رد پای نیاکان ایرانی در دی‌ان‌ای یک قربانی شهر باستانی پمپئی | DW | 27.05.2022

06/03/1401 07:41:00 ب.ظ

دانشمندان ایتالیایی با رمزگشایی از ژنوم یکی از ساکنان شهر باستانی پمپئی، به اطلاعات شگفت‌انگیزی دست یافته‌اند. این اطلاعات از جمله شامل بیماری‌ها و خاستگاه فردی می‌شوند که بیش از ۲ هزار سال پیش زیر خاکستر آتشفشان دفن شد.

دانشمندان ایتالیایی با رمزگشایی از ژنوم یکی از ساکنان شهر باستانی پمپئی، به اطلاعات شگفت‌انگیزی دست یافته‌اند. این اطلاعات از جمله شامل بیماری‌ها و خاستگاه فردی می‌شوند که بیش از ۲ هزار سال پیش زیر خاکستر آتشفشان دفن شد. گروهی از پژوهشگران دانشگاه تورورگاتا شهر رم به سرپرستی پروفسور گابریل اسکورانو موفق شدند برای نخستین بار ژنوم یک"انسان پمپئی" را تقریبا به طور کامل توالی‌یابی کنند.

این کار با استفاده از دی‌ان‌ای استخراج شده از بقایای اسکلت مردی انجام شده که"فردA" نام‌گذاری شده است. کشف این اسکلت به کاوش‌های باستان‌شناسی سال ۱۹۳۴ باز می‌گردد.

پژوهشگران ایتالیایی نتایج پژوهش‌های خود را در مجله تخصصی Scientific Reports منتشر کردند و خبرگزاری آلمان جمعه ششم خرداد (۲۷ مه) خلاصه‌ای از آن را بازنشر کرد. از فلات ایران تا جزیره ساردینیای ایتالیا بررسی‌های ژنتیکی نشان می‌دهد مردی که سال ۷۹ میلادی زیر توده عظیمی خاکستر آتشفشان مدفون شده، احتمالا اهل جزیره ساردینیا بوده و نیاکان او از سرزمین کنونی ایران و از طریق آناتولی خود را به اروپا رسانده‌اند.

بر پایه این بررسی‌ها این فرد به احتمال زیاد بر اثر ابتلا به بیماری سل در ناحیه ستون فقرات دچار مشکل بوده است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید پروفسور اسکورانو و همکارانش در استخوان پایه جمجمه اسکلت این فرد مقدار قابل توجهی دی‌ان‌ای تقریبا دست نخورده یافته‌اند و از طریق آن موفق به توالی‌یابی کدهای ژنتیکی او شده‌اند. این استخوان یکی از سخت‌ترین استخوان‌های جسم انسان است. headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

بد شد كه شما اروپاييها هم كه ايراني هستيد لعنتيا 😂😂😂 vahid__bahman

سعودی از هر تلاشی برای کاستن از شدت تنش‌ها در اوکراین حمایت می‌کندوزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی حمایت کشورش از هر تلاشی که به کاستن از شدت تنش‌ها در اوکراین منجر شود را اعلام کرد.شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی

تصاویر از ساعات اولیه پس از تیراندازی مرگبار در مدرسه ابتدایی در تگزاسپدران و مادران هراسان و در اشک و بهت، به همراه نیروهای پلیس آمریکا در ساعات ابتدایی تیراندازی مرگبار در در مدرسه ابتدایی «راب» واقع در شهر «یوالده» در ایالت تگزاس دیده می‌شوند. صهیونیست ها و آمریکایها و انگل یسی ها مهد تروریست های دنیا هستند.هژمونی پوشالی و هویت اصلی نظام آمریکا و غرب چهره وحشتناک خود رو روز به روز برای جهانیان آشکار تر میکند. تمامآ دسیسه دولت بایدن برای بد نام ساختن بعضی کشورها مثل چین ،عراق ،سوریه ویا شوروی.

هر آنچه از عامل تیراندازی تگزاس می‌دانیم؛ از انزوا تا ترک تحصیلآخرین تحقیقات پلیس حاکی از آن است که اوچند روز قبل از این حادثه در فیسبوک اعلام کرده بود که قصد حمله به یک مدرسه ابتدایی را دارد.او حتی هشدار داده بود که می‌خواهد به مادر بزرگش شلیک کند و در پیام جدیدی نیز نوشته بود که این کار را انجام داده است. کونی بوده

ویدئویی از بازگشت دلقک‌های پرو بعد از دوسال کروناانجمن فرهنگی دلقک‌ها و سیرک‌بازان پرو در۲۵ می هر سال به افتخار خوزه آلوارز ولز، دلقک محبوب پرویی که در سال ۱۹۸۷ درگذشت، راهپیمایی می‌کند. دلقک‌های پرو از سال ۲۰۰۶ روز دلقک را در لیما جشن می‌گیرند. 🤔⁉️خوب که چی⁉️ از،دلقکِ صهیونیست اوکراین چه خبررررررررررررر!🤣😂😘🤣😂🤣😂🤣😂😘

بازدید سرپرست دادسرای نظامی شرق استان تهران از محل وقوع انفجار در یکی از صنایع پارچینسرپرست دادسرای نظامی شرق استان تهران از محل وقوع انفجار در یکی از صنایع پارچین بازدید کرد.

ده کشوری که بیشترین پسماندهای صنعتی را از اتحادیه اروپا وارد می‌کننداداره آمار اتحادیه اروپا (یورواستات) اعلام کرد در سال ۲۰۲۱ صادرات زباله از کشورهای عضو این اتحادیه به کشورهای خارجی به ۳۳ میلیون تن رسیده است که افزایشی ۷۷ درصدی را از سال ۲۰۰۴ بدین سو نشان می‌دهد. طلای کثیف