رزمایش بزرگ تحت رهبری روسیه در مرز تاجیکستان و افغانستان آغاز شد

26/07/1400 05:06:00 ب.ظ

رزمایش بزرگ تحت رهبری روسیه در مرز تاجیکستان و افغانستان آغاز شد جزئیات بیشتر🔽

روسیه, رزمایش

رزمایش بزرگ تحت رهبری روسیه در مرز تاجیکستان و افغانستان آغاز شد جزئیات بیشتر🔽

کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) به رهبری روسیه روز دوشنبه از آغاز بزرگ‌ترین رزمایش نظامی مشترک خود طی سال‌های اخیر در مرز تاجیکستان با افغانستان خبر دادند؛ رزمایش ی که تا روز ۲۳ اکتبر (اول آبان ماه) ادامه خواهد داشت.

روسیه نگران تبعات امنیتی نفوذ شبه‌نظامیان اسلامگرا به جمهوری‌های شوروی سابق در آسیای میانه است و بر همین اساس، به دوشنبه اطمینان داده که در صورت هرگونه تجاوز به مرز تاجکیستان از طریق پایگاه نظامی خود در این کشور حمایت لازم را از ارتش تاجیکستان ترتیب دهد.

تاجیکستان از به رسمیت شناختن حکومت شبه‌نظامیان خودداری کرده و به همین دلیل گزارش‌هایی مبنی بر افزایش نیروهای نظامی در دو طرف مرزهای دو کشور منتشر شده است.هشدار پوتین: شبه نظامیان بصورت فعال از عراق و سوریه به افغانستان می‌روندهمزمان با برگزاری این رزمایش، قرار است این هفته یک هیات عالی‌رتبه طالبان برای شرکت در گفتگوهایی با مشارکت چین، پاکستان، هند و ایران به مسکو سفر کنند؛ گفتگوهایی که پیشاپیش روسیه اعلام کرده که انتظار پیشرفت چندانی در آن ندارد. همچنین به گفته ضمیر کابلوف ، نماینده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان، مقام‌های روسیه، ایالات متحده، چین و پاکستان نیز روز سه‌شنبه به طور جداگانه در مسکو دیدار خواهند کرد تا در مورد شرایط حاکم در افغانستان به موضع واحدی برسند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

روباه پیر که میگن روسیه اس ، انگلیس اداشو دررمیاره

رزمایش دریایی مشترک روسیه و چین در دریای ژاپناین رزمایش دریایی مشترک در حالی برگزار می‌شود که روز جمعه تنشی میان یک کشتی دریایی روس و آمریکایی پدید آمده بود.

آغاز نشست مذاکرات هیئت‌های ازبکستان و طالباننشست مذاکرات هیئت‌های ازبکستان و طالبان در شهر ترمز آغاز شد - خبرگزاری آناتولی

دیدار سفیر روسیه در ایران با نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستانسفیر مسکو در تهران، با نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان در محل سفارت روسیه در ایران دیدار و رایزنی کرد.

رزمایش دریایی مشترک روسیه و چین در دریای ژاپناین رزمایش دریایی مشترک در حالی برگزار می‌شود که روز جمعه تنشی میان یک کشتی دریایی روس و آمریکایی پدید آمده بود.

کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان شد- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimکاظمی‌قمی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان شد وی مسئولیت سفارت ایران در عراق و همچنین کنسولگری ایران در هرات افغانستان را در کارنامه دیپلماتیک خود دارد

اولیانوف: مذاکرات بروکسل جایگزین گفت‌وگوهای وین نیستنماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین تاکید کرد که مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل جایگزین مذاکرات در وین جهت احیای برجام محسوب نمی‌شود. این روس لامذهب چه کاره مملکت ماست که اظهار نظر می کند؟ آخه مگه مملکت صاحاب نداره که این کثافت در مورد مملکت ما اظهار نظر می کند. چرا با طراحی سیاستی مستقل و برقراری روابط با غرب سعی نمی شود تعادل برقرار شود و از تعارض شرق و غرب استفاده کرد.عقل هم خوب چیزی است .

به گفته وزارتخانه‌های دفاع روسیه و تاجیکستان، در این رزمایش بیش از پنج هزار سرباز که بیش از نیمی از آنها روس هستند، شرکت دارند.به روز شده در: ۱۶/۱۰/۲۰۲۱ با وجود تنش‌های ایجاد شده بین کشتی‌های آمریکا و روسیه، رزمایش دریایی مشترک چین و روسیه در دریای ژاپن ادامه دارد.نشست مذاکرات هیئت‌های ازبکستان و طالبان در شهر ترمز آغاز شد 16.به گزارش ایسنا، لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران به همراه دیمیتری ژیرنوف سفیر روسیه در افغانستان، در سفارت روسیه در تهران با توماس نیکلاسون نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور افغانستان دیدار کردند.

این رزمایش شش روزه مکمل مجموعه‌ای از رزمایش‌های با مقیاس کوچک است که در ماه‌های اوت و سپتامبر با مشارکت روسیه و متحدانش در نزدیکی مرز افغانستان برگزار شد. روسیه نگران تبعات امنیتی نفوذ شبه‌نظامیان اسلامگرا به جمهوری‌های شوروی سابق در آسیای میانه است و بر همین اساس، به دوشنبه اطمینان داده که در صورت هرگونه تجاوز به مرز تاجکیستان از طریق پایگاه نظامی خود در این کشور حمایت لازم را از ارتش تاجیکستان ترتیب دهد. این در حالیست که فرماندهی هند و اقیانوس آرام ایالات متحده بیانیه روسیه را نادرست خوانده بود. تاجیکستان از به رسمیت شناختن حکومت شبه‌نظامیان خودداری کرده و به همین دلیل گزارش‌هایی مبنی بر افزایش نیروهای نظامی در دو طرف مرزهای دو کشور منتشر شده است. بر این اساس، قرار است طرفین در این نشست مسائل اقتصادی و تجاری را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دهند. هشدار پوتین: شبه نظامیان بصورت فعال از عراق و سوریه به افغانستان می‌روند همزمان با برگزاری این رزمایش، قرار است این هفته یک هیات عالی‌رتبه طالبان برای شرکت در گفتگوهایی با مشارکت چین، پاکستان، هند و ایران به مسکو سفر کنند؛ گفتگوهایی که پیشاپیش روسیه اعلام کرده که انتظار پیشرفت چندانی در آن ندارد.. همچنین به گفته ضمیر کابلوف ، نماینده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان، مقام‌های روسیه، ایالات متحده، چین و پاکستان نیز روز سه‌شنبه به طور جداگانه در مسکو دیدار خواهند کرد تا در مورد شرایط حاکم در افغانستان به موضع واحدی برسند.

هم‌رسانی این مطلب: . این در حالی است که عبدالعزیز کاملوف، وزیر امور خارجه ازبکستان در اوائل ماه جاری از افغانستان دیدار و با مسئولان طالبان دیدار و گفت‌وگو انجام داده بود.