رای کنگره آمریکا به محدود کردن اختیارات نظامی ترامپ در مورد ایران | DW | 12.03.2020

12/03/2020 12:59:00 ب.ظ

مجلس نمایندگان آمریکا خواستار محدود کردن اختیارات رئیس‌جمهوری در مورد عملیات نظامی علیه ایران شد. مجلس سنا نیز به طرح محدود کردن اختیارات دونالد ترامپ رای مثبت داده بود. ترامپ می‌تواند این تصمیم کنگره آمریکا را وتو کند.

کنگره آمریکا, ترامپ

مجلس نمایندگان آمریکا خواستار محدود کردن اختیارات رئیس‌جمهوری در مورد عملیات نظامی علیه ایران شد. مجلس سنا نیز به طرح محدود کردن اختیارات دونالد ترامپ رای مثبت داده بود. ترامپ می‌تواند این تصمیم کنگره آمریکا را وتو کند.

مجلس نمایندگان آمریکا خواستار محدود کردن اختیارات رئیس‌جمهوری در مورد عملیات نظامی علیه ایران شد. مجلس سنا نیز به طرح محدود کردن اختیارات دونالد ترامپ رای مثبت داده بود. ترامپ می‌تواند این تصمیم کنگره آمریکا را وتو کند.

بر اساس تصمیم کنگره آمریکا، دونالد ترامپ برای انجام هرگونه عملیات نظامی علیه ایران موظف به کسب نظر مثبت پارلمان این کشور خواهد بود.چنین امری به معنای کاهش اختیارات رئیس‌جمهوری آمریکا است. ترامپ نسبت به تصویب چنین طرحی از سوی کنگره هشدار داده و آن را به‌مثابه تضعیف توان دولت در رویارویی با تهدیدهای نظامی برخاسته از عملکرد جمهوری اسلامی ایران می‌داند.

مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۲۷ رای مثبت در برابر ۱۸۶ رای مخالف طرح محدود کردن اختیارات رئيس‌جمهوری آمریکا در ارتباط با عملیات نظامی علیه ایران را تصویب کرد.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیداین طرح بخشی از اختیارات نظامی رئیس‌جمهوری آمریکا که پس از حمله تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ تعیین شده بود را محدود می‌کند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

نباید چنین رویایی واقعیت پیدا کند . وتو خواهد شد آمریکا و کشورهای اروپایی نباید محموله های کمکی و پول مستقیم به حکومت ایران بده ، از طریق صلیب سرخ خودشون تو مردم پخش کنن ، این رژیم دزد آخوندی هیچکدوم از این وسایل رو در اختیار مردم نمیده و خواهد کرد...

تصویب محدودیت اختیارات نظامی ترامپ علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکامجلس نمایندگان آمریکا محدود کردن اختیارات نظامی ترامپ علیه ایران را تصویب کرد خاک بر سر اون نمایندگان که هیچی نمی فهمند نه از سیاست نه از ،،،، با این اوصاف دو ساعت دیگه که میاد صحبت کنه از جنگم بگه بعدا یه گل گاو زبون بهش میدن آروم میشه مبارکه

کنگره آمریکا طرح محدوديت اختیارات ترامپ براى اقدام نظامی علیه ایران را تصويب كردکنگره ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه 11 مارس 2020 به وقت محلی آمریکا، طرحی را به تصویب رساند که چون به حد نصاب دو سوم از نماینده ها نرسیده ترامپ با یک امضا وتوش میکنه. تمام ترامپ وتو میکنه

پرزیدنت ترامپ: همه پروازها از اروپا به مقصد آمریکا به مدت یک ماه محدود می‌شوند🔴 گزارش تکمیلی | پرزیدنت ترامپ : همه پروازها از اروپا به مقصد آمریکا به مدت یک ماه محدود می‌شوند ▪️ وی با انتقاد از ناتوانی اروپا در اقدامات پیشگیرانه گفت، این محدودیت سفر از نیمه شب جمعه اجرا می‌شود.

ترامپ سفر از اروپا به آمریکا را به مدت یک ماه ممنوع کرددونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه چهارشنبه 11مارس 2020 به وقت محلی آمریکا ضمن تاکید بر کاهش

حمله جنگنده‌های آمریکا به مواضع نظامی ایران در سوریهجنگنده‌های ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا 3 موضع نظامی متعلق به ایران در سوریه را هدف قرار دادند. - خبرگزاری آناتولی

بهشتی‌پور: لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا برای مقابله با کرونا بعید استیک کارشناس مسایل بین‌الملل: لغو تحریمها ازسوی آمریکا برای مقابله با کرونا بعید است انتظار نداریم که آمریکا رحم و شفقتی در این رابطه از خود نشان دهد گروه تندرو در کاخ سفید بویژه پمپئو مانع این کار است باید همچنان متکی به خود باشیم و با کرونا مقابله کنیم تا دیروز که تحریمها برای ملت ایران فرصت بود و آمریکا هیچ غلطی نمیتوانست بکند... الان کاسه چه کنم چه کنم دست گرفتین؟!؟ چه بهتر، در این فقر و بیماری اقلآ ملت یک نگرانی کمتر دارند، دزدی بیشتر آخوندها تحریم ها چ ربطی ب دارم داره ..مطمئن باشید تحریم شدن ایران ب نفع مردم ایرانه حداقل چون ثروت ملیمونو یعنی نفت رو نمیتونن بفروشن و خرج تروریست های منطقه بکنن

پس از تصویب طرح محدود کردن اختیارات دونالد ترامپ در ارتباط با عملیات نظامی این کشور علیه ایران در مجلس سنای آمریکا، مجلس نمایندگان نیز به این طرح رای مثبت داد.Aa مجلس نمایندگان آمریکا محدودیت اختیارات نظامی ترامپ علیه ایران را تصویب کرد.اختیارات دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا برای اقدام نظامی علیه ایران را محدود می‌کند.اشتراک مشاهده نظرات چاپ دونالد ترامپ رئیس جمهوری شامگاه چهارشنبه ۲۱ اسفند اعلام کرد که همه پروازها از مبدا کشورهای اروپایی، غیر از بریتانیا، به مقصد ایالات متحده به مدت ۳۰ روز به حالت تعلیق در خواهند آمدند.

بر اساس تصمیم کنگره آمریکا، دونالد ترامپ برای انجام هرگونه عملیات نظامی علیه ایران موظف به کسب نظر مثبت پارلمان این کشور خواهد بود. چنین امری به معنای کاهش اختیارات رئیس‌جمهوری آمریکا است. این قطعنامه پیش تر در اواسط فوریه چراغ سبز سنا را بدست آورده اما از آنجا که حمایت دو سوم نمایندگان مجلس را ندارد می تواند با سدی بنام دونالد ترامپ مواجه شود. ترامپ نسبت به تصویب چنین طرحی از سوی کنگره هشدار داده و آن را به‌مثابه تضعیف توان دولت در رویارویی با تهدیدهای نظامی برخاسته از عملکرد جمهوری اسلامی ایران می‌داند. کنگره آمریکا دقایقی پس از آن این طرح را به تصویب رساند که 2 سرباز آمریکایی و یکی دیگر بریتانیایی در حمله موشکی شامگاه چهارشنبه به پایگاه نظامی التاجی در عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی در شمال بغداد است، کشته شدند. مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۲۷ رای مثبت در برابر ۱۸۶ رای مخالف طرح محدود کردن اختیارات رئيس‌جمهوری آمریکا در ارتباط با عملیات نظامی علیه ایران را تصویب کرد. طبق این قطعنامه، رییس جمهوری آمریکا بدون موافقت کنگره اجازه بکارگیری نیروی نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران را نخواهد داشت. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید این طرح بخشی از اختیارات نظامی رئیس‌جمهوری آمریکا که پس از حمله تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ تعیین شده بود را محدود می‌کند. رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این که سازمان جهانی بهداشت امروز رسما اعلام کرد گستره شیوع ویروس جدید کرونا در سطح «همه‌گیری جهانی» است، گفت: ما با متحدان خود در تماس نزدیک هستیم.

بر اساس این طرح، رئیس جمهوری آمریکا موظف خواهد بود پیش از انجام هرگونه عملیات نظامی علیه ایران، مجوز آن را از کنگره کسب کند. با بالاگرفتن تنش‌های میان آمریکا و ایران، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران و چند تن از همراهانش از جمله ابومهدی المهندس نایب رئیس حشد الشعبی عراق در حمله پهپادی آمریکا به کاروانشان در اطراف فرودگاه بغداد کشته شدند که این حادثه باعث شد واشینگتن و تهران تا آستانه جنگ پیش روند. این طرح پس از آن به رای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا رسید که حمله پهپادی آمریکا و کشتن قاسم سلیمانی آمریکا را در آستانه جنگی تازه در خاورمیانه قرار داده بود. در پی حمله روز سوم ژانویه آمریکا به خودروی حامل قاسم‌سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و همچنین ابومهدی مهندس، از فرماندهان حشد الشعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد، ایران اقدام به حمله موشکی به دو پایگاه نظامی در عراق نمود. در جریان حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد و اربیل، ده‌ها سرباز آمریکایی آسیب دیده بودند. وتوی رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ می‌تواند تصمیم کنگره درباره محدود کردن اختیارات رئيس‌جمهوری آمریکا در ارتباط با عملیات نظامی علیه ایران را وتو کند.

در صورت وتوی دونالد ترامپ، اجرای این طرح نیازمند کسب دو سوم آرای کنگره آمریکا خواهد بود. ناظران مسائل سیاسی آمریکا همراهی دو سوم نمایندگان کنگره با طرح یاد شده را بسیار بعید ارزیابی می‌کنند. پیشتر طرح یاد شده در مجلس سنای آمریکا با ۵۵ رای مثبت در برابر ۴۵ رای مخالف تصویب شده بود. پیش از این نیز، ترامپ تصمیم دیگر کنگره درباره جنگ یمن را وتو کرده بود. کنگره آمریکا در ارتباط با جنگ یمن، کمک تسلیحاتی به ائتلاف نظامی تحت فرماندهی عربستان در جنگ یمن را ممنوع کرده بود.

تصمیم کنگره با وتوی ترامپ لغو شد و دولت ترامپ به کمک‌های تسلیحاتی خود به عربستان سعودی ادامه داد. به نظر می‌رسد که وتوی ترامپ این بار نیز تصمیم کنگره در ارتباط با محدود کردن اختیارات نظامی رئیس‌جمهوری آمریکا در ارتباط با ایران را از اعتبار بیاندازد. باید یادآور شد که تقریبا همزمان با تصویب این طرح در کنگره آمریکا، پایگاه نظامی تاجی در عراق هدف حملات موشکی قرار گرفت که در اثر آن دو شهروند آمریکایی و یک سرباز بریتانیایی جان خود را از دست دادند. در همین زمینه: .