ردیابی تومورها در خون؛ ابتکار یک شرکت آمریکایی برای تشخیص زودهنگام سرطان

22/01/1401 12:43:00 ب.ظ

ردیابی تومورها در خون؛ ابتکار یک شرکت آمریکایی برای تشخیص زودهنگام سرطان جزئیات بیشتر🔽

به کمک این روش نه تنها می‌توان سرطان را قبل از ظهور علائم تشخیص داد بلکه مکان وجود تومورهای سرطانی در بدن را نیز مشخص کرد؛ این شیوه بویژه برای تشخیص سرطان در اندامهایی مناسب است که پیش از این هیچ راهی برای شناسایی زودهنگام آن وجود نداشت جویس آرس ۷۴ ساله زمانی که پذیرفت بطور داوطلبانه یک نمونه خون خود را برای انجام تحقیقات پزشکی بدهد، حالش خوب بود.

به همین دلیل وقتی نتیجه آزمایش روشن کرد که به سرطلان مبتلاست شگفت‌زده شد و انجام آزمایش‌های بیشتر تایید کرد که او به «لنفوم هاچکین» مبتلا شده است.

پروژه تحقیقاتی که خانم آرس در آن شرکت کرده بود، متعلق به شرکت آمریکایی Grail (گریل) مستقر در کالیفرنیا بود. در جریان تحقیقات این شرکت، پژوهشگران دی‌ان‌ای‌های موجود در خون افراد سالم را بررسی می‌کنند تا بتوانند از مسیر آن به ردی از سلول‌های سرطانی که احتمالا در بدنشان وجود دارد، برسند. به عبارت دیگر این آزمایش، متکی بر تجزیه و تحلیل قطعات کوچک دی‌ان‌ایی است که توسط تومورهای سرطانی در جریان خون منتشر می‌شوند.

از این نوع آزمایش خون که «بیوبسی مایع» نامیده می‌شود، پیش از این نیز برای بررسی وضعیت مبتلایان به سرطان استفاده می‌شد؛ البته با این هدف که میزان اثرگذاری داروها یا تشدید احتمالی بیماری مشخص شود.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

توضیح سفیر ایران در کابل در مورد 'بدرفتاری' با مهاجران افغان در ایران - BBC News فارسیبهادر امینیان، سفیر ایران در کابل در دیدار با امیرخان متقی وزیر امور خارجهٔ طالبان در مورد گزارش‌های 'بدرفتاری' با مهاجران افغان در ایران توضیح داده است. در همین حال، سفارت ایران در افغانستان در بیانیه‌ای خبرها و 'کلیپ‌های منتشرشده در فضای مجازی مبنی بر آزار و اذیت اتباع افغانستان' در داخل آن کشور را رد کرده و آن را اقدامی 'هدف‌مند وبرنامه‌‌ریزی‌شده' با هدف 'ضربه‌زدن' به روابط دو کشور خوانده است. ای بی بی سی ای تاجر خبر ای نون به نرخ روز خور ای ای ای و هزاران ای ما ایرانی‌ها نژاد پرست هستیم و همیشه با مردم افغانستان در ایران خیلی بد رفتار کردیم!

طرح ناتو برای حضور نظامی دائم در مرزهای خودروزنامه تلگراف به نقل از ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، نوشت که ناتو در حال کار بر روی طرح‌هایی برای حضور نظامی دائمی در مرزهای خود با هدف مقابله با تهاجم‌های آتی روسیه است. بحران سازی برای گسترش سلطه و فروش سلاح و تحت فشار قرار دادن رقبا و ایجاد فضای امن اشغالگری و و و ... اهداف شوم امپریالیسم جهانخوار بسرکردگی آمریکا ومتحدان اروپائیش است.

روسیه برای نخستین بار از سال ۱۹۱۷ در آستانه ناتوانی از بازپرداخت بدهی‌ها قرار گرفتدولت روسیه تنها یک ماه فرصت دارد که اولین سررسید بدهی خارجی خود را با تبدیل روبل به دلار پرداخت کرده و از ناتوانی در بازپرداخت بدهی‌ها (نکول) جلوگیری کند.

بهادری جهرمی: اقدام برای آزادسازی منابع ارزی در چارچوب حقوق ملت استسخنگوی دولت گفت: اقداماتی که در شرایط تحریم برای آزادسازی منابع ارزی و دریافت مطالبات سال‌های گذشته در برخی کشورها صورت گرفته، در چارچوب وظایف دولت و حقوق ملت است.

مسیحیان عراق در ماه رمضان برای مسلمانان سفره افطاری پهن کردندگروهی از مسیحیان شهر موصل در شمال عراق به مناسبت ماه رمضان به مسلمانان این شهر افطاری می‌دهند. ماشاالله دین فقط نمایشه سیاستمدارا از دین سود میبرن مردم آسیب و روحانیون منفعت خاک بر سر همشون

خالد بن سلمان: اقدام شجاعانه منصور هادی گام مهمی برای دستیابی به صلح در یمن استشاهزاده خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع سعودی، گفت که اقدام «شجاعانه» عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن در واگذاری تمام اختیارات خود به شورای ریاست جمهوری،