رشد اقتصادی در بهار ۱۴۰۰؛ دو روایت متفاوت از دو مرجع آماری

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 51 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

تنها شباهت گزارش تازه بانک مرکزی و مرکز آمار درباره رشد_اقتصادی ایران در بهار ۱۴۰۰، انتشار همزمان آنها در یک روز است؛ دو گزارش با اعداد و ارقام متفاوت که هر دو تصویری از بازگشت اقتصاد_ایران به دامنه رشد مثبت ارائه می‌کنند. راستی_آزمایی

تنها شباهت گزارش تازه بانک مرکزی و مرکز آمار درباره رشد اقتصادی ایران در بهار ۱۴۰۰، انتشار همزمان آنها در یک روز است؛ دو گزارش با اعداد و ارقام متفاوت که هر دو تصویری از بازگشت اقتصاد ایران به دامنه رشد مثبت ارائه می‌کنند، اما جزییات این دو گزارش چیست؟ بازه اختلاف میان دو مرجع آماری در مهم‌ترین گزارش اقتصادی کشور چقدر است؟ و دست آخر آیا می‌توان به خروج اقتصاد ایران از رکود امیدوار شد؟ بر اساس گزارش بانک مرکزی که صبح روز ۲۸شهریور۱۴۰۰ منتشر شده، اقتصاد ایران در بهار ۱۴۰۰ به نسبت بهار گذشته ۶.

اما شاید نکته قابل توجه رشد نزدیک به صفر زیر گروه «فعالیت‌های املاک و مستغلات» است. اگر این را کنار رشد منفی ۱۲ درصدی زیرگروه «ساختمان» از گروه صنعت قرار دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که در بهار امسال همزمان با افزایش چشمگیر قیمت مسکن عملا ساخت‌وساز و بازار خرید و فروش ملک در ایران وارد یک رکود عمیق شده است.

در این گزارش، رشد بخش «استخراج نفت و گاز طبیعی» ۲۷ و نیم درصد محاسبه شده است. به عبارتی طی یک سال اخیر و به دنبال تحولات یک سال گذشته میزان تولید نفت در ایران بیش از یک‌چهارم افزایش پیدا کرده است. نکته جالب اینکه در گزارش مرکز آمار، رشد زیرگروه «ساختمان» نزدیک ۱۳ درصد محاسبه شده است که قاعدتا نشان‌دهنده رشد بسیار زیاد ساخت‌وساز در کشور است. حتی در زیرگروه «مستغلات، کرایه و خدمات کسب و کار» هم رشد اقتصاد مثبت ۴.۴ درصد اعلام شده که قاعدتا نشان‌دهنده رونق معاملات است.

یا در گروه کشاورزی با اینکه در هر دو گزارش رشد اقتصادی منفی محاسبه شده، اما در گزارش مرکز آمار این رقم نزدیک ۵ درصد و در گزارش بانک مرکزی کمتر از منفی یک درصد است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

دو پیروزی و دو شکست برای زنان پینگ‌پنگ ایران در تور جهانی قطرنمایندگان تنیس روی میز زنان ایران در نخستین روز از تور جهانی قطر به دو پیروزی و دو شکست دست پیدا کردند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

همسر نازنین زاغری: اسامی گروگان‌گیران دو تابعیتی‌ها‌ در اختیار بریتانیا قرار گرفتریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری زندانی ایرانی – بریتانیایی، خبر داد که فهرستی ده‌نفره از افرادی که در «گروگان‌گیری» همسرش نقش داشته‌اند را به لیز تراس،
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

افزایش دو برابری شیوع دیابت در ۱۲ سال گذشتهافزایش دو برابری شیوع دیابت در ۱۲ سال گذشته بررسی‌های یک طرح تحقیقاتی ۱۲ ساله نشان داد که در ایران شیوع دیابت دو برابر شده و چاقی نیز ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

بورل: دیدار در سطح وزرا با ایران در نیویورک صورت نمی‌گیرد | DW | 21.09.2021به گفته وزیر خارجه فرانسه باید از فرصت مجمع عمومی سازمان ملل برای دیدار وزرای خارجه کشورهای اروپایی با ایران استفاده شود. بورل اما می‌گوید چنین دیداری صورت نمی‌گیرد و به جای آن باید هرچه زودتر به مذاکرات وین بازگشت. وزیر خارجه فرانسه فعلا برود گند لغو قراردادهای نظامی فرانسه با این و آن را جمع کند مذاکرات با ایران را بگذارد همانجا که رستم گذاشت
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

برگزاری تجمعی در واشنگتن در حمایت از بازداشت‌شدگان یورش ششم ژانویه به کنگرهکمیته‌ای متشکل از هفت نماینده دموکرات و دو جمهوریخواه، که همگی توسط مجلس نمایندگان برگزیده شده‌‌اند، در حال تحقیق درباره پرونده یورش ۶ ژانویه به کنگره هستند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

در پی وقوع یک انفجار در ننگرهار 2 طالب کشته و 5 تن دیگر مجروح شدنددر پی وقوع یک انفجار در شهر جلال آباد مرکز ولایت (استان) ننگرهار در شرق افغانستان، 2 طالب کشته و 5 طالب دیگر مجروح شده‌اند.به گفته منابع محلی، این انفجار خدا قوت به کسی ک چنین حمله ای کرده قاضی وقت خودش است
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »