روایت سخنگوی سپاه از'ترور فخری‌زاده با دستگاه ماهواره‌ای' | DW | 06.12.2020

16/09/1399 07:29 ب.ظ

در کنار روایت‌های گوناگون و متناقض از چگونگی کشته‌شدن فخری‌زاده، سخنگوی سپاه می‌گوید این کار با 'هدایت ماهواره‌ای' انجام شد. او اسرائیل را مسئول این کار خواند و گفت ممکن است 'اشراف اطلاعاتی ما' در جایی مشکل داشته باشد.

در کنار روایت‌های گوناگون و متناقض از چگونگی کشته‌شدن فخری‌زاده، سخنگوی سپاه می‌گوید این کار با 'هدایت ماهواره‌ای' انجام شد. او اسرائیل را مسئول این کار خواند و گفت ممکن است 'اشراف اطلاعاتی ما' در جایی مشکل داشته باشد. در کنار روایت‌های گوناگون و متناقض از چگونگی کشته‌شدن فخری‌زاده، سخنگوی سپاه می‌گوید این کار با"هدایت ماهواره‌ای" انجام شد. او اسرائیل را مسئول این کار خواند و گفت ممکن است"اشراف اطلاعاتی ما" در جایی مشکل داشته باشد.

هنوز گزارش رسمی و کاملی در مورد چگونگی کشته‌شدن محسن فخری‌زاد، عضو ارشد سپاه پاسداران و از چهره‌های کلیدی و پشت‌پرده برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی منتشر نشده و اظهارات متفاوت و گاهی متناقض مسئولان درباره آن ادامه دارد.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه در مراسمی که شب گذشته (۱۵ آذر) در بندرعباس برگزار شد کشته‌شدن فخری‌زاده را به اسرائیل نسبت داد و افزود که در این عملیات از"ابزار الکترونیکی پیشرفته با هدایت ماهواره‌ای" استفاده شده است.پیش از این علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز گفته بود که عملیات کشتن فخری‌زاده"بسیار پیچیده‌ و با تجهیزات الکترونیکی" انجام شد و هیچ"عامل انسانی" در صحنه حضور نداشته است. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

منظورشون اینه با waze اسراییلی رفتن تا دماوند Poor old parents and innocent spouses and children who wander in the fire and smoke that results from the ignorance of some

سخنگوی سپاه: خبر خلع درجه معاون هماهنگ کننده سابق سپاه صحت نداردسردار شریف با تکذیب خبر منتشره در یک کانال تلگرامی پیرامون خلع درجه معاون هماهنگ کننده سابق سپاه گفت: عملیات روانی و خبرسازی های کذب علیه سپاه مذموم و محکوم به شکست است. واقعا جای تاسف است. سردار عزیز عنوان 'خلع' برای درجه غلط است. عنوان مناسب برای منظور شما؛ 'تنزیل' یا توقف در درجه است.

تکرار روایت سپاه پاسداران از سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سازمان هواپیمایی ایرانگزارش ذکر نکرده چرا سایز موشک و هواپیما را نتونسته از هم تشخیص بده؟؟ فرض بر اینکه جهت دهی سیستم غلط، اینهمه پرواز در ساعات قبل انجام شده، چرا اون پروازها را هدف قرار نداده؟

سخنگوی پنتاگون: ناخرسندی خود از کارهای نیروی دریایی سپاه را به تهران منتقل کرده‌ایمصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. خوبه اول بگید شما تو خلیج فارس چه گ... میخورید تا بعد بشه راجب به کار نیروی دریایی سپاه صحبت کرد؟ ناخرسند هستند؟ این مردک دلقکه.

«صد روایت، یک روایت»؛ اقدامی علیه فراموشی با روایت زندانیان جمهوری اسلامی

از احضار تا بازداشت؛ روایت مهدی محمودیان از رفتار تحقیرآمیز بازپرسمگه مهدی محمودیان خبرنگاره که این هشتگ رو براش زدین؟ تو را بخدا مرز داشته باشید.در زمانه ای که حتی احمدی نژاد اپوزیسیون شده باید مرز داشته باشید.

روایت سخنگوی سپاه از"ترور فخری‌زاده با دستگاه ماهواره‌ای"

در کنار روایت‌های گوناگون و متناقض از چگونگی کشته‌شدن فخری‌زاده، سخنگوی سپاه می‌گوید این کار با"هدایت ماهواره‌ای" انجام شد. او اسرائیل را مسئول این کار خواند و گفت ممکن است"اشراف اطلاعاتی ما" در جایی مشکل داشته باشد.

هنوز گزارش رسمی و کاملی در مورد چگونگی کشته‌شدن محسن فخری‌زاد، عضو ارشد سپاه پاسداران و از چهره‌های کلیدی و پشت‌پرده برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی منتشر نشده و اظهارات متفاوت و گاهی متناقض مسئولان درباره آن ادامه دارد.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه در مراسمی که شب گذشته (۱۵ آذر) در بندرعباس برگزار شد کشته‌شدن فخری‌زاده را به اسرائیل نسبت داد و افزود که در این عملیات از"ابزار الکترونیکی پیشرفته با هدایت ماهواره‌ای" استفاده شده است.پیش از این علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز گفته بود که عملیات کشتن فخری‌زاده"بسیار پیچیده‌ و با تجهیزات الکترونیکی" انجام شد و هیچ"عامل انسانی" در صحنه حضور نداشته است.

مطابق یکی از روایت‌ها، خودروهای حامل فخری‌زاده و محافظانش بعد از ظهر هفتم آذر در جاده آبسرد نزدیکی دماوند هدف رگبار تیرباری قرار گرفته که در یک وانت نیسان کارگذاشته شده بود. این خودرو پس از انجام عملیات منفجر شد و ظاهرا سلاح کار گذاشته شده در آن از راه دور کنترل شده است.اکنون سخنگوی سپاه پاسداران می‌گوید این کنترل از طریق ماهواره انجام شده اما درباره امکان و چگونگی هدایت تیربار به وسیله ماهواره توضیح بیشتری نداده است.

سردار شریف در عین حال به طور تلویحی اعتراف می‌کند که وجود حفره‌های امنیتی امکان این حمله مرگبار را فراهم کرده است. به گزارش آفتاب‌نیوز او در بندرعباس گفته است: «ترور یک دانشمند در خیابان آن هم با دستگاه ماهواره‌ای نمی‌تواند امنیت ما را خدشه‌دار کند و در عین حال اگر در جایی اشراف اطلاعاتی ما مشکل دارد، باید آن را جبران کنیم.»علی شمخانی نیز درباره این عملیات اظهاراتی کرده که می‌تواند به نوعی تائید ناکارآمدی نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی و رخنه اسرائیل در آنها باشد. اسرائیل تا کنون مسئولیت این عملیات را بر عهده نگرفته اما مسئولان جمهوری اسلامی نقش این کشور در آن را محرز عنوان می‌کنند.دبیر شورای عالی امنیت ملی می‌گوید اسرائیل از ۲۰ سال پیش در پی کشته‌شدن فخری‌زاده بوده و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی از این مسئله و حتی محل وقوع آن اطلاع داشته‌اند"اما این بار دشمن از سبک و شیوه کاملاً جدید، حرفه‌ای و تخصصی استفاده کرد که متأسفانه توانستند موفق شوند".

خبرگزاری فارس، نزدیک به نیروهای امنیتی و سپاه هشتم آذر ماه در گزارشی نوشت که کل عملیات ترور ۳ دقیقه بیشتر طول نکشیده و هیچ"عامل انسانی" در صحنه عملیات حضور نداشته است.

اظهارات برخی شاهدان عینی و سخنان فریدون عباسی دوانی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی و رئیس کنونی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی روایتی متفاوت ارائه می‌کنند. عباسی می‌گوید سوءقصدکنندگان به فخری‌زاده ابتدا قصد داشتن او را با انفجار نیسان پارک شده کنار خیابان به قتل برسانند اما در نهایت با تیراندازی او را کشتند.

سخنگوی سپاه ادعا کرد که اسرائیل در ۷۰ سال گذشته دو هزار و ۷۰۰ نفر از"عناصر نخبه کشورهای اسلامی" را با این هدف که"در جهان اسلام دسترسی به سرشاخه‌های علم پیدا نشود" ترور کرده است.رمضان شریف همچنین درباره اسرائیلی‌ها گفته است: «خودشان اعلام کرده‌اند که نباید اجازه دهیم در دنیای پیرامونمان علم و دانشی شکل بگیرد که منشأ تهدید ما باشد.»

جمهوری اسلامی از ابتدای شکل‌گیری نابودی اسرائیل از صفحه روزگار را در سرلوحه سیاست‌های منطقه‌ای خود قرار داده است. ظاهرا منظور از علمی که"منشاء تهدید" اسرائیل باشد دست یافتن کشوری مانند جمهوری اسلامی به بمب هسته‌ای است.

مطابق برخی گزارش‌ها محسن فخری‌زاده سرپرستی و پیشبرد برنامه‌هایی را بر عهده داشته که هدف نهایی آنها تولید بمب اتمی است.

روزنامه اسرائيلی یدیعوت آخرونوت، روز جمعه در گزارشی نوشت، دستگاه امنیتی اسرائیل (موساد) سال‌ها پیش موفق شده با جذب یکی از همکاران نزدیک فخری‌زاده به نوار یک سخنرانی او دست پیدا کند که در آن از تلاش برای ساخت پنج کلاهک اتمی سخن می‌گوید.