روایت فعالان عرب از مقابله با رسوم ضدزن: ما اولین منتقدان فصلیه و نهوه هستیم

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 70 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 31%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

یک فعال فرهنگی عرب:اهواز بزرگترین شهر حاشیه‌نشین ایران است.ضعف‌های قانونی را به فقر و توسعه‌نیافتگی مناطق عرب‌نشین علاوه کنید.در نبود قوانین کارآمد، مبارزات زنان در زمینه سنت‌های ناقض حقوق زنان سخت به نتیجه می‌رسد فصلیه نهوه آن_سوی_خبر DehkordiMaryam

شهریورماه سال ۱۳۹۹ خبری تکان‌دهنده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. تراژدی ساخته شده از دو سنت ضدزن. نخستین‌بار روزنامه اعتماد. برادر دخترک با زنی از طایفه‌ای دیگر ازدواج کرده بود. سه روز بعد از ازدواج، پسرعموهای عروس بنا به سنت «نهوه» نسبت به اين وصلت اعتراض کرده و منزل خانواده تازه‌داماد را به رگبار بستند.

، نظام‌مند و هدفدار از سوی فعالان حقوق زنان در خوزستان و نواحی دیگری که با آن دست به گریبانند، صورت نمی‌پذیرد؟«خاله لیلا» را وقتی دیدم که هفتاد سالی از عمرش گذشته بود. زن بلندبالا و درشت اندامی که در آستانه هفتاد سالگی سینه‌کش کوه را مثل یک جوان تازه‌نفس بالا می‌رفت. در یکی از روستاهای «رامهرمز» در شمال خوزستان مهمان خانه‌اش بودیم. از اقوام دور پدری‌ام بود؛ خوش‌زبان و گشاده‌دست. زیر داربست‌های درخت انار که در آن بهار به‌گل نشسته بودند، از زندگی‌اش گفت.

«هدی کریمی صدر» از فعالان حقوق زنان که پیش از خروج از ایران در شهرهای آبادان و خرمشهر فعالیت‌های زیادی برای توانمندسازی زنان انجام داده است، به ایران‌وایر می‌گوید: «ما در دو عرصه مبارزه کرده‌ایم. هم با حاکمیت که می‌خواهد این سنت‌ها را ثبت ملی کند، هم با جامعه و تاریخ مردسالار که پرزورتر از ماست؛ اما با این‌همه بلندترین صداها در نقد سنت‌هایی مثل فصلیه در خوزستان از آنِ فعالان مدنی و حقوق زنان محلی بوده است. هم درمیان زنان، هم مردان عرب، منتقدان جدی برای این فرهنگ وجود دارد.

این فعال حقوق زنان که سال‌ها در شهرهای مختلف استان خوزستان فعالیت کرده است، به یک دغدغه‌خاطر مهم اشاره می‌کند. او می‌گوید تصورات نادرست مرکزنشینان نسبت به عرب‌ها بسیار آن‌ها را می‌آزارد: «تلاش‌های فعالان فرهنگی باعث شده جلوی چندین و چند نهوه و فصلیه طی سال‌های گذشته گرفته بشود. شاید خوب باشد هرجا اقدامی به نتیجه می‌رسد هم به اندازه وقتی اتفاق تلخی می‌افتد، بازتاب رسانه‌ای پیدا کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

DehkordiMaryam عجب !!! عجب !!! عجب !!!

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها