روایت یک سفر قاچاقی مرگ‌بار؛ از افغانستان تا تهران

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 51 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ولایت مرزی «نیمروز» در افغانستان به پاتوق قاچاق‌برهای انسان معروف است. صدها قاچاق‌بر انسان روزانه جوانان و کودکان زیادی را غیرقانونی به سوی ایران، ترکیه و کشورهای اروپایی می فرستند. قاچاق_انسان گزارش باقر ابراهیمی👇

ولایت [استان] مرزی «نیمروز» در افغانستان به پاتوق قاچاق‌برهای انسان معروف است. صدها قاچاق‌بر انسان روزانه جوانان و کودکان زیادی را غیرقانونی به سوی ایران، ترکیه و کشورهای اروپایی می فرستند؛ کودکان و نوجوانانی که با وعده‌های توخالی قاچاق‌برهای انسان فریب می‌خورند و قدم به راهی می‌گذارند که گاهی به قیمت جان‌شان تمام می‌شود.

قاچاق‌برها در نیمروز ۲۸ مسافر را در یک تویوتا جای دادند و به سمت مرز پاکستان حرکت کردند. آن‌ها باید «رود هلمند» را پشت‌ سر می‌گذاشتند. مسافران و وسایل‌شان با قایق به آن سوی رود [دریاچه] منتقل می‌شوند؛ قایقی که هر لحظه ممکن بود به دلیل مسافران زیاد و وزن ماشین در دریاچه غرق شود. این گروه از مسافران، دو شبانه‌روز را در خاک پاکستان سپری می‌کنند. پس از آن، در نیمه‌های شب توسط قاچاق‌بر به سمت نقطه‌ صفر مرزی ایران حرکت داده می‌‌شوند، اما هنگام عبور از مرز سربازان ایرانی متوجه این عبور غیرقانونی می‌شوند و به سوی مسافران افغانستانی شلیک می‌کنند. سه نفر از مسافران با گلوله سربازان جمهوری اسلامی کشته و تعدادی هم مجروح می‌شوند.

قاچاق‌برهای ایرانی منتظر این مسافران بودند و همگی را در یک تویوتا جای می‌دهند؛ مثل تجربه‌های مشابه، این‌بار آن‌ها ۳۰ نفر بودند که در یک خودرویی که حداکثر می‌تواند ۱۰ مسافر داشته باشد، جاسازی می‌شوند. قاچاق‌برها طی این مسیر گاه خودروها را هم تغییر می‌دادند. معمولا چهار نفر در صندوق عقب، پنج نفر در صندلی‌عقب و دو نفر در صندلی‌های جلو زیر پای دیگر مسافران جاساز می‌شوند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها