رهبران اروپایی: ایران عامل حملات به عربستان بوده

01/07/1398 11:32 ب.ظ

حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان؛ پومپئو ایران را مقصر دانست

رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا روز دوشنبه موافقت کردند که ایران مسئول حملات ماه جاری به تاسیسات مهم نفتی در عربستان سعودی بوده است و از ایران خواستند به جای 'تحریک' گفتگو را پیش گیرد. رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا روز دوشنبه موافقت کردند که ایران مسئول حملات ماه جاری به تاسیسات مهم نفتی در عربستان سعودی بوده است و از ایران خواستند به جای"تحریک" گفتگو را پیش گیرد.

حمله به مجموعه پالایشگاهی بزرگ بقیق و میدان نفتی حقل خریص متعلق به شرکت آرامکو عربستان روز ۱۴ سپتامبر روی داد و آمریکا یک روز بعد ایران را در آن مقصر شناخت اتهامی که ایران رد کرده است.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در بیانیه مشترکی که فرانسه منتشر کرد نوشتند:"برای ما روشن است که ایران مسئول این حمله است. هیچ توضیح دیگری وجود ندارد."

آن حملات عرضه بیش از ۵ درصد نفت جهانی را مختل کرد و باعث افزایش قیمت جهانی نفت شد. سازمان ملل با اعزام تیمی به عربستان، در حال انجام تحقیقاتی درباره این حملات است، حملاتی که موجب شد تا آمریکا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را بار دیگر تحریم کند. headtopics.com

حاج خانم موگرینی ( عیال محترمه کربلایی جواد ظریف) در اولین فرصت به دیدار ایشان رفته ، پایبندی شخص خود را به برجام، فرجام و زیر برجام اعلام نمودند. این مهم را خبرنگاران بی بی سی فارسی( ۲۰:۳۰ لندنی) کاملا پوشش دادند.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

باشه اوکی خب بعدش😂 اگر یمن امارات رو بزنه و ایرانم عربستانو بزنه، آمریکا و اسراییل میرند فینال تیله بازی. این یعنی ایران متجاوز است و باید به ایران حمله نظامی بکنید. پس اگر نکنید، نشون میده اروپا و آمریکا در مقابل اقتدار ایران هیچ غلطی نمیتونن بکنن و باید منتظر توسری بعدی باشن 🇮🇷💪🇮🇷💪🇮🇷💪🇮🇷💪

امریکاییا و روسها سهمشون رو ازین مغلطه بازی گرفتند حالا نوبته اروپاییاست Exactly کار کار اسرائیل بود ‼️‼️ چه کار ایران باشه چه نباشه این یک اخطار بود به اروپا و اعراب دوشیده شده ایران هم توانایی و هم قدرتشو داره اقتصاد دنیا رو فلج کنه روزی هم گفته قرار باشه نفت ایران فروش نره نفت هیچ کشوری فروش نمیره و تنگه رو میبنده رو با اطمینان گفته اروپا و آمریکا تول فهمیدند که ایران عمل میکنه

پومپئو غلط كرد

رئیس فیفا: ایران نسبت به ورود تماشاگران زن به استادیوم اطمینان دادندجیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) روز یکشنبه اعلام کرد که مقام‌های ایرانی نسبت به حضور تماشاگران زن در جریان برگزاری مسابقه تیم ملی این کشور در تهران به او اطمینان خاطر داده‌اند. الان چهل ساله به مام خیلی وعده ها میدن ولی دریغ از یک مثقال عمل. اصن کلا متخصص اطمینان دادن اینا. خداروشکر 😐 وعده سر خرمن بهت دادن کل ورزش مملکتمونم تعطیل شه حضرات از خربازی های افراطیشون کوتاه نمیان persiansunshape چه زود باورن اینا

بوریس جانسون: ایران به احتمال زیاد مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان است🔺بوریس جانسون: ایران به احتمال زیاد مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان است ⚡️نخست وزیر بریتانیا، گفت که کشورش معتقد است ایران به احتمال زیاد مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است و بریتانیا با آمریکا و اروپا برای واکنش به این حملات همکاری خواهد کرد. وقتی نمیدونی از کجا خوردی :) موضع کاملا درست بریتانیا؛ پاسخ به جمهوری اسلامی باید انتقام جویانه و قاطع باشد نه عربستان و نه آمریکا نمی‌خوان جنگی بشه. واکنش نظامی نشون نمیدن.

انگلستان ایران را به دست داشتن در حمله به آرامکو متهم کردنخست‌وزیر انگلستان ایران را به دست داشتن در حملات پهپادی به پالایشگاه های نفتی آرامکو عربستان سعودی متهم کرد. - خبرگزاری آناتولی

انگلیس به جای تلاش علیه ایران، فروش سلاح‌ به عربستان را متوقف کندسخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات نخست وزیر انگلستان در ایراد اتهامات بی‌اساس علیه ایران، گفت: انگلیس به جای تلاش بی‌ثمر علیه ایران، فروش سلاح‌های مرگبار به عربستان را متوقف کند.

استقبال سازمان ملل از پیشنهاد حوثی‌ها برای توقف حملات به عربستانوزیر مشاور در امور خارجه عربستان در واکنشی محتاطانه به پیشنهاد حوثی ها تاکید کرد که ریاض نه براساس «سخنان» بلکه بر پایه «اقدامات» دیگران تصمیم گیری خواهد کرد.

واقعیت‌هایی از داخل ایران| مصرف لبنیات در ایران ۲۱ درصد کاهش یافت

مجموعه پالایشگاهی بقیق

رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا روز دوشنبه موافقت کردند که ایران مسئول حملات ماه جاری به تاسیسات مهم نفتی در عربستان سعودی بوده است و از ایران خواستند به جای"تحریک" گفتگو را پیش گیرد.

حمله به مجموعه پالایشگاهی بزرگ بقیق و میدان نفتی حقل خریص متعلق به شرکت آرامکو عربستان روز ۱۴ سپتامبر روی داد و آمریکا یک روز بعد ایران را در آن مقصر شناخت اتهامی که ایران رد کرده است.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در بیانیه مشترکی که فرانسه منتشر کرد نوشتند:"برای ما روشن است که ایران مسئول این حمله است. هیچ توضیح دیگری وجود ندارد."

آن حملات عرضه بیش از ۵ درصد نفت جهانی را مختل کرد و باعث افزایش قیمت جهانی نفت شد.

سازمان ملل با اعزام تیمی به عربستان، در حال انجام تحقیقاتی درباره این حملات است، حملاتی که موجب شد تا آمریکا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را بار دیگر تحریم کند.

شیعیان حوثی مسئولیت آن حمله را برعهده گرفته‌اند، اما عربستان و آمریکا معتقدند که ایران در این حملات دست داشته است و حتی گفته شد که این حملات از جایی در داخل خاک ایران انجام شده است. ادعایی که از سوی ایران بارها رد شده است.

پیشتر در روز دوشنبه نخست وزیر بریتانیا ایران را مسئول حادثه دانست.

آقای جانسون در جریان سفر به نیویورک به خبرنگاران همراهش در هواپیما گفت:"بریتانیا با درجه بالایی از احتمال مسئولیت حمله به آرامکو را متوجه ایران می‌داند و ما بر این عقیده‌ایم که در واقع به احتمال زیاد ایران مسئول بوده است."

آقای جانسون در مورد همراهی بریتانیا در هرگونه اقدام نظامی در پاسخ به این حملات، گفت که کشورش در حال بررسی دقیق وضعیت و طرح آمریکا برای دفاع از عربستان است.

او افزود:"در صورتیکه عربستان یا آمریکا از ما درخواستی کنند، در آن زمان ما در خصوص نحوه همکاری‌مان تصمیم می‌گیریم".

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اظهارات آقای جانسون رد کرد و گفت بهتر است بریتانیا فروش سلاح‌های مرگبار به عربستان را متوقف کند و خود را از اتهام ارتکاب جنایات جنگی علیه مردم یمن برهاند.

آقای موسوی ساعاتی پس از اظهارات نخست وزیر بریتانیا گفت:"دولت انگلیس به جای تلاش بی ثمر علیه جمهوری اسلامی ایران، نسبت به توقف فروش سلاح های مرگبار به عربستان که خواسته بسیاری از مردم جهان است اقدام کرده و خود را از اتهام ارتکاب جنایت جنگی علیه مردم یمن برهاند."