رهنورد زریاب نویسنده مطرح افغانستان درگذشت - BBC News فارسی

رهنورد زریاب نویسنده مطرح افغانستان درگذشت

11/12/2020 05:59:00 ق.ظ

رهنورد زریاب نویسنده مطرح افغانستان درگذشت

رهنورد زریاب، داستان‌نویس پرآوازه افغانستان شب گذشته در بیمارستانی در کابل درگذشته است. او از چندی به این سو به دلیل بیماری که داشت، در شفاخانه بستری شده بود. صدیق الله توحیدی، از دوستان نزدیک آقای زریاب در گفتگو با بی بی سی خبر درگذشت او را تایید کرد و گفت که رهنورد زریاب شب گذشته درگذشته است. همچنین برخی از رسانه‌های محلی افغانستان به نقل از پزشک معالج او خبر درگذشت آقای زریاب را گزارش داده‌اند. آقای زریاب ۷۶ سال داشت، و در کنار نویسندگی، از سال‌ها به این سو در تلویزیون خصوصی طلوع به عنوان ویراستار کار می‌کرد.

۵ ساعت پیشتوضیح تصویر،رهنورد زریاب، نویسنده مطرح افغانستانرهنورد زریاب، داستان‌نویس پرآوازه افغانستان، در سن ۷۶ سالگی درگذشته است. او از چندی به این سو به دلیل بیماری که داشت، در شفاخانه بستری بود.صدیق الله توحیدی، از دوستان نزدیک آقای زریاب در گفتگو با بی بی سی خبر درگذشت او را تایید کرد و گفت که رهنورد زریاب شب گذشته درگذشت. برخی از رسانه‌های محلی افغانستان به نقل از پزشک معالج او هم خبر درگذشت آقای زریاب را گزارش داده‌اند.

رضا پهلوی با انتقاد از اتحادیه اروپا: مشروعیت بخشیدن به رئیسی همانند یک سیلی بود شاهزاده رضا پهلوی: فرصت کوبیدن واپسین میخ به تابوت جمهوری اسلامی فراهم شده است عفو بین‌الملل: «جنایات علیه بشریت» بر مراسم تحلیف رئيسی «سایه‌ای سهمگین» انداخته؛ افزایش انتقادها از سفر نماینده اتحادیه اروپا به تهران

لطف‌الله نجفی‌زاده، از همکاران آقای زریاب نیز درگذشت او را تایید کرده و گفته که آقایزریاب در هفته‌های گذشته به کرونا مبتلا شده بود.رهنورد زریاب، نویسنده مطرح افغانستان در بیمارستان بستری شدآقای زریاب در کنار نویسندگی، از سال‌ها به این سو در تلویزیون خصوصی طلوع به عنوان ویراستار کار می‌کرد.

محمداعظم رهنورد زریاب (متولد ۱۳۲۳) یکی از موثرترین و مطرح ترین نویسندگان معاصر افغانستان بود که جامعه فرهنگی ایران و تاجیکستان نیز با آثار او آشنایی دارند.آقای رهنورد لیسانس خود را در رشته روزنامه‌نگاری در دانشگاه کابل خوانده بود و مدرک کارشناسی ارشد را در همین رشته از دانشگاه ویلز جنوبی از بریتانیا به دست آورده بود. او به زبان انگلیسی تسلط داشت و در فلسفه، روانشناسی و جامعه شناسی مطالعاتی زیادی داشت. headtopics.com

رهنورد زریاب ده‌ها اثر ادبی خلق کرده بود و پرکارترین نویسنده از نظر تعداد آثار تولید شده در دهه‌های اخیر بود. آقای رهنورد در انواع و سبک‌های مختلف روایت‌های خود را به خوانندگانش عرضه کرده است.رهنورد زریاب بیشتر از صد داستان کوتاه و چندین رمان نوشته است که شماری از این داستان‌ها در مجموعه‌های چون آوازی از میان قرن‌ها، مرد کوهستان، دوستی از شهر دور، نقش‌ها و پندارها چاپ شده است. ترجمه ها و مقالات زریاب در کتاب‌های چون پیراهن‌ها، حاشیه‌ها و گنگ خوابدیده منتشر شده است.

مقالات تحقیقی او درباره صادق هدایت و بزرگ علوی از کارهای مورد توجه ایرانیان است.گزیده‌ای از داستان‌های کوتاه رهنورد زریاب به نام "تصویر" به زبان روسی ترجمه شده و فیلمنامۀ فیلم "اختر مسخره" نیز از آثار اوست.آقای زریاب همسر سپوژمی زریاب، نویسنده نامدار دیگر افغانستان، بود و سه فرزند دارد.

رهنورد زریاب در اوایل دهۀ هفتاد خورشیدی به فرانسه مهاجرت کرد و پس از سقوط طالبان به کابل برگشت. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

Telegram: Instant View

😔 استادزریاب مردی بی نظیر فلسفه و جامعه شناسی و شعر و ادب و تاریخ کشور ما بود.زندگی پر بارش را نمیشود قلم زد.من واقعا سوگوار نبودش استم.هیچکس نمیتواند جایش را پر کند.از طفولیت این مرد بزرگ را میشناختم.جاویدان باد این مردی نیکوکار ادیب و مورخ و فیلسوف شاعر و نویسنده سخندان شعیر کشور انا لله و انا الیه راجعون روحش شاد و یادش گرامی باد

نامور حقیقی تمرکزش برمجتبی خامنه ای بود, برعلیه او بود. عصبانیت همیشگی برعلیه علی خامنه ای نشان نمی داد. پس می دانست خامنه ای بدحال است. دقت کردم هیچ کدام از کارشناسهاتون مثل قبل با لحن عصبانی و تند برعلیه خامنه ای حرف نزدند. پس بدحال بوده است شماها می دانستید خامنه ای بدحال است. داشتید بحث می کردید برای جانشینی

نمی دانم بانو قاضی زاده هم, بازی شما و کارشناسهاتون رامی دانست یانه. بانوقاضی زاده پرسید جایگاه مردم کجاست. اکبرین اصلاح طلب مصدقی گفت اگر مردم باشند که کلا این ساختار نیست. نامور حقیقی که نزدیک به نوادگان خمینی است در کانادا, ازجانشینها خاتمی و حسن خمینی و حسن روحانی می گفت برای علی خامنه ای. ولی منظورش حسن خمینی بود برای ردگم کنی ان دوگزینه رامی گفت.

نامور حقیقی از حسن خمینی می گفت یا خاتمی یاحتی حسن روحانی برای جانشینی خامنه ای. من اهمیت ندادم به بحثها. تصور کردم احتمال می دید یک روزی خامنه ای فوت کند اینها رامی گویید.خامنه ای بدحال است و شماها می دانید. درسته؟ داوری از نظرات مجتبی خامنه ای می گفت که مخالف گلوبالیستهاست دراین چهل ساله.

داوری از مجتبی خامنه ای حمایت می کرد و می گفت فاسدترین حکومت بعد از مشروطه, حکومت حسن روحانی است. بحث درمورد این بود که جانشینی علی خامنه ای چه کسی باشد. مجتبی یاایت الله رییسی. بعد درمورد اینکه مجلس خبرگان تصمیم بگیرد بحث بود. من تصور کردم بحث همینجوری است. چون خامنه ای سرطان دارد. پس شماها می دانستید در سی سی یو است که بحث می کردید

نامور حقیقی خیلی راحت داشت حرف می زد. می دانست خامنه ای بدحاله. نامور حقیقی که با نوه های خمینی در کانادا درارتباط است. داشت صحبت می کرد. در برنامه امشبتون امشب من دیدم برنامه تون را. برای جانشینی علی خامنه ای بحث می کردید. شماها خبر دارید صحت دارد در سی سی یو است؟ این خبر صحت دارد بی بی سی.مربوط به دیروز است. امشب شماها دربی بی سی داشتید برای جانشینی خامنه ای حرف می زدید

بی بی سی من از دست شما خیلی حرص خوردم و می خورم. جمع کن این بحثهای خاله زنک را. من انتخابم را مدتهاست کرده بودم. از ترس حکومت ایران هیچی نمی گفتم. بی بی سی شما که با حسن روحانی هستید خبر ندارید این خبر صحت دارد یا نه. علی خامنه ای رابردند سی سی یو بیمارستان بقیه الله سپاه تهران. من این خبر رادر یوتیوب دیدم.