رحمان: افغانستان و تاجیکستان از تروریسم در منطقه متضرر شده‌اند

02/10/1399 12:49:00 ب.ظ

رئیس‌جمهور تاجیکستان اعلام کرد افغانستان، تاجیکستان و منطقه از تروریسم، افراط‌‌گرایی و بی‌ثباتی متضرر شده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

رئیس‌جمهور تاجیکستان اعلام کرد افغانستان، تاجیکستان و منطقه از تروریسم، افراط‌‌گرایی و بی‌ثباتی متضرر شده‌اند. - خبرگزاری آناتولی 22.12.

2020 استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی امام علی‌رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان امروز سه‌شنبه در دیدار با عبدالله عبدالله، رئيس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان که به دوشنبه سفر کرده است، اظهار داشت: تاجیکستان دوست و متحد افغانستان است و از تلاش‌های صلح و تصمیم دولت و مردم این کشور در این عرصه حمایت می‌کند.

وی گفت:"افغانستان، تاجیکستان و منطقه از تروریسم، افراط‌گرایی و بی‌ثباتی متضرر شده‌اند. تامین صلح و ثبات در افغانستان زمینه‌ گسترش و توسعه‌ تجارت و ترانزیت میان دو کشور، منطقه و اتصال آسیای مرکزی به جنوب آسیا را فراهم می‌کند".

رحمان، افغانستان را از دوستان و متحدان نزدیک تاجیکستان خواند و تاکید کرد که روابط دو کشور ریشه در همسایگی، مشترکات تاریخی، فرهنگی و دینی دارد. رئیس‌جمهور تاجیکستان با اعلام حمایت همه جانبه‌ جمهوری تاجیکستان از تلاش‌های صلح در افغانستان، صلح و ثبات در افغانستان را صلح و ثبات در تاجیکستان، منطقه و فراتر از منطقه خواند. headtopics.com

وی ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های صلح تحت رهبری شورای عالی مصالحه‌ ملی در افغانستان به پیروزی برسد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »
Loading news...
Failed to load news.