رسیدن به دموکراسی بدون خشونت: پروژه‌ ۱۶ ساله حسن نایب‌ هاشم

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 108 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 47%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«حسن نایب هاشم»، پزشک و مدافع حقوق بشر، از ۱۶ سال پیش تاکنون برای به سرانجام رساندن پروژه‌ای تلاش میکند که مسیر گذار از روزگار تلخ فعلی به دموکراسی را تسهیل خواهد کرد. گزارش و گفتگو با حسن نایب هاشم از ماهرخ غلامحسین‌پورGholamhosinpour 👇 راستی_آزمایی

«حسن نایب هاشم»، پزشک و مدافع حقوق بشر ساکن اتریش، از شانزده سال پیش تا کنون برای به سرانجام رساندن پروژه‌ای تلاش می‌کند که مسیر گذار از روزگار تلخ فعلی به سمت دموکراسی را تسهیل خواهد کرد. او قانون اساسی فعلی را با قریب به پنجاه مدل متفاوت از قوانین اساسی سایر کشورهای جهان مقایسه کرده و پس از آن به پیرایش این قانون پرداخته است.

در سیستم جمهوری اسلامی از اولین انتخابات‌ها که همان رفراندم آری یا نه به جمهوری اسلامی بود تا امروز، هیچ‌کدام آزاد و منصفانه نبودند. شرایط انتخابات آزاد و منصفانه کاملا روشن است. همان رفراندم اول که شاید بشود به یک معنا گفت آزادترین انتخابات ایران بود، جای ایراد بسیار داشت. چون رای‌دهندگان باید با یک کارت قرمز یا سبز جلوی چشم ناظران در مسجد محل حاضر می‌شدند و طبیعی است که دادن رای «نه» با رنگ قرمز در آن فضای خاص، آسان نبود و با آسودگی خاطر صورت نمی‌گرفت.

در مورد مجلس نیز معتقد به انتخاب نماینده‌‌ای هستم که با اختیاراتش بتواند قانون اساسی را تغییر بدهد و قدرت تدوین قانون اساسی را داشته باشد، نه مجلسی شبیه به همین مجلس اخیر که «بله‌قربان‌گوی» رهبر باشد یا حتی شبیه به مجلس ششم که در مقابل حکم حکومتی، اکثریت غالب آن از وعده‌های انتخاباتی خود در مورد اصلاح قانون انتخابات و قانون مطبوعات عقب بنشینند، یا مثلا در همان دوره دیدیم با این که اکثریت بسیار بالای نمایندگان مجلس مخالف بیشتر حقوق‌دانانی بودند که قوه قضاییه برای عضویت در «شورای...

خانم «شهلا انتصاری»، آقای «محمد مهدوی‌فرد» و آقای «حشمت‌الله طبرزدی» که هر سه آن‌ها از امضاکنندگان یا حمایت‌کنندگان جدی بیانیه‌های چهارده امضا هستند. طبعا این افراد که برای استعفای رهبر و بازنویسی قانون اساسی نامه نوشته و به زندان رفته‌‌اند، شرکت در انتخابات در چارچوب جمهوری اسلامی را تبلیغ نمی‌کنند.در این مدل دیگر خبری از شورای نگهبان نیست که خود را وکیل مردم بداند و بخواهد سره را از ناسره به زعم خودش جدا کند یا راه صواب را از ناصواب تشخیص بدهد.

کمیسیون مستقل انتخابات باید متشکل از مدافعان حقوق بشر و مدافعان حق انتخابات باشد و در عین حال افراد مختلف با باورهای متنوع زیر سایه عملکرد این کمیسیون بتوانند بی‌دغدغه نامزد شوند. به این معنا که هر شهروندی که مایل باشد، بتواند در چارچوب یک انتخابات آزاد و منصفانه شرکت کند. این رویه در تمام دنیا وجود دارد. کمیسیون مستقل انتخابات، وابسته به هیچ حزب و جناحی نیست و مکانیزمی کاملا بی‌طرف دارد، گر چه احزاب می‌توانند نماینده خودشان را داشته باشند و بر عملکرد این کمیسیون نظارت کنند.

این روزها میل عمومی در انهدام ساختار فعلی است. مردم نسبت به کلمه اصلاح خشمی جدی دارند. ممکن است انگشت اتهام‌شان را متوجه ایده شما برای اصلاح قانون اساسی کنند. نگران این بخش ماجرا نیستید؟

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

پنتاگون: بدون توقف حملات طالبان، چشم‌انداز رسیدن به صلح در افغانستان دشوار است🔺پنتاگون: بدون توقف حملات طالبان، چشم‌انداز رسیدن به صلح در افغانستان دشوار است سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به طالبان هشدار داد بدون توقف حملات خشونت‌آمیز به نیروهای امنیتی افغانستان، مسیر مذاکرات برای رسیدن به یک راه حل پایدار برای صلح دشوار خواهد بود تازمانی کی اشغال خاتمه میابد ویک حکومت اسلامی برقرارنګردد افغانها هیچ بدیل دیګر را قبول ندارد اهای دولت‌ها خبر مرگتون بفکر آسایش و آرامش مردم خودتون باشید بدون فصولی در کشورها دیگه خیلی میخواین کمک کنید خبر مرگتون به کشورهای درب و داغون تحریم هم نمیخواد هیچ رابطه ای نداشته باشید با اون کشور منتها مگه میزاره ،خودخواهی،طمع بدست آوردن منافع ووووو
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

به بهانه حمله اخیر مهاجمان به ساختمان کنگره؛ نماد ۲۲۰ ساله آزادی و دموکراسیبه بهانه حمله اخیر مهاجمان به ساختمان کنگره؛ نماد ۲۲۰ ساله آزادی و دموکراسی ساختمان کنگره، موسوم به «کپیتول»، محل ملاقات قانونگذاران آمریکایی است و تصور کردن واشنگتن، پایتخت آمریکا، بدون آن امری دشوار است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

'کرونا رسیدن به برابری جنسیتی را دهها سال به عقب انداخت' | DW | 31.03.2021به گزارش مجمع جهانی اقتصاد شیوع کرونا راه رسیدن به برابری جنسیتی را طولانی‌تر کرده است. در خاورمیانه رسیدن به برابری_جنسیتی در سیاست ۱۴۲ سال طول می‌کشد. ایسلند همچنان بهترین کشور از نظر برابری جنسیتی است. شش ویدئو از موجودات عجیب که توسط دوربین های مدار بسته و گوشی گرفته شده اگه طرفدار این ویدئو هستید حتما ویدئو ما رو تماشا کنید اگر برابر اتفاق بیوفته عدالت از بین می ره. عدالت نباید فدای برابری شود.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

ویدئو؛ فضانوردان اعزامی به ایستگاه بین‌المللی تا رسیدن به مدار زمین ماسک خود را برنداشتندسه فضانورد روس و آمریکایی اعزام شده به ایستگاه فضایی بین‌المللی پس از اتصال موفق به آن، در حالی که ماسک‌های خود را تا پایان این سفر سه ساعته برنداشته بودند به هفت همکار خود در این ایستگاه محلق شدند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

هشدار روسیه به ناوالنی: یا تا سه‌شنبه به مسکو برمی‌گردی یا به زندان می‌رویسرویس زندان‌های روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که ناوالنی در حال نقض شرایط تعلیق حبس خود است و با عدم بازگشت به کشور، امکان دسترسی بازرسان قضایی به او سلب شده و به تعهدات خود در دادگاه عمل نمی‌کند. طعمه بعدی غربی ها ... بعد از ونزوئلا ... هنگ کنگ ... بلاروس ... و .... 🙄 نمیفهمم چرا این غربی ها اینقدر به اسم حقوق بشر با زندگی انسانها بازی می کنن ... هر چند تا خر نباشه ، خرسوار هم نیست ..
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »