رسم‌ها و آیین‌های ریشه‌دار مردمان

  • 📰 SharghDaily
  • ⏱ Reading Time:
  • 25 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 13%
  • Publisher: 68%

رسم‌ها و آیین‌های ریشه‌دار مردمان یادداشتی به قلم ترانه یلدا بی‌شک آنچه مردمان هر دیار را همبسته و مهربان نگاه می‌دارد همانا آداب و رسوم و آیین‌‌هایشان است. این آیین‌ها در طول قرون شکل گرفته‌اند و خیلی ساده توسط مردم برگزار می‌شوند تا زندگی جریان خود را طی ایام و فصول جاری بدارد و پایدار بماند.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

‌بی‌شک آنچه مردمان هر دیار را همبسته و مهربان نگاه می‌دارد همانا آداب و رسوم و آیین‌‌هایشان است. این آیین‌ها در طول قرون شکل گرفته‌اند و خیلی ساده توسط مردم برگزار می‌شوند تا زندگی جریان خود را طی ایام و فصول جاری بدارد و پایدار بماند. از همین رو بود که وقتی چند شب پیش صدای میراث نوشت: «شورای عالی انقلاب فرهنگی نام‌های کهن «شب یلدا» و «چهارشنبه‌سوری» دو جشن باستانی ایرانی‌ها را در تقویم رسمی کشور تغییر داد»، این خبر با واکنش‌های فراوان مواجه شد.

من که نام خانوادگی‌ام یلداست نیز از هزل و طنز دور نماندم. دوستی نوشت: به‌جای ترانه یلدا از امشب بگوییم ترانه شب ترویج فرهنگ میهمانی و پیوند با خویشان... بعد دید این نام زیادی طولانی و غیرمتشخص می‌شود و حرفش را پس گرفت... بیچاره اسم من. البته، قبلا هم نام «سیزده‌بدر» را در تقویم عوض کرده بودند و البته هیچ فرقی نکرده بود. اتفاقا روز طبیعت خیلی هم معنای خوبی بود برای روزی که همه به دامان طبیعت می‌رفتند و طبق آیین کهن، روزی را به خوشی دور هم به شادی و گلگشت می‌گذراندند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ادامه درگیری‌های شدید در غزه؛ محاصره هزاران غیرنظامی در بیمارستان‌هاجنگ اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه در حالی وارد سی و هشتمین روز خود می‌شود که تشدید تنش‌ها بدون نشانه‌ای از آتش‌بس برای کاهش درد و رنج ساکنان این ش
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: نام چهارشنبه‌سوری و یلدا حذف نشده استوزیر ارشاد: چهارشنبه‌سوری و یلدا حذف نشده است *چهارشنبه آخر سال را در تقویم آورده‌ایم که اصلا قبلا در در تقویم نبود *برای فرهنگ‌سازی اسم آن را روز تکریم_همسایگان گذاشتیم *درباره شب_یلدا هم عنوان کاملا حفظ شده
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

آشفته و نگران؛ فوتبال افغانستان با سرمربی انگلیسی‌اش آماده تقابل با قطر و کویت می‌شودتیم ملی فوتبال افغانستان از روز پنجشنبه ۱۶ نوامبر ۲۰۲۳ کارش در مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ را با دو تقابل حساس و البته سخت در برابر تیم‌های قطر،۱۶ نوامبر و کویت ۲۱ نوامبر آغاز خواهد کرد. افغانستان در گروه A این پیکارها با تیم‌های قطر، هند و کویت هم‌گروه است.
منبع: bbcpersiansport - 🏆 16. / 51 ادامه مطلب »

ایران در جام جهانی ۲۰۲۳ تکواندو قهرمان شدرزمی‌کاران ایران با ترکیب میرهاشم حسینی، امیرمحمد بخشی و ابوالفضل عباسی با غلبه بر کره جنوبی، برزیل و استرالیا، ضمن ایستادن روی سکوی نخست، جایزه ۲۰ هزار دلاری را نصیب خود کردند.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

آیا جبهه‌های جمهوری اسلامی علیه اسرائیل آتش جنگ علیه ایران را دور خواهد کرد؟ولید فارس - رهبری ایران احساس می‌کند نیروهایی که واشینگتن در منطقه بسیج می‌کند وارد یک جنگ همه‌جانبه با ایران نخواهند شد، شاید برخی سودجویان از داخل پایتخت آمریکا این پیام اطمینان خاطر را به تهران می‌رسانند.
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

پیام ارزشی‌ها و اصولگرایان از حمله به ظریف چیست؟سیما روانه‌گهر- صحنه رقابت‌های انتخاباتی مجلس دوازدهم برای اصولگرایان به اندازه‌ای وسیع و عمیق شده که هر موضوعی محل تسویه حساب‌های سیاسی شده است؛ تسویه‌حساب‌هایی بیرون از این جناح و البته درون‌جناحی.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »