رسانه‌های آمریکا: تلاش ایران برای پرتاب موشک ماهواره‌بر شکست خورد

08/06/1398 06:45 ق.ظ

یک مقام ایرانی به خبرگزاری رویترز گفت که «یک موشک ایرانی پیش از زمان پرتاب، به دلیل مشکلات فنی در سکوی پرتابش در «پایگاه فضایی امام خمینی» منفجر شد». تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد ستونی از دود سیاه از سکوی پرتاب به هوا برخاسته است. بیشتر بخوانید:

در گزارش رادیو ملی آمریکا به تصاویر ماهواره‌ای شرکت «پلنت» استناد شده است که در آن رنگ سکوی پرتاب موشک تغییر یافته و دو غلیظی از آن متصاعد شده است. بر همین اساس این رادیو گزارش داده که این موشک در زمان پرتاب و در سکوی پرتاب منفجر شده است.

برخی دیگر از رسانه‌های آمریکا نیز گزارش‌های مشابهی از شکست آزمایش موشکی ایران منتشر کرده‌اند، اما مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون شکست در پرتاب این موشک را تایید یا رد نکرده‌اند و موضعی در این خصوص اتخاذ نکرده‌اند.وزیر دفاع جمهوری اسلامی البته صبح پنج شنبه تاکید کرد که تنها در صورت «موفقیت آمیز بودن» این تلاش‌ها «خبر خوش آن را اطلاع رسانی می‌کنیم.»

امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، پیش از انتشار خبر شکست آزمایش موشکی ایران، در واکنش به گزارش‌ برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر فعالیت سایت‌های ماهواره‌ای و موشکی در ایران، صبح پنج‌شنبه هفتم شهریور، گفت: «وزارت دفاع فعالیت‌های تحقیقاتی خود درباره پرتاب ماهواره و موشک را طبق یک برنامه مدون انجام می‌دهد. برخی در هر مرحله‌ای و هرزمان نکته‌ای را مشاهده می‌کنند که برایشان سوال و مساله ایجاد می‌شود، در حالی که این اقدامات یک فعالیت کاملا عادی است.» headtopics.com

ادامه مطلب:
IranIntl »

رسانه‌های آمریکا: آزمایش موشکی ایران شکست خوردتصاویر هوایی نشان می‌دهد آزمایش موشکی ایران در پایگاه فضایی سمنان شکست خورده و موشک در سکوی پرتاب منفجر شده است.امیر حاتمی،وزیر دفاع ایران،صبح پنج‌شنبه از ادامه آزمایش‌های موشکی خبر داده و گفته بود:«در صورت موفقیت‌آمیز بودن،خبر خوش آن را اعلام می‌کنیم.»

پمپئو: آمریکا از تلاش رژیم ایران برای ارعاب یک اندیشکده آمریکایی ساده نمی‌گذرد♦️ پمپئو: آمریکا از تلاش رژیم ایران برای ارعاب یک اندیشکده آمریکایی ساده نمی‌گذرد؛ آزادی‌خواهان اقدام ایران را محکوم کنند ⚡️ وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد ایالات متحده به سادگی از این تهدیدها نمی‌گذرد و رژیم جمهوری اسلامی و عوامل آن را پاسخگو خواهد کرد.

اروپا با تلاش های آمریکا برای ایجاد توافق هسته ای جدید با ایران مخالفت کردموگرینی: توافق هسته‌ای ایران نباید به عنوان بخشی از هر اقدام آمریکا برای ایجاد توافق‌نامه امنیتی جدید با تهران قربانی شود. توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ یک پیمان چند ملیتی است که توسط شورای امنیت سازمان ملل تایید شده و آنچه موجود است باید حفظ شود.

ظریف:‌ آمریکا برای مذاکره با ایران بلیت برگشت به برجام را بخردمحمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران،‌ گفت واشینگتن برای مذاکره با تهران باید به توافق_هسته‌ای برگردد و «تروریسم اقتصادی» علیه مردم ایران را متوقف کند.

«پایگاه داده ایران برای رهگیری کشتی‌ها، مورد حمله سایبری آمریکا قرار گرفت»رسانه‌های ایالات متحده روز پنج‌شنبه 29 آگوست 2019 گزارش کردند که یک پایگاه داده که سپاه پاسداران

هایکو ماس: از تمایل بیشتر آمریکا برای مذاکره با ایران استقبال می‌کنیموزیر امور خارجه آلمان درباره تمایل آمریکا برای مذاکره: ما از نتیجه نشست جی‌7 در بیاریتز یعنی تمایل بیشتر آمریکا برای مذاکره استقبال می‌کنیم. همه از جمله ایران باید در راستای کاهش تنش در منطقه همکاری کنند و ما نیز می‌خواهیم به نوبه خودمان کاری انجام بدهیم

رادیو ملی آمریکا، ان‌پی‌آر، به استناد تصاویر هوایی خبر داد که اقدام جمهوری اسلامی ایران در پرتاب یک موشک ماهواره‌بر از «پایگاه فضایی خمینی» سمنان در مرحله ابتدایی و در سکوی پرتاب دچار مشکل شده و شکست خورده است.

در گزارش رادیو ملی آمریکا به تصاویر ماهواره‌ای شرکت «پلنت» استناد شده است که در آن رنگ سکوی پرتاب موشک تغییر یافته و دو غلیظی از آن متصاعد شده است. بر همین اساس این رادیو گزارش داده که این موشک در زمان پرتاب و در سکوی پرتاب منفجر شده است.

برخی دیگر از رسانه‌های آمریکا نیز گزارش‌های مشابهی از شکست آزمایش موشکی ایران منتشر کرده‌اند، اما مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون شکست در پرتاب این موشک را تایید یا رد نکرده‌اند و موضعی در این خصوص اتخاذ نکرده‌اند.وزیر دفاع جمهوری اسلامی البته صبح پنج شنبه تاکید کرد که تنها در صورت «موفقیت آمیز بودن» این تلاش‌ها «خبر خوش آن را اطلاع رسانی می‌کنیم.»

امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، پیش از انتشار خبر شکست آزمایش موشکی ایران، در واکنش به گزارش‌ برخی رسانه‌های خارجی مبنی بر فعالیت سایت‌های ماهواره‌ای و موشکی در ایران، صبح پنج‌شنبه هفتم شهریور، گفت: «وزارت دفاع فعالیت‌های تحقیقاتی خود درباره پرتاب ماهواره و موشک را طبق یک برنامه مدون انجام می‌دهد. برخی در هر مرحله‌ای و هرزمان نکته‌ای را مشاهده می‌کنند که برایشان سوال و مساله ایجاد می‌شود، در حالی که این اقدامات یک فعالیت کاملا عادی است.»

او آزمایش‌های موشکی را مربوط به برنامه ماهواره تحقیقاتی عنوان کرد و گفت: «این وزارتخانه در حال انجام کار بر روی چهار تا پنج ماهواره تحقیقاتی است.»

حاتمی تاکید کرد که «فعالیت‌های تحقیقاتی ماهواره‌ای ما شفاف انجام می‌شود که ممکن است برخی با تصاویر ماهواره‌ای استباطی داشته باشند که موضوع خیلی پیچیده‌ای است» اما «هر زمان این فعالیت و تحقیقات نتایج موفقیت آمیز داشته باشد خبر خوش آن را اطلاع رسانی می‌کنیم.»

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر «ادامه فعالیت‌های این وزارتخانه در زمینه پرتاب ماهواره» گفت: «امسال چهار یا پنج ماهواره تحقیقاتی داریم که امیدواریم در زمان مناسب کار آن‌ها با موفقیت انجام شود.»

همزمان محمدحسین دادرس، جانشین فرمانده کل ارتش، نیز یک روز قبل اعلام کرده بود که «ما هفتگی آزمایش‌هایی داریم که از چشم دشمن پنهان است» و گفت: «ما تشکیلاتی داریم که در دوردست می‌تواند دشمن را در زمان نیاز متنبه کند.»

همزمان، روز پنج‌شنبه ارتش اسرائیل، ایران را به افزایش تلاش‌ برای ساخت کارخانه‌های تولید موشک‌‌های نقطه‌زن در خاک لبنان برای گروه حزب‌الله متهم کرد. جاناتان کانریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل، روز پنج‌شنبه هفتم شهریور، در یک نشست خبری گفت: «آنچه عموما می‌بینیم که آن‌ها انجام می‌دهند بالا بردن سرعت است، افراد و عاملان بیشتری در این مساله درگیرند و موقعیت این کارخانه‌ها بیشتر شده است.»

مقام‌های اسرائیلی گفتند که دسترسی حزب‌الله لبنان به این موشک‌ها، تنش‌ها را افزایش خواهد داد. به‌ تازگی حمله پهپادی اسرائیل علیه مواضع حزب‌الله لبنان در حومه بیروت، واکنش مقام‌های لبنانی را برانگیخته است. اسرائیل مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز ساعاتی پیش گفت: «امروز بخشی از پروژه موشک‌های دقیق رژیم ایران و حزب‌الله را افشا کردیم. ما مصمم به خنثی کردن این پروژه خطرناک هستیم. هدف از انتشار این اطلاعات امروز این است که روشن کنیم ما دست روی دست نمی‌گذاریم و به دشمنان خود اجازه نمی‌دهیم به سلاح مرگبار علیه ما مجهز شوند.»