رای پرونده عاملان شهادت سردار سلیمانی تا چند ماه آینده صادر می‌شود

03/04/1401 08:26 ق.ظ

معاون اول قوه قضائیه: رای پرونده عاملان شهادت سردار سلیمانی تا چند ماه آینده صادر می‌شود

معاون اول قوه قضائیه گفت: امیدوارم تا چند ماه آینده رای پرونده کیفری عاملان شهادت سردار سلیمانی صادر شود. وی با بیان اینکه برخی پرونده‌های ورودی به دستگاه قضا مربوط به رانندگی است که آمار بسیار بالایی دارند، اظهار کرد: اگر یک پنجم از پرونده‌های ما کم شود همکاران ما، در دادگستری بهتر می‌توانند وقت برای سایر پرونده‌ها بگذارند.

مصدق افزود: ما باید زمینه جرایم را در جامعه خودمان از بین ببریم، این دیگر خیلی ارتباطی به قوه قضائیه ندارد. معاون اول قوه قضائیه گفت: واقعیت این است که امروز این موضوع در دستور کار ما است. وی افزود: خوشبختانه این رویکرد در سال ۱۳۹۲ ایجاد شد و ماده ۱۳۶ به بعد که مربوط به تکرار جرم هست، بسیار پررنگ و مجازات، تشدید شده است و حتی در تبصره ماده ۱۳۹ آمده اگر کسی سه بار مرتکب یک جرم شده از نهادهای ارفاقی از جمله تخفیف مجازات نمی تواند استفاده کند.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ما چند وظیفه داریم یکی اینکه در زندان مباحث معرفتی و شناختی و اسلامی انجام شود و بعد اینکه زمینه این جرایم را در جامعه خود از بین ببریم که وظیفه دوم با قوه قضاییه ارتباط چندانی ندارد. سه قوه باید کارهایی برای این امر انجام بدهند و با هم پیش بروند.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

پارلمان اسرائیل به انحلال دوره کنونی خود رای داددر نشست کنست، مجلس اسرائیل، هر ۱۱۰ تن از حاضران، چه از اعضای دولت ائتلافی و چه از اپوزیسیون، به طرح انحلال دوره بیست و چهارم مجلس رای موافق دادند. ده نماینده در جلسه حضور نداشتند. این هم از مسخره بازی‌های دموکراسی است.🤦‍♂️ این همه هزینه تبلیغات انتخاباتی🗳 و هدر رفتن وقت آن مسئولان و مردم در این مورد می‌شود و بعد هر چند سال یک بار و حتی زودتر دوباره چنین هزینه ای روی دست کشورها می‌ماند!!😒

آمریکا در پرونده خانواده شهدای هسته‌ای به پرداخت بیش از ۴ میلیارد دلار محکوم شددادگاه حقوقی تهران آمریکا را به پرداخت ۴ میلیارد دلار محکوم کرد معاونت امور بین‌الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر ایران، از صدور رای محکومیت آمریکا در پرونده حقوقی دعوای برخی خانواده شهدای هسته‌ای علیه دولت، نهادها و مقامات آمریکایی خبر داد دیه چنده مگه؟ تو جهان درحماقت یگانه اید! مردم ایران اسیرچه ابلهانی شده اند! اگردادگاه های آمریکا، آخوندارامحکوم کنند،ثروت ایران دربانک های جهان زیرنظرآمریکابلوکه است! اشخاص راتحریم میکند،دنیا حتی چین ازآن تبعیت می کند! حال شمامتوهمان ابله چطورآمریکارا جریمه یا تحریم میکنید؟ واقعاابله اید!! قضیه متهم کردن آمریکا ، ایران رو و ایران، آمریکارو، مثل مهریه میمونه کی داده کی گرفته، فقط این وسط زور آمریکا بیشتره از اموال بلوکه شده ما حقش رو برمیداره

حبس 25 ساله در انتظار متهمان پرونده مرگ مارادونا- اخبار فوتبال جهان - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnimمجازات سنگین در انتظار عاملان مرگ مارادونا هشت تن از افرادی که گمان می‌رود در مرگ اسطوره فوتبال آرژانتین مقصر بوده‌اند، در آینده‌ای نه چندان دور محاکمه خواهند شد فوتبال طبق تحقیقات دادستان پرونده، مرگ مارادونا در نتیجه اهمال تیم پزشکی و کم‌کاری پرستاران در اجرای دقیق مراقبت‌های پس از عمل بوده است در صورتی که در دادگاه مشخص شود که این افراد در مرگ مارادونا مقصر بوده‌اند، ممکن است تا ۲۵ سال به حبس محکوم شوند کاش در کشور ما هم سیستم قضایی فاسدی وجود نمی داشت و قاتلان و سعید طوسی ها را بسزای اعمالشان میرساند. نه اینکه فقط از بیت رهبری و فرماندهان سپاه دستوربگیرد برای صدور حکم قضایی!!!

بازگشت بی‌صدای پرونده اتمی به شورای عالی امنیت ملی چه معنایی دارد؟پرونده اتمی ایران که در دوره ریاست جمهوری حسن_روحانی به وزارت امور خارجه سپرده شده بود، از فروردین سال ۱۴۰۰ پنج ماه پیش از شروع ریاست جمهوری ابراهیم_رئیسی بی سروصدا به شورای عالی امنیت ملی بازگشته است. معنی این وضعیت چیست؟ اطلاع_رسانی برجام

جزئیات تخطی‌های قضایی در پرونده دادخواهان سلامتوکلا و فعالان مدنی که قصد شکایت از سوءمدیریت کرونا در ایران را داشتند، به زندان و محرومیت اجتماعی محکوم شده‌اند. بابک پاک‌نیا از تخطی‌های قضایی در پرونده و جزئیات محاکمه می‌گوید. چهلوچهارسال ازعمرمتعفن حکومت کثافت ننگین اسلام خونخوار دزدوقاتل اشغالگرچپاولگر زنستیز شادیکش غم گشتر برملت اسلام زده گه💩غیرت خفته برابرکنج جهان ونابودی ایران وایرانی میگذره وهمچنان غیرتهادرکون ملت بی هویت بی غیرت جاخوش کرده وبازجه وناله ازفاکرشون التماس مالیدن وازلین دارن💩

پرونده تعرض جنسی؛ بیل کازبی باید نیم میلیون دلار غرامت بدهد | DW | 22.06.2022ستاره سابق تلویزیون آمریکا در یک محاکمه مدنی به دلیل سوءاستفاده جنسی از یک دختر ۱۶ ساله در دهه ۱۹۷۰ مجرم شناخته شد. او باید به شاکی به دلیل تعدی در ویلای بنیان‌گذار مجله پلی بوی، ۵۰۰ هزار دلار خسارت بپردازد. عه عه! بیل کازبی! تو هم!؟ 🙄 تمام كشور آمريكا توسط بيماران جنسى واخلاقى اداره ميشود. در سطح بالاى مقامات دولتى و ايالتى يلفتن افراد سلام ازنظراخلاقى واجتماعى بسيار دشوارست. اصولا اگرازين مشكلات مبرا باشيد، امكان ورود به رقابت هاى سياسى كم ست، چرا كه بايدموردى باشدكه درزمان مناسب ازآن بهره بردارى شود

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین مصدق؛ معاون اول قوه قضائیه به مناسبت هفته قوه قضاییه با حضور در برنامه"صف اول" با بیان اینکه، پرونده ورودی به دادگستری زیر ۶ میلیون پرونده است، گفت: عملکرد قوه قضائیه حدود ۲۰ میلیون پرونده است.

وی افزود: اگر مجلس لایحه قضازدایی را تصویب کند یک میلیون پرونده ما کم می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی پرونده‌های ورودی به دستگاه قضا مربوط به رانندگی است که آمار بسیار بالایی دارند، اظهار کرد: اگر یک پنجم از پرونده‌های ما کم شود همکاران ما، در دادگستری بهتر می‌توانند وقت برای سایر پرونده‌ها بگذارند.

وی گفت: در دوره اخیر در مواردی که قانون اجازه داده رویکرد قضات ما استفاده از مجازات های جایگزین حبس است و از مجتهدان و فقهای نظام و مدرسین حوزه علمیه قم بویژه و اساتید دانشگاه درخواست دارم با ما همکاری کنند که ما یک سیاست جنایی کامل برای قانون مجازات اسلامی بنویسم که قانون هم بر اساس آن سیاست جنایی تصویب شود.

مصدق افزود: ما باید زمینه جرایم را در جامعه خودمان از بین ببریم، این دیگر خیلی ارتباطی به قوه قضائیه ندارد.

وی با بیان اینکه در خصوص پیشگیری از وقوع تخلف و جرایم همه باهم باید پیش برویم، یعنی سه قوه باید کارهایی را انجام دهیم، تاکید کرد: همت دستگاه قضایی، مدیران عالیه و قوا به ویژه رئیس قوه قضائیه، همچنین تاکیدات رهبر انقلاب، آن است که در برخورد با مجرمان به ویژه مجرمانی که به نوعی منتسب به حاکمیت هستند برخورد جدی داشته باشیم.

معاون اول قوه قضائیه گفت: واقعیت این است که امروز این موضوع در دستور کار ما است.

مصدق درباره بحث تشدید مجازات گفت: برای برخورد با مجرمانی که مرتکب تکرار جرم می‌شوند، تشدید مجازات درنظر گرفته می‌شود. مجارات کسی که برای بار اول مرتکب جرم می شود با کسی که برای بار دوم سوم مرتکب جرم می شود فرق دارد.

وی افزود: خوشبختانه این رویکرد در سال ۱۳۹۲ ایجاد شد و ماده ۱۳۶ به بعد که مربوط به تکرار جرم هست، بسیار پررنگ و مجازات، تشدید شده است و حتی در تبصره ماده ۱۳۹ آمده اگر کسی سه بار مرتکب یک جرم شده از نهادهای ارفاقی از جمله تخفیف مجازات نمی تواند استفاده کند.

به گفته وی، سیستم قضایی و سبستم تقنینی از لحاظ تشدید مجازات به وظیفه خود عمل می کند اما اغلب اوقات برخی افزاد با حبس متنبه نمی شوند.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ما چند وظیفه داریم یکی اینکه در زندان مباحث معرفتی و شناختی و اسلامی انجام شود و بعد اینکه زمینه این جرایم را در جامعه خود از بین ببریم که وظیفه دوم با قوه قضاییه ارتباط چندانی ندارد. سه قوه باید کارهایی برای این امر انجام بدهند و با هم پیش بروند.مصدق در پاسخ به اینکه مردم فکر می‌کنند صاحب نفوذانی که در چنگال عدالت گرفتار می شوند راحت تر می توانند نسبت با کسانی که توان و نفوذ ندارند از عدالت عبور کنند، گفت: همت قوه قضاییه و تاکیدات رهبر معظم انقلاب این است که در برخورد با مجرمان به ویژه مجرمانی که به نوعی متتسب به حکومت است جدی باشد. کار قبیح از هر کسی صادر شود قبیح است و اگر از کارگزاران نظام باشد قبیح تر است. عملا هم در این چند سال اخیر نشان دادیم که در برخورد منتسبان با حکومت جدی تر هستیم.

وی افزود: البته اساسا مبارزه با مفاسد اقتصادی بالذات از اینها شروع شده است یعنی از کسانی که از اسم، رانت و سمت خود استفاده می کنند. شاهد ما همین رسیدگی های ماست که افراد محکوم شدند و الان در حال تحمل کیفر هستند و اینها افراد درجه یک، دو و سه هستند که حبس را تحمل می کنند.

مصدق درباره حساسیت شغل قضاوت و مشکل تامین معیشتی و مالی این قشر، گفت: قوه قضاییه به عنوان نیروی حاکمیتی محض با ساختار نیروی انسانی منحصر به فرد خود، نیروی انسانی حرفه‌ ای است و این شاکله قوه قضاییه است.

وی ادامه داد: در سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۱، تامین مالی و نیازهای قوه قضاییه در زمینه های مالی، استخدامی و تشکیلاتی متعدد مورد تاکید قرار گرفته و رهبری به صراحت فرمودند سیاست نظام این است از لحاظ امور استخدامی و از حیث ساختاری، قوه قضاییه باید تامین شود.

وی افزود: از سوی دیگر مردم انتظار به حق دارند که پرونده‌ای که در مرحله رسیدگی در دادگستری قرار دارد در فرصت مناسب و در کمترین زمان ممکن و به صورت متقن رسیدگی شود؛ از سویی حجم پرونده ها متناسب با عده و عُده ما نیست. نظام قضایی خود را با هر نظام بیگانه مقایسه کنیم عده و عُده ما برای رسیدگی به این حجم از پرونده ها بسیار ناچیز است.این مقام قضایی اضافه کرد: وقتی که روی میز آقای قاضی ۲۰۰ تا ۲۵۰ پرونده وجود دارد، و افراد دعوا انتظار دارند قاضی وقت بگذارد، مطالعه کند، حرف ها را گوش دهد بعد به صورت متقن رای صادر کند، این چگونه ممکن است به اضافه اینکه قاضی ما درگیر مسائل معیشتی است و به او می‌گوییم در شأن قاضی نیست که بخواهد شغل دوم داشته باشد. در حالیکه قبل از انقلاب هم قضات مصونیت ویژه داشتند.

وی ادامه داد: واقعیت این است که شرمنده وضعیت معیشت همکارانمان هستیم و اعتراف می کنم وضعیت قوه قضاییه و همکاران قضایی و اداری که اداری بسیار بدتر است و نتوانستیم خواسته ناچیز آنها را جامه عمل بپوشانیم.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: افتخار می کنم در خصوص اینکه جامعه قضایی ما یکی از سالم‌ترین صنوفی است که در کشور خدمت می‌کند. ۳۰ سال یک معلم بودم الان هم معلم هستم و افتخار می کنم به لباس معلمی، پس حرفی که می‌زنم از جایگاه سمتم نیست.

بودجه قوه قضاییه در مقایسه با برخی نهادها بسیار کم است

وی اضافه کرد: وجود این همه افراد سالم و ایثارگر که در حال خدمت هستند و با سلامت در دستگاه قضایی کار می کنند، جای قدردانی است چه بسا ما قضات مجرب و بیش از ۱۰۰ نفر کارمند را در ایام کرونا از دست دادیم و این افتخار دستگاه قضایی است اما این موارد متاسفانه دیده نمی شود.

معاون اول قوه قضاییه خطاب به مجلس شورای اسلامی و نمایندگان گفت: از مجلس و دولت تشکر می کنم که اواخر سال گذشته مبلغی به عنوان مسکًن به همکاران ما پرداخت شد. موضوع اینکه این مبلغ کجا باید پرداخت شود هم مشخص بود. مشکل ما با این مسکن‌ها حل شدنی نیست اینکه بودجه ما را ۱۰ درصد ۳۰ تا ۵۰ درصد اضافه کند مشکل ما حل نمی شود حرفم این است از چند ده سال قبل بودجه قوه قضاییه وقتی که تصویب می شد در مقایسه با برخی از نهادهای مدیریتی بسیار کم بوده است.

وی اضافه کرد: پارسال بسیار درگیر این مسئله بودم و به برخی گفتم خواسته قوه قضاییه این است سازمانی که تعدادی کارمند دارد، حداقل نصف آن مبلغ را به قوه قضاییه هم پرداخت کنید. بالاخره کاری جهادی از این مجلس انقلابی یک روز باید اتفاق بیفتد و این وضعیت از کف به بالا بیاید تا مشکل معیشتی همکاران ما حل شود.

مصدق با قدردانی از دولت و شخص رئیس جمهور و معاون اول ایشان گفت: برای امسال هم کاری در حال انجام است که اعلام نمی کنم اما قول دادند که کمک می‌کنند تا وضعیت معیشتی همکارانم کمی بهتر شود و اضافه گردد.

حمایت از تولید داخلی در دستور کار قوه قضاییه قرار دارد

معاون اول قوه قضاییه در ارتباط با حمایت از تولید و اشتغال در جامعه از سوی دستگاه قضایی گفت: حمایت از تولید داخلی به عنوان یک سیاست قطعی نظام در دستور کار قوه قضائیه قرار دارد و در قوه قضاییه ستادی به نام ستاد پیگیری سیاستهای اقتصاد مقاومتی وجود دارد که اعضای آن از مسئولان رده بالای قوه قضاییه و برخی از مدیران عالی دولت مانند رئیس سازمان تعزیرات حکومتی هستند.

وی افزود: خوشبختانه در یک سال اخیر جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی به طور منظم و جدی در حال برگزاری است. معاون اول قوه قضاییه ، رئیس ستاد و دادستان کل کشور دبیر آن است. در سال جاری مقرر شد جلسات به صورت جدی برگزار شود که تاکنون هر ماه یک جلسه برگزار شده است در هر جلسه سعی شد موضوعی مطرح و مشکلات مرتبط با آن موضوع در کل کشور حل شود.

به گفته وی، متناظر این ستاد در همه استانها وجود دارد و فعال است. در یک جلسه نشستی با دعوت از رئیس سازمان بورس برگزار شد و مشکلات مردم در این زمینه و چالش ها را مطرح و راهکارها را ارائه کردیم رئیس سازمان بورس هم مطالب خود را مطرح کرد و تصمیماتی اتخاذ شد که این تصمیمات درحال پیگیری است.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: در یکی از جلسات مربوط به تملیک مسئولان دولتی را دعوت کردیم که هم از دولت‌مردان قدردانی می کنم. با دقتی که رئیس قوه قضائیه داشت و دولت ورود کرد شاهد پیشرفت جدی در این زمینه هستیم و انبارهای سنتی ما در حال تبدیل شدن به انبارهای مدرن و دارای استاندارد هستند و امیدواریم تا پایان سال مشکلی در خصوص اموال تملیکی نداشته باشیم.

مصدق خاطرنشان کرد: لازم می‌دانم از همکار تلاشگر خود جناب آقای عمرانی معاون دادستان کل کشور قدردانی داشته باشم که ورود جهادی و میدانی دارد و در همه جلسات نقش ایفا می کند و سایر دوستان هم پای کار هستند.

وی ادامه داد: مشکلات بیش از ۳۵۰۰ شرکت و بنگاه تولیدی و سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفت موارد متعددی از ملاقات های حضوری در بازدیدهایی توسط افراد انجام شده است، دادگاه ویژه رسیدگی به دعاوی تجاری در دادگستری ها رسیدگی شده و شعب ویژه برای این امر اختصاص داده شد تا به صورت جدی و متقن رای صادر و پرونده ها مشخص باشد. در سال ۱۴۰۰ در بخش های مختلف حدود دو هزار واحد تولیدی و کارخانه احیا و یا از تعطیلی آن جلوگیری شده است.معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: یکی از سیاست های ما در قوه قضاییه این است و به همه همکاران به ویژه داستان های سراسر کشور ابلاغ شده است که اگر جرمی از تولیدکننده سر زد، به جرم او رسیدگی شود صرفا ولی هیچ وقت نباید واحد تولیدی تعطیل و ۳۰۰ نیرو بیکار شود. نمونه هایی برای مجازات تولیدکننده متخلف وجود دارد اما کارخانه نباید تعطیل شود و ریاست قوه قضاییه بارها تاکید کرد دادستان خوب کسی است که مدیر متخلف را تعقیب و محاکمه کند اما کار کارخانه باید ادامه یابد.

مصدق در بخش دیگری از سخنانش از سرمایه گذاران خواست تا در کشور خود سرمایه گذاری کنند و اعلام کرد این مملکت مال خودشان است و وطن آنهاست.

وی گفت: راه برای سرمایه گذاران ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کنند و دوست دارند در کشور سرمایه گذاری کنند، باز است و هم دولت و هم قوه قضاییه می پذیرد و هیچ مشکلی وجود ندارد. اگر هم به فرض مشکلی بود آمادگی داریم آن را حل کنیم.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به تدبیر دستگاه قضایی در بخش بین الملل گفت: امرور معاونت بین الملل قوه قضاییه مشغول کار است باید مظلومیت مردم ایران را به دنیا نشان دهیم. جامعه ایرانی از این جهت مظلومند که ۱۷ هزار قربانی ترور داریم ما مبارز اصلی تروریست هستیم نه مدعیان حقوق بشر.

وی ادامه داد: الحمدلله معاون بین الملل ما فعال است و از دفتر نشر مقام معظم رهبری هم تشکر می کنم که همایش های مستمری به نام حقوق بشر آمریکایی برگزار می کنند و امسال در این همایش شرکت داشتم. این همایش چهره کریه آمریکا را نشان می دهد.

مصدق از اصحاب قلم دعوت کرد تا بررسی کنند چه کسی حقوق یشر را رعایت می کند.

رای پرونده کیفری عاملان شهادت سردار سلیمانی تا چند ماه آینده صادر می شود

وی در ارتباط با سردار دلها شهید سلیمانی اظهار کرد: شهید سلیمانی واقعا مظلومانه شهید شد، کسی که مدعو کشور عراق بود را ترور کردند و این در کدام قاموس وجود دارد.

مصدق بیان کرد: در محافل علمی همه حقوقدانهای منصف موضوع را بررسی کردند اما هیچکدام این کار را توجیه نکردند و آن را مصداق قتل هدفمند و خودسرانه گذاشتند. ما در مباحث حقوقی اسم آن را قتل نمی گذاریم یلکه جنایت علیه امنیت حقوق بشر می دانیم. حقوقدانان می گویند اگر بگوییم قتل است در جایی دیگر رسیدگی می‌شود و اگر بگوییم علیه امنیت و استقلال یک کشور است طبق ماده ۵ قانون مجازات صلاحیت رسیدگی داریم و حتما پیگیری می کنیم.

وی اضافه کرد: ۱۵۴ نفر از عوامل این جنایت اعم از مباشر، عوامل و آمران شناسایی و اقدامات تعقیبی بین المللی شروع شده است. ۱۱ مورد نیابت قضایی به ۹ کشور همسایه داده شده است و یک کمیته مشترک تحقیقاتی بین ایران و عراق با وظیفه بررسی تعقیب این موضوع تشکیل شد و امیدوارم تا چند ماه آینده رای پرونده کیفری صادر شود و محق رسیدگی در دادگاه باشد.

معاون اول قوه قضاییه درباره سند تحول قضایی با قدردانی ویژه از مقام معظم رهبری به نیابت از همکاران خود که برای دومین بار مسئول دستگاه قضایی و رئیس رستگاه عدلیه را از متن قوه قضاییه انتخاب کرده‌اند، گفت: نفر نخست آیت الله رئیسی بود که اولین کارش همین موضوع سند تحول قضایی بود و دومی حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای است که ۴ دهه فعالیت قضایی دارد و بر همگان روشن است وقتی رئیس دستگاه قضاییه پرونده ای را از قفسه بیرون می کشد می داند چقدر روی آن کار شده است. و وقتی بازدیدی می رود و طرف حرف می زند همه مطالب را می‌داند و رئیس فعلی قوه قضاییه اشراف کامل بر موضوعات دارد.

وی افزود: سند تحول قضایی سند ارزشمند و بر گرفته از نظرات نخبگان است. در زمان آیت الله رئیسی این سند نوشته شد و از اساتید دانشگاهی و پیشکسوتان قضایی نظرخواهی و تبدیل به سند شد در تدوین سند ما نقش داشتیم و رئیس قوه قضاییه هم نقش اساسی داشت. امروز یکی از همت‌های قضایی این ست که این سند عملیاتی شود.

معاون اول قوه قضاییه گفت: یکی از مسائلی که در سال جاری به دادگستری ها اعلام کردم، برنامه عملیاتی محور براساس این سند و براساس محور اعلامی رهبر در حکم انتصاب آقای محسنی اژه ای است البته این همپوشانی دارد.

مصدق اضافه کرد: قوه قضاییه از این سند با توجه به سه زمان بندی انجام شده کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت عقب نیست و در زمان کوتاه مدت ۹۰درصد و میان مدت ۷۰ درصد پیشرفت دارد و دربلند مدت هم جلو است و تا ۱۴۰۲ فرصت دارد.