رنسانس آسیایی در ایجاد کانون های جدید قدرت و ثروت / حکمرانی جهانی غرب محور دچار بحران است

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 79 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 63%

رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: با توجه به جابجایی کانون‌های ثروت در دنیا، می توان گفت که نظام تک قطبی در مسیر فروپاشی بوده و نظم ساختاری اقتصادی و امنیتی در جهان در حال بازآرایی و تغییر است.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، بابک نگاهداری در پیش نشست همایش بین‌المللی «سیاست امنیتی جمهوری اسلامی ایران در برابر مناطق آسیایی» که امروز ( ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۲) در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، با وقوع جنایات رژیم صهیونیستی در غزه اشاره و اظهار کرد: این نسل کشی نسبتی با هیچ قانون و شرافت جنگیدن ندارد.

نگاهداری با اشاره به اینکه گزارش‌هایی در خصوص جانمایی جمهوری اسلامی ایران در میان نظام بین‌المللی جدید در مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر شده، گفت: بحث در بستر سیاست خارجی در چند لایه مطرح می‌شود؛ لایه اول مربوط به تحولات جهانی است که بر منطقه ما تأثیر می‌گذارد و لایه دوم پویش‌های متحول منطقه‌ای و کلان روندهای‌ی که در منطقه رخ می‌دهد.وی ادامه داد: به نظر می‌رسد در سطح کلان، دو جابه‌جایی در دنیا در حال رخ دادن است؛ یکی جابه‌جایی کانون‌های قدرت و دیگری جابجایی کانون‌های ثروت.

وی افزود: بنابراین یک رقابت جدی در حال شکل گیری است که باعث ایجاد تنش ژئوپولتیک و ژئواکونومیک بین آمریکا و چین می‌شود و در نهایت جهانی دو قطبی را شکل می‌دهد. وی وجه دیگر تعارض شکل گرفته در میان قدرت‌ها را معطوف به فعالیت‌های روسیه دانست و گفت: مثلاً جدایی کریمه از اوکراین و همین طور بحران کنونی اوکراین در این زمینه تحلیل می‌شود.

وی به اثر کلان روندهای منطقه‌ای در تغییرات سیاسی کشورهای مختلف دنیا اشاره کرد و گفت: در چنین بستر متحول و دگرگون‌شونده‌ای که غلبه از آنِ دغدغه‌های سیاسی‌-امنیتی است، سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران می‌باید هم برآورنده ملاحظات سیاسی‌-امنیتی کشور باشد و هم با ضرورت‌ها و الزامات اقتصادی انطباق و سازگاری داشته‌ باشد.

وی با اشاره به اینکه سه رویداد مهم طی دو دهه اخیر سبب شده‌اند تا تهران تحکیم شراکت استراتژیک با روسیه را با هدف موازنه‌سازی راهبردی در برابر غرب به رهبری آمریکا برگزیند، افزود: تحولات منطقه‌ای غرب آسیا به‌ویژه در سوریه و مشارکت نظامی تهران و مسکو، نقض برجام از سوی آمریکا، افزایش بحران اوکراین و تشدید سیاست‌های تحریمی این مشارکت را تقویت کرده است که می‌تواند منجر به توافق نامه بلندمدت همکاری در همه زمینه‌ها شود.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

مزایای تشکیل پایگاه‌های مردمی اشتغالراه‌اندازی پایگاه‌های مردمی اشتغال در قالب تعاونی‌ها گام موثری در ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، درآمدزایی،‌ افزایش رفاه خانوار و مشارکت مردم و افراد جویای کار در عرصه‌های اقتصاد است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

نباید به محکومیت اکتفا کنیم/ اقدامات بازدارنده ضروری استامیر قطر در سخنانی در اجلاس عربی و اسلامی در ریاض عربستان گفت: جامعه جهانی در توقف کشتار در غزه و این جنگ تجاوزکارانه ناکام مانده است.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »

آغاز مرحله‌ استانی بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در زاهدانمرحله‌ی استانی بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در زاهدان با رقابت 83 قصه‌گوی برتر استان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سیستان و بلوچستان در حال برگزاری است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم در تهران برگزار می‌شودسرپرست معاونت توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور گفت: سازمان جهانی هواشناسی و هیئت بین دولتی تغییر اقلیم در کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم تهران مشارکت دارند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

برگزاری کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم در ایران با مشارکت سازمان جهانی هواشناسیسرپرست معاونت توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور گفت: سازمان جهانی هواشناسی و هیئت بین دولتی تغییر اقلیم در کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم تهران مشارکت دارند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

شاهکار بزرگ نوجوانان ایران برابر برزیل/ شکست قهرمان جهان با کامبک ۲۰ دقیقه ایملی‌پوشان نوجوان فوتبال کشورمان در نخستین بازی خود در جام جهانی زیر ۱۷ سال، مقابل قهرمان جهان دست به کار بزرگی زدند و بازی باخته را با قدرت بردند.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »