روایت پنجاه و یکم؛ ۹ سال پناه‌جویی در سوریه؛ از ربوده‌شدن تا پناه به نقاشی

13/05/2020 05:02:00 ب.ظ

پناهجو, قاچاق_انسان

دو خواهر همراه بامادرشان پس از ناپدید شدن ناگهانی پدر که جانباز جنگ ایران وعراق بود و ناامیدی از یافتنش ،قدم به ترکیه گذاشتند، ربوده شدند، مورد آزار قرار گرفتند وحالا ۹سال است در کشور سوریه پناهجو هستند. گزارشی از aidaghajar 👇 اخبار_ایران قاچاق_انسان

منتشر شده است.مادر فرزانه همان سال گم شدن همسرش به دنبال او، به اداره‌ها و مراجع مختلفی مراجعه کرد؛ اما نه‌تنها خبری از او نیافت بلکه به گفته فرزانه، در همان سال ماموران امنیتی به خانه‌ آن‌ها هجوم بردند و بسیاری از مدارکشان را ضبط کردند. فشارهای خانواده مادری باعث شد که مادر فرزانه غیابی طلاق بگیرد و همین مساله باعث شد که نتواند پیگیر دریافت حقوق ماهیانه همسر سابقش شود و مسئولان این پیگیری را منوط به درخواست فرزندان حجت پاک‌بین کردند. به گفته فرزانه، آن‌ها ارث پدربزرگ را در بازار به جریان انداختند تا بتوانند معیشت خود را تامین کنند. چند سالی گذشت تا دخترها به سن قانونی رسیدند و توانستند برای پیگیری دریافت حقوق پدرشان، اقدام کنند؛ اما هرچه این پیگیری‌ها بیشتر شد، فشارها هم بر این خانواده افزایش یافت.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

aidaghajar چرا اسم اون ورزشکار سرشناس برده نشده؟ به نظرم اینجور آدم‌ها باید رسوا بشند.

ناگفته‌هایی از عزل وزیر صمت به روایت مدیر موسسه دیدبان توسعهناگفته‌هایی از عزل وزیر صمت به روایت مدیر موسسه دیدبان توسعه: «رحمانی از فردای تصدی پست وزارت، رویه‌ای متفاوت در پیش گرفت طوری که گفته می‌شود لابی‌های مستمرا و نزدیکانشان با برخی نمایندگان سبب شد که طی ۱۸ ماه گذشته، در چندین مرحله جلوی تفکیک گرفته شود.»

روایت اروپایی‌هایی که نمی‌خواهند قرنطینه پایان یابدیورونیوز از بینندگان و خوانندگان اروپایی‌اش پرسیده است که با بازگشت روند زندگی به حالت عادی و برداشته شدن محدودیت‌ها، برای چه چیز قرنطینه دوران کرونا دلشان تنگ می شود؟

روایت تلاش منافقین برای جذب شجریان و بازرگان!«سازمان مجاهدین خلق»، امروز برای همه تقریبا نامی آشناست که واژگانی چون جنایت، ترور، وطن‌فروشی را در ذهن مردم تداعی می‌کند اما هنوز ناگفته‌های بسیاری در مورد سازمان یا همان فرقه رجوی وجود دارد. کص نگو مومن ! جمع_کنید_کاسه_کوزه_تون برو دوغتو بنوش ! جمع_کنید_کاسه_کوزه_تون . از جمهوری عسلامی منافق‌تر پیدا می‌کنید؟ . مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی .

روایت یک نماینده مجلس از پشت پرده برکناری وزیر "صمت"- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimمجلس به وزارت بازرگانی رای نداد وزیر برکنار شد! امیرآبادی‌فراهانی: چهارشنبه به رحمانی ابلاغ شد اگر مجلس به وزارت بازرگانی (بخوانید وزارت واردات و رانت‌خواری) رأی ندهد باید استعفا دهید، وزیر هم استعفا را نپذیرفته و برکنار شد؛ علی برکت‌الله وزير_صمت چه خبر تونه؟ چه خبرررتونه؟ لجن پراکنی اشقیا مگر كنترل مجلس با وزير بود

تحویل ۲۰۰۰ واحد مسکن ملی پرند تا پایان مردادمعاون وزیر راه و شهرسازی دستور داد تا حدود ۲۰۰۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن در شهر جدید پرند تا پیش از هفته دولت افتتاح و به مالکان تحویل داده شود.

هفت داستان جالب هفت سال پس از بازنشستگی الکس فرگوسندر هفتمین سالگرد بازنشستگی الکس فرگوسن، این مطلب هفت داستان در مورد هفت داستان از زندگی یکی از بزرگ‌ترین مربیان تاریخ فوتبال را برایتان بازگو می‌کند؛ که احتمالا تا به حال نشنیده‌اید

» منتشر شده است.مدیر موسسه دیدبان توسعه در گفت‌وگو با  ایسنا افزود: ماجرای عزل آقای رحمانی را از دو منظر باید بررسی کرد.Aa این هفته بسیاری از مردم در سراسر اروپا کم شدن محدودیت‌های حاصل از همه گیری کرونا را جشن می گیرند.به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی مسعود خدابنده از اعضای جداشده سازمان در گفت‌وگویی بخشی از خاطرات و یادمانده‌های خود را روایت کرده است.

مادر فرزانه همان سال گم شدن همسرش به دنبال او، به اداره‌ها و مراجع مختلفی مراجعه کرد؛ اما نه‌تنها خبری از او نیافت بلکه به گفته فرزانه، در همان سال ماموران امنیتی به خانه‌ آن‌ها هجوم بردند و بسیاری از مدارکشان را ضبط کردند. فشارهای خانواده مادری باعث شد که مادر فرزانه غیابی طلاق بگیرد و همین مساله باعث شد که نتواند پیگیر دریافت حقوق ماهیانه همسر سابقش شود و مسئولان این پیگیری را منوط به درخواست فرزندان حجت پاک‌بین کردند. رضوی افزود: آقای روحانی، بویژه از آغاز دولت دوم خود بنا بر ملاحظاتی تفکیک وزارتخانه صمت را در دستور کار داشته و آن را برای مدیریت مطلوب‌ کشور در شرایط تحریمی پس از خروج آمریکا از برجام ضروری دانسته است. به گفته فرزانه، آن‌ها ارث پدربزرگ را در بازار به جریان انداختند تا بتوانند معیشت خود را تامین کنند. با این حال بسیاری نمی خواهند وضع فعلی پایان یابد. چند سالی گذشت تا دخترها به سن قانونی رسیدند و توانستند برای پیگیری دریافت حقوق پدرشان، اقدام کنند؛ اما هرچه این پیگیری‌ها بیشتر شد، فشارها هم بر این خانواده افزایش یافت. وی افزود: به رغم این مهم، به نظر می‌رسد آقای رحمانی از فردای تصدی پست وزارت، رویه‌ای متفاوت در پیش گرفت طوری که گفته می‌شود لابی‌های مستمر ایشان و نزدیکانشان با برخی نمایندگان سبب شد که طی ۱۸ ماه گذشته، در چندین مرحله جلوی تفکیک گرفته شود. «از دادگستری گواهی رشد گرفتم و دانشجو شدم. دلیل عدم اعتمادش به زندانی آزاد شده این است که قرار نیست زندانی آزاد شود.

بالاخره یک سال حقوق پدرم را به ما پرداخت کردند؛ اما از همان زمان مشکلاتم در دانشگاه شروع شد. رضوی افزود: اگر هم تماسی بوده باشد طبعا تذکری به ایشان بوده تا به لابی‌هایی که از روز اول تصدی وزارت صمت، خلاف نظر دولت برای عدم تفکیک به راه انداخته بودند پایان دهند. البته خانم آنتونیو تنها نیست. به شهرستان «نهاوند» رفته بودم تا به دنبال پدرم بگردم، به‌محض بازگشت اخطاریه‌ای از دانشگاه دریافت کردم که دقیقا در همان تاریخ، با «حجاب غیراسلامی» در دانشگاه حاضر شده بودم. درحالی‌که من در آن تاریخ «نهاوند» بودم. مدیر موسسه دیدبان توسعه افزود: بحث تفکیک یا ادغام وزارتخانه‌ها، امری مسبوق به سابقه است و دولت‌ها از آن به عنوان ابزاری برای اداره کشور در شرایط مختلف استفاده می‌کنند. پدرم تکنسین ماشین‌آلات سنگین و سنگرساز بود. قرنطینه باعث شده تا والدین بتوانند وقت بیشتری با فرزندان خود بگذرانند ژیل اندرسون بازگشت صدای طبیعت با آغاز محدودیت‌های شهری، توجه بسیاری از مردم به صدای طبیعت جلب شد. در هر پیگیری و مراجعه به مراجع مختلف، اخطاریه‌ای از سوی دانشگاه دریافت می‌کردم که شئونات اسلامی را رعایت نمی‌کنم. اما نمی‌شود که این رای، یک روز قبل از تصدی پست وزارت با فردای تصدی این پست تا به این حد متفاوت باشد. به اعتقاد سازمان، نفر زندان رفته و نفر عملیات رفته دیگر"در خانه" جایی ندارد و باید در فاصله استفاده شود تا"شهید" شود و در لیست واردش کنیم.

حتی در یکی از مراجعاتم شخصی به نام «حسینی» گفت: «اصلا بزنم پدرت شهید شده؟» منم عصبانی شدم که مگر النگویم را گم کرده‌ام؟ فردای آن روز اخطاریه‌ دیگری دریافت کردم.»‌   سال ۱۳۸۶ خانواده «حجت پاک‌بین» که انگار تلاش‌هایشان نافرجام می‌دیدند، به سراغ وکیل رفتند: «وکیل اما بعد از ۱۰ ماه پیگیری پرونده گفت که به دادگاه نمی‌آیم و خودتان بروید. طبعا انتظار این بوده و هست که وزارت صمت، نقش فعال‌تری در تنظیم بازار و رونق تولید ایفا کند. بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی نیز نوشته اند که از سکوت طبیعت در این مدت لذت برده اند. تلفنمان را هم دیگر جواب نداد. پیگیری‌ها را خودمان ادامه دادیم و در دادگاه حاضر شدیم. مدیر موسسه دیدبان توسعه تاکید کرد: در چنین شرایطی، تغییر مدیریتی می‌تواند به ایجاد شوک مثبت در بدنه تصمیم‌گیری و اجرایی در وزارت صمت کمک کند و از سوی دیگر پاسخی به مطالبات به حق افکار عمومی باشد. قاضی به من گفت نمی‌توانیم بگوییم شهید شده یا جان باخته است، چون طبق قانون مفقودی باید بالای ۷۵ سال باشد تا بتوانیم مرگ یا شهادتش را ثبت کنیم. شمار مبتلایان به ویروس کرونا در اروپا به یک و نیم میلیون نفر رسید صرف وقت بیشتر با خانواده رافائل بوگی، ۳۳ ساله ساکن بریستول انگلیس، میگوید دلتنگ ساعاتی می شود که با پسرش حرف می زدند، آشپزی می کردند و فیلم می دیدند. جالب است که هم رئیس‌جمهور امریکا و هم وزیر خارجه امریکا بارها با اشاره به نوشته‌های این فرد (که اصلا وجود خارجی ندارد) مدعی دلیل و مدرک علیه ایران شده‌اند.

بعد از مدتی وکیلمان با مادرم تماس گرفت و گفت که نصیحت من به شما این است که از ایران خارج شوید. وی ابراز امیدواری کرد که وزارت صمت در دوره مدیریت جدید بتواند به تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری، ضمن هماهنگی کامل با رییس دولت، اهتمام ویژه‌ای برای جهش تولید و تنظیم بازارها صورت دهد. مدارک ما را پس نداد و ملاقات هم نکرد. به‌مرور عرصه بر ما تنگ شد. حساب توییتری پراببلی ویل تو می نویسد: «دقت کرده‌ام که مهربانی و همدلی با هم در خرید و در کارها به هنگام قرنطینه افزایش یافته است. سال ۱۳۸۷ در دانشگاه برایم کمیته عقیدتی و سیاسی تشکیل دادند. بالاخره تصمیم به خروج از ایران گرفتیم..

» فرزانه و ریحانه پاسپورت‌های خود را گرفتند و راهی شدند. می توانم نگاه کنم که در حال یاد گرفتن چه چیزی هستند و درباره چه چیزی صحبت می کنند. اول ریحانه به ترکیه رفت و بعد از ده روز فرزانه و مادرش به او پیوستند. به گفته فرزانه یکی از چهره‌های سرشناس ورزشی ایران که هویتش نزد ما محفوظ است، بانی خروج آن‌ها از ایران بود و در فرودگاه ترکیه، مادر و دختر را تحویل گرفت: «ناگهان رفتارش عوض شد. انگار که او ارباب بود و ما کارگرانش.. ریحانه در فرودگاه نبود..

خودروی ون منتظر ما بود، آن شخص به همراه راننده اسلحه و کارت نشان دادند و گفتند از سپاه قدس هستند و ما را سوار کردند. دنیا روی سرمان خراب شد. در محله‌ای اطراف استانبول ما را در یک اتاق قرار دادند و چمدان‌هایمان را گشتند، طلا و پول‌هایمان را برداشتند. گریه می‌کردیم و آن‌ها فحاشی می‌کردند.» به نظر می‌رسد که فرزانه و مادرش را ربوده بودند، اما روایت حبس و آزار آن‌ها توسط این تیم اینجا به پایان نمی‌رسد، آن‌ها بعد از دو روز به مکان دیگری منتقل می‌شوند که ریحانه را زخمی با صورت کبود، در آن نگهداری می‌کردند: «نزدیک به ۴۰ روز ما را در این خانه نگه داشتند. طلاق مریم عضدانلو از مهدی ابریشمچی هم رسمی و شرعی نبود.

سه مرد بودند که یکی از آن‌ها راننده بود و هرروز برایمان یک وعده غذا مثل مربا و نان می‌آورد. در این ۴۰ روز ما را شکنجه کردند تا آن‌که یک روز ریحانه رگش را زد و خودکشی کرد.» صدای فرزانه هنگام روایت این بخش از زندگی‌شان می‌لرزید، نفسش را تازه می‌کرد اما می‌خواست حتی به‌سختی، اما تمام آنچه را از سر گذرانده‌اند روایت کند: «پسری به اسم «سعید» را در اتاق دیگری نگهداری می‌کردند. صاحب‌خانه و مردانی که در رفت‌وآمد بودند به او در حمام تجاوز می‌کردند، سعید چشم‌های روشنی داشت، اهل تهران بود. ریحانه را هم آزار داده بودند. در اسلام رجوی دزدی از مادر به نفع رهبری ثواب دارد.

پاهای ریحانه زخم بود. جلوی چشمان ما او را مجبور می‌کردند آلتشان را بخورد. با لمس سینه‌های مادرم او را شکنجه می‌کردند، ما را آزار جنسی دادند. یک شب با صدای بلند گفتند فردا نوبت کتی [فرزانه] است. ریحانه همان شب رگ دستش را زد.  در این دستگاه"شعائر" معنی‌اش عوض می‌شود.

» روایت‌های فرزانه شاید باورنکردنی به نظر برسد، اما نمونه همچنین روایت‌هایی را می‌توان از زنان پناه‌جو بسیاری شنید که در مسیر مهاجرت توسط افراد مختلف مورد آزارهای جنسی و تجاوز قرار گرفته‌اند. بسیاری از آن‌ها برای ماه‌ها در اختیار قاچاق‌بران بوده‌اند و بعد از مدتی که مورد سواستفاده جنسی قرار می‌گیرند، بدون پول و وسیله‌ای، از خانه بیرون می‌شوند. به گفته فرزانه خودکشی ریحانه باعث شد که مردان آن خانه، آن‌ها را بیرون کنند تا بالاخره توسط خانواده‌ای ترک به آن‌ها کمک شد تا تحت درمان قرار بگیرند و کار پیدا کنند: «ما اصلا نمی‌دانستیم سازمان ملل چیست، هرچه آن خانواده به ما می‌گفتند گوش می‌دادیم. در آن زمان هر ایرانی حق داشت که سه ماه به شکل قانونی در ترکیه زندگی کند و برای تمدید اقامتش بایستی از ترکیه خارج و دوباره وارد می‌شد. اقامت ما هم رو به پایان بود و با مشورت آن خانواده تصمیم گرفتیم به سوریه برویم و دوباره به ترکیه برگردیم.

با قرض کردن برای خودم و ریحانه بلیت تهیه کردیم.»   طبق روایت‌های فرزانه آن‌ها به سوریه وارد شدند، یک شب را در فرودگاه ماندند و با پرواز بعدی به ترکیه برگشتند. اما در همان فرودگاه ترکیه، مقابل ورودشان به خاک این کشور گرفته شد و به سوریه بازگردانده شدند: «به ما اجازه تماس هم ندادند. پلیس فرودگاه ترکیه گفت اگر دو هزار لیر وثیقه بگذارید آزاد می‌شوید. اما حتی زمان هم ندادند و یک ساعت بعد ما را به سوریه برگرداندند.

یک شب در بازداشتگاه سوریه بودیم و پیگیری‌های پلیس این کشور هم به جایی نرسید. طبق قوانین سوریه در آن زمان، هر ایرانی می‌توانست سه ماه در سوریه بماند. اما برای ما یک هفته مجوز اقامت دادند. مامور به ما گفت که در آستانه جنگ هستند و نمی‌خواهند با جمهوری اسلامی مشکلی پیدا کنند. انگار وضعیت ما را استعلام کرده بودند.

دقیقا تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۱ بود.» فرزانه و ریحانه بالاخره به خاک سوریه قدم گذاشتند. دو دختر تنها که از هتلی به هتل دیگر جابه‌جا می‌شدند و هیچ نمی‌دانستند. چندین روز طول کشید تا بالاخره به سفارت‌های کشورهای مختلف مراجعه کردند تا درنهایت در سفارت آمریکا به آن‌ها توصیه شد خود را به دفتر امور پناهندگان سازمان ملل در سوریه معرفی کنند: «ما را به شهر «دوما» فرستادند و ما درخواستمان را ثبت کردیم. در سال ۲۰۱۲ گفتند که مقصدتان کانادا مشخص شده است اما به ناگهان جنگ شد، مدیرها عوض شدند و سرنوشت ما هم تغییر کرد.

دوازده روز جلوی سازمان ملل خوابیدیم. جا نداشتیم. سازمان ملل هم برای پناه‌جویان کمپ ندارد و در آن زمان هیچ منطقه سفیدی [صلح‌آمیز برای اسکان پناه‌جویان] برای ما در نظر گرفته نشد. شب‌ها و روزهای زیادی گرسنگی کشیدیم. آب آلوده می‌نوشیدیم.

مثل همه سوری‌های جنگ‌زده. نمی‌توانستیم از خانه‌ها و خرابه‌ها خارج شویم. همه‌جا پر از تک‌تیرانداز بود. برای همین به کلیسا پناه بردیم و چندین سال در کلیسا کار کردیم.» به گفته فرزانه آن‌ها بارها برای پیگیری وضعیت حقوقی و اقامتی‌شان به سازمان ملل مراجعه کرده‌اند اما هر بار بی‌پاسخ مانده‌اند: «در دفتر پناهندگی سازمان ملل اعتصاب کردیم، کف زمین خوابیدیم.

اما هیچ کاری برای ما نکردند. سال ۲۰۱۸ ریحانه جلوی سازمان ملل بازهم خودکشی کرد و رگش را زد. تا بالاخره بازرس پرونده، مدارکمان را بررسی کرد. اینجا حتما باید یکی خودش را بکشد تا به پرونده‌اش رسیدگی کنند؟ حتی به ایمیل‌هایمان جواب نمی‌دهند. حتی از سفارت ایران با شماره خواهرم تماس گرفتند که باید مراجعه کنید.

ما نرفتیم اما در تمام این سال‌ها لحظه‌ای هم احساس امنیت نداشتیم.» مادر فرزانه و ریحانه که اصالتا کرد است، همان سال که آ‌ن‌ها در سوریه ماندگار شدند، با کمک کردهای ترکیه توانست به فرزندانش بپیوندد. آن‌ها در این سال‌ها اجازه کار نداشتند. حتی وقتی اسفندماه ریحانه برای نظافت می‌خواست به خانه متقاضی مراجعه کند، همراه با فرزانه توسط پلیس سوریه بازداشت شدند: «هیچ کمک نقدی به‌عنوان حقوق پناه‌جویی هم نداریم. اینجا همه‌چیز قرون‌وسطایی است.

فکر کنید که فقط ۴۳ واحد کم داشتم که مهندسی‌ام را بگیرم. خواهرم محقق برتر ایران با دو لیسانس است. هر دو نقاش هستیم و اینجا از نقاشی‌هایمان نمایشگاه برگزار می‌کنیم. هرچند چون پناه‌جو هستیم، اسممان را درج نمی‌کنند. حق ما این نبود.

» فرزانه و ریحانه از سال ۲۰۱۲ نقاشی را به شکل حرفه‌ای شروع کردند. فرزانه همچنین در کنار نقاشی به کودکان هم آموزش می‌دهد و صنایع‌دستی کار می‌کند. بیشتر نقاشی‌های آن‌ها حول موضوع زنان است و آنچه بر این جنسیت خصوصا در خاورمیانه می‌رود: «به خاطر پناهنده بودن نتوانستم مدرک بگیرم. اما با خودم گفتم حالا که اجازه حرف زدن ندارم، پس حرف‌هایم را نقاشی می‌کنم. مردم خاورمیانه نقاشی زن برهنه را تحمل نمی‌کنند اما هر ثانیه با رفتارشان به حقوق زنان تجاوز می‌کنند.

روزها و ماه‌هایی بود که نه برق داشتیم و نه غذای کافی و نه حتی آب بهداشتی، فقط کاغذ بود که حرف‌های من را رسم و غم‌هایم را ثبت می‌کرد. کار کردن در بمباران سخت بود. لبخند به لب کودکان آوردن کار آسانی نبود و نیست. صدای خمپاره می‌آمد و باید طوری وانمود می‌کردی که انگار اتفاقی نیفتاده است؛ حتی اگر یکی از شاگردهایت کشته می‌شد. من در جنگ یاد گرفتم چطور خودم را نجات دهم.

»‌   شما هم می‌توانید خاطرات، مشاهدات و تجربیات خود از قاچاق انسان، پناهندگی و مهاجرت به اشتراک بگذارید. اگر از مسئولان دولتی یا افراد حقیقی و حقوقی که حق شما را ضایع کرده‌اند و یا مرتکب خلاف شده‌اند شکایت دارید، لطفاً شکایت‌های خود را با بخش حقوقی ایران وایر با این ایمیل به اشتراک بگذارید: .