رشد جمعیتی ایران در سال ۲۰۵۰ صفر می شود

22/07/1399 03:31 ب.ظ

رشد جمعیتی ایران در سال ۲۰۵۰ صفر می شود رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه رشدجمعیتی ما درسال ۲۰۵۰ به صفر خواهد رسید،گفت: نمودار رشد جمعیتی جهان تا سال۲۰۹۹ به صفر نخواهد رسید لذا نگرانی کنونی ما که مورد تاکید رهبر انقلاب و رئیس جمهور است،حتما باید جدی گرفت

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه رشد جمعیتی ما در سال ۲۰۵۰ به صفر خواهد رسید، گفت: نمودار رشد جمعیتی جهان تا سال ۲۰۹۹ به صفر نخواهد رسید لذا نگرانی کنونی ما که مورد تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور است، حتما باید جدی گرفت. رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه وضعیت سالمندی در کشور باید طبق بند ۷ سیاست کلی جمعیت مقام معظم رهبری پیش رود، اذعان کرد: وظیفه داریم موضوع فرهنگ‌سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده...

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه وضعیت سالمندی در کشور باید طبق بند ۷ سیاست کلی جمعیت مقام معظم رهبری پیش رود، اذعان کرد: وظیفه داریم موضوع فرهنگ‌سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز و کار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب را فراهم کنیم؛ لذا با توجه به این دستور و سیاست کلی و شرایط خاصی که در کشور وجود دارد در حال حاضر ۸ میلیونو ۳۰۰ هزار نفر از سالمندان در ایران زندگی می‌کنند و این فرصتی ارزشمند است.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

با این شرایط اقتصادی کسی تن به ازدواج نمی ده چه برسه به بچه. شما یه پولی به خانواده ها بدین همه بچه میارن. با این شرایط کار و اقتصاد و مسکن و مهریه و .... امکان ازدواج وجود نداره چه رسد به زاد و ولد ، خدا بداد ایران برسه لال لال حالا بذار ببینیم تا سال آینده ج.ا هست ؟! پیمان_نوین امار و ارقام و تحلیل های شما واقعا دقیق و حساب شده است یا نه ؟

یعنی رهبر عنقلاب تا این حد اعتماد به نفس داره که حکومت منحوسش سال ۲۰۵۰ رو ببینه؟ خدا را شکر! خدا کنه.... شاید دیگه کودکی مجبور نباشه از شدت فقر و نداری بخاطر یه جفت کفش یا یه گوشی موبایل دست به خودکشی بزنه رهبر خفه شه لطفاً مردم نون تو سفرشون ندارن بخورن بیشرفها نگران رشد جمعیت هستین؟؟ کشتزار رهبر و دم و دستگاهش جبران کنن بسه چون مغزشون که کار نمیکنه ولی پایین... خوب کارمیکنه باعرض پوزش از حضور دوستان

چ خوب

انتقاد فاوچی از کاربرد سخنانش در آگهی تبلیغاتی ترامپ - BBC News فارسیآنتونی فاوچی مشاور ارشد علمی کاخ سفید در مقابله با همه گیری ویروس کرونا می گوید کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بدون اجازه او سخنانش را تقطیع کرده و در یک آگهی تبلیغاتی استفاده کرده است. در این آگهی تلویزیونی، آقای فاوچی در حالی که به نظر می رسد در تایید عملکرد آقای ترامپ در مقابله با همه گیری ویروس کرونا صحبت می کند، می گوید: 'نمی توانم تصور کنم که کسی بتواند بهتر از این عمل کند.' آقای فاوچی می گوید این سخنان که در مصاحبه با شبکه خبری فاکس بیان شده است، در تایید عملکرد خودش و کارگروه مقابله با ویروس کرونا در کاخ سفید بوده است.

اینفوگرافی| برندگان نوبل 2020 در یک نگاه📊 اینفوگرافی| برندگان نوبل ۲۰۲۰ در یک نگاه 👈مشاهده تصویر باکیفیت بین‌الملل EtemadOnline ایشالله چندسال دیگه همینجا... سلامتی دکتر ثابتی صلوات

بیانیه ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در محکومیت تحریم‌های آمریکاستاد حقوق بشر قوه قضاییه در محکومیت تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، بیانیه‌ای صادر کرد. ستاد حقوق بشر ایرانی؟ حتما ردیف بودجه هم داره درد تشگیلات و حکومت فرقه فارسیسم تبهکار، استمرار شئونیزم فارسی است نه حق و حقوق ایرانیان و نه حقوق بشر وو.... 🤣🤣🤣🤣

پیروزی بانوان شطرنج‌باز ایران مقابل بخت نخست قهرمانی جام ملت‌های آسیاتیم ملی شطرنج زنان ایران با ترکیب سارا سادات خادم الشریعه، مبینا علی نسب، آنوشا مهدیان، آناهیتا زاهدی‌فر و مطهره اسدی در مسابقات آنلاین جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۰ به سه پیروزی رسید باشه

بیکاری در بریتانیا به بالاترین نرخ در سه سال گذشته رسید - BBC News فارسیبر اساس اعلام مرکز آمار در بریتانیا نرخ بیکاری در سه ماهه منتهی به اوت به ۴/۵ درصد رسیده است که بالاترین نرخ این شاخص در سه سال اخیر در این کشور بوده است. آمار بیکاری در بریتانیا در حالی اعلام شده که دولت این کشور خود را آماده معرفی مقررات سخت جدیدی برای مقابله با کرونا می‌کند که با اجرای آنها کسب و کارها مجددا بسته خواهند شد.

سخنرانی شیخ حسین انصاریان با کپسول اکسیژن در منزل شخصی + عکس- اخبار رادیو و تلویزیون - اخبار فرهنگی تسنیم - Tasnimسخنرانی حجت‌الاسلام انصاریان با کپسول اکسیژن شيخ حسین_انصاریان در دهه پایانی ماه صفر، به صورت مجازی در منزل شخصی خود با استفاده از کپسول اکسیژن به سخنرانی می‌پردازد حجت‌الاسلام انصاریان هنوز دارای ضعف جسمانی است و بیماری او به‌طور کامل رفع نشده است هر سخنرانی چند از بیت المال میگیرند؟! DnMarjan خدا حفظشون کنه حرف زدن، فارغ از محتوا، برای یک آخوند مثل آب برای ماهی است، تا بحال آخوند لال دیده بودید؟ اینها اگر حرف نزنند زود تلف میشوند!

به گزاش ایسنا، وحید قبادی‌دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در دهمین جلسه شورای ملی سالمندان با بیان اینکه طبق مصوبه وزیران ریاست شورای ملی سالمندان با وزیرتاون، کار و رفاه اجتماعی است و دبیرخانه آن در سازمان بهزیستی کشور مستقر است، افزود: شرایط سالمندی کشور بسیار ویژه است و باید تمهیدات جدی برای آن اندیشه شود البته تدوین سند ملی سالمندی اقدام بزرگی بود که به نتیجه رسید و در ۳۱ شهریورماه با امضاء وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان برنامه و بودجه به تمامی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها ابلاغ شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه وضعیت سالمندی در کشور باید طبق بند ۷ سیاست کلی جمعیت مقام معظم رهبری پیش رود، اذعان کرد: وظیفه داریم موضوع فرهنگ‌سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز و کار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب را فراهم کنیم؛ لذا با توجه به این دستور و سیاست کلی و شرایط خاصی که در کشور وجود دارد در حال حاضر ۸ میلیونو ۳۰۰ هزار نفر از سالمندان در ایران زندگی می‌کنند و این فرصتی ارزشمند است.

وی سن سالمندی را براساس استانداردهای جهانی در ایران ۶۰ سال و در برخی از کشورهای توسعه‌یافته ۶۵ سال برشمرد و ادامه داد: تقریبا ۱۰ درصد جمعیت کنونی کشور سالمندان تشکیل می‌دهند این در حالی است که در سال ۱۳۵ این رقم ۵ درصد بود به عبارتی ظرف ۴۰ سال جمعیت سالمندی دو برابر رشد کرده است اما در بسیاری از کشورهای پیشرفته ظرف ۱۰۰ سال این رشد مضاعفی صورت می‌پذیرد علیرغم اینکه ما در ۲۰ سال آینده شاهد دو برابر شدن این جمعیت در کشور خواهیم بود که نسبت جنسی در آمار سال ۱۳۷۵ از ۱۱۶ مرد سالمند، ۱۰۰ زن سالمند وجود داشت که این نسبت از سال ۱۳۸۵ به سمت زنانه شدن جمعیت سالمندی سوق پیدا کرده است بطوری که در سال ۱۳۹۵ از ۹۷ مرد سالمند، ۱۰۰ زن سالمند وجود داشته است.

قبادی‌دانا، تصریح کرد: وضعیت سواد سالمندان در آمار سال ۱۳۵۵، ۱۲.۹ درصد از سالمندان باسواد بودند که این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۴۶.۴ درصد رسیده است که پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی افزایش قابل توجهی داشته باشد؛ پنجره جمعیتی زمانی اتفاق می‌افتد که دو سوم جمعت موجود در کشور سن مولد(۱۵ تا ۶۵ سال) باشد که این فرصتی برای هر کشور در راستای جهش اقتادی، اجتماعی و فرهنگی می‌تواند باشد. از سال ۱۳۸۵ پنحره جمعیتی به روی کشور ما باز شده است و تا سال ۱۴۲۵ نیز ادامه خواهد داشت و این فرصت طلایی برای استفاده از پنجره جمعیتی در کشور است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به وضعیت شهرنشینی در کشور، عنوان کرد: در سال ۱۳۵۵، ۴۴ درصد سالمندان شهرنشین بودند این در حالی است که در سال ۱۳۹۵ این آمار به ۷۲ درصد رسیده است و در حال حاضر ۲۷ درصد سالمندان در روستا زندگی می‌کنند اما در این سال‌ها امید به زندگی افزایش پیدا کرده است در حالی که اکنون میانگین به ۷۲ سال رسیده است؛ همچنین درخصوص وضعیت تاهل ۷۲ درصد سالمندان زوج و مشترک زندگی می‌کنند و ۲۶.۶ سالمندان دیگر دارای همسر نیستند؛ نکته مهم برای آینده‌نگری وضعیت تجرد قطعی سالمندان است که امروز ۰.۹ درصد سالمندان تجرد قطعی دارند و در تنهایی بسر می‌برند.

وی استان‌های گیلان، مازندران و تهران را دارای بیشترین میانگین سنی در کشور عنوان کرد و ادامه داد: کمترین میانگین سنی را در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کهگیلویه و بریراحمد شاهد هستیم اما نگرش بعدی درصد جمعیت سالمندی به کل جمعیت در استان است که بیشترین جمعیت را استان گیلان با ۱۳.۲ درصدف مازندران با ۱۱.۴ درصد و استان مرکزی با ۱۰.۸ درصد دربرمی‌گیرند. استان سیستان و بلوستان نیز به سبب موالید میانگین سنی ۰ تا ۱۵ سال بیشتری دارند.

قبادی‌دانا با بیان اینکه رشد جمعیتی ما در سال ۲۰۵۰ به صفر خواهد رسید، تصریح کرد: نمودار رشد جمعیتی جهان تا سال ۲۰۹۹ به صفر نخواهد رسید لذا نگرانی کنونی ما که مورد تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور است حتما باید جدی گرفت؛ میانه جمعیت در سال ۱۳۴۹ در ایران ۱۷ سال بوده در حالی که در سوئد ۳۵ سال، در ژاپن ۲۸ سال بوده است و آنچه پیش‌بینی می‌شود در ۳۰ سال آینده میانه سنی جمعیت در کشور ما به ۴۵ سال می‌رسد و در رتبه‌بندی نزدیک به کشور ژاپن خواهیم شد در حالی که براساس پیش‌بینی‌ها میانه سنی در دنیا ۳۶ سال خواهد بود لذا در یک مقایسه کلی اگر با این وضعیت پیش برویم در ۳۰ سال آینده جمعیت ایران از میانگین جمعیت جهان پیرتر خواهد بود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به افزایش ۲۰ ساله امید به زندگی و افزایش پوشش حمایتی از سالمندان، ادامه داد: در حال حاضر با ارتقاء میانگین سطح سواد سالمندی مواجهیم که در سال‌های آتی رشد آن بیشتر خواهد شد؛ یکی از موضوعات که با آن مواجهیم کاهش بعد خانوار است بطوری که در سال ۱۳۶۵ بعد خانوار ۵.۱ بوده که در سال ۱۳۹۵ به ۳.۳ رسیده است که طبیعتا با کاهش آن در سال‌های آتی روبرو خواهیم بود؛ از طرفی دیگر افزایش سالمندان بدون همسر را شاهد هستیم که براثر فوت و یا طلاق ایجاد شده است که در سال‌های اخیر تعداد آنها به ۲ میلیون نفر رسیده است و مهمتر از این موضوع روند رو به رشد تجرد قطعی سالمندان است اگر اکنون ۸۰ هزار سالمند مجرد قطعی داریم در سال‌های آتی شاهد حدود ۱ میلیون سالمند مجرد قطعی خواهیم داشت که زندگی تنها را تجربه می‌کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۰.۳ درصد سالمندان در خانه‌های سالمندان و مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند، تصریح کرد: افزایش چالش‌های مراقبت غیرسمی از سالمندان، افزایش تقاضای سالمندان به خدمات حمایتی و رفاهی و لزوم ارتقاء توانمندسازی سالمندی با توجه به سرعت رشد تکنولوژی از پیامدهای جمعیت سالمندی محسوب می‌شود.

قبادی‌دانا به آمار مرگ و میر ناشی از کرونا اشاره کرد و یادآور شد: آمار در کشورهای توسعه‌یافته بطوری بود که بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد فوتی‌های کرونا را سالمندان مستقر در خانه‌های سالمندان تشکیل می‌داد که این نشان‌دهنده جمعیت بالا سالمندان مستقر در این خانه‌هاست اما در کشور ما بیشتر سالمندان در خانه‌های خود زندگی می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور، رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان یادآور شد: امسال برای ۳ هزار و ۵۰۰ خانواده تحت پوشش بهزیستی که نیازمند هستند ولی سالمند بالای ۹۰ سال را در خانه نگهداری می‌کنند با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تقدیر و فرهنگسازی این امر مبلغ یک میلیون تومان به همه این خانوار اهدا شد. انشالله به زودی لایحه جامع سالمندی تدوین شود و سند ملی کاملا اجرایی و عملیاتی شود.

یادآوری می‌شود، در ادامه دهمین جلسه شورای ملی سالمندان آئین‌نامه داخلی سند ملی سالمندی با حضور اعضاء بررسی شد.