رضا معینی: ایران در نیم قرن گذشته رکورد‌دار اعدام خبرنگاران بوده است

18/10/1399 06:10:00 ب.ظ

«رضا معینی»، مسئول میز ایران سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید از ابتدای انقلاب تاکنون اعدام روزنامه‌نگارانی مانند «روح‌الله زم» در فرایندی غیرقضایی صورت گرفته و به تعبیری همگی آن‌ها از سوی مقامات ایران کشته شدند. اطلاع_رسانی گزارش niloufarrostam1 👇

«رضا معینی»، مسئول میز ایران سازمان گزارشگران بدون مرز در گفت‌وگو با «خبرنگاری جرم نیست» می‌گوید از ابتدای انقلاب تاکنون اعدام روزنامه‌نگارانی مانند «روح‌الله زم»همگی در فرایندی غیرقضایی صورت گرفته و به تعبیری از سوی مقامات ایران کشته شدند.

سازمان گزارشگران بدون مرز، در آخرین روزهای سال ۲۰۲۰، گزارش سالیانه وضعیت روزنامه‌نگاران در جهان را در دو بخش منتشر کرد؛ طبق این گزارش به‌ترتیب کشورهای «چین» با ۱۱۷ روزنامه‌نگار زندانی، «عربستان سعودی» با ۳۴، «مصر» با ۳۰ خبرنگار بازداشت شده، «ویتنام» با ۲۸ خبرنگار زندانی، «سوریه» با ۲۷ خبرنگار و «ایران» با ۱۵ خبرنگار بازداشت‌شده در سال ۲۰۲۰ در ردیف اول تا ششم در جهان قرار دارند.

همچنین براساس گزارش این سازمان، ۵۰ خبرنگار حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در جهان در سال ۲۰۲۰ کشته شده‌اند که این آمار نشان می‌دهد در یک دهه گذشته ۹۳۷ روزنامه‌نگار جان باخته‌اند. درباره وضعیت خاص روزنامه‌نگاران به طور خاص در ایران با رضا معینی، مسئول میز ایران گزارشگران بدون مرز گفت‌وگو کرده‌ایم. headtopics.com

-وضعیت روزنامه‌نگاران در جهان و به‌خصوص در ایران نسبت به سال ۲۰۱۹ چه تغییراتی کرده است؟ اول اگر درباره کل آمار بخواهم بگویم، وضعیت سال ۲۰۲۰ نسبت به سال‌های قبل تغییر چندانی نکرده است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.