رای نهایی دادگاه متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی صادر شد

07/09/2020 07:29:00 ب.ظ

رای نهایی دادگاه متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی صادر شد بیشتر بخوانید🔽

جمال خاشقجی, قتل

رای نهایی دادگاه متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی صادر شد بیشتر بخوانید🔽

دادگاه عربستان سعودی روز دوشنبه رای نهایی متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی ، روزنامه‌نگار منتقد حکومت این کشور را پس از عفو پنج نفر از محکومان به اعدام توسط خانواده او، اعلام کرد.

با وجود انتشار احکام ۸ متهم پرونده قتل روزنامه‌نگار ناراضی سعودی که اواخر سال ۲۰۱۸ و پس از مراجعه به کنسولگری این کشور در استانبول کشته شد، نام هیچ یک از آنها افشاء نشده است. آقای خاشقجی یک سال پایانی عمرش را در ایالات متحده می‌گذراند و برای انجام امور مربوط به ازداوجش به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرده بود.

نگرانی از تکرار واقعهٔ قتل خاشقجی؛ کانادا از رئیس پیشین ضدجاسوسی عربستان محافظت می‌کندپیشتر گروه‌های مدافع حقوق بشر و بازپرس مستقل سازمان ملل روند دادرسی این دادگاه را مورد انتقاد گسترده قرار داده و تاکید کرده بودند که نام هیچ مقام ارشد دولتی در میان متهمان پرونده به چشم نمی‌خورد و از این نظر استقلال این دادگاه از نفوذ حکومت عربستان حفظ نشده است.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

عربستان پرونده جمال خاشقجی را بستعربستان پرونده جمال خاشقجی را بست سخنگوی رسمی دادستانی کل عربستان اعلام کرد، با محکوم کردن هشت تن در پرونده قتل جمال خاشقجی این پرونده را در دو بخش عمومی و خصوصی بست

8 نفر در پرونده قتل جمال خاشقجی در عربستان سعودی به زندان محکوم شدند8 نفر در پرونده قتل جمال‌خاشقجی در عربستان‌سعودی به زندان محکوم شدند

دادگاه رسیدگی به پرونده استرداد جولیان آسانژ در بریتانیا از سرگرفته شدبه ادعای مقامات قضایی ایالات متحده،‌ آقای آسانژ در همدستی با یک تحلیلگر اطلاعاتی ارتش آمریكا، سیستم‌های رایانه‌ای پنتاگون را هک كرده و صدها هزار فایل حاوی اطلاعات محرمانه دیپلماتیک و نظامی در خصوص جنگ‌های عراق و افغانستان را منتشر کرده است.

8 نفر در پرونده قتل جمال خاشقگی در عربستان سعودی به زندان محکوم شدند8 نفر در پرونده قتل جمال‌خاشقگی در عربستان‌سعودی به زندان محکوم شدند

صلاحیت دادگاه‌های مبارزه با مفاسد اقتصادی توسعه پیدا می‌کندسخنگوی قوه قضائیه با اشاره به استجاره امروز رهبری گفت: از فردا دادگاه ‌ها به کار خودشان ادامه خواهند داد اما دادگاه ‌ها باید توسعه صلاحیت پیدا کنند یعنی هم صلاحیت دادگاه انقلاب و هم صلاحیت دادگاه کیفری۱ و هم صلاحیت دادگاه کیفری۲ را داشته باشند و به اتهامات متعدد یک جا رسیدگی خواهد شد و یک دادنامه صادر خواهد شد.

حکم محکومیت فرد هتاک به مردم مازندران صادر شد- اخبار مازندران - اخبار استانها تسنیم - Tasnimحکم محکومیت فرد هتاک به مردم مازندران صادر شد رئیس کل دادگستری مازندران: متهم مجموعا به تحمل ۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق تعزیری و مجازات تکمیلی منع اقامت و تردد در استان‌های ساحلی شمال کشور و اقامت اجباری در مناطق محروم به مدت ۲ سال نیز محکوم شد كلاردشت

مطابق اعلام تلویزیون دولتی عربستان سعودی، دادگاه این کشور ۵ تن از متهمان درجه یک پرونده قتل یادداشت نویس سابق واشنگتن پست را به ۲۰ سال زندان محکوم کرده است.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دادگاه کیفری ریاض امروز، دوشنبه طی حکم‌هایی هشت تن را در خصوص قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی محکوم شناخت و طبق ماده ۲۱۰ اساسنامه تدابیر کیفری این رای را قطعی اعلام کرد.07.معترضان به استرداد آسانژ: به جای جولیان جنایتکاران جنگی را محاکمه کنید وکلای آقای آسانژ معتقدند که پیگرد وی نوعی سوء استفاده از قدرت با اهداف و انگیزه‌های سیاسی و مخل آزادی مطبوعات است که می‌توند فعالیت آزادانه و نیز جان روزنامه‌نگاران را به خطر بیاندازد.

همچنین یک متهم دیگر این پرونده به گذراندن ۱۰ سال زندان و دو متهم دیگر هم با حکم ۷ سال زندان روبرو شده‌اند. با وجود انتشار احکام ۸ متهم پرونده قتل روزنامه‌نگار ناراضی سعودی که اواخر سال ۲۰۱۸ و پس از مراجعه به کنسولگری این کشور در استانبول کشته شد، نام هیچ یک از آنها افشاء نشده است. او افزود: این احکام طبق ماده ۲۱۲ اساسنامه تدابیر کیفری نهایی و لازم الاجرا هستند. آقای خاشقجی یک سال پایانی عمرش را در ایالات متحده می‌گذراند و برای انجام امور مربوط به ازداوجش به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرده بود. نگرانی از تکرار واقعهٔ قتل خاشقجی؛ کانادا از رئیس پیشین ضدجاسوسی عربستان محافظت می‌کند پیشتر گروه‌های مدافع حقوق بشر و بازپرس مستقل سازمان ملل روند دادرسی این دادگاه را مورد انتقاد گسترده قرار داده و تاکید کرده بودند که نام هیچ مقام ارشد دولتی در میان متهمان پرونده به چشم نمی‌خورد و از این نظر استقلال این دادگاه از نفوذ حکومت عربستان حفظ نشده است. این پرونده پس از بازداشت یک مامور پزشکی قانونی عربستان و چند افسر اطلاعاتی و امنیتی و برخی کارکنان دفتر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی تکمیل و روانه دادگاه شده بود. به ادعای مقامات قضایی ایالات متحده،‌ آسانژ در یک همدستی و توطئه با مشارکت چلسی منینگ، تحلیلگر اطلاعاتی ارتش آمریكا سیستم‌های رایانه‌ای پنتاگون را هک كرده و صدها هزار فایل حاوی اطلاعات محرمانه را منتشر کرده است.

با این وجود، دادگاه عربستان اواخر دسامبر سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که بر اساس درخواست دادستانی کل این کشور ۱۱ نفر را در رابطه با پرونده قتل جمال خاشقجی گناهکار شناخته و پنج نفر از این افراد را نیز به مرگ محکوم کرده‌ است. بر اساس حکم صادر شده سه نفر نیز به ۲۴ سال زندان محکوم شده‌ بودند. .