایه بزرگ اجتماعی برای آینده کشور عزیز ما است. حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: یکی از راه‌های تأمین ارز این است که تولید ما به‌گونه‌ای باشد که ما کشور را از ارز بی‌نیاز کند، در ساخت قطعات و در ساخت تولیداتی که مورد نیاز ما است،  خوشبختانه امروز شاهد تحول در کشور در سال‌های بسیار سخت تحریم اقتصادی هستیم. وی تصریح کرد: امروز دیدیم که یک بخش پتروشیمی ما با سرمایه‌گذاری فرهنگیان عزیز افتتاح شد که این برای ما بسیار خوشحال‌کننده است. رئیس‌جمهور ادامه داد: به هر حال آنهایی که کارمند هستند و حقوق ثابت دارند، حالا فرهنگیان که جای خود را دارند؛ به خاطر جایگاه بلند و منزلتی که دارند، اما کل کارمندان دولت حقوق ثابتی دارند و وقتی بازنشسته می‌شوند، این حقوق ثابت و کمتر می‌شود و باید چیزی در کنار آن باشد که در دوران بازنشستگی آن را جبران کنند و آن هم صندوق‌هایی است که امروز فعال است که می‌توان با شرایطی که بورس ما فراهم می‌کند، این صندوق‌ها فعال‌تر شود.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: جوانان دانشمند خود ما این طراحی را انجام دادند و خوشبختانه به ثمر نشسته است، اینجا برای ما خوشحالی مضاعف است که شرکت‌های دانش‌بنیان امروز فعال هستند، امروز در همه زمینه‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان فعال هستند و بحمدالله در بسیاری از زمینه‌ها در حال رسیدن به خودکفایی هستیم. انتهای پیام/ .