اشتغال, زنان, دستفروشان, دست‌فروش, اشتغال زنان سرپرست خانوار

اشتغال, زنان

رقابتِ نابرابر زنان و مردان دستفروش/ فقر زن و مرد نمی‌شناسد

ایلنا گزارش می‌دهد؛ رقابتِ نابرابر زنان و مردان دستفروش/ فقر زن و مرد نمی‌شناسد

19/05/2020 10:01:00 ق.ظ

ایلنا گزارش می‌دهد؛ رقابتِ نابرابر زنان و مردان دستفروش/ فقر زن و مرد نمی‌شناسد

تعداد زنان دستفروش در حال افزایش است، حال آنکه آنها در مواردی مجبور به رقابت نابرابر با دستفروشان مرد هستند.

چرا زنان دستفروشی می‌کنند؟برای افزایش شمار دستفروشان در ایران دلایل متعددی ذکر می‌شود. دو رقمی ماندن نرخ بیکاری در ایران و همچنین کافی نبودن درآمد افراد شاغل از عمده دلایل گرایش افراد به دستفروشی به عنوان شغل اصلی یا شغل دوم است. گرایش زنان علاوه بر اینکه به این دلایل اتفاق می‌افتد، دلایل دیگری هم دارد.

افغانستان و چین کانون مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با همتای او در هند خواهد بود تظاهرات در کرج در همبستگی با اعتراضات خوزستان | DW | 27.07.2021 هشدار فرانسه؛ ایران مذاکرات احیای برجام را به خطر می‌اندازد | DW | 27.07.2021

زنی دستفروش که دیگر به فروشنده‌ای شناخته شده در مترو تهران تبدیل شده، می‌گوید: من زن سرپرست خانوار هستم و خیلی سال است که کار می‌کنم، اما دستفروشی را از حدود سه سال پیش شروع کردم. من کار بافتنی انجام می‌دادم و بافتنی‌هایم را به مغازه‌دارها می‌فروختم، اما معامله آنها با من آنقدر بدون منفعت بود که تصمیم گرفتم خودم کارها را در مترو بفروشم. رفته رفته به این نتیجه رسیدم که بهتر است کار بافتنی را کنار بگذارم. حالا جنس‌هایم را از بازار و عمده‌فروشی‌ها می‌گیرم و در مترو می‌فروشم.

او ادامه می‌دهد: من همیشه دستفروشی می‌کنم، اما کسانی هم هستند که در مقاطعی از سال مثل دم عید این کار را انجام می‌دهند. همه اینها مثل من زن سرپرست خانوار نیستند. بعضی شوهر دارند و بعضی دیگر دخترانی هستند که هنوز ازدواج نکرده‌اند. نگاه خوبی به این کار وجود ندارد، اما چه می‌شود کرد؟ کار نیست و آدم باید نانش را از جایی درآورد. headtopics.com

زنان ایرانی به نسبت مردان در زمینه یافتن شغل مشکلات بیشتری دارند. نرخ بیکاری زنان در اعلام‌های رسمی حدود 18 درصد و تقریبا دو برابر مردان است، اما با این ملاحظه که مشارکت اقتصادی زنان در ایران به دلیل نبود بستر مناسب برای کار آنها بسیار پایین است، می‌توان گفت که نرخ بیکاری زنان تا سه و چهار برابر میانگین هم می‌رسد. در چنین شرایطی زنان، به ویژه زنان سرپرست خانوار، مجبور به تن دادن به مشاغل کاذب ازجمله دستفروشی هستند.

فقر زن و مرد نمی‌شناسدمهناز قدیرزاده (کارشناس روابط کار و فعال حقوق زنان) در گفتگو با ایلنا می‌گوید: مدتی پیش نقل قولی از خانم ذوالقدر، نماینده تهران در مجلس مبنی بر این می‌خواندم که 50 درصد افراد در ایران زیر خط فقر هستند. این رقم باتوجه به مشکلات جامعه امروز محتمل به نظر می‌رسد. برای مثال در نظر بگیرید که متعاقب گرانی بنزین اعلام شد حدود 60 میلیون نفر در ایران حمایت معیشتی دریافت می‌کنند که بعدا تعداد دیگری هم به این افراد اضافه شدند. وقتی حدود 80 درصد مردم نیازمند حمایت معیشتی تشخیص داده می‌شوند، یعنی وضعیت رفاهی مردم بد و فقر گسترده است.

او با بیان اینکه فقر زن و مرد نمی‌شناسد، عنوان می‌کند: علاوه بر اینکه در سال‌های اخیر به واسطه رشد نرخ طلاق تعداد زنان سرپرست خانوار افزایش یافته، این باور که فقط مردان نان‌آور خانواده هستند هم در نزد بسیاری از خانواده‌ها رنگ باخته و ما به صورت پیدا و پنهان شاهد کار کردن زنان هستیم.

این کارشناس روابط کار ادامه می‌دهد: عنوان کردم به صورت پیدا و پنهان شاهد کار کردن زنان هستیم چون بررسی‌های ما نشان می‌دهد زنان شاغلی که کار کردن‌شان رسما ثبت می‌شود نوک قله کوه یخ کار زنان هستند و بسیاری از زنان کارشان پنهان می‌ماند و حتی درآمد حاصل از کارشان به جیب دیگران، عمدتا شوهرانشان، می‌رود. headtopics.com

اسرائیل: برای بازگشت ایران به مذاکرات اولتیماتوم تعیین کنید | DW | 26.07.2021 ​​​​​​​هشدار نسبت به اعمال خشونت علیه مطالبات مردم خوزستان | DW | 26.07.2021 دوازدهمین شب اعتراضات سراسری؛ از شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در تهران و کرج تا اختلال جدی اینترنت

او توضیح می‌دهد: در بسیاری موارد زنان در انجام‌ کارهای پروژه‌ای که شوهرانشان گرفته‌اند مشارکت دارند یا مثلا محصولی را تولید می‌کنند که شوهرانشان در بازار یا به صورت دستفروشی می‌فروشند.قدیرزاده درباره افزایش شمار زنان دستفروش می‌گوید: به نظر می‌رسد زنان دستفروش آن دسته از زنان شاغلی هستند که کسی را ندارند محصولشان را بفروشد یا می‌خواهند از قیمومیت مردان بیرون بیایند و خودشان بر کار و درآمدشان مدیریت داشته باشند و به دلایلی که ذکر شد تعداد چنین زنانی در جامعه در حال افزایش است.

رقابت نابرابر در دستفروشی فقط اماکنی مثل واگن‌های زنانه مترو به زنان دستفروش نوعی مصونیت و امنیت می‌دهد، حال آنکه در دیگر عرصه‌های دستفروشی زنان باید به رقابتی نابرابر با مردان بپردازند. رقابت نابرابر بیش از هر چیز به این دلیل زنان دستفروش را متضرر می‌کند که این عرصه قوانین شناخته شده‌ای ندارد و به دلیل اینکه فعالیتی قانونی صورت نمی‌گیرد، افراد در زمان بروز مشکل کمتر از حمایت‌های قانونی برخوردار هستند. سال‌هاست عنوان می‌شود که باید فکری به حال ساماندهی دستفروشان کرد. این کارویژه در مورد زنان دستفروش اهمیت بیشتری دارد و با توجه به افزایش شمار این افراد باید فکری عاجل برای آنان کرد.

ادامه مطلب: ILNA/خبرگزاری ایلنا »

ویدئوی گربه غول‌ پیکر سه‌بعدی در توکیو

رهگذارن با شگفتی و کنجکاوی به حرکات این گربه خبره شده و از آن عکس و فیلم می‌گیرند.

حال و هوای مدافعان سلامت و کودکان کرونایی بیمارستان قدس قزوین در شب بیست و سوم

عمر خیام، پرچمدار مبازه با ریاکاری - BBC News فارسیامروز نهصد و هفتاد و دومین سالگرد تولد عمر خیام، شاعر، فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و یکی از معروفترین چهره‌های ادبیات ایران در غرب است. شیخی به زنی فاحشه گفتا مستی هر لحظه به دام دگری پا بستی گفتا شیخا هر آن چه گویی هستم آیا تو چنان که می نمایی هستی خیام شیخی به زنی فاحشه گفتا مستی هر لحظه به دام دگری پا بستی گفتا شیخا هر آن چه گویی هستم آیا تو چنان که می نمایی هستی خیام خیام اگه میفهمید بی بی سی میشه منبر تبلیغ و سو استفاده از اشعارش اصلاً شعر نمیگفت چون خائن نیست از اشعارش پیداس!

روحانی: حمایت مقام معظم رهبری نبود، قطعا نمی‌توانستیم در مبارزه با کرونا به موفقیت کنونی برسیمرئیس جمهور با بیان اینکه مردم نجیب ایران در روزهای سخت و دشوار در کنار یکدیگر و همدل و همزبان هستند، تاکید کرد: همگرایی و همدلی که پس از کرونا در بین همه دستگاه‌ها، جناح‌ها و آحاد مردم شکل گرفت، یادآور دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بود و در این ایام نیز همه مردم برای کمک و یاری یکدیگر در کنار هم قرار گرفتند و این اقدام بسیار ارزشمند و افتخارانگیزی است. مسولین و‌متولیان نظام سلامت ،رسیدگی به مطالبه به حق کارکنان نظام سلامت در خصوص فوق العاده ویژه و تبدیل وضعیت نیروها حداقل پاداشی است که به نیروهای زحمتکش حوزه بهداشت و درمان برای مبارزه و مهار کرونا در کشور پرداخت میشود . سوال یک:مقام معظم چه کاری کرده؟! سوال دوم:اگه کار خیلی شاخی کرده شما از اون اول داشتید چه غلطی میکردید؟ سوال سوم‌:احزاب مورد تایید ج.ا چه غلطی میتونن بکنن؟! بی وجودی بنام حسن خالی بند!!

۱۰ توصیه فدراسیون کوهنوردی درباره بازگشایی مجدد قرارگاه‌ها و پناهگاه‌های کوهستانیفدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با توجه به بازگشایی دوباره سالن‌ها و پناهگاه‌های کوهستانی کشور، سیاست‌های جدیدی را در پیش گرفته و از کوهنوردان درخواست کرده که مواردی را رعایت کنند.

همگرایی و همدلی همه دستگاه‌ها، جناح‌ها و مردم پس از کرونا، بسیار ارزشمند و افتخارانگیز استرئیس جمهور با بیان اینکه مردم نجیب ایران در روزهای سخت و دشوار در کنار یکدیگر و همدل و همزبان هستند، تاکید کرد: همگرایی و همدلی که پس از کرونا در بین همه دستگاه‌ها، جناح‌ها و آحاد مردم شکل گرفت، یادآور دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بود و در این ایام نیز همه مردم برای کمک و یاری یکدیگر در کنار هم قرار گرفتند و این اقدام بسیار ارزشمند و افتخارانگیزی است. نخبگان سياسى؟! كاش در تيترها به همان 'فعالان' بسنده مى شد و واژه و مفهوم 'نخبه' لوث نمى شد. رییس جمهوری: اگر حمایت مقام معظم رهبری از دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا نبود، قطعا نمی‌توانستیم به موفقیت‌های کنونی دست یابیم

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان عازم کابل و دوحه شدنماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان برای رایزنی با مقامات دولت افغانستان و گروه طالبان عازم شهرهای کابل و دوحه شد. - خبرگزاری آناتولی