ربیعی: توقیف نفتکش‌ انگلیسی اقدام حقوقی درستی بود

22/07/2019 03:33:00 ب.ظ

سخنگوی دولت: توقیف نفتکش‌ انگلیسی اقدام حقوقی درستی بود/ راه حل های دیپلماتیک برای حل مشکل نفتکش های (ایران و انگلیس) وجود دارد

علی ربیعی

سخنگوی دولت: توقیف نفتکش‌ انگلیسی اقدام حقوقی درستی بود/ راه حل های دیپلماتیک برای حل مشکل نفتکش های (ایران و انگلیس) وجود دارد

سخنگوی دولت گفت: توقیف کشتی انگلیس در تنگه هرمز اقدامی تلافی جویانه نیست بلکه در جهت تضمین امنیت کشور در آبهای سرزمینی و براساس قوانین جاری و قوانین عبور از تنگه صورت گرفته و یک اقدام حقوقی درست و به جا از سوی جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: انگلیسی ها وقتی کشتی ایرانی را متوقف می‌کنند و رفتار خصمانه از خودشان نشان می دهند نباید انتظار داشته باشند که ما واکنشی نداشته باشیم؛ البته ما تا به حال در تنگه هرمز بر اساس حسن نیت، اغماض می ردیم. وقتی آنها به صورت غیرقانونی در جبل الطارق نفتکش حامل نفت ایران را توقیف می کنند که حتی اسپانیایی ها معتقدند در خاک آنها این کار را غیردوستانه و خصمانه انجام داده‌اند ما هم ملزم به اغماض نیستیم.

وی گفت: دنیا سال هاست به این موضوعات عادت کرده که یک کشور به زور تحریم‌هایی را اعلام می‌کند و به زور آن را پیگیری می‌کند. گروهی از کشورها تحریم‌هایی را اعلام می کنند و بر روی آن می ایستند و اعلام می‌کنند بقیه کشورها ملزم به اجرای آن تحریم‌ها هستند. با این رویکرد ببینید چه هرج و مرج بین المللی رخ خواهد داد، هر گروهی از کشورها تحریمی یکجانبه را پایه ریزی می‌کنند و نظم و قاعده تجاری دنیا را بر اساس آن نظم اداره کنند.

ادامه مطلب:
پاد »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

احضار کاردار سفارت ایران در لندن در پی توقیف نفتکش انگلیساحضار کاردار سفارت ایران در لندن در پی توقیف نفتکش انگلیس وزارت امورخارجه انگلیس روز شنبه اعلام کرد که کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن را به دلیل توقیف نفتکش این کشور در تنگه هرمز توسط نیروهای ایرانی احضار کرده است

گمانه‌زنی درباره 'پیامدهای حقوقی' توقیف نفتکش بریتانیا | DW | 22.07.2019یک استاد ایرانی حقوق بین‌الملل می‌گوید ادامه توقیف نفتکش بریتانیایی می‌تواند برای جمهوری اسلامی پیامد منفی داشته باشد. او احتمال می‌دهد 'اظهارات غیرکارشناسانه' در حمایت از اقدام ایران، به سود بریتانیا تمام شود. یقین داشته باشید که به ضرر جمهوری اسلامی تمام میشود،مگر تا به حال مرتکب عملی شده اند که در نهایت سودی برایشان داشته باشد(بغیر از JCPOA) ایی استاد ایرانی خبر نداره ایی نفتکش_انگلیسی پوس تخمه هاشو ریخته خلیج_فارس هر وقت میریم ساحل یا آب خورِ یا پوس تخمه !! کاملاً قانونی توقیف شده . یک استاد ایرانی!

هانت با 'غیرقانونی' خواندن ضبط نفتکش خواستار آزادی آن شدوزیر خارجه بریتانیا، ایران را ترغیب کرده است از اقدام 'غیرقانونی' خود در توقیف نفتکشی که با پرچم بریتانیا در خلیج فارس حرکت می کرد برگردد. او بعد از تماسی تلفنی با همتای ایرانی اش گفت ایران در پی توقیف نفتکش خود 'گریس ۱' در جبل الطارق این موضوع را از دریچه 'یک وضعیت مقابله به مثل' می بیند. گوه خورد

ریابکوف: استدلال تهران در توقیف نفتکش متقاعدکننده‌تر از اظهارات لندن است- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimوزیر امور خارجه روسیه در سخنانی در ونزوئلا گفت که استدلال تهران در توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس متقاعدکننده‌تر از اظهارات لندن است.

واکنش عمان به توقیف نفتکش انگلیس توسط ایرانعمان از ایران خواست تا نفتکش_انگلیسی را آزاد کند پادشاهی عمان امروز (یکشنبه) از ایران خواست تا نفتکش انگلیسی توقیف شده را آزاد کند.

ناتو به توقیف نفتکش بریتانیایی توسط ایران واکنش نشان دادناتو با صدور بیانیه‌ای به توقیف نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، «علی ربیعی» عصر دوشنبه در نشست خبری هفتگی، با اشاره به توقیف کشتی انگلیسی در تنگه هرمز در خلیج فارس گفت: خیلی جالب است که تا کشتی انگلیسی یک تخلف حقوقی انجام داده و جمهوری اسلامی ایران برای امنیت منطقه با این کشتی برخورد می‌کند، برخی از کشورها برای رفع توقیف فوری این کشتی به ما درخواست می دهند اتفاقاً ما از این کشورها می‌خواهیم همین درخواست را به انگلستان اعلام کنند.به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امورخارجه انگلیس روز شنبه (امروز) اعلام کرد که کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن را به دلیل توقیف نفتکش این کشور در تنگه هرمز توسط نیروهای ایرانی احضار کرده است.ایران گمانه‌زنی درباره"پیامدهای حقوقی" توقیف نفتکش بریتانیا یک استاد ایرانی حقوق بین‌الملل می‌گوید ادامه توقیف نفتکش بریتانیایی می‌تواند برای جمهوری اسلامی پیامد منفی داشته باشد.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید Image caption ایرانی تصاویری از یورش سپاه به نفتکش منتشر کرد جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، ایران را ترغیب کرده است از اقدام"غیرقانونی" خود در توقیف نفتکشی که با پرچم بریتانیا در خلیج فارس حرکت می کرد برگردد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: نفتکش انگلیسی برخلاف قوانین و مقررات دریانوردی، نخست دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش کرده بود و به جای حرکت به سمت ورودی به خلیج فارس در تنگه هرمز، از مسیر جنوبی وارد شده و به هشدارها و تذکرهای متعدد نیروهای ما توجه نکرده است. ربیعی گفت: معتقدیم مقایسه توقیف نفتکش حامل نفت ایران و کشتی انگلیسی یک خوانش نارواست که می‌خواهند تلافی از اقدام ناروای دیگری صورت بدهند. یک مقام مطلع در سازمان بنادر و دریانوردی نیز گفت که نفتکش انگلیسی استینا ایمپرو به علت عدم رعایت قوانین بین‌المللی در انتخاب مسیر ورود به تنگه هرمز و به خطر انداختن امنیت تردد کشتیرانی و همچنین برخی تخلفات دیگر با درخواست این سازمان به سمت آب‌های ایران هدایت شده است. نفتکش انگلیسی مطابق مدارک موجود در محدوده آبی ایران توقیف شده است. این استاد حقوق بین‌الملل با اشاره به شکایتی که بریتانیا به خاطر توقیف این شناور علیه جمهوری اسلامی به شورای امنیت ارائه کرده، این اقدام لندن را"مسئله مهمی" خواند. وی افزود: انگلیسی ها وقتی کشتی ایرانی را متوقف می‌کنند و رفتار خصمانه از خودشان نشان می دهند نباید انتظار داشته باشند که ما واکنشی نداشته باشیم؛ البته ما تا به حال در تنگه هرمز بر اساس حسن نیت، اغماض می ردیم. علاوه‌براین، حشمت‌الله فلاحت پیشه یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که انگلیسی‌ها در دام آمریکا افتاده‌اند، گفت:‌ اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیسی از ادله حقوقی لازم برخوردار است که می‌تواند رفتارش را در محاکم حقوقی بین‌المللی اثبات کند. وقتی آنها به صورت غیرقانونی در جبل الطارق نفتکش حامل نفت ایران را توقیف می کنند که حتی اسپانیایی ها معتقدند در خاک آنها این کار را غیردوستانه و خصمانه انجام داده‌اند ما هم ملزم به اغماض نیستیم. آقای هانت بعد از تماسی تلفنی با همتای ایرانی اش، محمد جواد ظریف، گفت ایران در پی توقیف نفتکش خود"گریس ۱" در جبل الطارق توسط بریتانیا این موضوع را از دریچه"مقابله به مثل" می بیند.

راه حل های دیپلماتیک برای حل مشکل نفت کش ها وجود دارد ربیعی با تاکید بر اینکه «راه حل های دیپلماتیک برای حل مشکل نفتکش های (ایران و انگلیس) وجود دارد» گفت: متاسفانه به سنت دیرینه آمریکایی- انگلیسی عادت کردیم که وقتی آنها اقدام می‌کنند به حق است، اما اقدام حقوقی و قانونی دیگری که نه تلافی جویانه، بلکه برای اعمال حاکمیت یک کشور در آبهای سرزمینی است را ناحق می‌دانند. محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در پیامی توئیتری با اشاره به توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران توسط انگلیس نوشت: برخلاف دزدی دریایی در تنگه جبل‌الطارق، اقدام ما در خلیج فارس اجرای قوانین مربوط بین‌المللی کشتیرانی دریایی است. این نفتکش ۱۳ تیر ماه به ظن انتقال نفت ایران به سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا توقیف شد. وی گفت: دنیا سال هاست به این موضوعات عادت کرده که یک کشور به زور تحریم‌هایی را اعلام می‌کند و به زور آن را پیگیری می‌کند. گروهی از کشورها تحریم‌هایی را اعلام می کنند و بر روی آن می ایستند و اعلام می‌کنند بقیه کشورها ملزم به اجرای آن تحریم‌ها هستند. نیروهای انگلیسی بیش از دو هفته پیش در جبل‌الطارق یک نفتکشس حامل نفت ایران را با ایران ادعا که به مقصد سوریه در حرکت بوده توقیف کردند و تاکنون نیز مبادرت به آزای آن نکرده‌اند. با این رویکرد ببینید چه هرج و مرج بین المللی رخ خواهد داد، هر گروهی از کشورها تحریمی یکجانبه را پایه ریزی می‌کنند و نظم و قاعده تجاری دنیا را بر اساس آن نظم اداره کنند.» به گفته مولایی، این کارشناسان بین‌المللی هستند که تعیین می‌کنند کشتی متخلف باید توقیف شود یا خیر و افزون بر این توقیف شناوری که تخلفی هم کرده باشد نباید طولانی باشد و پس از تعیین جریمه برای تخلف احتمالی باید آزاد شود. در برابر رفتارهای خصمانه اغماض نمی کنیم سخنگوی دولت تصریح کرد: در قبال اتفاقاتی که درباره نفتکش انگلیسی که در تنگه هرمز افتاده با این نوع رفتارها مواجه هستیم، اما به طور قطع اقدام ما یک اقدام حقوقی بوده و در راستای امنیت و حفظ محیط زیست آب‌های منطقه انجام شده است و قطعاً وقتی رفتارهای غیردوستانه و خصمانه مشاهده می‌شود، دلیلی برای اغماض از رفتارهای غیرقانونی وجود ندارد. انتهای پیام. به گزارش خبرگزاری فارس ایران، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در بیانیه ای نوشت:"اقدام ایران در توقیف نفتکش‌ها از مصادیق قاعده مقابله به مثل در حقوق بین‌الملل است.

اقدام ما به مفهوم «کشتی در برابر کشتی» نیست ربیعی ادامه داد: اقدامات ایران در تنگه هرمز بر مبنای اقدام حقوقی بوده و از برخی اقدامات غیر قانونی و رفتارهای غیردوستانه [انگیسی ها] چشم پوشی نکردیم، این به منزله منزل «کشتی در برابر کشتی» نیست، ما رفتار قانونی و حقوقی خود را انجام دادیم و در مراجع حقوقی هم آن توقیف کشتی خود را دنبال می کنیم و سازمان بنادر و کشتیرانی هم مکلف شد به سازمان های بالادستی خود تخلف کشتی های انگلیسی در تنگه هرمز را گزارش کنند. سخنگوی دولت درباره برداشت افکار عمومی از اقدامات ایران و انگلیس در مورد توقیف کشتی ها، گفت: من مواضع رسمی دولت را اعلام می‌کنم و نظرسنجی عمومی و نظرات مختلف مردم ایران را که اینجا بیان نکردم، البته ممکن است به تعداد هر ایرانی خوانش های مختلفی در این زمینه وجود داشته باشد، اما به عنوان سخنگوی دولت، نظرات رسمی دولت و نظام را بر اساس سیاست های یکپارچه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران رسماً اعلام می‌کنم. او خاطر نشان کرده که به همین دلیل توقیف شناور بریتانیایی می‌تواند برای جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی"مسائل مهمی" ایجاد کند و بهتر است این کار ادامه نیابد. ربیعی در پاسخ به سوالی درباره قیمت ارز و تاثیر آن بر سفره مردم و اینکه دولت چه برنامه برای تثبیت این روند کاهشی دارد، اظهار داشت: یکی از ابهامات و سوالاتی که در ذهن مردم بوده و هنوز هم وجود دارد، این است که معمولاً اتفاقات حوزه اقتصادی با تأخیر زمانی آثار خود را می گذارد ولی همین الان و امروز هم قطعاً منحنی رشد تورمی کاهش پیدا کرده است. وی افزود: البته این به این معنا نیست که ارزانی صورت گرفته بلکه به این معناست که گرانی شتابنده متوقف می‌شود. البته این امر آثار میان مدت و دراز مدت در کاهش قیمت‌ها هم خواهد داشت اما الان در مرحله ای هستیم که از رشد افزایشی پیشگیری شده و در مراحل بعد می‌تواند آثار کاهشی- حداقل در برخی کالاها که ما علائم آن را می بینیم- داشته باشد.» شریعتمداری نوشته است: «توقیف نفتکش انگلیسی اقدام متقابل و عکس‌العمل تلافی‌جویانه کشورمان در قبال توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق بوده است؛ بنابراین اگر نفتکش انگلیسی تمامی قوانین و مقررات بین‌المللی دریانوردی را نیز بی‌کم و کاست و مو به مو رعایت کرده بود بازهم باید از سوی نیروی دریایی سپاه توقیف می‌شد." قبل از این در روز جمعه مقام های ایرانی در توضیحی تازه گفتند نفتکش بریتانیایی"استینا ایمپرو"، پیش از توقیف با یک شناور صیادی ایران برخورد داشته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه پیش بینی می شود رشد اقتصادی مثبت شود، یادآورشد: این امر به ثبات بازار و قابل پیش‌بینی شدن آن کمک می‌کند و از این طریق کنش‌گران اقتصادی می‌توانند به راحتی سرمایه‌گذاری خود را انجام دهند. ربیعی خاطرنشان کرد: طبیعی است به خاطر شرایط خاص تحریم و مشکلات نقل و انتقال ارز در کوتاه مدت مجبور شدیم چند نرخی را برای کنترل بازار تحمل کنیم ولی طبیعی است که نرخ اسکناس بازار با نرخ حواله نیمایی را به یک رابطه منطقی برسانیم و الان تا حدودی این منظور حاصل شده است. سخنگوی دولت عنوان کرد: دولت برای حمایت از دهک های پایین به رغم برخی انتقادات برای کالاهای اساسی و دارو کماکان تامین و پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی را تا پایان سال ادامه خواهد داد. یادآوری"عملیات آخوندک" نظامیان آمریکا روزنامه آلمانی"نوردوست" چاپ اولدنبورگ در یادداشتی نوشته، درست است که آمریکا وارد فاز انتخابات ریاست جمهوری شده، بریتانیا درگیر خروج از اتحادیه اروپاست و کشورهای غربی در مورد بسیاری از مسائل اختلاف نظر دارند و کسی خواستار درگیری نظامی در خلیج فارس نیست، اما جمهوری اسلامی هم نباید دچار سوءتفاهم شود. سخنگوی دولت یادآورشد: بانک مرکزی هم با تمام توان در مسیر واقعی سازی نرخ ارز و ایجاد ثبات به نرخ ارز اقدامات خود را انجام می‌دهد اما این به منزله این نیست که با فشارهای و یا با رفتارهای غیراقتصادی امروز موفق شدیم به ثبات نرخ ارز برسیم بلکه با سیاست های اقتصادی به این ثبات رسیده ایم. علت تاخیر بازار متشکل ارزی صرفاً فنی است وی درباره بازار متشکل ارزی هم گفت: علت تأخیر صرفاً فنی است من این موضوع را سوال و بررسی کردم. این ویدئوی سپاه پاسداران که خبرگزاری فارس منتشر کرده مردان مسلح نقابداری را که با طناب از هلی کوپتر پایین می آیند نشان می دهد که پس از محاصره کشتی توسط قایق های تندرو است.

برای کسب اطمینان از اینکه این بازار دقیق و به صورت صحیح خدمت‌رسانی کند مقداری زمان‌بر بوده در مرحله آزمایش است. آن زمان نیروی دریایی ایالات متحده در واکنش به برخورد یک کشتی جنگی آمریکایی با یک مین دریایی که کار گذاشتن آن به ایران نسبت داده شد، تعداد زیادی کشتی و دو سکوی حفاری که نیروی دریایی جمهوری اسلامی از آنها به عنوان پایگاه نظامی استفاده می‌کرد را بمباران کرد. سخنگوی دولت بیان کرد: مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند به محض اطمینان از کامل شدن قطعاً عملیاتی خواهد شد البته وظیفه بازار متشکل ارزی، کشف قیمت ارز است و به هیچ عنوان نرخ ارز از پیش تعیین شده نخواهیم داشت. ربیعی خاطرنشان کرد: کاهش قیمت ارز هم ناشی از اتخاذ سیاست‌های درست بوده و بخش مهم تر و قابل توجه آن کنش اقتصادی و رفتار اقتصادی درست مردم بوده است. مردم با واکنش‌ها و رفتارهای اقتصادی درست خود به نحوی به تعادل بازار کمک کردند. وی اضافه کرد: طبیعی بود که آن شوک اولیه با آن عملیات روانی عظیمی که در کشور صورت داده بودند تاثیراتی را بر رفتارهای اقتصادی مردم داشته باشد خوشبختانه بانک جهانی و شبکه خبری بلومبرگ هم چشم‌انداز خوبی برای اقتصاد سال آینده ایران پیش بینی کرده است." این حادثه در خلال افزایش تنش در خاورمیانه به خصوص میان ایران و آمریکا روی می دهد.

در عین حال گرانی در برخی از بازارها همچنان وجود دارد. سخنگوی دولت یادآور شد: دولت با دقت گسترش رنج آور گرانی را دنبال می کند و مشکلاتی هنوز باقی است که امیدواریم با اقدامی که برای همبسته کردن اقدامات بازرگانی دولت صورت دادیم، کنترل بیشتری بر قیمت ها و همچنین توزیع داشته باشیم. ربیعی بخش اعظمی از نگرانی ها برای زمان واردات، تخصیص ارز و خروج از گمرک را به دلیل همین عدم تقدم و تاخرها دانست و گفت: خوشحالیم با تصمیمی که دولت گرفته بتوانیم بازار را کنترل کنیم و کالا به موقع وارد شده و در بازار توزیع شود. همه این مواردی که گفته شد، نگرانی ما را از گرانی نمی کاهد و ما با نگرانی مردم در این زمینه همراه هستیم. ‌دستیار رئیس‌جمهوری در امور ارتباطات اجتماعی درباره سفر مقامات عراقی به تهران و تلاش این کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا اظهار داشت: معمولاً کشورهای دوست هر کدام که به ایران می‌آیند یا ملاقاتی با مسئولان ما انجام می‌دهند، ابراز تمایل می‌کنند تا از میزان تنش در منطقه بکاهند اما اینکه ما پذیرفته‌ایم کشوری به عنوان میانجی صحبت کند، این تصمیم را تاکنون اتخاذ نکرده‌ایم. هرچند ایران این ادعا را رد کرد.

ربیعی ادامه داد: این مساله را طبیعی می‌دانیم که در هر ملاقات از سوی مقامات کشورهای خارجی با مسئولان ایرانی، آنها این مسائل را بیان کنند. حتی ممکن است آنها نگرانی‌های خودشان را از ناامنی منطقه مطرح کرده و دیدگاه‌هایشان را تشریح کنند و خواهان شنیدن دیدگاه‌های ما نیز باشند. کشتی‌های ایرانی در برزیل توقیف نشده اند وی درباره عدم سوخت‌رسانی به دو کشتی ایرانی در برزیل یادآور شد: این دو کشتی توقیف نشده‌اند. دولت برزیل تحریم‌های آمریکا برای ندادن سوخت اعمال کرده است. متاسفانه در نظام ظالمانه جهانی، کشوری تحریمی را اعمال می‌کند و بعد به همه کشورها فشار می‌آورد تا آن را اجرا کنند.

در این چارچوب ممکن است کشورهای مختلف از جمله کشورهای آمریکای جنوبی نیز در این باره تبعیت کنند. سخنگوی دولت افزود: در حال دنبال کردن این موضوع هستیم تا سوخت لازم از ایران یا از کشورهای دیگر برای این کشتی ارسال کنیم زیرا کالاهای این کشتی نباید فاسد شوند. مجموعه اقدامات دیپلماتیک و عملیاتی به سرعت در حال انجام و پیگیری است تا این کشتی‌ها به ایران بازگردند. ادعای ترامپ مرا به یاد فیلم قیصر انداخت سخنگوی دولت در رابطه با ادعای ترامپ مبنی بر هدف قرار دادن پهپاد ایرانی گفت: آن کسی که ادعا می کند پهپاد ما را هدف قرار داده است باید شواهد خود را ارائه کند. ربیعی با تاکید بر اینکه ما هیچ پهپادی را از دست ندادیم و چنین حمله ای به ما انجام نشده است، افزود: پرواز پهپادهای جمهوری اسلامی ایران به منظور کمک به امنیت منطقه همواره انجام می شود و امری طبیعی است؛ اقدامات ما در پروازهای پهپادی علیه هیچ کشوری نیست بلکه برای امنیت خود و امنیت منطقه انجام می شود.

وی در پاسخ به این سوال با خنده واکنش نشان داد و گفت: زمانی که ادعای رئیس جمهوری آمریکا مطرح شد، من یاد فیلم خوب قیصر به عنوان یکی از پارادایم‌های سینمای ایران افتادم که در یکی از صحنه‌های آن بازیگر در قهوه خانه می گوید «ما پیش همه گفتیم زدیم، شما هم بگین زده» سخنگوی دولت همچنین در واکنش یه صحبت های جک استراو وزیر پیشین خارجه انگلیس در حمایت از ایران گفت: هرکسی با ایران و فرهنگ ایران آشنا می شود، می‌بیند که تاریخ ایران پر از دخالت ناجوانمردانه بیگانگان است؛ مردم ما حوادثی همچون کودتا علیه مصدق  و حمایت از صدام در جنگ تحمیلی را فراموش نمی کنند. ربیعی ادامه داد: هرکسی مقداری با ایران رفت و آمد کند متوجه می‌شود که فرهنگ ایرانی در ذات خود استقلال طلبی را دارد و زیر بار زور نمی‌رود؛ شعفی که در جامعه پس از زدن پهپاد متجاوز ایجاد شد ربطی به گرایش‌های سیاسی ندارد بلکه نشات گرفته از حس میهن پرستی ایرانیان است. انتخابات شورایاری ها قانونی است وی در پاسخ به سوالی درباره مخالفت سازمان بازرسی کل کشور با برگزاری انتخابات شورایاری ها در تهران، گفت: شورای اسلامی شهر تهران مصوبه ای را در خصوص تشکیل شورایاری ها در محله های پایتخت وضع کرده است این مصوبه در راستای اجرای ماده ۹۰ قانون شوراها به هیات تطبیق مصوبات ارسال شده و مورد اعتراض این هیات واقع نشده است. ربیعی ادامه داد: در ترکیب این هیات هم یک قاضی عالی رتبه قوه قضاییه مطابق نص صریح قانون عضویت و حضور دارد بنابراین براساس همان قانون هم اکنون این مصوبه قطعی و لازم الاجرا شده است. سخنگوی دولت گفت: از طرف دیگر هیات وزیران با رویکرد افزایش مشارکت مردم و اینکه این شورایاری ها نشاط اجتماعی را به دنبال داشته است و موجب تقویت نهاد مدنی از پایین جامعه می شود برای همکاری وزارت کشور در برگزاری انتخابات شورایاری ها مصوبه ای را تصویب کرده است.

وی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت این است که این مصوبه از سوی رییس مجلس هم مغایر با قانون شناخته نشده است. بنابراین این برداشت را داریم که برگزاری شورایاری ها کاملاً قانونی است. ربیعی در ادامه گفت: حدود ۱۲ هزار داوطلب برای انتخابات شورایاری ها ثبت نام کرده اند که ۹۹ درصد آنها تایید شده اند و بقیه هم به دلیل نقص مدرک تایید نشده اند. به هر حال دولت با این موضوع موافق است و شهرداری ها می توانند این انتخابات را انجام دهند البته امیدوارم که سازمان بازرسی هم در این زمینه سختگیری کنار بگذارد. کد خبر: 325205 .