روحانی: فهم مشترکی درباره قانون اساسی حکومت وجود ندارد؛ بازنگری قانون اساسی اشکالی ندارد - BBC News فارسی

01/10/1399 10:11 ق.ظ

روحانی: فهم مشترکی درباره قانون اساسی حکومت وجود ندارد؛ بازنگری قانون اساسی اشکالی ندارد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در یک برنامه با عنوان 'همایش حقوق اساسی و شهروندی' گفته است که 'متاسفانه فهم مشترکی درباره قانون اساسی میان ارکان حکومت همچون دولت، مجلس و قوه قضائیه وجود ندارد'. وی همچنین گفت که 'موضوع رفراندوم در قانون پیچیده در نظر گرفته شده و می‌تواند اکنون بعد از ۴۰ سال اجرایی شود'. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در یک برنامه با عنوان "همایش حقوق اساسی و شهروندی" گفته است که "متاسفانه فهم مشترکی درباره قانون اساسی میان ارکان حکومت همچون دولت، مجلس و قوه قضائیه وجود ندارد".

آقای روحانی با انتقاد از تفسیری از قانون اساسی در خصوص حق نظارت نمایندگان مجلس بر وزیران کابینه گفت: "نظارت بر وزیران وظیفه رئیس جمهور است، نه نمایندگان" و "در قانون اساسی نظارت مجلس بر کار وزرا مطرح نشده است".

به گفته وی "بازنگری قانون اساسی زمانی که مورد نیاز باشد، اشکالی ندارد. قانون اساسی معمولاً دیر به دیر در دنیا اصلاح می‌شود. ۳۱ سال است قانون اساسی تغییر نکرده است". رئیس جمهور ایران یکی از اشکالات در ایران را نبود "نظام حزبی" خوانده و گفته است: "نظام و قانون اساسی ما هم حزبی نیست و بر مبنای حزب بنا نشده است یعنی در انتخابات به فرد را می‌دهیم به حزب رای نمی‌دهیم می‌خواهد مجلس یا شورای شهر یا خبرگان باشد. در ریاست جمهوری هم فیلتر حزبی نداریم".

" اگر سیستم حزبی نداشته باشید کار مقداری سخت می‌شود یعنی با جنجال و سر و صدا نزدیک انتخابات و شعارهای مختلف ممکن است در هدایت مردم برای اینکه چه کسی و چه کسانی را انتخاب کنند مقداری سخت و مشکل می‌شود.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

ازاینکه بی بی سی رو کسی لایک نمیکنه خوشحالم 😁😁😁 بنظرم حسن جان مثل سال 57یک رفراندوم بزارید ببینید مردم اول به شما اعتماد دارن بعد شما دنبال برطرف کردن اشکال قانون باش

روحانی: فهم مشترکی درباره قانون اساسی حکومت وجود ندارد؛ بازنگری قانون اساسی اشکالی نداردبه روز شده در ۲ ساعت پیشIrna

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در یک برنامه با عنوان "همایش حقوق اساسی و شهروندی" گفته است که "متاسفانه فهم مشترکی درباره قانون اساسی میان ارکان حکومت همچون دولت، مجلس و قوه قضائیه وجود ندارد".

آقای روحانی با انتقاد از تفسیری از قانون اساسی در خصوص حق نظارت نمایندگان مجلس بر وزیران کابینه گفت: "نظارت بر وزیران وظیفه رئیس جمهور است، نه نمایندگان" و "در قانون اساسی نظارت مجلس بر کار وزرا مطرح نشده است".

به گفته وی "بازنگری قانون اساسی زمانی که مورد نیاز باشد، اشکالی ندارد. قانون اساسی معمولاً دیر به دیر در دنیا اصلاح می‌شود. ۳۱ سال است قانون اساسی تغییر نکرده است".

رئیس جمهور ایران یکی از اشکالات در ایران را نبود "نظام حزبی" خوانده و گفته است: "نظام و قانون اساسی ما هم حزبی نیست و بر مبنای حزب بنا نشده است یعنی در انتخابات به فرد را می‌دهیم به حزب رای نمی‌دهیم می‌خواهد مجلس یا شورای شهر یا خبرگان باشد. در ریاست جمهوری هم فیلتر حزبی نداریم".

" اگر سیستم حزبی نداشته باشید کار مقداری سخت می‌شود یعنی با جنجال و سر و صدا نزدیک انتخابات و شعارهای مختلف ممکن است در هدایت مردم برای اینکه چه کسی و چه کسانی را انتخاب کنند مقداری سخت و مشکل می‌شود."وی "فیلتر" شورای نگهبان در انتخابات را در نبود فیلتر حزبی نوعی "اشکال" دانست و گفت که "باید روی این‌ها فکر کنیم".

آقای روحانی گفت که "فهم ما از قانون اساسی یکی نیست" و "رییس جمهور در قوه مجریه مسئول اجرای قانون اساسی است گفتن این حرف لغو است معلوم است هر کسی در بخش خود مسئول اجرای قانون است این موضوع گفتن ندارد و حرف بی خاصیت و بی معنایی است یکی از جاهای که تفسیر نمی‌خواهد همین نکته است و اختلاف برداشتی در این زمینه وجود ندارد."

به گفته آقای روحانی "اصل ۱۱۳قانون اساسی می گوید که بعد از رهبری، رئیس جمهور بالاترین مقام کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی بر عهده رئیس جمهور است اما تفسیر شورای نگهبان این نیست، البته از سال ۹۱به بعد این نظر را دارند".

رئیس جمهور ایران همچنین گفت که "قانون اساسی ما یکی از قانون‌های اساسی قابل توجه در سطح جهان است و می‌توانیم به آن ببالیم".

وی در بخشی از سخنانش با اشاره به رفراندوم گفت "موضوع رفراندوم در قانون پیچیده در نظر گرفته شده و می‌تواند اکنون بعد از ۴۰ سال اجرایی شود".