ربیعی: دولت بایدن نباید میراث ترامپ را به صورت گزینشی جبران کند/هیچ پیامی از آمریکا دریافت نکردیم- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

30/10/1399 12:07 ب.ظ

سخنگوی دولت: بودجه از اختیارات دولت است نه طرح مجلس دولت بایدن نباید میراث ترامپ را به صورت گزینشی جبران کند هیچ پیامی از آمریکا دریافت نکردیم

سخنگوی دولت گفت: امروز دولت جدید آمریکا نباید میراث و لکه ننگی را که دولت پیشین گذاشته به صورت گزینشی جبران کند. سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: آمریکا بزودی فرصت تازه‌ای خواهد داشت که به جای عمل به وسوسه‌هایی که حاصل آن نقض گسترده حقوق بین الملل و جنایت علیه بشریت به شیوه‌هایی ظاهراً متمدنانه به بهای به خطر انداختن صلح و امنیت جهانی و منافع مردم ایران و آمریکاست،...

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: آمریکا بزودی فرصت تازه‌ای خواهد داشت که به جای عمل به وسوسه‌هایی که حاصل آن نقض گسترده حقوق بین الملل و جنایت علیه بشریت به شیوه‌هایی ظاهراً متمدنانه به بهای به خطر انداختن صلح و امنیت جهانی و منافع مردم ایران و آمریکاست، با نیت و عمل صادقانه، بی قید و شرط به تعهدات خود مطابق قطعنامه 2231 شورای امنیت بازگردد و افق‌های جدیدی را پیش روی مناسبات خود با ایران و جامعه جهانی ترسیم کند.

ادامه مطلب:
Tasnimnews_Fa »

علنا روحانی میگه من قیمت ارز رو تعيين میکنم باز این ماله کش حرف مفت میزنه نميدونم چرا هرچقدر اين دروغ ميگه، دماغه اسحاق بزرگتر ميشه 🎥 سخنگوى دولت: تمركز ما بر احياى كامل برجام از سوى همه طرف‌های توافق هست دولت آمريکا بايد تعهدات خودش را براساس برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ انجام دهد د‌وباره_برجام

، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به حضور بایدن در کاخ سفید، گفت: فردا دولت شرور ترامپ به پایان راه خود خواهد رسید و آمریکا رئیس جمهور تازه ای خواهد داشت. رئیس جمهوری که فرصت دارد تا نماینده ای برای صدای بلند مردم آمریکا برای تغییر رویه هایی باشد که حداقل در چهار سال گذشته موجب تحقیر، آشفتگی و انزوای آمریکا شدند.

وی افزود:‌امروز مسئولیت پذیری آمریکا و احترام آن به قوانین و هنجارهای بین المللی یک خواست جهانی است. دولت جدید آمریکا نباید میراث و در واقع لکه ننگی که دولت پیشین به جا گذاشته را بطور گزینشی جبران کند. بدتر از آن میراث، تلاش برای استفاده از آن به عنوان ابزار فشار بر ملت هاست. مقاومت مردم ما تا امروز نباید جای شکی باقی گذاشته باشد که فشار و تحریم هرگز نمی تواند ما را وادار به تسلیم در برابر زیاده خواهی کند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: آمریکا بزودی فرصت تازه‌ای خواهد داشت که به جای عمل به وسوسه‌هایی که حاصل آن نقض گسترده حقوق بین الملل و جنایت علیه بشریت به شیوه‌هایی ظاهراً متمدنانه به بهای به خطر انداختن صلح و امنیت جهانی و منافع مردم ایران و آمریکاست، با نیت و عمل صادقانه، بی قید و شرط به تعهدات خود مطابق قطعنامه 2231 شورای امنیت بازگردد و افق‌های جدیدی را پیش روی مناسبات خود با ایران و جامعه جهانی ترسیم کند.

ربیعی گفت: اما در هر حال، این واقعیت تغییر نخواهد کرد که سیاست فشار حداکثری بر مردم ایران به رسوایی ماندگاری در تاریخ تبدیل شد؛ نه تنها برای آنهایی که متوهمانه درد و رنج بی سابقه ای را به مردم معصوم و بیگناه ما تحمیل کردند بلکه برای آنهایی در رسانه های فارسی و غیرفارسی زبان در خارج از کشور که بی شرمانه با دمیدن به این توحش مدرن، در تحمیل این درد و رنج سهیم شدند.

وی با بیان اینکه مردم عاملان و همدستان این جنایت سازمان یافته اقتصادی را نه فراموش می کنند و نه می بخشند، تصریح کرد: متاسفیم کسانی نیز در داخل بودند که به نام انتقاد از دولت و با چشم بستن به رفتارهای مجرمانه آمریکا و پیامدهای ویرانگر آن بر زندگی مردم، دولت را در خط مقدم این مبارزه بی امان تخریب کردند در حالیکه با حداقلی از انصاف می‌توانستند ببینند که نه تنها این دولت در سال های قبل از آوار شدن تحریم‌ها بر سر مردم ما، یکی از درخشان ترین دوره‌های رشد اقتصادی را مدیریت کرد بلکه حتی در همین دوره نیز در شرایطی که بسیاری انتظار ابرتورم را برای سال جاری داشتند، مانع از تحقق آن شد و این مدیریت اقتصادی درست در زمانی اتفاق افتاد که بحران غیرمنتظره ویروس کرونا بار مضاعفی بر گرده دولت تحمیل کرده بود.

به گفته سخنگوی دولت مردم ما امروز و فردا می‌توانند منصفانه قضاوت کنند و سره را از ناسره سوا کنند.

ربیعی با بیان اینکه ما در کرونا با بیم و امید روبرو هستیم. تلاش‌های صورت گرفته در هفته‌های قبل شرایطی را فراهم کرده که امروز ایران معکوس جهان حرکت می‌کند و ابتلا و مرگ و میر هر دو کاهشی است و از 10 هزار و 200 مرگ هم وطنان جلوگیری شدف گفت: اما از یک سو گونه های جهش یافته از کرونا در انگلیس و بزریل و آفریقای جنوبی افزایش یافته و از سوی دیگر با انجام سفرهای غیرضرور و عدم رعایت پروتکل های روبرو هستیم و ما با موج جدید روبرو هستیم. و امروز وضع بیماری در آمریکا و اروپا بسیار خطرناک شده است.

وی افزود: نیروی انتظامی اقداماتی را موثری را انجام داده و در نتیجه کنترل های کرونایی 33درصد از کل تصادفات و29 درصد از جان باختگان جاده ای کاهش داشته است. تعطیلات بهمن ماه و نوروز این نگرانی را در میان کادر بهداشت و درمان افزایش داده است. ما باید با اهتمام همگانی و خستگی ناپذیر این مسیر را به پیش ببریم هر گونه خستگی و عدم مراعات عزیزان بیشتری را از ما خواهد گرفت.

سخنگوی دولت ادامه داد: دولت همه تلاش خود را برای تدوین لایحه بودجه ای واقعی و کارشناسی به کار بست و با وقوف کامل به آثار تورم و فشار اقتصادی به مردم و دهک های پایینی و نیز نیاز به افزایش سطح تولید و اشتغال جدید و با نگاهی به تلاش برای عقب راندن تحریم و کسب حقوق از دست رفته ملت ایران و ضرورت حضور اقتصاد ایران در بازارهای جهانی لایحه بودجه را تدوین کرده است.

وی با بیان اینکه یک مشخصه واضح بودجه نویسی برای سال 1400 که بر اساس مقابله با تحریم و شکستن زنجیره های محاصره اقتصادی ایران و استفاده از فرصت های جهانی است این بودجه را در سیاستهای انبساطی متفاوت تر کرده است، تصریح کرد: اولین اقدام دولت ارائه به موقع لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی بود و همچنین لایحه بودجه در معرض افکار عمومی قرار گرفت و به صورت شفاف همگان امکان مطالعه و اظهارنظر پیدا کردند.

سخنگوی دولت گفت: اظهارات کلی، مبهم، سلبی و شعاری مشکلی از بودجه و از مردم حل نمی کند. بودجه از اختیارات دولت و رییس جمهور است و نباید لایحه بودجه به طرح مجلس تغییر داده شود. ما امیدواریم با تعاملات بین مجلس و دولت بودجه ای با تفاهم وبا هماهنگی در اجرا بتوانیم دریافت کنیم که در غیر این صورت، اگر به زمینه های اجرایی توجه نشود دولت در اجرا با مشکل مواجه می شود. همچنین بخشی از دستاودرهای دولت در صنعت پالایش و صنعت گاز در هفته های گذشته رونمایی شد.

وی افزود: توسعه گاز رسانی در کشور، افزایش تولید گاز طبیعی در پارس جنوبی و تکیه بر توان داخل را در دستور کار خود قرار داد و اکنون شاهد روند رو به رشدی در این حوزه‌ها است. هم اکنون 98 درصد جمعیت خانوار شهریور 82 درصد خانوار روستایی از گاز طبیعی بهره‌ مند هستند و 24 استان کشور، استان سبز گازرسانی محسوب میشود که این تعداد تا پایان امسال به 28 استان می رسد و 95 درصد جمعیت کشور از گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: تعداد شهرهای گازرسانی شده در سال 92، (هزار و پنجاه و یک) 1051 شهر بود که این تعداد تا پایان امسال به (هزار و دویست و دوازده) 1212 شهر می رسد. تعداد روستاهای گازرسانی شده هم از سال 92 تاکنون افزایش بیش از دو برابری داشته و از 14 هزار روستا، اکنون به 32219 روستا گازرسانی شده رسیده است و این تعداد تا پایان دولت دوازدهم به 35 هزار روستا می رسد. تولید گاز در کشور نیز با شتاب قابل توجهی افزایش یافته تا جایی که تولید گاز شیرین ایران اکنون به روزانه 900 میلیون متر مکعب رسیده است که به دلیل افزایش 2.5 برابری تولید گاز در پارس جنوبی از سال 92 تاکنون بوده است. خطوط انتقال گاز کشور هم با تکیه بر توان داخلی و نیروهای متخصص کشور رکوردهایی تازه در انتقال گاز کشور ثبت کردند و این مقدار اکنون به روزانه 818 میلیون متر مکعب رسیده است و ظرفیت انتقال روزانه 870 میلیون متر مکعب گاز هم وجود دارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص برخی گمانه‌زنی‌ها درخصوص مذاکره ایران با آمریکا در دولت جدید این کشور، گفت: تمرکز ما در حال حاضر به احیای کامل برجام از سوی همه طرف های توافق است. و انتظار داریم که تمرکز دولت جدید آمریکا هم بر جلب اعتماد ایران از راه انجام کامل و فوری همه تعهداتش باشد. موضع ایران درباره بازگشت امریکا به برجام از سوی مقامات کشور بارها اعلام و تکرار شده است. دولت امریکا باید ابتدا تعهدات خود را بر اساس برجام و نیز قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل انجام دهد و این تنها مسیر موجود پیش روی دولت جدید در امریکا است.

وی تصریح کرد: ضمن اینکه ما هیچ پیامی از طرف تیم آقای بایدن دریافت نکرده ایم. تا وقتی اطمینان پیدا نکنیم که آمریکا ضمن بازگشت بی قید و شرط به تعهدات خود، به این وظایف قانونی بطور کامل عمل خواهد کرد، مذاکره بی معناست.

سخنگوی دولت در خصوص برخی اظهارات در زمینه بودجه و انتقاد برخی نمایندگان مجلس از بودجه نویسی دولت اظهار داشت:‌ در هیچ دوره‌ای در بررسی لایحه بودجه با این حجم از ادبیات غیراقتصادی و غیرکارشناسی مواجه نبوده‌ایم. از اتهام فروپاشی نظام تا پنهان کردن ارز به خاطر انتخابات بایدن و یا درست کردن زمین سوخته برای دولت آینده..

وی افزود: متاسفانه توجه نمی کنند که اظهاراتی از این دست موجب بی اعتمادی به حاکمیت و نظام می شود این حجم و نوع از اظهارات با هیچ دوره ای در زمان ارائه بودجه به مجلس قابل مقایسه نیست و کسری بی اعتمادی های ناشی از این اظهارات را در سرمایه اجتماعی نمی توان جبران کرد.

ربیعی ادامه داد:‌ امروز هم آنچه در تبلیغات پیرامون لایحه بودجه می شنویم به همین سیاق است و بدون اینکه از تغییر مثبت برای اقتصاد کشور، مردم در بودجه شنیده شود با یک سری الفاظ اتهامی و شعارها روبرو هستیم. برخی می‌گویند این بودجه مغشوش و نامتوازن است است و از روی بوجه سالهای قبل کپی شده و دولت تنها برای تهیه آن نیم ساعت زمان گذاشته است. بودجه سنوات قبل هم مصوب مجلس است و بسیاری از همین آقایان که به دور از انصاف چنین حرف هایی را مطرح می کنند در سابق هم نماینده مجلس بوده اند و در تصویب بودجه سنوات قبل هم نقش داشتند. اگر این بودجه کپی بودجه های قبلی است چرا در سنوات گذشته به بودجه مغشوش رای دادند؟

سخنگوی دولت با بیان این که کلیات بودجه نیز در کمیسیون تلفیق تصویب شده است و نمایندگان نیز با بررسی همه جوانب به این نتیجه رسیده‌اند، تصریح کرد: بودجه جای شعار نیست، بودجه جای عدد و رقم و حرف کارشناسی است و متناسب با واقعیت ها، محدودیت ها و ظرفیت های کشور است.در جایی عنوان شده که بدون دخل و خرج مشخص بودجه نوشته شده است. تعجب می‌کنم که حتی به مفاد احکام بودجه هم توجه نکرده اند و صرفا به اعداد جداول بسنده شده است.

ربیعی گفت: وقتی به صراحت در متن بند «و» تبصره 2 مصادیق مصرف 90 هزار میلیارد تومان بابت مواردی چون متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران، رد بدهی دولت به تامین اجتماعی، پاداش پایان خدمت، رتبه بندی معلمان و... از چهار محل حق الامتیاز، واگذاری سهام، واگذاری طرح تملک و واگذاری اموال و دارایی های غیر منقول ذکر شده چگونه می توان پنهان کاری کرد؟ و اگر پنهان کاری است چرا کمیسیون تلفیق در قالب بند «و» تبصره (1) الحاقی بابت تسویه بدهی های اشخاص حقیقی و حقوقی مبلغ 90 هزار میلیارد تومان از محل تحویل نفت خام حکم مشابه نوشته است و یا در قالب الحاقی تبصره (2) مبلغ 30 هزار میلیارد تومان حکم مشابه برای تسویه مطالبات تصویب نموده است.

وی خاطرنشان کرد: بارها تاکید کرده ایم که برآورد 3.2 میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در روز به منزله اعلام شکست سیاست فشار حداکثری بر ایران و بازگشت اروپا و آمریکا به تعهدات برجامی خود است که عجیب است آنرا تسلیم شدن در برابر نظام سلطه خوانده اند. دولت بارها تاکید کرده باید به بازار نفت بازگردد و سهم خود را در اوپک حفظ کند. این در حالی است با افزایش نرخ تسعیر خودشان 30 هزار میلیارد تومان به وابستگی بودجه و نفت افزوده اند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص پیش بینی دولت از رفتار رئیس جمهور جدید آمریکا با ایران گفت: این سوال را که آیا دولت آقای بایدن اراده ای برای تغییر سیاست های گذشته دارد یا نه، باید از دولت جدید آمریکا بپرسید. آقای بایدن و تیم وی در دوران مبارزات انتخاباتی و نیز بعد از پیروزی در موقعیت های مختلف مطالبی در رابطه با بازگشت به برجام بیان کرده اند. اما این مواضع تا زمانی که با لغو تحریمها ذیل تعهدات برجامی آمریکا همراه نشود از نظر ما فاقد ارزش است.

وی گفت:‌ تا جاییکه به ما مربوط می شود، سیاست فشار بر ایران و توطئه هایی که دولت ترامپ در این سالها دنبال کرده، شکست خورده و هیچ راه عاقلانه ای جز کنار گذاشتن این روش پرهزینه برای آمریکا و مخاطره آمیز برای صلح و امنیت وجود ندارد.

به گفته سخنگوی دولت، وزیر خارجه آمریکا در آخرین روزهای دولت ترامپ در حال تلاش برای سنگ اندازی بر سر راه اصلاح سیاست های ورشکسته چهار سال اخیر است اما ما نگران این موضوع نیستیم چون اگر دولت بعدی آمریکا اراده واقعی برای تصحیح این اشتباهات داشته باشد، می تواند از افتادن به این تله های کودکانه امتناع کند و کاری را که برای منافع مردم آمریکا و منطقه درست است، انجام بدهد.

سخنگوی دولت در خصوص موضع دولت به مطرح شدن موضوع حذف بودجه غربالگری از سوی مجلس گفت: دیدگاههای مطرح شده در خصوص غربالگری ژنتیکی ناشی از عدم اطلاع و تحلیل های غلط بی مبنا صورت می گیرد. غربالگری یک استراتژی برای پیشگیری از بروز چالش های پزشکی و زیستی برای خانواده ها و جامعه است. یکی از شاخص های نظام سلامت پویا و متعهد به مردم توجه به غربالگری است. یکی از افتخارات این دولت توجه به غربالگری شنوایی و بینایی در میان کودکان است.

ربیعی اظهار داشت:‌ من در دوران وزارت رفاه، حتی دنبال انجام غربالگری آلزایمر از طریق صندوقهای بازنشستگی بودم. چون که همه نوعِ غربالگری، برای پیشگیری و زندگی بهتر انسانها در آینده است و هدف اول و آخر غربالگری، ایجاد جامعه ای با افراد سالم است . غربالگری ژنتیکی که اخیرا درباره آن مباحث بعضا عجیبی هم در یک برنامه تلویزیونی مطرح شده، یک راهکار برای عدم تحمیل هزینه های روحی و روانی، اقتصادی و اجتماعی است و کاربردهای چندگانه دارد. به نظرم این افراد برداشتهای نادرستی از مفهوم غربالگری دارند. چون غربالگری به عنوان یک وظیفه اخلاقی و انسانی برای دولتها در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه تصویب برنامه غربالگری ژنتیکی نیز با هدف پیشگیری از معلولیتهای ناشی از اختلالات ژنتیک در کشور ما به سال 76 باز می گردد. از سال 94 هم دولت ، مشاوره ژنتیک برای افراد معلول تحت پوشش توانبخشی را اجرا کرد، تصریح کرد: در مجموع از سال 94 تا 98 برای تعداد 71 هزار و 592 فرد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، مشاوره ژنتیک انجام شده است. در راستای همین برنامه، از سال قبل، پروژه"شناسایی اختلالات ژنتیکی در خانواده های دارای معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور تا سال 1400"با هدف پیشگیری از تکرار معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک در خانواده های دارای معلول تحت پوشش سازمان در دست اقدام میباشد.

سخنگوی دولت اضافه کرد:‌ با اجرای این پروژه تا کنون، 222خانواده دارای 5 معلول و بیشتر ، مشاوره ژنتیک شده اند و برای 184 مورد هم آزمایشات ژنتیکی درخواست گردیده است. همچنین، 956 خانواده دارای 4 معلول، مشاوره ژنتیک شده اند. در حال حاضر 284 مرکز دولتی و غیر دولتی داریم. اتفافا ما نیازمند منابع مالی بیشتری برای این غربالگری هستیم و قطعا باید از خانواده های کم درآمد و دارای معلولیت حمایت کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که در لایحه بودجه 1400 دولت پیش بینی کرده برای 25 گزارشی که سازمان نظارت بر صدا و سیما تهیه می‌کند 3 میلیارد و 128 میلیون تومان بودجه پرداخت کند و آیا این بودجه در تنگنای اقتصادی توجیه دارد گفت: اول اینکه بودجه تنظیمی دولت، بودجه ای است مبتنی بر عملکرد. در واقع این اطلاعات از پیوست شماره 4 لایحه بودجه که مربوط به بحث بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد و احصاء برنامه ها و سنجه های عملکرد دستگاه های اجرایی است، استخراج می شود. فلسفه اطلاعات پیوست مذکور، تفکیک کل هزینه های هر دستگاه (اعم از پرداخت حقوق و مزایا، هزینه های اداری ، قراردادها ، هزینه های رفاهی و بیمه ای ، هزینه پشتیبانی ، هزینه آب و برق و سوخت و غیره ) بر حسب برنامه های اصلی ‌آن دستگاه است . به عنوان نمونه هزینه تولید هر گزارش نظارتی در صدا و سیما به معنای کل هزینه هایی است که در تهیه هر گزارش لحاظ می شود.

وی گفت: به عبارتی تهیه گزارش نظارتی به عنوان یکی از فعالیتهای اصلی صدا و سیما در آنجا ذکر شده و بخشی از هزینه‌های پرسنل و هزینه های اداری ، پشتیبانی آن سازمان، صرف تولید آن فعالیت می شود. شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما بر اساس اصل 175 قانون اساسی ، تنها نهاد نظارتی بر صدا و سیما است. این شورا متشکل از"سیما" ،"صدا" و" خبر و برنامه های سیاسی"است. تعداد گزارش های تهیه شده در شورای نظارت ، در طول یکسال بالغ بر 200 عنوان گزارش است. البته نمایندگان رئیس محترم جمهور در طول این 7 سال، انتقادات جدی به ساختار فعلی و رویکرد شورا داشته‌اند و همواره نسبت به انفعال این شورا به خصوص محدود بودن آن به نظارت پس از پخش و عدم تحقق اختیارات نظارتی آن، منتقد بوده‌اند و مکاتبات متعددی هم در این باره داشته اند. در مقابل نیز به دلیل این انفعال و اینکه نظارت شورا نه تنها استصوابی نیست بلکه استطلاعی هم نیست، به همین علت، بر این باوریم که بازنگری در ساختار شورای نظارت از طریق لایحه قانون خط مشی مدیریت و نظارت صدا و سیما، مهمترین اقدام ضروری است.

به گفته علی ربیعی، دولت همواره بر این اعتقاد بوده است که اگر این نظارت درست انجام بشود، به نفع کل جامعه است و ما امیدواریم که این شورا، کارآمدی و اثرگذاری خود را به دست آورد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص چگونگی هزینه کرد مبلغ یک میلیارد یورو مقابله با کرونا گفت: تاکنون بانک مرکزی معادل ریالی 776 میلیون یورو را تخصیص داده که از این مبلغ 1285 میلیارد تومان به بیمه بیکاری برای کارگران بیکار شده ناشی از کرونا و الباقی به وزارت بهداشت تعلق گرفته است.انتهای پیام/