روانچی: ایران آماده ایفای نقشی فعال‌تر برای حل مشکلات افغانستان است

21/09/1399 01:59 ب.ظ

نماینده کشورمان در سازمان ملل ضمن ابراز حمایت از پیش نویس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل درباره حل و فصل بحران افغانستان، خواستار پیش برد مستقل مذاکرات صلح افغانستان بدون مداخله طرف های خارجی شد.

به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی نماینده کشورمان در سازمان ملل در بیانیهای درباره مسائل پیرامون افغانستان گفت: افغانستان در یک موقعیت بحرانی مهم است و به منظور ساختن آینده ای بهتر برای شهروندانش، احتیاج به حمایت بین المللی دارد.

روانچی ادامه داد: تنها یک روند صلح فراگیر به رهبری افغانستان می تواند درگیری موجود در افغانستان را حل کند. این روند صلح باید دستاوردهای گذشته را مبنا قرار داده و آن ها را از جمله قانون اساسی حال حاضر، مبارزه با تروریسم و همچنین احترام به حقوق مردم برای استقلال از طریق انتخابات ها و احترام به حقوق اقلیت های مذهبی و قومی و زنان پیش ببرد.

نماینده کشورمان در سازمان ملل افزود: ما خواستار رویکرد مثبت دولت افغانستان در مذاکرات صلح هستیم. طالبان هم باید همین درجه از اراده و حسن نیت را از جمله از طریق متوقف کردن حملات به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان نشان دهد. علاوه بر این، تمام طرف های خارجی باید از مداخله در مذاکرات صلح که توسط سازمان ملل تسهیل شود، خودداری کنند. headtopics.com

او همچنین در این بیانیه مطرح کرد: با استقبال از پیش رفتی که تاکنون در مذاکرات حاصل شده است، آماده هستیم با هماهنگی سازمان ملل نقش فعالتری برای کمک به موفقیت آن داشته باشیم. صلح پایدار در افغانستان نباید از خارج اعمال شود و نباید انتظار داشت که مشکلات چندین دهه یک شبه در مذاکرات صلح حل شود.

روانچی افزود: علیرغم اقدام به مذاکرات صلح، وضعین امنیت افغانستان با وجود شدت گرفتن حملات به غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی از جمله مراکز تحصیلی و بناهای دیپلماتیک نگران کننده است. ما قویا چنین حملاتی را محکوم می کنیم که بیشترشان توسط گروه های تروریستی به ویژه داعش انجام می شوند؛ عناصر عملیاتی اش هنوز از سوریه و عراق به افغانستان منتقل می شوند. headtopics.com

ادامه مطلب:
isna_farsi »